Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 26.06.2008, 13:27
lila5 Uporabnik lila5 ni prijavljen
Mojster
Član od: Jun 2001
Sporočila: 3.935
Privzeto Re: Ali je z nami še vse v redu?

Ne glede na znanost in tehnologijo je človek ostal še vedno človek……in to pomeni, da je ostal precej egoistično bitje…….za katerega drži rek…..Bog je najprej ustvaril brado sebi in šele nato drugim…….z razvojem znanosti in tehnologije se je ta lastnost zgolj stopnjevala…….nekoč so segale »meje oblasti« do sosednje vasi, danes pa zaradi razvoja do sosednjega kontinenta…….in kdor ima denar ima moč in tako je že od nekdaj….in ni to zgolj neka iznajdba in posledica novodobnega sveta, kapitalizma, in globalizacije in s tem povezanih velikih korporacij…….

Da pa bi človeštvo oz. človek prenehal biti navaden plenilec in mrhovinar, kot ga ti imenuješ pa je zelo, zelo, težko dosegljivo, verjamem, da nedosegljivo……vsi taki poskusi v zgodovini, ko se je želela zrušiti moč posameznikov so klavrno propadli……ker vedno so se našli novi ljudje, ki so izkoriščali moč manj močnih množic…….

Sicer pa smo zdaj zabredli že tako daleč, da sedaj niti monster verjetno več ne ve, kaj je mislil povedati s svojim uvodnim postom……
Staro 26.06.2008, 13:34
Mojster

Citat:
Objavil-a KissMe Prikaži sporočila
Z večjo stopnjo tehnološkega napredka se manjša socialna odgovornost. Pač, res, izumil so telefon, tv, računalnik, internet pa še ceu kup enih kunštnih stvari, po drugi strani pa ostajamo plenilci in mrhovinarji, tko kot pravi Lilly. V glavah očitno res ni napredka Premalo delamo na tem...
A mi lahko razložiš, kako se z večjo stopnjo tehnološkega napredka manjša socialna odgovornost.......?
Staro 26.06.2008, 14:25
KissMe Uporabnik KissMe ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce KissMe
Član od: Jul 2007
Sporočila: 2.663

Citat:
Objavil-a lila5 Prikaži sporočila
A mi lahko razložiš, kako se z večjo stopnjo tehnološkega napredka manjša socialna odgovornost.......?
A maš mogoče občutek da smo v medčloveških odnosih kaj napredovali? Jaz niti ne. Vedno večji idividualisti smo, večina živi tako, da vsak skrbi za svojo rit pa da je njemu luštn, za ostale ga pa ne briga.
Staro 26.06.2008, 14:55
Mojster

To, da v medčloveških odnosih nismo napredovali še ne pomeni, da je to zaradi tehnološkega napredka..........človek pa skrbi v prvi vrsti zgolj za svojo rit že od nekdaj......enega, ki mu je bil pa ljubši ljudski blagor kakor svoj pa so zaradi tega pribili na križ.....
Staro 26.06.2008, 15:22
Mojster

Hotla sem povedat, da kljub ne vem kakšnim tehnološkim dosežkom očitno vseen nismo tko super.
Ne mi rečt da je že skos tko. Vpraš kateregakoli sociologa, pa ti bo povedal, da se je družba v zanjih 100ih letih zelo zelo spremenila in ni vse isto. Vedno več je individualizacije, včasih je blo več solidarnosti, več povezanosti.
Zelo zanimivo se mi je zdelo, ko sem zvedela da v neki družbi (ok, res ne vem natančno kje in kdaj, ampak pač bolj plemensko, mislim da so bli indijanci) sploh nimajo besede "jaz", ampak vedno uporabljajo "mi", ker je tako velik poudarek na občutku za skupnost, skupino, pripadnost.
Staro 26.06.2008, 16:05
Mojster

Citat:
Objavil-a KissMe Prikaži sporočila
Hotla sem povedat, da kljub ne vem kakšnim tehnološkim dosežkom očitno vseen nismo tko super.
Ne mi rečt da je že skos tko. Vpraš kateregakoli sociologa, pa ti bo povedal, da se je družba v zanjih 100ih letih zelo zelo spremenila in ni vse isto. Vedno več je individualizacije, včasih je blo več solidarnosti, več povezanosti.
Zelo zanimivo se mi je zdelo, ko sem zvedela da v neki družbi (ok, res ne vem natančno kje in kdaj, ampak pač bolj plemensko, mislim da so bli indijanci) sploh nimajo besede "jaz", ampak vedno uporabljajo "mi", ker je tako velik poudarek na občutku za skupnost, skupino, pripadnost.
Sigurno se je kaj spremenilo.....ko ni bilo radia, televizije in elektrike so se bili ljudje "prisiljeni" družiti, če niso želeli iti s kurami v posteljo.......kakšne velike socialne odgovornosti pa družba oz. človek tudi takrat ni imel do "malega" človeka.......

danes imamo pač druge načine zabave.......samo pač ne spadam med tiste, ki krivijo družbo in družbene ter tehnološke spremembe za to, kar smo obdelovali že v eni drugi temi, da nimamo več časa za prijatelje.......a je res zgolj samo družba kriva, da zdaj pišem po forumu namesto, da bi kofetkala s prijateljico ali pa je del krivde tudi moj.......?

