Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Dom in družina

Dom in družina družinske tematike, starševstvo, otroci, stanovanja, gospodinjski nasveti ...

Orodja za teme
Staro 24.08.2006, 14:18
Kaja Uporabnik Kaja ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Kaja
Član od: Nov 2001
Naslov: Doma
Sporočila: 2.690
Privzeto Re: Izbirčnost otrok

Potem sem pa jaz razvajena skoraj do nezavesti (pismo, le kako sem preživela do sedaj)????????????????

Drugače bi pa vprašala tukaj prisotne starše, če oni jedo čisto vse? Jaz namreč ne morem mojima dvema reči, da naj jesta vampe, če jih jaz živa ne morem videti Nasprotno pa obožujem pražena jetra (v omaki ne), pa špinačo in pire krompir (ja jeri, in to vse pomešano skupaj ), moja dva tega ne bi dala v usta, pa če ju streljam.
Staro 24.08.2006, 14:20
VR3 Uporabnik VR3 ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce VR3
Član od: Mar 2006
Sporočila: 223

ma razvajeni so povsod, ne samo pri hrani. enim (ne vsem!!!!!) staršem pa se ne da prepričevat (oz. nimajo energije) otroka da mora pojest še kaj drugega kot kar otroku paše, potem mu pač naredijo pomfri in pohan zrezek in je mir. na koncu so vsi siti in zadovoljni, sicer enolično hranjeni, ampak to ja ni najbolj pomembno... ;-)
Staro 24.08.2006, 14:22
Pripravnik

jaz jem vse. maram pa ne 3eh stvari - ampak če je treba jih lahko pojem brez problema.
Staro 24.08.2006, 14:32
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

malo off topic ...

saj ni stvar samo v preživetju ...

ampak je ( najmanj) zanimivo, kako določeni ljudje potem funkcionirajo ...
v grško restavracijo z njimi ne moreš ker ne jejo feta sira in kumar ...
v turško ne grejo ker bučke in melancani pa še jogurt je blajk ...
v mehiški ne bi juhe, ker je z zeljem ...

na koncu jedo, ali vedno in povsod pico ali pa hodijo v kitajsko, kjer so se navadili na piščanca v sladko kisli omaki ...
in potem imajo zavihan nos, ko se 10 kom zmeni za potep po mediteranski afriki in jih ne povabimo zraven ...
sori, ma če eno leto čakam in šparam da si bom privoščila en mesec počitnic ne maram sabo nekoga, ki bo pri vsakem krožniku hrane prosil še specifikacijo zelenjave in vsak dan znova razlagal zakaj jagnjetine ne je ...
Staro 24.08.2006, 14:51
Pripravnik

ja, in potem cel dopust jejo pofri in dunajske zrezke, a okol tolk nove hrane za sprobat da ne moreš verjet...
Staro 24.08.2006, 15:01
Kaja Uporabnik Kaja ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Kaja
Član od: Nov 2001
Naslov: Doma
Sporočila: 2.690

saj te čisto razumem, samo jaz se pač s takimi ljudmi ne bi obremenjevala.............pač za različne restavracije uporabiš različne ljudi (sicer pa, pri družini s povprečnimi dohodki si težko predstavljam, da bi prav veliko letali po restavracijah)

Ampak, nazaj na topic, tako luštno vas je brat, kako otrokom izbiti izbirčnost iz glave. Ko sem bila jaz še rosno mlada in se je moja sestra zmišljevala sto na uro, sem prisegla, da pri meni, ko in če bom imela otroke, tega ne bo............

sem se trudila in vztrajala, rezultat je pa tak:

hčerka, ki kot malo dete ni jedla nič drugega kot polento, malo zelenjavne juhe in mleko (malo karikiram, ampak tu nekje smo bili), kakšno meso, kakšna zelenjava!!!!!! danes je skoraj vse, zelo rada degustira, preizkuša nove okuse; sin, ki je kot mali jedel čisto vse, tudi povsem nore stvari (bolj je peklo, raje je imel), danes je: pico, palačinke, šmorn, piščanca - naravno ali pohano, čufte, pire krompir, kruh, nutelo, fižol v zrnju, paradižnik in skoraj smo na koncu jedilnika. Pa sem se pri obeh trudila, da bi res vsaj poizkusila vse (no, razen tistega, kar sem že omenila)
Staro 24.08.2006, 15:02
sJavorshek Uporabnik sJavorshek ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce sJavorshek
Član od: Dec 2005
Naslov: kva jest vem
Sporočila: 3.275

Ravno tu se pa s tabo ne strinjam nattka, no, vsaj jest nisem tak primer.
Zanimiv primer zame je Mc'Donalds. V tiste burgerje zmečejo vse sorte, precej tut tega, kar ne jem in k dobim tist hlebček v roke, ga ne bom nikol odpiru in gledu, kaj je not in kaj not ne jem. :D
Ga vedno pojem. In tut pr mehiški, ter turški, nimam problemov z razno zelenjavo, čeprav nisem fen le-te.

