Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Orodja za teme
Staro 05.05.2010, 19:36
Lencka Uporabnik Lencka ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Lencka
Član od: Nov 2006
Sporočila: 2.780
Privzeto Re: Študentske demonstracije 19. maja

Andreea, saj v bistvu se najini mnenji ne razhajata tako zelo

Mimogrede, tudi jaz sem družboslovka, in ja, diplomirana, in ja, ni šihta. Ampak sistem, ki omogoča študij do penzije, ki NI študij ampak je samo pot do stausa, ki omogoča lažje pridobivanje financ, ni dober. Pa socialni problemi gor ali dol.

In še vedno ostajam pri tem - če bi šli študentje na ulice, da od države zahtevajo, da jim omogoči študij in delo po študijo, štipendije, študentske sobe... ja, bi se mi zdelo normalno. Dokler pa študentje zahtevajo možnost delati 8 ur na dan 6 dni v tednu na napotnice, pa se mi to zdi neumnost.

Marsikje delajo, ja, da lahko študirajo. (Ali jemljejo kredite, ja... šokantno, ha?) Ampak pri nas preveč ljudi ne dela, da lahko študira, ampak je vpisanih v študij, da lahko delajo.

Če je delo način, študij pa cilj, je to narobe, vendar ne po krivdi študenta. Če pa je študij način, delo pa cilj, pa klinc pa taka študentarija. In ne mi reči, da je takih bore malo.
Staro 05.05.2010, 19:49
Andreea Uporabnik Andreea ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Aug 2006
Sporočila: 1.103

jp, sej se strinjava.

pravim samo, da je med lenuhi tudi majhen delež takih, ki vlečejo s študijem, ker se bojijo, da potem ne bo službe. osebno se sicer s takim načinom ne strinjam, jih pa deloma razumem, da poskušajo na vse načine izkoristit sistem. jbga, tud jest je treba.

kaj pa krediti? ja, lušno je, da za šolanje vzameš kredit, ki ga moraš (bolj ali manj) takoj po diplomi začet odplačevat, službe pa nikjer... to zagotovo ni možnost, za katero bi se js prostovoljno odločala. raje delam med študijem in se v tem času odpovem praktično vsemu. očitno sm prevelik cvikator?
Staro 05.05.2010, 21:11
PowRider Uporabnik PowRider ni prijavljen
Banned
Član od: Mar 2010
Sporočila: 374

Citat:
Objavil-a Andreea Prikaži sporočila
jp, sej se strinjava.

kaj pa krediti? ja, lušno je, da za šolanje vzameš kredit, ki ga moraš (bolj ali manj) takoj po diplomi začet odplačevat, službe pa nikjer... to zagotovo ni možnost, za katero bi se js prostovoljno odločala. raje delam med študijem in se v tem času odpovem praktično vsemu. očitno sm prevelik cvikator?
Kot zanimivost. Nekoč je obstojal en predlog o šolninah, katere bi študentje plačevali po končanem študiju v višini 200-300 EUR samo pod pogojem, da bi takoj v štartu zaslužili več kot znaša povprečna plača. Na ta način bi se skrajšal čas študija, kvaliteta pa bi se lahko bistveno izboljšala. Ampak tudi tega študentje niso želeli, ker pač nočejo boljšega jutri.
Staro 05.05.2010, 22:08
Lencka Uporabnik Lencka ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Lencka
Član od: Nov 2006
Sporočila: 2.780

Citat:
jp, sej se strinjava.

pravim samo, da je med lenuhi tudi majhen delež takih, ki vlečejo s študijem, ker se bojijo, da potem ne bo službe. osebno se sicer s takim načinom ne strinjam, jih pa deloma razumem, da poskušajo na vse načine izkoristit sistem. jbga, tud jest je treba.

zato pa pravim
Citat:
če bi šli študentje na ulice, da od države zahtevajo, da jim omogoči študij in delo po študijo, štipendije, študentske sobe... ja, bi se mi zdelo normalno.
Staro 06.05.2010, 07:29
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

no, pa še malce dodam ...

ne govorimo tukaj o izjemah, ki kljub študijo pridno delajo, doštudirajo ... pa tako naprej ...

gre se za splošni vtis ... razlika med vpisanimi študenti in diplomanti je vendarle preveč očitna, da bi zdaj izjeme postavljali kot pravilo ...