Najlažje je pač reči, nekoč je bilo lepše (seveda tisto nekoč poznamo zgolj iz knjig in filmov) in zvaliti krivdo na tehnološki napredek, družbo, ki nas sili v individualizacijo in kaj jaz vem koga še.......ter jadikovati, da je celotno človeštvo na psu......jaz se recimo kot pripadnik človeške vrste ne počutim tako in z veseljem sporočam, da so ljudje okoli mene tudi dobri in prisrčni...... Mogoče zato, ker sprejemamo svet in družbo takšno kot je in se ne počutimo kot mesije, ki bi na vso silo radi, da se celotno človeštvo spremenili v dobro.......in da slabo izgine iz obličja sveta.....
Staro 26.06.2008, 16:24
Mojster

Jah no... če nisi opazila jaz ne krivim družbe in ne tehnološkega napredka (napisala sem, da kjub tehnološkemu napredku na drugih ravneh nismo napredovali, ne zaradi) sem v postu na prejšnji strani napisala, da premalo delamo na tem (na medsebojnih odnosih), torej "krivim" vsakega posameznika, družba je pač skupek posameznikov in če hočemo doseči spremembo, mora vsak začeti pri sebi.
Tudi nisem napisala da je bilo nekoč lepše, sploh ne, bilo pa je definitivno drugače. Napisala sem da je bilo več solidarnosti in povezanosti, kar pa ni nujno pozitivno-no, vsaj povezanost ne, saj to pomeni tudi večjo socialno kontrolo itd.
Tudi nisem nič jadikovala, pač pa sem povedala svoje mnenje glede današnje družbe in odnosov v njej.
Konec koncev me pa itak boli k... , ker men osebno je čist kul, za druge me pa itak ne briga
Staro 26.06.2008, 21:03
Mojster

Kiss me, se opravičujem.......ni "letelo" vse nate, čeprav sem odgovarjala na tvoj post, bilo je povedano bolj na splošno......v bistvu itak govoriva približno eno in isto......
Staro 26.06.2008, 21:49
Mojster

No sej, u bistvu se mi je kr zdel da ni vse zame, ampak sem vseeno mal razčlenila tudi zarad drugih... sem čutila potrebo da se izrazim
Staro 26.06.2008, 22:16
monster Uporabnik monster ni prijavljen
Gofljač
Prikazne slike uporabnika/ce monster
Član od: Jun 2003
Naslov: Dungeons
Sporočila: 53.365

Citat:
Objavil-a lila5 Prikaži sporočila

Sicer pa smo zdaj zabredli že tako daleč, da sedaj niti monster verjetno več ne ve, kaj je mislil povedati s svojim uvodnim postom……
japajade

floskule? hmmm ... mene pa moti inertnost in zaverovanost v nespreminljivost stvari: vedno je bilo tako in vedno bo, dejmo se sprijaznit

prekleto malo vemo o človeški zgodovini, da bi lahko tako sodili. če vzamemo za referenco mračni srednji vek, kar je za marsikoga že prazgodovina, potem seveda ni čudno, da gledamo na človeško zgodovino kot zlajnana plošča, ki so jo nas nadrkali v šoli: zlata doba Grčije, rimski imperij, začetek krščanstva, barbari, srednji vek, renesansa, barok in novejša zgodovina

kdor verjame v smrkce, go ahead!

Možganovina nam je bila ustvarjena zato, da z njo nekaj počnemo, nekaj v dobro vseh, če smo sposobni kompleksnih logičnih in drugih operacij. Da pa to "sivo vato" (prosto po Puju) uporabljamo za neumnosti, je žalitev rase kot take. pa mi je čisto vseeno, ali bi to kritiko izrazil v klinopisu nekaj tisoč let nazaj, zapisal s peresom v 16. stoletju ali odklofal na laptopa ...

Značke
nami, redu, še, vse

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Bi z nami cvrli krofe? Irina Gastronomija 11 21.03.2007 22:39

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 06:08.