Nazaj   Siol.net forumi > Storitve Telekoma Slovenije > Tehnična pomoč

Tehnična pomoč za naročnike storitev...

Odgovori

Orodja za teme
Staro 17.12.2010, 20:17
rock Uporabnik rock ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce rock
Član od: Apr 2003
Sporočila: 4.780
Privzeto Re: Počasno nalaganje youtuba

A lahk prosim eden razloži kaj in kako imajo tu DNSi prste zraven.

Isti DNS-i rutajo en ali drugi video pa en šteka drugi ne. Sem vedno razmišljal, da je nekaj na enem nekaj na drugem serverju in da je pri enem pač nekje ozko grlo. Pa recimo neka datoteka se nalaga na polno glede na mojo linijo.
Odgovorite s citatom
Staro 17.12.2010, 21:17
madmitch Uporabnik madmitch ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce madmitch
Član od: Jul 2006
Sporočila: 1.719

Citat:
Objavil-a rock Prikaži sporočila

Isti DNS-i rutajo en ali drugi video pa en šteka drugi ne. Sem vedno razmišljal, da je nekaj na enem nekaj na drugem serverju in da je pri enem pač nekje ozko grlo. Pa recimo neka datoteka se nalaga na polno glede na mojo linijo.
To je urbani mit, ki ga širijo strokovnjaki. Ko DNS enkrat usmeri, kar ima za usmeriti, nima več dela s tabo, sploh pa ne s hitrostjo prenosov in delovanja videa.
Kot bi rekel, da voziš počasi, ker se je semafor počasi prižgal.
Staro 17.12.2010, 23:19
srus012 Uporabnik srus012 ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce srus012
Član od: May 2006
Sporočila: 214

Tisti, ki ga muči počasno delovanje internetne povezave naj si inštalira wireshark, požene sledenje, si naloži filmček z youtube, ustavi sledenje in analizira posnet trace.

Iz analize trejsa se da se videti sledeče:

- kakšen je podatkovni pretok med youtube serverjem in PC - ali so okvirji, ki prihajajo na PC vsi maksimalne dolžine 1514 B ali morda zaradi napačno nastavljenega MTU na PC ali ruterju prihaja do nepotrebne fragmentacije okvirjev ter paketov in posledično počasnejšega nalaganja
- kako hitro PC potrjuje sprejete pakete, kako hitro po poslanih potrditvah youtube pošlje ponovno pošiljko paketov - vpliv zgoraj omenjenega ping
-kako hitro delujejo DNS serverji, koliko je sploh DNS prometa - posneti trace filtriraš na DNS, pogledaš koliko je teh zahtev in kako hitro so bile odgovorjene

Pri nalaganju filmčkov z youtube je DNS prometa zanemarljivo malo tako, da IMHO hitrost DNS serverjev nima v tem primeru nikakršnega vpliva.
Odgovorite s citatom
Staro 18.12.2010, 07:16
Sawyer Uporabnik Sawyer ni prijavljen
Mojster
Član od: Feb 2006
Sporočila: 2.093

Citat:
Objavil-a madmitch Prikaži sporočila
Tudi z guglnovimi DNS šteka, tko da verjetno ni SiOL kriv (to pot)
Jap. Arnesovi in OpenDNS pa delujejo solidno. Jaz sem dozdaj imel guglove ker so vedno delali solidno. To je vse stvar balanciranja na googlu.
Odgovorite s citatom
Staro 18.12.2010, 07:18
Mojster

Citat:
Objavil-a srus012 Prikaži sporočila
Škoda, da si prespal osnove računalniških komunikacij, pa tudi praktičnih izkušenj očitno nimaš nobenih, ker sicer ne bi kvasil takih. Na kratko - ping ima izjemno velik vpliv na hitrost prenosa podatkov po TCP povezavi (povezava s potrjevanjem paketov). Kot očitno ne veš, lahko oddajnik (youtube) odda le za eno okno (window size) paketov, potem mora dobiti potrditev uspešnega prenosa od sprejemnika (tebe). Čas čakanja na to potrditev je enak času pinga. Za velikost okna se obe strani dogovorita ob vzpostavitvi zveze, na windowsih pa je običajno 32 - 64 KB ali manj.

Torej je čisto vseeno, če imaš 100 Mb optiko, če je hkrati tvoj ping do youtuba 300 ms.

Hitrost prenosa filma bo = window_size / ping (32 KB / 0,3 s = 853 kbs) kar je bistveno manj od maksimalne hitrosti tvoje linije. Pač youtube prenaša film do tebe le po eni TCP povezavi.

Glede "groznih" problemov, ki jih ima T-2 s youtube ne vem nič, stojim pa za tistim kar sem napisal zgoraj - naročnik ki ima 1 Mbs DL pri operaterju, ki mu zagotavlja npr. 45 ms ping je v bistveno slabšem položaju kot naročnik. ki ima enak 1 Mbs DL pri operaterju, ki mu zagotavlja npr. 15 ms ping.

Ping nima vpliva na video tam kjer se video distribuira preko UDP paketov, kjer ni potrjevanja, npr. IPTV.

