Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 27.08.2006, 17:27
Arc Uporabnik Arc ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Arc
Član od: Mar 2005
Sporočila: 467
Privzeto Re: primerjava

Citat:
Objavil-a nattka
a veš... nekaj me je prešinilo ...

saj ni morda toliko pomembno kako se ta trenutek počuti skoraj cela slovenija, podatki kažejo da nas dolgoročno čaka revščina ...
se spomniš ( morda si premlad) bivše države ... niko nam nije bio ravan ... udri brigu na veselje ... denarja kolikor hočeš, krediti, splošno zadovoljstvo ...
ampak takrat so resni ekonomisti opozarjali na podlagi ( tudi takih podatkov) kaj nas čaka čez desetletje, dve ...

verjamem da razumeš point ...
sicer pa, če imamo stanovanje, službo in nov avto živimo dobro ane ... to je naša filozofija kvalitetnega življenja ...

če bi teh istih 90 % vprašali, kdaj so nazadnje bili v operi, drami, filharmoniji ali na večerji v restavraciji, bi se slika spremenila ...
če bi bilo vprašanje ali ste obiskali opero, dramo, koncert in večerjo v istem mesecu ... potem bi se kmalu pokazalo, da je avto na puf naš veliki domet s katerem je velika večina zelo zadovoljna ...

sicer pa ... živim v tej državi in vem kako je to ...
pa se mi ni standard nič bistveno poslabšal ... le v roza celofan se nisem ovila ...
Če je to veljalo tistemu kar sem jaz prilepu:

Se mi zdi da sva si kar blizu po letih... In dobro vem kako so zgledala osemdeseta leta. V tistih časih sem diplomiral. Službe nikjer če se ubiješ. Na misel mi ni moglo prit da bi ostal v Ljubljani, pa če bi si še tako želel. Tudi v domačem mestu so štipendijo ki si ti jo dajali cel faks mimogrede odpisali samo da jim ni bilo treba te vzet na pripravnitvo. Sva si tedaj rihtala stanovanje na svoje, bila hvaležna staršem ker so imeli prostor za to, in veš kaj: ker o pohištvu nisva mogla niti sanjat, sva se ga lotila sama naredit...
To naj prebere še Lilika, ko je pisala kje dobit po stanovanju še denar za opremo...
Še danes ko se sprehajam po Bauhausu in Baumaxu se spominjava kako sva v Metalki, kjer edino se je dobilo raznorazne vijake in spone in... zbirala stvari za pohištvo, kot bi šlo za malodane zaklad - danes ti pa morje boljših polizdelkov in tudi poceni pohištvo mečejo za vsakim vogalom...

Vem da so časi in pričakovanja danes drugačni. Ampak da pri tem ne gre za veliko mero jamranja me pa vseeno ne boš prepričala.
Staro 27.08.2006, 17:28
Lilly the Bear Uporabnik Lilly the Bear ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Lilly the Bear
Član od: Apr 2005
Sporočila: 1.434

Citat:
Objavil-a nattka
nisem užaljena ... zakaj ?
res tema ni govorila o zavarovanjih ... tudi o bruto neto ne ...

je pa dejstvo, preden zaključim debato, da je mladini ( govorim o tistih ki se zavedajo da lajf ni samo flaša piva v petek zvečer ali tistih, ki študirajo do onemoglosti) vseeno, ali so številke bruto ali neto ...
in jim je popolnoma vseeno, če sta vidva bolj pametna od večine življa na forumu ...

gre za to, da srečneži, ki imajo službo in plačo z njo ne morejo zaživeti na svoje ... če že grejo na svoje so doživljenjsko zapufani ... pa tudi če si zapufani, si želijo še kaj videti, doživeti, se obleči ...
pa otroke si tudi želijo imeti ...

in v tej situaciji je vseeno, če so številke bruto ali neto ...

to sem želela povedati ...
Mhm. Žal je res tako...

Še mal pa bo nam ženskam edino zadovoljstvo v življenju :

:D
Staro 27.08.2006, 17:29
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Arc
Se mi zdi da sva si kar blizu po letih... In dobro vem kako so zgledala osemdeseta leta. V tistih časih sem diplomiral. Službe nikjer če se ubiješ. Na misel mi ni moglo prit da bi ostal v Ljubljani, pa če bi si še tako želel. Tudi v domačem mestu so štipendijo ki si ti jo dajali cel faks mimogrede odpisali samo da jim ni bilo treba te vzet na pripravnitvo. Sva si tedaj rihtala stanovanje na svoje, bila hvaležna staršem ker so imeli prostor za to, in veš kaj: ker o pohištvu nisva mogla niti sanjat, sva se ga lotila sama naredit...
To naj prebere še Lilika, ko je pisala kje dobit po stanovanju še denar za opremo...
In potem se čudiš, zakaj je folk zadovoljen in poroča o tem, da se mu je standard dvignu. :D

Sori, sam je res no...
Staro 27.08.2006, 17:31
Pripravnik

Citat:
Objavil-a cactus
Čaki mal lili. Jest ne solim pameti, kako je v Sloveniji najs end simpl za živet. Ne.
Mene je zbodlo le operiranje s čistimi številkami. Statistika.
To je tko k tisto: jest jem zelje, ti ješ meso, skupaj pa jeva segedin.....

