Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 01.04.2007, 04:02
Irina Uporabnik Irina ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Irina
Član od: Feb 2007
Sporočila: 2.292
Privzeto Re: Problem generacije rojene okoli leta 1980

Citat:
Objavil-a protein Prikaži sporočila
Ne vem,men se zdi mal čudn par stvari v tej Sloveniji:
-delam kot redno zaposlen,plačujem davek,pa morm še plačevat dodatno zavarovanje za zdravstvo,k da tega ne morjo odtegnt že pr itaq velkem odteglaju od plače (ker če je tko,če ne plačaš dodatnega,morš plačat vse operacije,k da nimaš niti osnovnega pokritega)..torej,zakaj pol plačujem osnovnega,pa morm še dodatnega-upam,da mi bo znal kdo odgovort,sam si ne znam
-del moje plače gre za pokojnino,tud mojih staršev,sam oni bojo mel tok mal pokojnine (kot najbrž večina vaših),da jim bom mogu še mal plače zravn dat (ker mam pač slabo vest,če ne bi,ker so tud oni zame skrbel)...sam po drugi strani pa plačujem za svojo pokojnino,k pa itaq vemo,da bo simbolična,al pa je ne bo,če bo tkole šlo naprej....
-ali se mi splača vlagat v pokojninske sklade in si probat vsaj tko nekak pokojnino prslužt (če jo bom sploh vidu,glede na to,da se delovna doba zvišuje in bom najbrž delu do dneva,ko grem v leseni piđami spat)
-pa kako si nej pr teh odteglajih prvoščm še stanovanje?

Pred slabim mesecem dni sem odprla temo"Kaj mi je prinesla demokracija" (mogoče ne najbolje izbran naziv teme). Razpravljali smo na vse možne načine, ampak kakor "fil rouge" so se nizali odgovori in razlage, da sem/smo yugonostalgični in podobno. Silno radovedna sem kakšene odgovore boste nanizali mladcu, ki res nima s preteklostjo ničesar, ampak tudi sedanjost in prihodnjost se mu ne zdita, da sta dobro zastvljeni.
Staro 01.04.2007, 15:47
lila5 Uporabnik lila5 ni prijavljen
Mojster
Član od: Jun 2001
Sporočila: 3.935

Citat:
Objavil-a protein Prikaži sporočila
Ne vem,men se zdi mal čudn par stvari v tej Sloveniji:
-delam kot redno zaposlen,plačujem davek,pa morm še plačevat dodatno zavarovanje za zdravstvo,k da tega ne morjo odtegnt že pr itaq velkem odteglaju od plače (ker če je tko,če ne plačaš dodatnega,morš plačat vse operacije,k da nimaš niti osnovnega pokritega)..torej,zakaj pol plačujem osnovnega,pa morm še dodatnega-upam,da mi bo znal kdo odgovort,sam si ne znam
-del moje plače gre za pokojnino,tud mojih staršev,sam oni bojo mel tok mal pokojnine (kot najbrž večina vaših),da jim bom mogu še mal plače zravn dat (ker mam pač slabo vest,če ne bi,ker so tud oni zame skrbel)...sam po drugi strani pa plačujem za svojo pokojnino,k pa itaq vemo,da bo simbolična,al pa je ne bo,če bo tkole šlo naprej....
-ali se mi splača vlagat v pokojninske sklade in si probat vsaj tko nekak pokojnino prslužt (če jo bom sploh vidu,glede na to,da se delovna doba zvišuje in bom najbrž delu do dneva,ko grem v leseni piđami spat)
-pa kako si nej pr teh odteglajih prvoščm še stanovanje?
Sistem dodatnega zavarovanja se tudi meni zdi nesmiseln v taki obliki kot je sedaj......ker če dodatnega zavarovanja nimaš nisi upravičen niti do tistega dela, ki naj bi ti ga krilo osnovno zavarovanje..........torej nam dodatno zavarovanje ne prinaša nobenih "dodatnih ugodnosti" in je praktično osnovno zavarovanje, ki bi nam ga brez problema lahko "trgali" tudi od plače........

Pri pokojninah pa je tako.....smo v nekem prehodnem obdobju in smo še vedno socialna država in moramo pač plačevati tudi za pokojnine naših staršev oz. današnjih upokojencev in poled tega tudi še za svojo pokojnino za katero pa danes skoraj ne moremo vedeti kakšna bo, ko bomo šli mi v pokoj.........

Kako pa bo s tvojim vlaganjem v razne pokojninske sklade pa se boš moral odločiti sam.......jaz sama ne vlagam in ne mislim tega početi.......zdaj, ko sem mlada potrebujem več denarja kot ga bom potrebovala ko bom imela 60 in 70 let, ko bo stanovanjski problem v celoti rešen, potrebe bodo tudi verjetno manjše kot so sedaj, otroci bodo verjetno tudi že v službah in če bom takrat dobila 50 % tega, kar prejmem danes, bo šlo.....mogoče pa penzije niti dočakala ne bom .......
Staro 26.04.2007, 16:59
arturius Uporabnik arturius ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce arturius
Član od: Jan 2007
Sporočila: 104

Kar se dodatnega zavarovanja tiče, je čista bedarija. Sam si ga sicer plačujem, ampak to bi res moralo biti vključeno v osnovno zavarovanje.

