Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Religija in filozofija

Religija in filozofija razprave o religiji in ....

Orodja za teme
Staro 19.07.2006, 10:53
roxa Uporabnik roxa ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce roxa
Član od: Mar 2006
Sporočila: 2.201
Privzeto Re: Ali je Bog ali ga ni?

Citat:
Objavil-a mrjerry

Moje mnenje je, da je to vprasanje v statusu quo. Ne mores namrec reci ne enega, ne drugega. Preprican sem edino v to, da ne obstaja bog, kakrsnega si predstavlja vecina muslimanov, zidov in kristjanov.
to pa itak...

kot sem rekla...moram si vzeti čas za to temo....
Staro 19.07.2006, 11:55
sabisan Uporabnik sabisan ni prijavljen
Novinec
Član od: Jul 2006
Sporočila: 13

Citat:
Objavil-a WOLF_AND_RAVEN
ga ni!
ker saj pravijo pomogaj si sam in bog ti bo pomagal lol
jst sam vem če bi bil bog bi bil faca lol :D
pa cerkev trdi da je svet ustvaril bog, znanstveniki so pa dokazali da temu ni tako!
Hehe, znanstveniki niso nič dokazali in tud nikoli ne bodo mogli, tega se z lahkoto tudi sami zavedajo

Bolj se raziskuje univerzum, bolj se najuglednejši znanstveniki čudijo, kako hudiča se je toliko navidez naključnih značilnosti našega univerzuma poklopilo tako, da so se nekje na nekem planetu lahko razvila inteligentna bitja, ki o tem razmišljajo Brez veze je dokazovat nekaj tako "nad"-človeškemu umu dostopnega...bo še šansa za zvedet, kako in kaj

LP
Staro 19.07.2006, 12:24
galeb Uporabnik galeb ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Dec 2005
Sporočila: 533

Citat:
Moje mnenje je, da je to vprasanje v statusu quo. Ne mores namrec reci ne enega, ne drugega. Preprican sem edino v to, da ne obstaja bog, kakrsnega si predstavlja vecina muslimanov, zidov in kristjanov.
Boga lahko razumemo kot notranjo koherenco sveta, kljub navidezna neskladnost sveta je morda dejansko skladnost sveta popolna. Kajti zavedanje neskladnosti je koherentnost na ravni zavesti. In visje kot gremo vecja je skladnost.

Ce Boga razumemo na ta nacin potem lahko vsako predstavo o Bogu razumemo kot boljso ali slabso meditacijo o skladnosti sveta. Religiozni Bog seveda ni zavest o popolni skladnosti, ampak zgolj stremljenje k vedno globljem dojemanju skladnosti sveta.

Tezava je seveda v tem, da se clovek lahko drzi dolocene religije, dolocene 'meditacije o skladnosti sveta', se dolgo potem, ko bi jo lahko nadomestil z neko popolnejso obliko.
Staro 19.07.2006, 12:33
enfant Uporabnik enfant ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce enfant
Član od: Feb 2006
Sporočila: 19

Zame Bog obstaja. Res je, da ti na verouku tupijo, da si ga lahko predstavljamo kot neko oko, ki vse vidi. Mene, tebe, njega, nas vse. In vsak ga bo spoznal. Prvi takrat, ko bo prišla njegova ura, spet drug takrat, ko mu bo dano preživeti cunami ali samomorilski napad v Iraku. Naša usoda je pomoje manifestacija božje volje in tisti ki vejame v usodo potemtakem verjame v Boga (nevidno silo) ne glede na to ali je pripadnik kakšne verske skupnosti.
Staro 19.07.2006, 12:41
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Citat:
Objavil-a galeb
Boga lahko razumemo kot notranjo koherenco sveta, kljub navidezna neskladnost sveta je morda dejansko skladnost sveta popolna. Kajti zavedanje neskladnosti je koherentnost na ravni zavesti. In visje kot gremo vecja je skladnost.

Ce Boga razumemo na ta nacin potem lahko vsako predstavo o Bogu razumemo kot boljso ali slabso meditacijo o skladnosti sveta. Religiozni Bog seveda ni zavest o popolni skladnosti, ampak zgolj stremljenje k vedno globljem dojemanju skladnosti sveta.

