Nazaj   Siol.net forumi > Multimediji > Računalništvo in internet

Računalništvo in internet internet, hardware, software ...

Orodja za teme
Staro 15.06.2008, 18:28
mao Uporabnik mao ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Aug 2007
Sporočila: 158
Question dodajanje rama!

rad bi nadgradil z rami namizni računalnik, rad bi dodal še 2GB rama, pa ne vem na kaj moram biti pozoren? kako vem katere rame naj dodam?(koliko pinov, napetost al kaj kako moram biti pozoren???(bodo kaksne tezave če bo notri 512+2GB rama??nesorazmernost itd...?

Trenutno je notri 512mb DDR2 KINGMAX 667mhz (super ram)

matična pošča je : BIOSTAR nf4 AM2 nFORCE4

procesor: amd anthlon 64 X2 3800+/1MB OEM AM2 (to mislim da je 1mb predpomnilnika)

razmisljam da bi vgradil tole:
http://www.solo.si/racunalnitvo-1008...2gb/index.html

ali tole:
http://www.nakupovanje.net/apacer-pc...2f897a4350cf7d

ali tole:
http://www.solo.si/racunalnitvo-1008...2gb/index.html

PROSIM tiste, ki se spoznajo na hardware, naj mi svetujejo, če se ne spoznajo naj mi prosim ne svetujejo, ker ne bi rad napačnega kupil!

Hvala!
Staro 15.06.2008, 21:04
_Es_ Uporabnik _Es_ ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce _Es_
Član od: Apr 2006
Sporočila: 218
Privzeto Re: dodajanje rama!

Če hočeš DODAJAT RAMe je najbolje kupit popolnoma enake. Priporočam tudi, da daš 2x1GB, da imaš še 1 modul, če slučajno 1 modul crkne (verjemi mi, splača se - lastne izkušnje). Čeprav se mi zdi, da je bolje zamenjat kot dokupit, ker sem sam pred časom nadgradil PC z RAMi, ki so tedaj bili stari 1 leto in bi me stal 1GB 50€. Raje sem dal 60€ za nov par 1GB modulov.

Če pa hočeš ZAMENJAT RAMe pazi predvsem na napetost (zelo pomembno, jaz sem moral zamenjati ploščo zarad tega - kupljeni RAMi so bili 2.1V, plata pa podpirala le RAMe do 1,8V max), tvoja plata podpira standardne DDR2 RAMe, tako da s tem ne bi smelo biti težav.

Sicer pa priporočam tole (imam sam, stvar leti ko zmešana in navija se blazno dobro)
Cause I'm already there

Nazadnje uredil _Es_ : 15.06.2008 ob 21:14.
Staro 15.06.2008, 21:32
DejanDT Uporabnik DejanDT ni prijavljen
Novinec
Član od: Jun 2008
Sporočila: 4

Podatki za tvojo matično:

DIMM Slots x 4
Each DIMM supports 256/512MB & 1GB DDR2
Max Memory Capicity 4GB
Dual Channel Mode DDR2 memory module
Supports DDR2 400 / 533 / 667 / 800
Registered DIMM and Non-ECC DIMM is not
supported

Jaz bi ti predlagal, da kupiš dve palčki po 1 GB z 800 Mhz ter ju daš v dual channel. Pazi na DDR2 ter dimm oznako. Rami OCZ ki si jih omenil so SODIMM in primerni le za prenosnike!!

Jaz bi ti predlagal :
http://www.solo.si/racunalnitvo-1008...kom/index.html

Tisti ki jih je predlagal _Es_ so sicer odlični, vendar pa so predragi, če jih ne misliš navijat.

Pini: 240 oz oznaka DIMM
Napetost: mislim da ne boš imel problemov
Glede nesorazmernosti: Delovalo BO. Vendar se bo frekvenca vseh ramov spustila na nivo najšibkejšega. Zdaj imaš 512mb 667Mhz tako da bodo vsi delovali na tej frekvenci, ne glede na to da so 800Mhz.

Nazadnje uredil DejanDT : 15.06.2008 ob 21:48. Vzrok: typo
Staro 15.06.2008, 23:44
Pripravnik

Citat:
Objavil-a DejanDT Prikaži sporočila
DIMM Slots x 4
Each DIMM supports 256/512MB & 1GB DDR2
Max Memory Capicity 4GB
Dual Channel Mode DDR2 memory module
Supports DDR2 400 / 533 / 667 / 800
Registered DIMM and Non-ECC DIMM is not
supported
Moji itak ne bi šli zraven potem... ker piše da so Non-ECC DIMM...