Dejstvo je, da si pri tvojih letih tudi v USA ne moreš kupiti stanovanja. Morda ti uspe tam kupiti kaj v četrti, v kateri večina Slovencev niti živela ne bi. Tako je to.

Bodočnost v Sloveniji?
Taprva poteza je ta, da se končno ukine plačilo prevoza na delo.
Vsi tarnate, kako je delo treba iskat v Ljubljani, oziroma velikh centrih. Čaki mal, dokler se boste zastonj vozil, ne bo nihče rad šel delat za manj ven iz centra. Pa čeprav je stanovanje pol cenejš (karikirano. Kolk košta, recimo v Metliki, nimam niti pojma).
In ker ni ljudi tam, se tudi industrija ne razvija. In ker se ne razvija, ni delovnih mest. In ker ni delovnih mest, ni stanovanj. In ker ni stanovanj, se mladi izseljujejo....začaran krog.

Torej lili, če si pametna, pokej v Kanado, v tem trenutku Top Of The World. In še nekaj časa bo....
Kaktus, enega od velikih žebljev si zadel točno na glavico...
Staro 27.08.2006, 17:38
Pripravnik

Citat:
Objavil-a Lilly the Bear
Igzekli. In z veseljem jih pomečem v vodo

Tle mi zakonodaja ne dovoljuje
Ne dovoljuje česa?

Da rataš čez noč milijarder? Saj ti je najmanj Gantar pokazal da lahko.
Da rataš šrčni kirurg? Saj ti je najmanj Klokočovnik pokazal da lahko.

Da narediš doktorat? Še eni dve univerzi ustanovimo pa ti ga bojo potalali štirinajst dni po vpisu...
Da dobiš posel ker si boljša in ne zato ker poznaš sina od predsednika uprave? A res misliš da zunaj posle pridobijo samo najbolj dobri?

Ampak kakorkoli, jaz ti od srca želim vse dobro!
Staro 27.08.2006, 17:38
cactus Uporabnik cactus ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce cactus
Član od: Dec 2004
Naslov: McDowell Mountain Preserve
Sporočila: 271

"Kaktus, enega od velikih žebljev si zadel točno na glavico..."

Ma ne. sam tipkarske težave...... za nattko.
Staro 27.08.2006, 17:46
Pripravnik

Citat:
Objavil-a Lilly the Bear
In potem se čudiš, zakaj je folk zadovoljen in poroča o tem, da se mu je standard dvignu. :D

Sori, sam je res no...
Mene niso anketirali, tako da moj primer ne šteje...:D

Drugače pa: da ne boš mislila da je bilo to jamranje. Hotel sem samo povedat da če hočeš v danih razmerah kar najbolje preživet moraš naredit tudi kaj takega kar mogoče ne zgleda najbolj mondiš, ampak da rezultate. Midva sva si npr. tako v kratkem času uredila materialne pogoje za življenje, in lahko sva prej štartala na ostale cilje - delo, preko rezultatov dela se je pokazala služba... Ni minilo dolgo ko so stvari postale bolj optimistične. Nekateri vrsniki so pa še leta jamrali in čakali od kje jim bo priletelo na glavo nekaj svežnjev denarja za to da si uredijo osnove...

Tudi to ni bilo nič drugega kot želja čimbolje izkoristiti -in kreirati- možnosti, o čemer ti govoriš v malo bolj prefinjenem jeziku...
Staro 27.08.2006, 17:47
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Arc
Ne dovoljuje česa?

Da rataš čez noč milijarder? Saj ti je najmanj Gantar pokazal da lahko.
Da rataš šrčni kirurg? Saj ti je najmanj Klokočovnik pokazal da lahko.

Da narediš doktorat? Še eni dve univerzi ustanovimo pa ti ga bojo potalali štirinajst dni po vpisu...
Da dobiš posel ker si boljša in ne zato ker poznaš sina od predsednika uprave? A res misliš da zunaj posle pridobijo samo najbolj dobri?

