Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 06.09.2006, 15:36
spartan Uporabnik spartan ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce spartan
Član od: Jul 2003
Sporočila: 5.589
Privzeto Re: primerjava

Citat:
Objavil-a nattka
Za Ljubljano znaša neto urni zaslužek 4,5 dolarja, najvišji pa je v Zürichu, kjer znaša 19,5 dolarja, v Ženevi je 18,2, v Oslu pa 17,4 dolarja, kar pomeni, da so prebivalci Züricha v povprecju na uro vec kot 4,3-krat
bolje placani kot Ljubljancani. Vendar to so Švicarji in Skandinavci, si rečemo, če bi se primerjali z drugimi Evropejci, pa bi bilo drugace.
Žal ni tako. Povprecni neto urni zaslužek zaposlenega v Berlinu znaša 12,9 dolarja, na Dunaju 12,8, v Madridu 10,1, Atenah 7,6 ter Lizboni 6,1 dolarja. Naša neto placa zaostaja torej tudi za plačo zaposlenega v
grškem glavnem mestu za debelih 68 odstotkov.
Da bi torej neto plača povprečnega Ljubljancana v desetih letih dosegla atensko, potrebujemo rast
plač, ki za več kot pet odstotnih točk na leto presega rast place v Atenah.

Mogoce je vzrok za nizke plače manj delovnih ur ter več dopusta, kot trdijo delodajalci v Sloveniji?
Žal ne. V Sloveniji naredimo 1.756 delovnih ur na leto, v Berlinu pa le 1.611, na Dunaju 1.649, v Lizboni
1.708 ter Madridu 1.724.

Da ne govorimo o periferiji, ki je še nekaj odstotkov za Ljubljano ...

saj bi nalepila tole pod temo o stanovanjskem davku, pa je brez veze ...
bolj ko mešaš, bolj smrdi ...
v Deutschland se plača za delo cca. 12 - 15 Eur netto/uro....ampak to je za enostavna dela.

Staro 10.09.2006, 23:20
winglet Uporabnik winglet ni prijavljen
Novinec
Član od: Sep 2006
Sporočila: 15

Citat:
Objavil-a nattka
Za Ljubljano znaša neto urni zaslužek 4,5 dolarja, najvišji pa je v Zürichu, kjer znaša 19,5 dolarja, v Ženevi je 18,2, v Oslu pa 17,4 dolarja, kar pomeni, da so prebivalci Züricha v povprecju na uro vec kot 4,3-krat
bolje placani kot Ljubljancani. Vendar to so Švicarji in Skandinavci, si rečemo, če bi se primerjali z drugimi Evropejci, pa bi bilo drugace.
Žal ni tako. Povprecni neto urni zaslužek zaposlenega v Berlinu znaša 12,9 dolarja, na Dunaju 12,8, v Madridu 10,1, Atenah 7,6 ter Lizboni 6,1 dolarja. Naša neto placa zaostaja torej tudi za plačo zaposlenega v
grškem glavnem mestu za debelih 68 odstotkov.
Da bi torej neto plača povprečnega Ljubljancana v desetih letih dosegla atensko, potrebujemo rast
plač, ki za več kot pet odstotnih točk na leto presega rast place v Atenah.

Mogoce je vzrok za nizke plače manj delovnih ur ter več dopusta, kot trdijo delodajalci v Sloveniji?
Žal ne. V Sloveniji naredimo 1.756 delovnih ur na leto, v Berlinu pa le 1.611, na Dunaju 1.649, v Lizboni
1.708 ter Madridu 1.724.

Da ne govorimo o periferiji, ki je še nekaj odstotkov za Ljubljano ...

saj bi nalepila tole pod temo o stanovanjskem davku, pa je brez veze ...
bolj ko mešaš, bolj smrdi ...

Vzrok za nizke plače je stopnja razvoja na kateri se nahaja SLO. Edina pot za višje plače je hitrejša gospodarska rast. Enotna davčna stopnja bi lahko bila idealna rešitev a so naši "socialni" sindikalisti, ki se "borijo" za pravice malih ljudi to preprečili. Tako bomo dalje živeli v državi kjer je glavna vrednota enakost. Na koncu bodo pa zopet najbolj trpeli socialno najšibkejši. Ampak kot že prej omenjeno je to problem v miselnosti ljudi in zgodovine.