Sicer pa ja, frekvence se spustijo tudi z nižjimi latencami, zato pa mam jaz moje RAMe navite na 800MHz, ker recimo moja plata (ASUS P5KC) ne podpira RAMov s 4-4-4-12 latencami in 800MHz - mam pa raje večjo frekvenco. Zato pa sem odštel 30€ več za Geilove, ki se dajo fajn navijat

DejanDT pa ti je res našel RAMe ki so fajn poceni in hitri, tako da še jaz podprem njegov nasvet
Cause I'm already there

Nazadnje uredil _Es_ : 15.06.2008 ob 23:46. Vzrok: dodal svašta
Staro 16.06.2008, 01:48
Pripravnik

No ne vem če to kaj pomaga, a našel sem še tale napis na škatli:

NF4 AM2L
nVIDIA nFORCE4,SOCKET AM2,ATX,HT2G,Dual DDR2-800,
10USB 2.0,LAN,6-CH, AUDIO,4PCI,4DDR2,2PCI-Ex1,
1PCI-Ex16,ATA-133,4SATA,RAID

Torej se splača 2x1Gb če en modul crkne?saj tud če pri 2GB en crkne, tam vzamem 2gb ram ven in ga dam na drug "modul"? če sem vaju prav razumel, mi 2gb matična SPLOH ne podpira, ampak le ločeno npr. 2x1GB??
sicer če bi kupil 2x1Gb 667mhz bi mi isto delovalo kot sedaj z 800mhz, ker se spusti na najnizjo?saj cena je ista tako da je nesmiselno vzet 667mhz...

Dejan pravis da naj jih dam v dual chanel....em sory sem big noob ... kaj to pomeni?

pa naj pazim na DIMM oznako?-torej naj pogledam če imajo rami napisano da so DIMM? ker drugih SODIM mi ne podpira matična,ker so taki le za prenosnike?in ECC DIMM mi tudi matična ne podpira?
Pa morajo imeti oznako ddr2?
ja tisti od _ES_ so res predragi..ker jaz nisem tak expert kot _ES_ .....zal...

Torej oznaka dimm pomeni da so 240 pin???
napetost mi vsako sprejme ali le 1,8V? oz. mislim da so večina 1,8V?

HVALA OBEMA! bom verjetno res vzel tiste, ki sta jih predlagala 2x1gb (oz. ki jih je DejanDT napisal)

PS: DejanDT, kje si pa ti tako hitro dobil potrebne podatke o matični itd. jaz cel dan iskal po netu pa nisem nič našel....saj pravim noob...
Staro 16.06.2008, 20:33
Pripravnik

Enih par odgovorov in pojasnil:
1. Narobe si razumel besedo "modul". To ni reža na matični v katero vtakneš RAM, ampak ploščica RAMa. Seveda tvoja plata podpira 2x1GB. To sem ti predlagal zato, da (kot sem že rekel) če en modul (ploščica) crkne, nisi nazaj iz 2,GB spomina na 512 spomina, ampak ti še vedno ostane 1,5GB. Zato če misliš kupiti DejanDTjeve RAMe, kupi dva modula po 1GB (on ti je dal link do 1GB modula)

2. Vsekakor se splača kupit 800MhZ, že zaradi tega, da če misliš dalje nadgrajevati RAMe oziroma celoten sistem, že imaš DDR2ko najvišje možne (nativne oz. tovarniške) frekvence.

3. Dual Channel ti neboš mogel poganjati, ker koliko jaz tebe razumem, boš ti na koncu imel 3 module v računalniku, dual channel pa deluje samo z dvema modulama (mogoče je poganjat 2 močnejša na dual channel, enega pa na single channel, ne vem, nisem še poskušal).

4. DIMM oznake... SODIMM so SAMO ZA NOTESNIKE. Tukaj ni dileme. ECC DIMM so moduli, ki imajo nekaj dodatih bajtov, da lahkopreverjajo za napake v sistemu (nekaj takšnega, vir). Poglej RAMe, ker kot vidim je DejanDT našel podatek, da Non-ECC DIMMov ne podpira (čeprav na uradni strani nisem našel nič o tem je vseeno fajn bit previden).

