Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Gastronomija

Gastronomija hrana in pijača, kuharski recepti, nasveti...

Orodja za teme
Staro 28.03.2006, 12:08
Hel Uporabnik Hel ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Hel
Član od: Jun 2004
Sporočila: 203
Privzeto Re: Žar ima svoj čar

To je v bistvu česnova majoneza z olivnim oljem?

Rabiš recept?
Staro 28.03.2006, 12:11
lady_lucifer
Guest
Sporočila: n/a

rabimo
Staro 28.03.2006, 12:19
Pripravnik

Rumenjak zmešano z žličko priljubljene gorčice, dodamo strt strok česna – res strt, s ščepcem soli masakriran v nespoznavno pasto – dve ali tri žlice limoninega soka – lahko tudi malo suhega, belega vina, malo belega popra. Vse skupaj razmešamo z žlico, potem pa mešamo z mikserjem in počasi dodajamo v tankem curku olivno olje. Na en rumenjak se ga porabi cca 1-1,5 dl. Na začetku je potrebno res počasi in skoraj po kapljicah dodajati olje, drugače se majoneza rada sesiri. Proti koncu ni potrebno biti več tako previden. Olja dodamo pač toliko, kolikor gosto majonezo želimo. Več ga bo, bolj bo trda. Na koncu jaz vmešam še malo svežega, sesekljanega drobnjaka in malce razredčim z belim vinom.

Čim bolj kvalitetna gorčica, sveža jajca in seveda deviško olje.
Staro 28.03.2006, 12:23
unicorn Uporabnik unicorn ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce unicorn
Član od: May 2005
Sporočila: 7.270

To je itak najboljša majoneza sploh. :P

No, jst se malo manj mučim,in dodam kar česnovo pasto. (sej me je sram, no)
Dwells in Me
Staro 28.03.2006, 12:28
Veteran

No, če se vam ljubi malo več packati, je tale recept v indonezijskem stilu res za dol padet dober. :P

2 kg svinjine v kosu
1 drobno narezana čebula
4 stroki strtega česna
2 pekoči papriki, narezani na koščke
2 žlički koriandrovih semen v prahu ali zmletih v mešalniku
30 dag arašidov
2 žlici limoninega soka
2 žlici rjavega sladkorja
4 skodele kokosovega mleka
sol po okusu

Sestavine, razen pekoče paprike in arašidov, položimo v posodo in jih kuhamo na nizki temperaturi 2 uri. Meso se mora zmehčati, vendar se ne sme razkuhati. Nato ga ohladimo in narežemo na večje kose. Nabodemo ga na paličice in spečemo na mreži nad vročim žarom.
Iz omake, ki ostane od kuhanja mesa, pripravimo poenostavljeno indonezijsko omako gado - gado. Dodamo pekočo papriko in 30 dag zmletih arašidov ter zmešamo v mešalniku. Kuhamo, dokler se omaka ne zgosti in ves čas mešamo. Postrežemo hladno,s svinjino na žaru, lahko pa tudi z drugim mesom z žara, pečenko ali celo kuhano zelenjavo.
Dwells in Me
Staro 28.03.2006, 16:32
Pripravnik

Uni, tole zveni zelo zanimivo. :P Ali je svinjina lahko rebrca? Enkrat sem že delala nekaj podobnega, samo da so se rebrca v kosu prej na hitro skuhala v malo slane vode z začimbami, marinada se je skuhala posebej in potem se je vse skupaj še mariniralo čez noč v hladilniku. V marinadi je bil med, feferoni, čebula, paradižnik, vino ali kis in še cela kopica enih zadev, katerih se pa ne spomnim. Meso se je potem vzelo iz marinade, obrisalo in narezalo na rezine, ki so se popekle na žaru, vmes si pa mazal z marinado. Naredila se je takšna temna njamsi glazura. Recepta pa ne najdem več, pa če me tepeš.

Ali je lahko uporabim namesto kokosovega mleka kokosovo moko, namočeno v malo vode in potem vse skupaj ožmem? Ker tu pri nas na kmetih kokosovo mleko v pločevinkah ni ravno pogost artikel na policah...
Staro 28.03.2006, 18:16
Veteran

Citat:
Objavil-a Hel
Uni, tole zveni zelo zanimivo. :P Ali je svinjina lahko rebrca? Enkrat sem že delala nekaj podobnega, samo da so se rebrca v kosu prej na hitro skuhala v malo slane vode z začimbami, marinada se je skuhala posebej in potem se je vse skupaj še mariniralo čez noč v hladilniku. V marinadi je bil med, feferoni, čebula, paradižnik, vino ali kis in še cela kopica enih zadev, katerih se pa ne spomnim. Meso se je potem vzelo iz marinade, obrisalo in narezalo na rezine, ki so se popekle na žaru, vmes si pa mazal z marinado. Naredila se je takšna temna njamsi glazura. Recepta pa ne najdem več, pa če me tepeš.