Kar pa se tiče pokojnin, pa nam je vsem jasno, da s tako nataliteto naše pokojnine nimajo prihodnosti. Edina realna in relativno hitra varianta je pač privabiti čim več gastarbajterjev in jim dati redne službe ter jih pametno integrirati v našo družbo in ne getoizirati. Saj vseeno, če svoje prihranke pošiljajo domov, glavno da plačujejo pokojninsko in zdravstveno zavarovanje, pa se stvari lahko popravijo.

Seveda pa bi najprej bilo treba ustvariti dovolj delovnih mest zanje. In glede na to, da jih trenutno primanjkuje tudi za obstoječe slovenske državljane, se mi zdi, da bo treba začeti varčevati za pokojnino.
Staro 26.04.2007, 18:13
lila5 Uporabnik lila5 ni prijavljen
Mojster
Član od: Jun 2001
Sporočila: 3.935

Po drugi strani pa se spet pojavi vprašanje, če bi bila nataliteta višja, kje bi zaposlili vse bodoče delavce, če že zdaj povpraševanje po delovnih mestih krepko presega ponudbo.........delovna doba že zaposlenih delavcev pa se tudi vedno bolj podaljšuje..........
Staro 26.04.2007, 21:47
Michelinko Uporabnik Michelinko ni prijavljen
gumimen
Prikazne slike uporabnika/ce Michelinko
Član od: Sep 2003
Sporočila: 43.841

Citat:
Objavil-a lila5 Prikaži sporočila
Po drugi strani pa se spet pojavi vprašanje, če bi bila nataliteta višja, kje bi zaposlili vse bodoče delavce, če že zdaj povpraševanje po delovnih mestih krepko presega ponudbo.........delovna doba že zaposlenih delavcev pa se tudi vedno bolj podaljšuje..........
Ja, sej ... Stari delajo in jim podaljšujejo delovno dobo, mladi pa pohajajo, ker ne morejo dela dobit.

fitnes, pa kaj še... pir rulz!
by Lenčka

Staro 30.04.2007, 23:39
Restraint Uporabnik Restraint ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce Restraint
Član od: Mar 2006
Naslov: Maribor
Sporočila: 94

Citat:
Objavil-a Michelinko Prikaži sporočila
Ja, sej ... Stari delajo in jim podaljšujejo delovno dobo, mladi pa pohajajo, ker ne morejo dela dobit.
Ni vse tako enostavno, če bi bilo tako enostavno, bi problem že zdavnaj rešili.
Staro 01.05.2007, 06:00
Montenegro Uporabnik Montenegro ni prijavljen
Novinec
Član od: Mar 2007
Naslov: Koper
Sporočila: 15

Tito bi nam dal stanovanje zastonj))) a veste zakaj mladi pohajajo? eni ker so leni, drugi ker jih dela ki so prosta enostavno ne zanimajo in tretji ta pametni ki nebojo lomili hrbet za 100 poscanih tisoč tolarjev starih. Vem da je to slabo razmisljanje da je treba delat pa magari za 50tisoč. ampak to enostvano ni dovolj denarja da človek NORMALNO, NE PA RAZKOŠNO živi! Kaj pa če mlad človek hoče it na svoje? ste videli kolko se naprimer pri nas v kopru oddajajo garsonjere? 300 -500 eur mesečno PLUS stroški. NOBEDEN NI BUDALA DA BO CEL MESEC DELAL V TOVARNI ZA ODPLAČAT STANOVANJE, kje pa je hrana oblačila itd.? NI hvala
Staro 03.05.2007, 11:04
dzuko Uporabnik dzuko ni prijavljen
Moderator
Član od: Apr 2003
Sporočila: 7.888

Citat:
Objavil-a ekica Prikaži sporočila
v manjsih mestih se lahko kupi garsonjera za 5 do 6 miljonov nasih bivsih tolarjev, pol od tega lahko prisparas skupaj s starsi, ce kako leto do tri delas in zivis pr njih, pol pa vzames kredit na 10 let in mas flat, ce ga ze kupujes sam.
Hm..kaj je zate manjše mesto? Gabrovka? Beltinci? Spodnja Kungota?
Staro 03.05.2007, 11:26
bob marley Uporabnik bob marley ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce bob marley
Član od: Mar 2006
Sporočila: 68

npr. iz prve roke, v Sevnici - 1 ura do Lj, Zagreba in dobre pol ure do Celja
Staro 03.05.2007, 16:47
Luka2k Uporabnik Luka2k ni prijavljen
Komaj živ
Prikazne slike uporabnika/ce Luka2k
Član od: Dec 2001
Naslov: AntiTemp
Sporočila: 24.989

Zato pa ni čudno, da gre folk delat in živet v tujino...
Ni perspektive tle pr nas...

Značke
1980, generacije, izziv, leta, okoli, rojene

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 16:39.