5. DDR2 oznako seveda mora imeti. No question.

6. S pini se ne obremenjuj, ker je itak 99% vseh modulov na trgu danes 240pin.

7. Napetost je čisto odvisna od plate in modulov, preglej, kakšne napetosti plata podpira in če recimo piše Support up to 2.0V to valda pomeni, da podpira do 2.0Voltne RAMe. Kot sem rekel, navodila ali pa manual na netu v roke, pa gremo.

PS: To, da si noob, ni problem. Vsi smo kot noobi začeli
Cause I'm already there
Staro 16.06.2008, 21:56
Pripravnik

HVALA _ES_!
misim da sedaj malo bolj razumem...sicer bom verjetno kupil 1 GB, da vidim "kako se obnesejo" oz. če sploh potrebujem 2gb...mislim da mi bo 1,5gb dovolj rama....

sicer še vedno ne vem kaj točno pomeni dual channel? a to pomeni da imas 2 identicna rama in potem ne vem v biosu kaj enablas da deluje dual chanel ?
ja za koliko mi potpira matična ne vem, ker nimam pojma kje je tisti manual o matični.....
zato me je zanimalo kje je dejanDT pogledal te podatke? oz. kaj je bil njegov kriterij iskanja?....

PS: kaj točno pomeni Noob?
Staro 16.06.2008, 22:20
Pripravnik

Ups pardon pozabil sem razložit kaj DC je. Dual channel deluje z dvema identičnima modulama in zveča podatkovno širino vodila iz 64bit na 128bit in s tem se poveča pretok podatkov od procesorja do RAMov (recimo primerjaj koliko časa potrebuje voda da steče iz FRUC flaše ki ma bol širok vrat al pa iz radenska flaše ki ima ožji vrat - čisto tako po domače :-D)

Glede podatkov pa ne vem... jaz sem iz tvojega prvega posta kopiral ime matične in kliknil prvi zadetek na Googlu... drugač pa zs pošlji DejanDTju.

PS: Noob je vbistvu krajšava besede newbie, torej brez ie-ja newb (napisano noob), ki pomeni novinec, rookie, nekdo, ki nima pojma o nečem ker je nov v tem (in je posledično tudi naiven lahko recimo), nekaj takega.
Cause I'm already there
Staro 16.06.2008, 23:33
Pripravnik

aha thanx, ja ko jaz pogooglam dobim npr:
http://www.geeks.com/details.asp?inv...4ULA9A&cat=MBB
kjer piše nekaj 184 pinov itd....pa me bega in ne vem točna koj kako gledat---ja vem nooob (čeprav mi je še vedno smešno zakaj nOOb newbie, zakaj tista oo oz 00? :/
ja si razložil DC, a jaz sem noob, in mi ni nič bolj jasno po prebiranju razlage....kako vklopim DC? ga sploh lahko kakšni so pogoji da imas DC?..ja vem veliko vprasanj, a tak sem hočem razumet, in ne le kimat
Staro 17.06.2008, 11:48
Pripravnik

DC - edin pogoj je 2 identična RAM modula... mislim da s tremi ne moreš poganjat Dual Channel, vklopiš ga pa v BIOSu. (v BIOS prideš s pritiskom tipke Delete ali pa F2 ob zagonu PCja). Kar se pa tiče razlage pa ne vem, meni se je zdela kar jasna. Lahko ti pa še enkrat probam: Ko imaš ti vstavljen RAM modul, morajo podatki potovati od njega do procesorja. V single channel načinu je pretok podatkov manjši (64bit na sekundo) kot pri Dual Channel, kjer modula "združita moči" in pretok podatkov razširita na 128bit na sekundo. Capiché?
Sicer pa ker vidim da imaš znanje na osnovni ravni pa raje pusti ti pine pa dual channel zdaj. Ti samo kupi DDR2 RAMe s frekvenco 800MHz in napetostjo 1.8V.(tiste, ki jih sva ti jih prej predlagala). Jaz bi raje zavrgel stare, ker ti znižajo frekvenco novih.
Cause I'm already there

Značke
dodajanje, rama

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Dodajanje Youtube filma na forum znamkar Računalništvo in internet 4 09.06.2008 08:53
Dodajanje napisa na več filmčkov na enkrat Pirotehnik Računalništvo in internet 3 18.04.2008 11:54
Dodajanje youtube videa na blog grle Blogi 1 27.02.2007 12:51
Dodajanje novega uporabnika rajkor Blogi 0 18.02.2007 17:32

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 16:03.