splošni vtis je točno tak, kot ga je navedla andreja ... ja za vsako študentsko čago ostaja kup smeti, ki dokazuje da denarja ni premalo, tudi pri prejemnikih štipendij in socialno šibkih ne ...
ko grem zjuzraj vsa zalimana v sliužbo, se dobesedno,mimo mene vozijo taksiji polni mladine ... sploh kaka delovna sobotna ali praznična jutra si jih polna ...

in še vedno trdim, bistveno preveč ljudi študira ... ker služb ni ... sistem se je itak zrušil že takrat, ko ljudje lahko študirajo študija radi ( recimo študij "evropske inštitucije" in teologija za punce, ko sploh ne veš, kam bi takega človeka dal delat) ... dela, ki pa jih je polno. pa zapoljnjujejo tujci, ker pri nas mladina ali študira ali je na sociali, ker za 500 € se jim ne splača delati ali pa študira v nedogled ...

in to da ni služb drži samo delno ... službe so, samo vsi pač ne moremo biti direktorji ali vodilni ...

spomnim se bivše ministrice, ki je želela uvesti plačilo študija po preteku predpisane dobe ... podpiram
ker tisti ta pridni bodo itak končali znotraj študijske dobe ... ostali pa naj pohitijo ali pa dajo prostor drugim ...

o ostalem pa sploh ne bi izgubljala besed ...
Staro 06.05.2010, 09:22
pecnikr Uporabnik pecnikr ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce pecnikr
Član od: Jun 2008
Sporočila: 536

ma ko sem js bil tud študent....zaslužu tolk denarja ko ga zdej ne...mel čudovit lajf...je pa res da fax sem pa vse v prvo naredil brez ponavljanja v predčasnem roku izteka študijskega leta...vse se da če človek hočeš...skratka sem resno jemal fax in tudi delo...povem pa lahk tole...v prvi letnik elektrotehnike elektronike se nas je vpisalo 360 študentov...v drugi letnik nas je prišlo z ponavljači vred samo 42...v tretji letnik 11 in od tega sva dva diplomirala...za enega zdej vem da se trudi diplomo napisat ...ostali so pozabli na vse....je pa res da smer avtomatika robotika ni tko z rokava za strest...je treba kr delat....kar se pa tiče pedagoških faxov in ostalih piflarij...mi pa nebo nobeden rekel da je pogoj težek študij...lari fari...
Staro 06.05.2010, 22:43
Unregistred Uporabnik Unregistred ni prijavljen
Novinec
Član od: Jan 2007
Sporočila: 11

Citat:
ja, razburjaj se kolikor se hočeš... moj odgovor je letel na lenčkin in nattkin post in ubogi procent vseh vpisanih študentov, ki diplomirajo - od vseh vpisanih. ti so zame v večini lenuhi in razvajenci, če vlečejo študij pozno v svoja trideseta leta in res zelo redke izjeme imajo resničen razlog, da pavzirajo ali ponavljajo.

preberi prosim še 1x moj zadnji stavek... pravim, da študenti nimajo druge možnosti, kot da delajo preko servisa, saj za njih ne obstaja drugačna oblika (legalnega) dela. sem za študentsko delo, vendar ne prek servisa, ki pokrade milijončke. študentje delajo tudi drugod in si marsikdo sam plačuje šolanje - a nikjer preko servisov... seveda nam funkcionarji perejo možgane s tem, da v tujini ni št. dela. seveda je! študentje delajo, a v drugačni obliki.

pa še vedno trdim, da je lenuh, kdor kao študira in vleče status, doma jim gatijo vse v rit, delajo pa kak mesec ali dva, da si privoščijo počitnice na maldivih... mogoče tvoj otrok ni tak, ampak je procent razvajenih lenuhov velik, tudi med mojimi (bivšimi) sošolci. in ravno slednji so najbolj glasni, ko se gre za št. delo, saj jim ne ustreza, da bi sprejemali odgovornost, ki jo prinaša redno ali honorarno delo. okej, med prostestniki je seveda še lep procent tistih, ki itak ne vejo, za kaj se gre in jim je važno edino, da se grejo pred parlament zadet in napit... o teh niti ne bi komentirala, ampak če se boš a dan demonstracij sprehodila tam mimo, boš videla o čem govorim. še vsakič je bilo vse poko.zlano okoli maxija...
Kako pa servis pokrade miljjončke? Res me zanima
Staro 07.05.2010, 07:50
PowRider Uporabnik PowRider ni prijavljen
Banned
Član od: Mar 2010
Sporočila: 374

