Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 08.11.2007, 14:32
čudežni Uporabnik čudežni ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Dec 2005
Sporočila: 649
Privzeto "Smisel" za orientacijo

Nisem se poglobil, niti iskal kakšnih oprijemljivejših dokazov, me pa nekaj zanima.
Po vašem mnenju je občutek za orientacijo, to, da se človek ne izgubi, da si določene poti zapomni, prirojeno oz. "dano že od rojstva" ali je to nek " skills", katerega lahko posameznik izboljša ( npr. če bo nekdo več hodil v naravo, potoval, več lutal okoli, se mu bo zaznavanje okolice izboljšalo).
Vem in o tem je bilo že ogromno napisanega, da "naj" bi moški imeli boljšo orientacijo kot ženske.Poznam tudi nekaj teorij, razlag itd...
No, kljub vsemu me zanima, kaj vi mislite na omenjeno temo...
Staro 08.11.2007, 14:48
Kaja Uporabnik Kaja ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Kaja
Član od: Nov 2001
Naslov: Doma
Sporočila: 2.690
Privzeto Re: "Smisel" za orientacijo

Citat:
Objavil-a čudežni Prikaži sporočila
Nisem se poglobil, niti iskal kakšnih oprijemljivejših dokazov, me pa nekaj zanima.
Po vašem mnenju je občutek za orientacijo, to, da se človek ne izgubi, da si določene poti zapomni, prirojeno oz. "dano že od rojstva" ali je to nek " skills", katerega lahko posameznik izboljša ( npr. če bo nekdo več hodil v naravo, potoval, več lutal okoli, se mu bo zaznavanje okolice izboljšalo).
Vem in o tem je bilo že ogromno napisanega, da "naj" bi moški imeli boljšo orientacijo kot ženske.Poznam tudi nekaj teorij, razlag itd...
No, kljub vsemu me zanima, kaj vi mislite na omenjeno temo...

jaz ti lahko iz osebne izkušnje zagotovim, da to drži....če ne bi bilo prirojeno, ampak bi se lahko naučil, potem jaz danes, po skoraj.............stoletja ne bi lutala okoli ko kura brez glave oz. v znanem okolju se potem res naučiš, kje iti ipd.........poznam pa tipa (ja, moškega), ki se nikdar in nikoli ne bo izgubil, ker točno ve, kje so smeri neba in po logiki potem zadeve nekako skupaj spravi.....jaz pa še to ne vem, kje je levo in kje desno
Staro 22.11.2007, 02:29
Alias Uporabnik Alias ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce Alias
Član od: Dec 2005
Sporočila: 85

Prvič slišim. Vem, da ga jaz absolutno nimam
Zgubim se pa tudi ne - pač kje je sonce vidim (no, vsaj podnev, če je ), jezik za seljaka pitat mam, karto pa tud znam čitat...
Staro 22.11.2007, 07:51
lady_lucifer
Guest
Sporočila: n/a

jst pa zase lahko recem, da nisem vec tako zgubljena kot vcasih in se mi zdi, da sm se zadeve kr mal priucila. ampak je trajalo velik sm prepotovala po taksnih in drugacnih krajih, skoz gledala na zemeljevid (tud takrat, ko ni blo treba), nonstop sm u enih hostah...in ja, ful mi gre boljs kot vcasih, hvala bogu!
Staro 22.11.2007, 12:59
Smaug Uporabnik Smaug ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce Smaug
Član od: Dec 2001
Sporočila: 27.719

Sam ima prijatelja, ki se "nikoli ne izgubi". Vsaj tako sam pravi. Sprehajanje z njim je pravi uzitek, se ti vsak kraj zdi drugacen, tudi ko ga veckrat obisces.

V vecini primerov bi ga pa samo uzgal. Tko, iz dna srca.
Staro 27.11.2007, 14:12
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Smisel za kaj?
Staro 27.11.2007, 14:39
gostMR Uporabnik gostMR ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Nov 2006
Naslov: ob letališču Skoke
Sporočila: 110

moje izkušnje na tem področju.
Mislim da je velik del tega daru, že prirojen. Že moj oče, se je kar dobro znašel. Veliko me je učil kako in kaj je s tem. Sam tudi z veseljem potujem in imam kar dobro orientacijo v naravi. največ težav imam ko pridem ven iz metroja, potrebujem nekaj časa da se zopet "najdem".
Najbolj pa sovražim GPS aparate, ki mi bodo "kruh odžrli" .Še hitro si ga ne bom nabavil, kajti to odvazme precej "romatike" mojim raziskovanjem velikih mest.
Staro 27.11.2007, 16:38
Aldebaran Uporabnik Aldebaran ni prijavljen
administrator
Prikazne slike uporabnika/ce Aldebaran
Član od: Sep 2006
Sporočila: 1.950

ja bi rekel, da je veliko tega prirojenega...namreč nekomu lahko petnajstkrat narišeš in do potankosti opišeš pot ni se bo čez deset korakov že izgubil... Pri meni je tako, da si nekako narišem sliko v glavi in potem ko pridem na lokacijo si ustvarim dve točki, ki sta dovolj markantni, se razgledam naokrog in pičim dogodivščinam naproti...

Do danes sem se izgubil samo v Italiji... pa še to zaradi tega, ker je bil en smotan obvoz in mikroskopske table, da ja ne moreš pravočasno prebrat kam je potrebno zaviti... ni bilo panike, saj sem vozil vzporedno z avtocesto in se na naslednjem uvozu uspešno priključil nanjo

če se da naučiti te veščine? Ja po mojem se da to delno naučit... naprimer pri skavtih ali tabornikih... oziroma na kakšnih oientacijskih pohodih, tekmah in podobno

Tu mai nei nga toa e!!!
Staro 27.11.2007, 17:01
silence Uporabnik silence ni prijavljen
Lady
Prikazne slike uporabnika/ce silence
Član od: Nov 2004
Naslov: Lady's heart 4ever
Sporočila: 31.722

Poglejte mojo Lady, iz zgublenke u stezosledca

Ja, da se priuciti tega... delno je prirojeno, delno je u glavi (se zgubis, dvakrat, trikrat kjer se drugi niso in si ze brez orientacije). Biti brez orientacije,; zame to pomeni, da se zguubis na brezpotju (zaplezam se pa tud jest, pa mam fajn orientacijo) Druga je izgubiti se v neznanem mestu, ko se hoces vrniti na izhodiscno mesto ...ce je pa to po poteh po katerih si ze hodil/-a pa pomeni samo, da ne gledas naokrog (kot je reku Aldebaran; vse kar rabis je, zapomnit si par oprijemljivih tock) ..Ce se pa izgubis na cesti (z avto na poti u neznano); pa pomojem ne pomeni, da si brez orientacije, ampak da si se nepripravljen odpravil na pot!

Značke
orientacijo, smisel

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 20:09.