Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 03.12.2007, 20:48
kekez Uporabnik kekez ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce kekez
Član od: Oct 2004
Sporočila: 3.612
Privzeto Re: Nakup delnic NKBM

Zdi se mi, da sem nekje bežno zasledil (lahko, da se motim), da povpraševanje fizikalcev ne bo merodajno za končno ceno, ampak bo ta odvisna od zanimanja institucionalnih vlagateljev. Bila naj bi enaka za vse.
Staro 04.12.2007, 22:36
Winglet1 Uporabnik Winglet1 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2007
Sporočila: 1.273

Citat:
Objavil-a Davor Prikaži sporočila
IPOjev je več vrst in trenutno so v regiji (H-T) najbolj aktualni IPOji, ki se je izvršil tudi pri NKBM. Vsaka vrsta ima svoje pluse in minuse in ta IPO je čisti book case svoje vrste. Seveda je tudi tvoj primer lep primer IPOja z drugačnimi prednostmi in slabosti. Kateri je boljši je seveda lahko stvar filozofske debate. Poudarjam pa, kot sem že napisal, da je vlada vzorno izpeljala IPO brez kakih slovneskih posebnosti po modelu, ki si ga je pač izbrala in to je njena legitimna privica in zaenkrat res nimam pripomb. Razen s tole ceno danes mal mučkajo.

Dotičnemu načinu mislim, da se reče Nizozemski model vendar pa nisem prepričan ali pri tem modelu velja da tudi fizikalci postalvjajo ceno v predpisanem razponu ali samo oddajajo ponudbo brez cene. Preverit se mi pa ne da, lahko da se o imenu celo motim, o načinih se pa definitivno ne motim!

Poglej si na www.investopedia.com.

Sicer pa, vse informacije, ki so danes znane so bile znane tudi pred začetkom IPOja, razen o navalu fizikalcev ni bilo objavljenega podatka:P, tako da kakršnokoli jamranje in govorjenje o nategu vlade ali ne vem komu še kaže samo na neumnost oz. na nepoznavanje tematike in rinjenje z glavo skozi zid, ker pač to počnejo oz. so počeli sosedje....

ja ja to že.....moj point je le, da so nameni zakaj se je IPO delal tako na dolgi rok brezpredmetni.....tisti, ki bo hotel delnice imet jih bo dobil.....ti zaletavi investitorji, ki so nabavil za nekaj 100€ bodo pa ob majhni krizi hitro prodal.....in na koncu bo tako kot bi že od začetka lahko bilo, če bi dovolili, da bi vsak kupil toliko kot bi želel (mislim, itak nima smisla kupovat delnice za neka 100€)
Staro 05.12.2007, 18:23
Davor Uporabnik Davor ni prijavljen
Maratonec
Član od: Aug 2004
Sporočila: 39.083

Citat:
Objavil-a Winglet1 Prikaži sporočila
ja ja to že.....moj point je le, da so nameni zakaj se je IPO delal tako na dolgi rok brezpredmetni.....tisti, ki bo hotel delnice imet jih bo dobil.....ti zaletavi investitorji, ki so nabavil za nekaj 100€ bodo pa ob majhni krizi hitro prodal.....in na koncu bo tako kot bi že od začetka lahko bilo, če bi dovolili, da bi vsak kupil toliko kot bi želel (mislim, itak nima smisla kupovat delnice za neka 100€)
Mah...meni se zid tale IPO čist kul, končno se vsaj nekaj privatizira in to na kar zdrav način (v primerjavi z MELR). Sem manj pričakoval od tega. Kar se pa tiče malih vlagateljev. Kot prvo so bili dobro seznanjeni (če niso bili so si sami krivi) , kot drugo jih nihče ni silil v vrste, kot tretje, če so imeli odvečne tisočake lahko v naložbi z omejenim downside riskom dobijo več, kot bi dobili obresti na banki v tem času.