Zakaj ne zacnes primerjat ping do siola vs ping do afrike?
O receive windowu pa ti meni sploh ne, ker sem vas ze leta 2008 ucil kaj je to. Ja kr daj v search te dve besedi pa me pristej kolkrat me najdes
Vendar je slo izven mode sej na novejsih windowsih ni vec konfigurabilno.

Sem pa pozabil omeniti da lahko razni youtube turbo acceleratorji pomagajo pri youtube, kateri delajo ravno to kaj ti jamras. Vzpostavijo vec socasnih povezav do videja vendar so vecinoma free samo do 320p, ter youtube jih uradno ne mara oz podpira, kar pomeni da se lahko zgodi da nehajo delati, ce youtube omeji stevilo istocasnih povezav na video. Za HD pri kerem bi bili res uporabni so pa placniski.

Nazadnje uredil Sawyer : 18.12.2010 ob 08:32.
Odgovorite s citatom
Staro 18.12.2010, 07:22
Mojster

Citat:
Objavil-a rock Prikaži sporočila

Cisto enostavno.
Primer:
Siolov DNS ti bo najdel guuglov server 1.2.3.4
Arnes DNS ti bo najdel guglov server 1.2.3.5

Prvi server je 100% obremenjen ker mi niti 120kbps ni letel test video
Drugi server je razbremenjen dovol da mi je testni video lete 20000kbps.

To so domain name serveri ki tebi nerazumljive stevilke 1.2.3.4 spremeni v google.si. Tako da ti nerabis pisati http://1.2.3.4 ko hoces na google ampak samo google.si.
To pa ne pomeni da te vsi DNS serveri poslejo na Isti googlov server. Google ma namrec na miljone teh serverjev kateri tebi servirajo video. To je stvar googlovega balanciranja katere preusmerja kam.

Trace se pa tu ne spremeni zato ker so serveri sevedno v isti hiši po vsej verjetnosti, oz mestu, tako da se spremeni samo zadnji IP trejca.

IP od google.si je kompletno dinamicen, kar pa spet ne pomeni da ga google spreminja na 24 ur kot to dela nas dragi siol za nas, ampak da ima enostavno vec serverjev ki rotirajo.
Ce pa tu vstavis Arnesove DNSje bos pa dobil cisto drugi rang IPjev do tega naslov.

To seveda velja samo za vecje firme. Ce bi jaz postavil server pa bi se ti htel na mene povezan, nebi igralo vloge kateri DNS uporabljas sej jaz imam samo 1 server in samo eno povezavo do njega.

Zdaj pa ker jaz uporabljam Arnes DNS in ti Siol DNS bom jaz preusmerjen na 1.2.3.5 ti pa na 1.2.3.4
To sta dva razlicna servera katera servirata Videjo in nista enako obremenjena.

Nazadnje uredil Sawyer : 18.12.2010 ob 07:54.
Odgovorite s citatom
Staro 18.12.2010, 13:28
dal Uporabnik dal ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Apr 2002
Sporočila: 990

Sawyer je že lepo razložil, zakaj je pomemben DNS.

Poleg tega Google že nekaj mesecev večjim internetnim ponudnikom dostavlja strežnike (projekt "Google Global Cache - GGC"), ki lokalno shranjujejo YouTube video datoteke. Tako uporabniki vsebino dobijo iz (naprimer) Ljubljane, namesto da bi se vsak video prenašal iz Londona ali ZDA.

SiOL sicer že ima zrcalne strežnike podjetja Akamai (če uporabljate SiOL-ove DNS strežnike, potem se naprimer strani http://www.amd.com, http://www.f-secure.com, http://www.mtv.com, ... odpirajo iz Ljubljane).
Odgovorite s citatom
Staro 18.12.2010, 22:11
rda Uporabnik rda ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Feb 2005
Sporočila: 1.018

Mislim da ima Telemach že takšne zrcalne strežnike za Youtube....

lp
Odgovorite s citatom
Staro 19.12.2010, 00:38
Mojster

ce ga ima ga ne deli z nami. Ker jaz se se vedno povezujem v Californijo, ceprav tudi na Trieri isto.

Nazadnje uredil Sawyer : 19.12.2010 ob 00:40.
Odgovorite s citatom
Staro 21.12.2010, 12:51
bond008 Uporabnik bond008 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2009
Sporočila: 659

ta drugi arnesov dns iz nekega neznanega razloga ne deluje na siol ip-jih 109.xxx.xxx.xxx
Odgovorite s citatom
Odgovori

Značke
nalaganje, počasno, youtuba

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
siol počasno nalaganje strani, štekanje youtube videov... anzex1 Tehnična pomoč 17 02.10.2010 08:41
sistem za nalaganje datotek na server Guliwer Računalništvo in internet 0 14.06.2010 10:50
počasno delovanje interneta devlin Tehnična pomoč 7 10.03.2010 21:51
Na novo nalaganje Windowsev? ursy Računalništvo in internet 11 07.10.2008 09:49
Počasno odpiranje strani- dog. 4226 mitnica Tehnična pomoč 0 22.06.2008 12:11

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 15:09.