Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Dom in družina

Dom in družina družinske tematike, starševstvo, otroci, stanovanja, gospodinjski nasveti ...

Orodja za teme
Staro 24.08.2006, 09:10
nina_nana Uporabnik nina_nana ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce nina_nana
Član od: Jun 2006
Naslov: nebesa...
Sporočila: 161
Privzeto Re: Izbirčnost otrok

Citat:
Objavil-a Sharkica
Zlo simpl.

Če je lačen, bo jedel. Preverjeno.

Seveda odvisno od starosti, da ne bo pomote .... ta praksa deluje po, recimo, 3. letu starosti. Otroku, ki se komaj neha dojiti, seveda ne moreš vsiljevati sklede radiča z balzamičnim kisom.

Milejša oblika se imenuje "pogojevanje": Če poješ tole sklečko solate, boš lahko pojedel tisti čokoladni puding."

Pri nas doma prakticiramo oboje. Pogosteje prvo kot drugo, ker, kot sem ugotovila, če je tamala lačna, poje tudi stvari, ob katerih se sicer zmrduje.
tole ne drži lih povsod...mam enga doma k je str 7 let...pa sploh ne je skor nič, ker si sploh noče vzet časa za jest (nor je na fuzbal in skos nabija samo žogo)...in da mu pol daš za jest še neki kar ne mara...pač ne bo jedu...pa je lahko ful lačn...ko je lačn, sploh ne ve da je lačn, samo pol ga začne ful trebuh bolet...ampak ne bo pojedu neki kar ne mara...ga raj trebuh boli...
če pa gremo tko kot si napisla...bo dubu neki boljšega potem, če pač to poje...pol pa sploh ne poje...je suh ko trlca...
pa zakaj bi otroka mučli z nečim k ne mara???...bo pač ko bo starejši jedel ostalo...
Staro 24.08.2006, 10:23
ain
Guest
Sporočila: n/a

se ne strinjam ravn s tem zakaj bi mogu vse jest, če bi to po moj pri otroku dopustili pol bi jedu sam sladkarije, nobene zelenjave in sam dunajski zrezek. neb tko nikamor prišli
Staro 24.08.2006, 11:02
Matjaz26 Uporabnik Matjaz26 ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Matjaz26
Član od: Mar 2006
Sporočila: 109

Ne spomnim tocno kako nas je mama prisiljevala pojest vse kar je na krozniku, najbrz ni blo doma nic drugega kot tist kar je skuhala, potem pa si itak pojedu kar je blo. Dobra stvar tega je res da nismo bli nikol razvajeni in smo jedel res vse.
Staro 24.08.2006, 12:11
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

moram zapisati ...

določanje tega, kaj je za kosilo in kdaj bo obrok je domena staršev in ne otrok ...
tudi moje in sosedove otroke ogromno stvari zanima, a red mora biti ...

če bi se starši zavedali, koliko bolezni in neprimerne teže se privzgoji otroku zaradi neprimerne hrane in nerednih obrokov, bi sistem prehranjevanja zastavili drugače ...
to ne pomeni, da bi moral vsak dan nekdo kuhariti ure in ure samo "biološko" pridelano hrano ... pomeni pa da tam, kjer imajo kolikor toliko reda, otroci jedo svoje obroke ... eni več drugi manj, eni nekaj drugi vse ...

pa ne govorim na pamet ... večina otrok začne v vrtcu sčasoma jesti vse ... tudi zato, ker se tam točno ve kdaj je kosilo, ker se ve da to ni čas igre, ker vsi takrat jedo, ker ni čokoladic in junk fooda med obroki in ker pač drugega ni - to kar je skuhano ...

vsak otrok, tudi tisti ki pri sedmih letih ne je, se je rodil s prirojenim nagonom po preživetju in je jokal vsako uro ker je bil lačen ...
nekaterim staršem uspe ta nagon uspešno zatreti ...

odličen način je napisal matjaž ... ko je kosilo, gremo VSI jest in jemo kar je skuhano ...
znotraj tega, pa otroku dovolimo da si določa količino ... in da kake stvari ne je ...
če smo dosledni bo sčasoma res začel jesti več stvari ...
Staro 24.08.2006, 12:33
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Citat:
Objavil-a Sharkica
Zlo simpl.

Če je lačen, bo jedel. Preverjeno.
Pri meni to ni funkcioniralo. Noben stars ne more otroka tok casa stradat, kolikor so eni sposobni necesa ne jest. Ce postavis pred mene rdeco peso, je ne bom pojedel na normalen nacin, ker se mi gabi. Dobesedno. Isto s spinaco. Ce kdo zraven mene je spinaco s pire krompirjem, se mi ze sam pogled na njegov kroznik tako gabi, da zgubim apetit.

Se danes recimo, jem malo zelenjave. Vcasih je nisem jedel prakticno nic, potem pa sem ugotovil, da obstajajo doloceni nacini priprave, ki mi ustrezajo. Takrat si to pripravim in tudi z uzitkom pojem. Se vedno pa ne maram (in tudi nikoli ne bom) klasicne solate slovenskih kosil, kjer je vse zivo (se posebej fizol), prelito z navadnim oljem in nekim poceni jabolcnim kisom. Pri meni mora biti olje olivno ali bucno, kis pa balzamicen in v kapljicah. Drgac ni teorije, da bi jedel.