Ali je lahko uporabim namesto kokosovega mleka kokosovo moko, namočeno v malo vode in potem vse skupaj ožmem? Ker tu pri nas na kmetih kokosovo mleko v pločevinkah ni ravno pogost artikel na policah...
Po moje ne bi smel biti problem z rebrci, pač ne bi bila nabodala, ampak en sam kos mesa, samo malce dalj bi se peklo.

Meso tukaj ne postane ravno črno, obdrži barvo, pač pa je omaka, ki jo skuhaš iz povretka mesa res krasna. Če ne želiš tako pekoče, vzameš samo eno pekočo papriko.

Glede namočene kokosove moke pa res ne vem, sorry. Ena možnost je, da kupiš cel kokosov oreh, naribaš meso, stisneš tekočino iz njega, ter jo zmešaš z vodo, ki si jo prestregla pri odpiranju. Samo je zelo zamudno in mučno opravilo, verjemi. Jaz ne bi rada nikoli več delala tega.
Dwells in Me
Staro 29.03.2006, 07:51
Pripravnik

Sicer ne vem, kako je z vama, samo mene, če se najem do te stopnje, da skoraj počim, je potrebno pustiti vsaj dve urici čisto pri miru, če želiš ostati vsaj na pol živ.

Krvavi biftek s krvavo Maričko

Vsaj 2 cm debele rezine pljučne pečenke 1-2 uri mariniramo v mešanici sojine omake, belega balzamičnega kisa in olivnega olja - razmerje 1:2:1. 1 kg zelo zrelega paradižnika - po možnosti volovsko srce - križno zarežemo na koncu in poparimo z vrelo vodo. Olupimo, ostranimo pečke. Dodamo 1/2 rdeče čebule, 2 narezani mladi čebuli, 1 žličko svežega koriandra, 1/2 žličke mlete kumine, 1 žličko soli, 1-2 žlički limoninega soka, 1 dcl goveje juhe (ne goljufat z juho iz kocke!!!), 1/2 dcl vodke, 1 žlico worchester omake, malo popra ter vse skupaj zmiksamo. Damo v posodo ter dobro prevremo. Biftke popivnamo ter spečemo na vročem žaru. Naj bodo vsaj malce krvavi. Ko so pečeni, jih posolimo in popopramo ter postrežemo z vročo omako in belim kruhom.
Staro 30.03.2006, 07:01
Pripravnik

Piščančja bedrca z gorčico

Kupimo samo zgornje dele beder. Izrežemo kost ali že kupimo takšne brez kosti. Koža naj ostane. Posolimo, popopramo in malce posujemo s suhim česnom. Zmešamo žlico zrnate gorčice z žlico navadne gorčice in namažemo z vseh strani. Pustimo na sobni temperaturi vsaj dve uri, da se marninira. Spečemo na vročem žaru. Zraven ponudimo breskov chutney.

Breskov chutney s feferoni

470 ml jabolčnega kisa
270 g sladkorja
230 g drobno sesekljanih datljev
1 žlička mletega pimenta
1 žlička mletega muškatnega cveta
450 g na koščke narezanih zrelih breskev
3 tanko narezane rdeče čebule
4 drobno sesekljani sveži feferoni
4 strti stroki česna
drobno nariban 5 cm dolg kos svežega ingverja
1 žlička soli

Kis, sladkor, datlje, piment in muškat damo v posodo in mešamo, dokler ne zavre. Dodamo vse druge sestavine in znova zavremo. Na mali temperaturi cmarimo slabo uro, da se zgosti. Pogosto mešamo, da se ne prime. Kot pri kuhanju marmelade poskusimo, če je dovolj kuhan tako, da ga damo malo na krožniček. Če ohrani obliko, je ok. Poskusimo, če je dovolj pikanten - še vroč ima ponavadi bolj pikanten okus kot, če je hladen - lahko dodamo še nekaj kapljic tabasca. Vročega nadevamo v male kozarčke in takoj zapremo. Neodprt zdrži celo leto.

Zdaj pa, če mi ne boste izdali vseh skrivnih družinskih receptov, za katere preprosto vem, da jih imate, bom huda. Ja.
Staro 30.03.2006, 09:11
Veteran

Prošnja:

Kdo ima kakšen res dober recept za Šobsko salato? Pliz.
Dwells in Me

Značke
čar, ima, svoj, Žar

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 03:50.