Zato tut pravm, kamuflaža hrane pr otrocih
Staro 24.08.2006, 15:06
Sharkica Uporabnik Sharkica ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Sharkica
Član od: Jun 2005
Naslov: Deep blue sea
Sporočila: 1.516

Citat:
Objavil-a sJavorshek
Ravno tu se pa s tabo ne strinjam nattka, no, vsaj jest nisem tak primer.
Zanimiv primer zame je Mc'Donalds. V tiste burgerje zmečejo vse sorte, precej tut tega, kar ne jem in k dobim tist hlebček v roke, ga ne bom nikol odpiru in gledu, kaj je not in kaj not ne jem. :D
Ga vedno pojem. In tut pr mehiški, ter turški, nimam problemov z razno zelenjavo, čeprav nisem fen le-te.

Zato tut pravm, kamuflaža hrane pr otrocih
Kamuflaža je fajn. Moja hčera na ta način poje ogromno peteršilja, brokolija idr. zelene zelenjave, ki je drugače ne bi biti povohala. In na koncu, ko pohvali kosilo, se lahko samo zadovoljno muzam...
Staro 24.08.2006, 15:11
sJavorshek Uporabnik sJavorshek ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce sJavorshek
Član od: Dec 2005
Naslov: kva jest vem
Sporočila: 3.275

Citat:
Objavil-a Sharkica
Kamuflaža je fajn. Moja hčera na ta način poje ogromno peteršilja, brokolija idr. zelene zelenjave, ki je drugače ne bi biti povohala. In na koncu, ko pohvali kosilo, se lahko samo zadovoljno muzam...
Res je, precej je odvisno od načina priprave hrane in tko se velik laži prprav otroka, da poje.
Pol je pa odvisno, al se mu pove, al ne. Men so povedal in me tut mot ne zdej, da je stvar notr, recimo ravno fižol. Celga ne morem ovoj se mi gabi, stlačen pa ni roblem.
Sej važn je, da se v telo dobijo snovi, k se potrebujejo, način je pa odvisn od osebe same.
Staro 24.08.2006, 15:26
Hel Uporabnik Hel ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Hel
Član od: Jun 2004
Sporočila: 203

Citat:
Objavil-a Češpov njok
Če povzamem nasvete:
  • disciplina pri času obrokov
  • poskrbeti, da bo pred obrokom otrok res lačen
  • otrok naj ne sestavlja jedilnika, izbira pa lahko med jedmi, ki so na mizi
  • otrok naj sodeluje pri kuhanju
Sem še kaj pomembnega izpustil?

Upam, da se izbirčnost ne bo začela že pri materinem mleku.

Sašo://lp
---
http://andrazevitrenutki.blogspot.com/
Čim bolj zgodaj začni seznanjati otroka z različnimi okusi (po tvojem blogu sodeč ti to ne bo težko ). Dete, zraslo ob čokolinu in industrijskih kašicah, ne more kar na lepem planiti po raznih gurmanskih okusih. Čim pokaže otrok zanimanje za to, kaj se dogaja v kuhinji, naj mu bo omogočeno sodelovanje. Naj sedi v stolčku v primerni oddaljenosti od štedilnika in se seznanja (bi napisala 'igra', pa se bojim, da me kdo ne nadere, da se s hrano ne sme igrat) s sestavinami, ki jih pripravljaš in režeš. To sicer s sabo potegne neštete dodatne ure čiščenja in pospravljanja, a se splača. In četudi se ti zdi, da bi bila zadeva, ki jo hoče poskusiti, za njegov želodček neprimerna, naj jo vsaj malo oblizne. Razne hudo pekoče zadeve seveda ne. Naša princeska je pri dobrem letu starosti veselo s prstkom jedla kaviar, si sama sestavljala mini sendvičke z narezanimi koščki kruha in koščki slanine in sira (ja, tudi tiste smrdljivo plesnive sirčke), cvilila od nestrpnosti, če nisem dovolj hitro lupila škampovih repkov in jih skupaj s koščkom kruha, pomočenega v buzaro, dostavila na njen krožnik… Še danes je vse in izredno rada poskusi karkoli novega in neznanega.

Se mi je pa celoten sistem podrl pri gospodiču prestolonasledniku. Pri slabih treh letih se je skoraj čez noč odločil, da on določene hrane pač ne je. Pika. Ne je in konec. Ker je zelene (rdeče, oranžne,…) barve, ker je narezano na koščke, ker ni narezano na koščke, ker je polito z omako, ker ni omake… Taktika 'božejedelkobolačen' se ni obnesla sploh. Lačen je že bil, pa še kako. A je postal samo nemogoče siten in razdražljiv in jokav in še bolj trmast. Tako je pač nekaj let živel samo od tistih zadev, za katere se je odločil, da jih je. Kuhala sem normalne obroke za vso družino, on je pa pač jedel samo krompir, če mu meso ni bilo všeč, ali pa samo omako s kosom kruha, ko je imel fazo 'testeninesofujfujfuj'. Pa je vseeno normalno rasel. Čez nekaj let ga je počasi začelo minevati. Sploh, ko je na vprašanje 'A je to sploh dobro' dobil zafrkantski odgovor sestrice 'Neeee, čisto zanič je, kar pusti, se bom jaz žrtvovala namesto tebe'. Zdaj je skoraj vse. Kakšna zrna fižola še zbrska ven iz ričeta in pusti na robu krožnika, svežo zelenjavo tudi bolj s težavo žveči, nad novimi zadevami ni tako navdušen kot princeska.

Zanesljivega recepta za pravilno vzgojo na žalost ni. Pa saj se boste znašli, ne boj se. Otroci ne grizejo. Vsaj prvih nekaj mesecev ne.

Značke
izbirčnost, otrok

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 10:59.