Veliko stvari pa sem zacel jesti sele, ko sem zacel sam kuhati in sam raziskovati, kako lahko pripravim sebi vsecno zadevo.
Staro 24.08.2006, 12:37
3nity Uporabnik 3nity ni prijavljen
Komaj živ
Prikazne slike uporabnika/ce 3nity
Član od: Nov 2001
Naslov: Sm se nehala iskat, ker je itak BV
Sporočila: 21.664

Citat:
Objavil-a mrjerry
Pri meni to ni funkcioniralo. Noben stars ne more otroka tok casa stradat, kolikor so eni sposobni necesa ne jest. Ce postavis pred mene rdeco peso, je ne bom pojedel na normalen nacin, ker se mi gabi. Dobesedno. Isto s spinaco. Ce kdo zraven mene je spinaco s pire krompirjem, se mi ze sam pogled na njegov kroznik tako gabi, da zgubim apetit.

Se danes recimo, jem malo zelenjave. Vcasih je nisem jedel prakticno nic, potem pa sem ugotovil, da obstajajo doloceni nacini priprave, ki mi ustrezajo. Takrat si to pripravim in tudi z uzitkom pojem. Se vedno pa ne maram (in tudi nikoli ne bom) klasicne solate slovenskih kosil, kjer je vse zivo (se posebej fizol), prelito z navadnim oljem in nekim poceni jabolcnim kisom. Pri meni mora biti olje olivno ali bucno, kis pa balzamicen in v kapljicah. Drgac ni teorije, da bi jedel.

Veliko stvari pa sem zacel jesti sele, ko sem zacel sam kuhati in sam raziskovati, kako lahko pripravim sebi vsecno zadevo.
se čisto strinjam
The kind that makes devils cry
Staro 24.08.2006, 12:39
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Citat:
Objavil-a nattka
če bi se starši zavedali, koliko bolezni in neprimerne teže se privzgoji otroku zaradi neprimerne hrane in nerednih obrokov, bi sistem prehranjevanja zastavili drugače ...
Touche!
Totalno u nulo zadeto!

Sam to bi dodal... Ce otroku kaksna hrana ni vsec, se ga lahko vkljuci v proces kuhanja. Naj zanj spinaca ne bo samo neka smrdljiva brozga, ki jo dobi na kroznik. Naj se zacne z listi in naj poskusi surov list. Potem ga skuhajte, naj poskusi kuhanega. Solite. Dodajte maslo. Smetano. Cesen... Naj ugotovi, od katerega koraka naprej spinace ne mara vec. Nekateri ne marajo mesa zato, ker njihove mame niso znale speci drugega kot vedno iste kot hudic trde goveje zrezke. The list is countless...

Pa otroka naucite kuhati. Ce si otrok na koncu osnovne sole ne zna speci jajca na oko, skuhati testenin vsaj priblizno al dente in podobno, je prikrajsan za zelo bogato izkusnjo.
Staro 24.08.2006, 12:53
sJavorshek Uporabnik sJavorshek ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce sJavorshek
Član od: Dec 2005
Naslov: kva jest vem
Sporočila: 3.275

Sam sem izbirčen
In smo se doma tut šli, ne bo druge hrane, dokler se ne poje tole, in ni blo druge hrane, dokler niso ugotovil, da tut ta hrana ne bo šla.

Se pa močno strinjam z jerryem, naučte otroke kuhat. Sam sem znal delat jajca na uč pred petim klasom, da testenin ne omenjam, konc osnovne šole so ble omakce s testeninam narjene iz nč doma.
Kuhite z mularijo skp, pa naj bo zažgan, prsmojen, velik raj bo pojedu tut to, če bo vedu, da je sam naredu. :D

Kako pa otroka prsilt, da bo jedu vse? Težko. Vprašte se, če sami vse jeste in boste dobil odgovor, kaj lahko otroka prpravte, da bo jedu. :D
Pa še tale nasvet, kamuflirite hrano, sam fižola ne morem videt in ga tut v usta ne morem dat, ker se mi gabi, ampak stlačen fižol pa jem. Zakaj? ker je mami fižol stlačla in ga dala v hrano, brez da bi vedu, da je fižol, blo je dobr in zdej tut ni prepirov več, a se bo fižol pojedu, al ne, če je stlačen, ni problema.
Staro 24.08.2006, 13:45
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

Citat:
Objavil-a Češpov njok
Če povzamem nasvete:
  • disciplina pri času obrokov
  • poskrbeti, da bo pred obrokom otrok res lačen
  • otrok naj ne sestavlja jedilnika, izbira pa lahko med jedmi, ki so na mizi
  • otrok naj sodeluje pri kuhanju
Sem še kaj pomembnega izpustil?

Upam, da se izbirčnost ne bo začela že pri materinem mleku.

Sašo://lp
---
http://andrazevitrenutki.blogspot.com/
ne boj se
to mleko je pa v tako lepi embalaži, da skoz jokajo za še ...
Staro 24.08.2006, 14:02
ain
Guest
Sporočila: n/a

v zadnjih postih se mi zdi da je prevladalo mnenje da če ti neki ni všeč potem ni nujno da to ješ...
veste kaj pravijo za kaviar? da na začetku nobenmu ni všeč, nanj se je potrebno enostavno navadit. pa taka specialiteta.
po moj je podobno z zelenjavo. razumem da ti tri vrste niso všeč, da pa ne ješ nobene zelenjave je za moje pojme, oprostite, razvajenost...

Značke
izbirčnost, otrok

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 11:28.