Tezava je seveda v tem, da se clovek lahko drzi dolocene religije, dolocene 'meditacije o skladnosti sveta', se dolgo potem, ko bi jo lahko nadomestil z neko popolnejso obliko.
Catch je v `lahko' razumemo. Vprasanje je tudi, kaj menis pod notranjo koherenco. Ce je koherenca resnicno notranja, je dejansko ze vgrajena v svet. Bog lahko stegne vse stiri, pa bo svet se vedno koherenten, saj je tako narejen. Ce pa je bog tisti, ki zagotavlja koherenco, pa bi njegovo razblinjenje rezultiralo v trenutnem kaosu (pa ne mislim tukaj na kaos kot `teorija kaosa', temvec na kaos kot popoln nered, nepredvidljivost, neponovljivosti in nekonsistentnost). Izgubimo `lepilo, ki nas drzi skupaj'. V tem primeru smo seveda lahko veseli, da boga imamo. Vprasanje pa je, ali si to koferenco sluzimo tako, da se bozanstvu vsakodnevno klanjamo, organiziramo krizarske pohode v taki ali drugacni obliki, maltretiramo tiste, ki namesto razbijanja z zvonobi rajsi vpijejo s stolpov... Ker nenazadnje, ce pogledas celotno zgodovino zemlje, to pocnemo relativno izjemno kratek cas. Saj poznas tisto... Ce bi bila zgodovina dolga 24 ur, bi se ljudje pojavili nekaj minut pred polnocjo. Kdo pa je castil boga in vzdrzeval koherenco preostalih 23 ur in skorajda 60 minut?
Staro 19.07.2006, 13:29
legenda Uporabnik legenda ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce legenda
Član od: Jun 2006
Sporočila: 850

ok. Gre se za krščanskega Boga ( nekaj imen: Jezus, Gospod, Predvečni,Jahve, El Šadaj...)
Namreč dokazovanje obstaja, ki se ga lahko tolmači npr. z Svetim Pismom.
Zakaj z Svetim Pismom?
Eno od reči ki mi je pritegnilo pozornost so preroške knjige (npr. Izaija, Jeremija posebnost pa sta te dve knjigi
Danijel in Razodetje).
Kako je mogoče z tako precizno natančnostjo predvideti bodočnost tega sveta?
Kako je lahko tisti prerok Danijel z tako lahkoto oznanil zgodovino ( v njegovem času bodočnost) če ne bi bilo Boga?
No prebral sem nekaj knjig veliko njih pa odgovarjam tudi na vprašanje glede na evangelij po Judi in Tomažu.
Niso kanonskega izvora! Lahko pa se poglobimo v pogovor in razpravo.
Še eno pozornost, če je možno preberite Danijel 2 poglavje ali 7.
Potem se lahko nadaljuje konverzacija naprej, (no lahko se rudi brez tega).
Staro 19.07.2006, 13:32
Uporabnik

Citat:
Objavil-a WOLF_AND_RAVEN
ga ni!
ker saj pravijo pomogaj si sam in bog ti bo pomagal lol
jst sam vem če bi bil bog bi bil faca lol :D
pa cerkev trdi da je svet ustvaril bog, znanstveniki so pa dokazali da temu ni tako!

Stvar izbire.Znastveniki se zatekajo rečem ki isto niso dokazljive.
Staro 19.07.2006, 13:39
Uporabnik

Citat:
Objavil-a mrjerry
Catch je v `lahko' razumemo. Vprasanje je tudi, kaj menis pod notranjo koherenco. Ce je koherenca resnicno notranja, je dejansko ze vgrajena v svet. Bog lahko stegne vse stiri, pa bo svet se vedno koherenten, saj je tako narejen. Ce pa je bog tisti, ki zagotavlja koherenco, pa bi njegovo razblinjenje rezultiralo v trenutnem kaosu (pa ne mislim tukaj na kaos kot `teorija kaosa', temvec na kaos kot popoln nered, nepredvidljivost, neponovljivosti in nekonsistentnost). Izgubimo `lepilo, ki nas drzi skupaj'. V tem primeru smo seveda lahko veseli, da boga imamo. Vprasanje pa je, ali si to koferenco sluzimo tako, da se bozanstvu vsakodnevno klanjamo, organiziramo krizarske pohode v taki ali drugacni obliki, maltretiramo tiste, ki namesto razbijanja z zvonobi rajsi vpijejo s stolpov... Ker nenazadnje, ce pogledas celotno zgodovino zemlje, to pocnemo relativno izjemno kratek cas. Saj poznas tisto... Ce bi bila zgodovina dolga 24 ur, bi se ljudje pojavili nekaj minut pred polnocjo. Kdo pa je castil boga in vzdrzeval koherenco preostalih 23 ur in skorajda 60 minut?
Tvoje mnenje je mnenje evolucijanistov.Mogoče bi se presenetil da v Svetem Pismu piše da obstajajo žive duše na drugih svetov.Moral bi vzeti v račun da je Bog ( no za tiste ki verujejo) Predvečni, ter ni omejen z časom kot mi.Ustvaril pa je (1.Mojzesova 1) vse in čas itn...
Ena od hudičevih najspretnejšimi ukanami je to da je zavrgel svoj obstoj s tem tudi Boga.
To jez verujem, je pa prosta volja kaj si gdo želi verjeti.Meni ta tema pa pomaga da vidim mnenja drugih.
Staro 19.07.2006, 13:40
Uporabnik