Gremo dalje......predno se vlada zamenja bi lahko še kaj privatizirali na podoben način. To bo plus tako za davkoplačevalce kot za gospodarstvo.
Staro 06.12.2007, 21:09
Mojster

Niti 200 delnic nisem dobil. Beda!

In še...
Pred nakupom mi je vsak serviral različne podatke o podarjenih delnicah po 9 mesecih. Nekje sem namreč zasledil, da bo podarjenih le 10% od garantirane količine, drugje pa 10% od celotne količine. V NLB, kjer sem dal vlogo, so potrdili slednje. Zdaj na obvestilu pa spet piše prvo!?!?
Torej me po 9 mesecih čakata le 2 dodatni delnici (10% od 20 = zagotovljena količina).

Tale nakup bi bilo treba porazdeliti med 50 sorodnikov po 540€
Staro 07.12.2007, 15:29
saneldinho Uporabnik saneldinho ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2006
Sporočila: 4

in kaj svetujete sedaj, ko je delnica na borzi....v ponedeljek po 11h uri bo možen nakup. Se bo splačalo kupiti?
lp
Staro 07.12.2007, 18:56
Maratonec

Citat:
Objavil-a Davor Prikaži sporočila

Me zanima kdo bo v roku leta dni več profitiral, tisti ki so ta teden kupovali KRKG po 108 in IFIR po 12,50 ali tisti, ki so panočni prodajali delnice na LJSE in sedajle stojijo v vrstah na dežju.

Staro 07.12.2007, 20:03
Maratonec

Citat:
Objavil-a kekez Prikaži sporočila
Niti 200 delnic nisem dobil. Beda!

In še...
Pred nakupom mi je vsak serviral različne podatke o podarjenih delnicah po 9 mesecih. Nekje sem namreč zasledil, da bo podarjenih le 10% od garantirane količine, drugje pa 10% od celotne količine. V NLB, kjer sem dal vlogo, so potrdili slednje. Zdaj na obvestilu pa spet piše prvo!?!?
Torej me po 9 mesecih čakata le 2 dodatni delnici (10% od 20 = zagotovljena količina).

Tale nakup bi bilo treba porazdeliti med 50 sorodnikov po 540€
Jst jih imam skoraj 600.
Staro 10.12.2007, 11:34
Mojster

Tečaj je kar ustaljen pri približno 36€.
Začetno povpraševanje je bilo na 50€, ampak to so finte, da se postaviš prvi v vrsto, posli pa gredo itak skozi po najbolj ugodni ponudbi (ki je bila okoli 34€).

Pri prodaji pred novim letom te kači davek (vloga) že takoj februarja, pri prodaji po novem letu pa šele februarja 2009.
Staro 10.12.2007, 13:24
Winglet1 Uporabnik Winglet1 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2007
Sporočila: 1.273

če pa jih držiš dovolj dolgo pa davka ni.....
Staro 10.12.2007, 13:32
Mojster

Citat:
Objavil-a Winglet1 Prikaži sporočila
če pa jih držiš dovolj dolgo pa davka ni.....
To seveda ni res. Vsaj v Sloveniji ne...
Namreč ta doba bi zdaj bila 20 let, v Sloveniji pa nobene delnice ne zdržijo 20 let.
Sem namreč že imel nekaj tako namenskih, ki bi bile za vnuke , zadnje so bile od Belinke.

Izvrgli so me že (tako ali drugače) iz SKB, Dadas, Nika, BTC, Iskra, Merkur, Belinka, Lek, Union... (najbrž sem še kakšne pozabil).
Niti NKBM ne bo zdržal 20 let.

Značke
delnic, nakup, nkbm

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Najbolša izbira mobilnika ...(predlogi, vprašanja) [Brez reklam] fancy Mobilna telefonija 217 09.11.2015 12:45
Forumski kolesarski klan spartan Zdravje 334 14.02.2010 21:01
Renault Laguna nakup ODSD Avtomobilizem 34 27.11.2008 18:14
Nakup Tourana crazzywak Avtomobilizem 4 15.04.2006 20:32

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 10:08.