Ampak kakorkoli, jaz ti od srca želim vse dobro!
Ne, stvar je veliko bolj preprosta. Ne morejo nekoga odpustit čez noč samo zato, ker sem boljša od njega
Staro 27.08.2006, 17:51
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Arc
Mene niso anketirali, tako da moj primer ne šteje...:D

Drugače pa: da ne boš mislila da je bilo to jamranje. Hotel sem samo povedat da če hočeš v danih razmerah kar najbolje preživet moraš naredit tudi kaj takega kar mogoče ne zgleda najbolj mondiš, ampak da rezultate. Midva sva si npr. tako v kratkem času uredila materialne pogoje za življenje, in lahko sva prej štartala na ostale cilje - delo, preko rezultatov dela se je pokazala služba... Ni minilo dolgo ko so stvari postale bolj optimistične. Nekateri vrsniki so pa še leta jamrali in čakali od kje jim bo priletelo na glavo nekaj svežnjev denarja za to da si uredijo osnove...

Tudi to ni bilo nič drugega kot želja čimbolje izkoristiti -in kreirati- možnosti, o čemer ti govoriš v malo bolj prefinjenem jeziku...
Čak sam malo. Ne mi podtikat jamranja. Sem zadnja, ki bi pristopila k jamralnemu krožku. Samo čekiram možnosti. In bolj ko čekiram možnosti v SLO, bolj se mi čelo temni. Jaz sem zahtevna stranka. In tu ne vidim prihodnosti zase. Še 5 let mogoče, potem bi se pa našla v luknji. Še posebej kako grejo stvari zdaj. Mam drugačen vrednostni sistem. Zato me ne uvrščaj v povprečje. Zato tud mogoče nisem taprava za tole debato, ampak enivej... k sm glih z dopusta pa nimam pametnijeg posla
Staro 27.08.2006, 19:27
Brootalen Uporabnik Brootalen ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Brootalen
Član od: Dec 2005
Sporočila: 144

Citat:
Objavil-a nattka
Za Ljubljano znaša neto urni zaslužek 4,5 dolarja, najvišji pa je v Zürichu, kjer znaša 19,5 dolarja, v Ženevi je 18,2, v Oslu pa 17,4 dolarja, kar pomeni, da so prebivalci Züricha v povprecju na uro vec kot 4,3-krat
bolje placani kot Ljubljancani. Vendar to so Švicarji in Skandinavci, si rečemo, če bi se primerjali z drugimi Evropejci, pa bi bilo drugace.
Žal ni tako. Povprecni neto urni zaslužek zaposlenega v Berlinu znaša 12,9 dolarja, na Dunaju 12,8, v Madridu 10,1, Atenah 7,6 ter Lizboni 6,1 dolarja. Naša neto placa zaostaja torej tudi za plačo zaposlenega v
grškem glavnem mestu za debelih 68 odstotkov.
Da bi torej neto plača povprečnega Ljubljancana v desetih letih dosegla atensko, potrebujemo rast
plač, ki za več kot pet odstotnih točk na leto presega rast place v Atenah.

Mogoce je vzrok za nizke plače manj delovnih ur ter več dopusta, kot trdijo delodajalci v Sloveniji?
Žal ne. V Sloveniji naredimo 1.756 delovnih ur na leto, v Berlinu pa le 1.611, na Dunaju 1.649, v Lizboni
1.708 ter Madridu 1.724.

Da ne govorimo o periferiji, ki je še nekaj odstotkov za Ljubljano ...

saj bi nalepila tole pod temo o stanovanjskem davku, pa je brez veze ...
bolj ko mešaš, bolj smrdi ...
Politiki radi nategujejo "pametne" slovence češ kako se bližamo EU standardu, nekje sem prebral češ da smo z italijansko furlanijo skoraj izenačeni..LOL ...in preLOL.

In mojih neposrednih izkušenj vem, da naprimer v Trstu en fizikalc in ponavljam FIZIKALC oziroma po domače TFR.. dobiva štartno plačo tam 1000-1200 eur, moj bivši sošolec, ki je ravnokar diplomiral v arhitekturi bo "fasal" prvo plačo v višini 2000-3000 eur. Verjetno se strinjate da kakršnekoli primerjave z našimi plačami so povsem neumesne. In to pazite govorimo o italiji, ki v absolutnih številkah ima med najnižjimi plačami med zahodnimi državami.

V opomin raznim indoktrinirancem, ki slepo verjamemo v "zgodbi o uspehu", ki jo je LDS furala celo tranzicijo in ki seveda so mnenja skupaj z salmonelići iz ZSSS, da reforme niso potrebne, oziroma je treba dodatno obdavčiti inženirje (in podobne viskoizobražene kadre) da se lahko fura "socialno" državo.

Značke
primerjava

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 01:42.