Citat:
Objavil-a Unregistred Prikaži sporočila
Kako pa servis pokrade miljjončke? Res me zanima
Že sam obstoj študentskih servisov je navadna kraja.
1) Servisi živijo ob podpori države in iz prispevkov od študentskega dela. Torej, če servisi ne bi obstojali, bi država pobrala več davkov, študentom pa bi ostalo več mesečnega dohodka.
2) Plačuje se cela četa študentskih funkcionarjev, ki se pripravljajo za vstop v politiko, ob dejstvu, da skrbijo le za svojo lastno rit. Res, politikov, ki ne znajo delati nič, razen lobirati za neupravičene rente imamo dovolj. Pojdite delat!
3) Malo delo (ob predpostavki da se že za kako uro podaljša) tem funkcionarjem prereže krila, ta strošek ne bo več potreben in gospodarstvo bo nekoliko razbremenjeno.
4) Mladi diplomanti ne bodo več v podrejenem položaju napram študentom pri iskanju prve zaposlitve.
5) Ves denar, ki ga servisi namenijo za vbogajme (Sponzoriranje oddaje HRIBAR, nakupi hotelov in ne vem česa še, bo tako pristal direktno v rokah študentov, kar je tudi prav.
6) Servisi ne bodo več organizirali protestov skupaj z upokojenci, kar je ena najbolj incestnih stvari, kar sem jih v življenju videl. V bistvu so stavkali eni proti drugim, pa so bili tako trapasti, da se tega niti zavedali niso...
...
Staro 08.05.2010, 02:48
Unregistred Uporabnik Unregistred ni prijavljen
Novinec
Član od: Jan 2007
Sporočila: 11

PowRider; servisi nimajo veze s tem kar si napisal.

Copy/paste iz drugega foruma:
Samo en komentar glede financiranja servisov in organizacijskij oblik ŠOS, kratic...
Bom najlazje razlozil kar na primeru:
ŠOS ima štiri stebre, in sicer ŠOU v Ljubljani, ŠOUM, ŠOUP in Svet študentskih klubov (bolj poznan kot ŠKIS).
Organizacijske oblike (OO) ŠOS (ŠOS, ŠOU-i in klubi s statusom ŠOLS) se večino financirajo s strani koncesijskih dajatev iz študentskega dela, torej dela preko študentskih napotnic.
Sestava študentske napotnice:
V primeru, da zaslužiš 100 evrov, mora delodajalec plačati 116,8 evra; 16,8% več. Od teh 16,8% je 12% koncesijske dajatve, 2% dodatne koncesijske dajatve ter DDV na obe koncesijski dajatvi. Na napotnico mora delodajalec še plačati 3,08 evra za obvezno zdravstveno zavarovanje.
12% koncesijske dajatve se razdeli na: 4,5% dobijo OO ŠOS, 4,5% študentski servisi, 3% gre za Javni sklad za razvoj kadrov in štipendije. 2% dodatne koncesijske dajatve je namenjeno za izgradnjo študentskih bivalnih zmogljivosti in izboljšanje pogojev študija in se nakazuje v državni proračun.
V skladu z 88. členom Študentske ustave se sredstva znotraj ŠOS-a delijo: 3,1% dobi ŠOS, 63,9% dobijo ŠOU-i (38,6% ŠOU v Ljubljani, 20,3% ŠOUM in 5% ŠOUP) in 33% klubi. Deljenje sredstev znotraj klubov pa se deli po posebnem ključu, ki se nanaša na število študentov v UE in zgodovino. Klubi pa povratno financirajo ŠKIS (3% od svojih sredstev).
Torej klube npr. ne financira ŠKIS ali pa da ŠOU financira ŠKIS ali pa servisi in podobno. Sredstva se stekajo v neko vrečo, ki se potem delijo po zgoraj omenjenih procentih. Sredstev se torej ne "tala", ampak so procentualno tocno določena.
Staro 08.05.2010, 07:18
kartako Uporabnik kartako ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.676

Sredstev se torej ne "tala", ampak so procentualno tocno določena. ------------- Saj zaradi takih ključev, pa imajo potem delavci evropsko povprečje in Slovenija uspešna država, študentje pa namesto študija- prakso kako koga obrati do kosti brez dela (obiranje ne štejem kot delo). Povrh vsega so pa ti študentski servisi namenjeni zaposlitvam točno določenih krogov.

Značke
demonstracije, maja, Študentske

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
vprašanja, nasveti,potopisi + opozorila za popotnike + iščem sopotnike ... Girl16 Potovanja 362 18.09.2016 19:51
kratka vprašanja, nasveti, predavanja ... kalin Gospodarstvo 176 29.10.2009 19:39
Iran čudežni Svet 95 29.06.2009 21:22

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 07:49.