Kar se tiče podatka o opravljenih delovnih urah (a je podatek prišel s strani sindikalistov?) je to veliko zavajanje. Pomembna sta produktivnost in stroški dela. In tu je problem. En lep dokaz za to je zelo nizek obseg tujih investicij. Slovaška (trenutno daleč za Slovenijo a to se bo spremenilo) je po uvedbi enotne davčne stopnje povzročila val tujih investicij (beri več delovnih mest) in trenutno doživlja višjo gospodarsko rast kot Slovenija.
Staro 11.09.2006, 13:09
SPAM Uporabnik SPAM ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce SPAM
Član od: Dec 2005
Naslov: Badlands ( najdete me lahka tud v Ratmansdorfu )
Sporočila: 239

tole s plačam bo vrjetn ob uvedi evra en velk dizasterstvari se bodo en mal podražile, plače bodo po vsej vrjetnosti ostale iste, direktorčki pa teli na visokih pozicijah podjetji si bodo pa še zmer žepe filal z našmu kešm pa si za božič kupoval nove mercedeze pa take zadeve
Staro 11.09.2006, 18:57
Knez Uporabnik Knez ni prijavljen
Mojster
Član od: May 2005
Naslov: ------
Sporočila: 4.026

A zdaj pa ****ite, ker nismo tako bogati, kot Nemčija, Švedska, Avstrija, Irska...

Ja kaj naj rečem, oni so, ko smo mi v komunizmu afne guncali, trdo delali.Logično, da so pred nami.

Lahko nam je vsaj v tolažbo, da smo mi še vedno pred vsemi drugimi ex komunisti..
Staro 11.09.2006, 19:02
Mojster

Citat:
Objavil-a Lilly the Bear
Arc, sej glih v tem je finta. Mi dajemo pol svoje bruto plače za socialo in zdravstvo, ampak če pogledaš, kako zdravstvo ti je na voljo...? Če hočeš met kvalitetno storitev, moraš plačat. Jaz nisem več tolk nora, da bi svoje zobe nosila drugam kot samo in izključno k privat zobozdravniku. Ima boljše materiale in predvsem boljši odnos do mene, ker ga seveda plačam za to. Denar ni zmeraj tako slaba stvar, veš?

Da ne govorim o rentgenih in raznih preiskavah. Če nočeš ko ***** čakat po več mesecev ali pa več ur, greš v privat ambulanto. In za koji krasni klinac mi potem dajemo teh 50% plače?

Ne govorim, da je v Z Evropi veliko boljše. Govorim o tem, da imaš tam večjo izbiro, kako boš živel - ko klošar al kot višji srednji razred (če si taprav foh pa taprav karakter). Ni kaj bistveno boljše. Samo drugače je. Drugače v tem smislu, da lahko malo več izbiraš, ker je trg vsega malo drugačen in bolj dinamičen.

In nasploh - tudi glede višjih življenjskih stroškov v Z Evropi bi se bilo fino NEHAT SLEPIT! Naše cene NE zaostajajo za evropskimi! Nič več. Plače pa. Hudo ornk.
Aha, aha..ko se pa Mrkaić oglasi in te stvari pove na malo trd način, pa pljuvate po njem..
Staro 11.09.2006, 21:31
Lilly the Bear Uporabnik Lilly the Bear ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Lilly the Bear
Član od: Apr 2005
Sporočila: 1.434

Citat:
Objavil-a Knez
Aha, aha..ko se pa Mrkaić oglasi in te stvari pove na malo trd način, pa pljuvate po njem..
Jaz teh gobcev sploh ne poslušam in se mi še sanja ne, kdo kaj govori. Jaz raj dvignem svojo rit pa grem pogledat, kako drgje zgleda. Je vredno več kokr vse tole politično prerekanje, pa če ma kdo prov al pa nima, me en drek briga. Pun qurac mam vsega tega sranja.
Staro 11.09.2006, 21:41
Mojster

On v bistvu pravi v glavnem to, kar ti praviš.

Sicer pa se glede marsičesa strinjam s tabo, predvsem glede zobarjev.Državni mesarji mene ne vidijo več.Imam preveč rad svoje zobe, ne bodo mi jih več uničevali.

