Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Religija in filozofija

Religija in filozofija razprave o religiji in ....

Orodja za teme
Staro 06.02.2007, 11:08
shem_me_zion Uporabnik shem_me_zion ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Dec 2005
Naslov: anytown usa
Sporočila: 156
Privzeto samo-umevnost je nepopolna

Sistem matematicnih aksijomov je nujno nepopoln/samo-kontradiktioren. Enako drzi za katerikoli odprti sistem aksijomov. Kaj to pomeni za a priori, samoumevne resnice (aksijome) na katerih temelji karkoli, od prava do teologije?
Staro 06.02.2007, 11:18
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto Re: samo-umevnost je nepopolna

Ker nisem matematik in ne morem komentirat sistema matematicnih aksiomov na splosno (ceprav si se po mojem nekoliko povrsno izrazil), bom podal mojo prvo asociacijo.

Teorija verjetnosti sloni na stirih aksiomih, ki jih zaenkrat ne bom eksplicitno navajal (lahko pa jih). V njih ne vidim nicesar kontradiktornega. Iz njih neposredno izhaja nekaj osnovnih lastnosti nakljucnih pojavov, bolj kompleksne pa so pokazane tudi na podlagi aksiomov iz drugih podrocij matematike, iz katerih izhajajo uporabna orodja (na primer integral).

V pravu po mojem ne moremo govoriti o aksiomih, vsaj ne v enakem smislu, kot v matematiki. Pravo sloni na dogovorih med posamezniki. Mozno pa je, da na osnovnem nivoju prava (torej sama pravna teorija) definira nekatere aksiome in izhajajoce lastnosti, ki formulirajo pravo na popolnoma abstraktnem nivoju. Pa tudi te zakonitosti so pogojene s socioloskimi lastnostmi nase druzbe.
Staro 06.02.2007, 12:00
Roman_si Uporabnik Roman_si ni prijavljen
Novinec
Član od: Jan 2007
Sporočila: 29
Privzeto Re: samo-umevnost je nepopolna

V resnici gre za to, da so protislovne vse trditve, ki neposredno ali posredno zanikajo samo sebe. Noben logični sistem takih protislovij ne more izključiti, vendar to ne pomeni, da je ta sistem neuporaben.

Značke
nepopolna, samoumevnost

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
pasji nasveti ... Štrudl Živalski svet 387 18.03.2012 16:02
Kako pa kej faks (2. del)? sadie_007 Izobraževanje in šola 435 16.10.2008 22:19
Verjeti ali (z)Vedeti galeb Religija in filozofija 218 25.12.2006 19:50
10 planet je v resnici samo 10. "skala" od sonca... twarlock Znanost in okolje 18 01.05.2006 12:09
Uporabljamo samo 10% možgan? twarlock Znanost in okolje 75 23.03.2006 23:44

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 22:54.