[quote=sabisan]Hehe, znanstveniki niso nič dokazali in tud nikoli ne bodo mogli, tega se z lahkoto tudi sami zavedajo

Bolj se raziskuje univerzum, bolj se najuglednejši znanstveniki čudijo, kako hudiča se je toliko navidez naključnih značilnosti našega univerzuma poklopilo tako, da so se nekje na nekem planetu lahko razvila inteligentna bitja, ki o tem razmišljajo Brez veze je dokazovat nekaj tako "nad"-človeškemu umu dostopnega...bo še šansa za zvedet, kako in kaj

Podpiram tvoj post!
Staro 19.07.2006, 14:00
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Citat:
Objavil-a legenda
Tvoje mnenje je mnenje evolucijanistov.Mogoče bi se presenetil da v Svetem Pismu piše da obstajajo žive duše na drugih svetov.Moral bi vzeti v račun da je Bog ( no za tiste ki verujejo) Predvečni, ter ni omejen z časom kot mi.Ustvaril pa je (1.Mojzesova 1) vse in čas itn...
Ena od hudičevih najspretnejšimi ukanami je to da je zavrgel svoj obstoj s tem tudi Boga.
To jez verujem, je pa prosta volja kaj si gdo želi verjeti.Meni ta tema pa pomaga da vidim mnenja drugih.
Sem prebral sveto pismo (u bistvu veckrat).
Lahko pa nadaljujeva debato tudi iz prejsnje teme. Torej zamisli si naslednjo situacijo:

Vzemimo, da si zapicim u glavo, da obstaja neko bitje, ki je visoko dober meter stirideset in ima natanko koren iz 2266 kilogramov. To bitje ima debelo kozo temno zelene barve in med prijatelji slisi na ime Ludvik. Iz neznanega vzroka sem jaz sveto preprican, da moram Ludviku vsak vecer natanko ob sestih popoldan (pri cemer je edina relevantna referenca atomska ura v Frankfurtu) obredno zrtvovati ovco in osem kacjih pastirjev, sicer naslednji dan ne bo vslo sonce, Ludvik pa bo zacel hujsati in v navalu lakote brzkone v enem kosu pogoltnil celotno zemljo z luno vred. Kako je prezivljati prosti cas v prebavnem sistemu bitja, visokega dober meter stirideset in tezkega koren iz 2266 kilogramov, si zamisli kar sam.

Torej, ker pridno zrtvujem Ludviku, kot mi je to zapovedal v obliki prijaznega belega zajcka, s katerim sem komuniciral na predlansko kresno noc (tistega vecera namrec simbolicno v cevljih nosim travne bilke, da bi vsaj eknkrat v letu razumel, kaj mi zeli povedat tista krava od moje zene), sonce se naprej veselo vzhaja in Ludvik ima svojih dobrih meter stirideset in koren iz 2266 kilogramov. Edino mojemu prijatelju Marjanu se zdi cudno, zakaj ne zahajam vec na petkove vecere ob pivu in Vrocem Kaju in kako to, da vsako soboto na vrtu vrtimo kozlicka (natancneje, kar je od njega ostalo... Ludvik ima pac svoje zelje ). To mu razlozim in Marjan se mi, malo za salo, malo zares, pridruzi. Sonce se vedno vzhaja (upam si trditi, da celo za odtenek bolj zagnano) in svet je lep. Preden prestejem to petnajst, nas je ze za cel avtobus in ko nabrojim do 100, gradimo cerkve.

---------------

Z zgoraj napisanim je vse skupaj lepo in prav, dokler pac jaz v nekaj verjamem in dokler se prijatelji, ki mi sledijo (sem omenim, da sem v casu stetja do 100 postal ugleden superbrat, edini poklicani za siritev nauka velika Ludvika in sprehajanje po gozdu na kresno noc). Cim pa enkrat zacnem drugim ljudem, ki jim je za Ludvika in njegovih meterstrdeset in tko naprej prav malo mar, razlagat, da u bistvu svet temelji na mojih fantazijah, se pa led zacne strahovito tanjsati. Ce se nenadoma pojavim pred parlamentom s plakatom, da bi morali v Sloveniji ustanoviti gromozansko farmo kozlovine in ponovno zamocviriti Barje (kacjih pastirjev ni ravno povsod dost), pac zato, da zadostimo potrebe po vsakovecernem klanju, vse skupaj z argumentom, da je to nujno potrebno ZA VSAK SLUCAJ, ce Ludvik res obstaja, me pac ni treba jemati resno.

Srcno upam, da razumes, kaj sem ti hotel povedati.

Značke
bog

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 15:42.