Mene pri zdravstvu predvsem moti, da ni nobene privatne zdravstvene zavarovalnice.Imaš obvezno, ki ga ima vsak in dodatno in to je to.Imaš možnost nadstandardnega zavaovanja, ki pa je čista izguba denarja, saj večina bolnišnic ni zmožna nuditi nadstandardnih uslug.Potem pa grem k privat zobarju in mu plačujem s kešem, kot na tržnici.Ma, bo že..
Staro 11.09.2006, 21:48
Lilly the Bear Uporabnik Lilly the Bear ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Lilly the Bear
Član od: Apr 2005
Sporočila: 1.434

Citat:
Objavil-a Knez
Ma, bo že..
Vidš, jaz tega ne morem rečt. Mi ne da miru in mi ni tak problem v drugem jeziku cel lajf govorit, če bom zato si lahko z isto količino dela in truda ustvarla bolj kvalitetno življenje.
Staro 11.09.2006, 21:50
Mojster

Citat:
Objavil-a Lilly the Bear
Vidš, jaz tega ne morem rečt. Mi ne da miru in mi ni tak problem v drugem jeziku cel lajf govorit, če bom zato si lahko z isto količino dela in truda ustvarla bolj kvalitetno življenje.
Jaz sem v takem fohu, da si z mano v tujini nimajo kaj početi.Razen v Bruslju mogoče, če bi se pošteno zagrebel.

Pa v bistvu mi je čist vredu, nimam sile na vsak način nekam it.
Staro 11.09.2006, 22:05
Duh Uporabnik Duh ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Duh
Član od: Sep 2003
Sporočila: 1.372

Ma imam to srečo, da med letom kar potujem okoli po ožji evropi in spoznavam življenje ljudi, podobnih moji izobrazbi in v podobnih službah...Ma ne da je pri nas vse idealno, pa vseeno sem v zadnjih letih ugotovil, da se zunaj ne cedita le med in mleko...

Res da so ponekod plače tudi do 3x večje, res pa je, da so nekateri stroški večji tudi za 4x in več...ajde, šoping v sami trgovini mogoče res ne...ostalo pa...od najemnin, cen v restavracijah, bog ne daj, da ti kaka cev v stanovanju poči in moraš klicat kakega inštalaterja ali pa plačat zavarovanje za avtomobil ali pa ga peljat na servis, ma še je stvari...

pač odvisno kaj komu paše. Vsak ko je še prišel k meni, pa naj bo to iz anglije, nemčije, finske ali kod drugod, je "padel po zobeh" od začudenja...saj plače niso velike...si pa lahko marsikaj privoščim, več kot pa oni sami...jaz lahko smučam vsak dan ali vikend, do morja in poletja pa imam tud le 1-2 uri vožnje...to je to kar mi paše in tega ne menjam kar tako..

edino kar me najbolj moti je cena stanovanj al pa mogoče bolje, neugodni krediti naših bank...je pa res tud to...živim v LJ, kjer so stanovanja pregrešno draga, krediti pa spet nemogoči, ampak lahko bi si kupil tudi 3x cenejše stanovanje v kaki beli krajini ali štajerski...do službe bi potreboval od 1 do max 1,5 ur vožnje...ampak se mi ne da...lenoba pač...ampak takih nas je tukaj večina...po mojih izkušnjah se večina ljudi v tujini vozi v službo vsaj 1ur v eno smer?...zakaj pa se še nebi mi - direkt iz svoje bajte npr. v B.krajini, katero bi si lahko privoščili?

potem pa prideš v tujino, rentaš neko kamro v nekem getu, se na šiht voziš vsaj eno uro na drugi konec mesta in si zadovoljen? Potem pa ugotoviš da tam kjer živiš ni prave zime in poletja v bližini? Ni smučanja čez vikend ali tauhanja v morju...je kar nekaj vmes, ne eno in ne drugo...šiht, vožnja in počivanje?

Al pa življenje povprečnega američana...trije otroci+žena...sicer bajta na kredo, dva avta, žena dela v sosednji restavraciji...mož pa šljaka dva šihta po 8 ur na dan (16 skupaj) in to zato, ker je treba dvema plačat protezo za zobe in ker jim je obljubil, da jih bo naslednje poletje peljal v skautski kamp...1000km daleč, kjer bodo na taborniškem ognju pekli svoje hrenovke in hamburgerje?...radi bi videli tudi sneg, kaj šele da bi smučali, ampak si ga ne morejo privoščit, ker je predaleč in vsak premik stane...dopusta pa tud ne more dobit ali si ga pač noče vzet?

Meni to ne sede
Sicer pa: vsako tele - ma svoje vesele...

Značke
primerjava

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 12:38.