Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 01.06.2006, 21:40
Knez Uporabnik Knez ni prijavljen
Mojster
Član od: May 2005
Naslov: ------
Sporočila: 4.026
Privzeto Re: Nestrpnost med mladimi

Citat:
Objavil-a ain
ja jaz tud nimam negativnih izkušenj... tam pa tam kakšna zmerljivka za bosanca, sam še to ne direktno nekomu, pač pa bolj u stilu opravljanja.
Ha ha, logično.:D

Dvomim, da kateri od zagretih nacionalistov upa zmerjati Bosanca direkt v obraz..
Staro 01.06.2006, 21:40
tayaoo Uporabnik tayaoo ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce tayaoo
Član od: Feb 2006
Sporočila: 103

nimam slabih izkušenj glede tega, sicer pa tudi sama poskušam na ljudi s katerimi živim vplivati z razmišljanjem, da je treba spoštovati vse ljudi in ne jih poniževat če so iz drugega kraja ali imajo drugo barvo kože , če pridejo v naše okolje s svojo drugačnostjo jim pomagati da se "vklopijo"

seveda v to ne sodijo razne deviantne skupine ljudi , ki ogrožajo druge

po moje otroci nestrpnost prinesejo večinoma iz domače hiše..
Staro 01.06.2006, 22:00
ain
Guest
Sporočila: n/a

Citat:
Objavil-a Knez
Ha ha, logično.:D

Dvomim, da kateri od zagretih nacionalistov upa zmerjati Bosanca direkt v obraz..
no ja sam enga tacga psihiča poznam...:D
Staro 01.06.2006, 23:00
buba Uporabnik buba ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce buba
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.157

Citat:
Objavil-a Knez
Sem že povedal, pa bom ponovil:

Problem ni v mladih, problem je v starih.

Mularija kriči, kar stari šepetajo.

Velja za vse narode, ne le Slovence, seveda.
- in bolja ali manj tudi za vse case....
Staro 02.06.2006, 09:51
katia Uporabnik katia ni prijavljen
Novinec
Član od: Jun 2006
Sporočila: 2

Citat:
Objavil-a ozayrus
Ne vem sicer, kako si lahko ustavrila sliko, da je pri nas malo nestrpnosti, ko pa cela evropska javnost nabija, kako mamo slabo urejene stavri. Ti pa vseeno zavidam, ker verjetno živiš v takem okolju, ki ni tako nestrpen do "drugačnih", da si šele sedaj pomislilsa, da je temu drugače.
Osebno mislim, da se čisto nič ne razlikujemo od ostalega prebivalstva na zemlji. V vsaki državi je nestpnost, ksenofobija (če kdo meni dugače, naj imneuje državo, ki tega nima). To je na žalost normalen proces, dejavnik pri človeškemu bitju.
Na to kaj nabija evropska javnost se ne oziram preveč...vsak naj najprej pomete pred svojim pragom. Vem, da nestrpnost obstaja povsod po svetu vendar je ponekod bolj opazna drugod manj. Seveda ima vsak posameznik stereotipe v svoji glavi, mnogim (če ne vsem) se ti naprej razvijejo v predsodke, temu se ne da izognit. Kar lahko naredimo je pa, da se teh stereotipov in predsodkov zavemo in jih zavestno zanemarimo.
Nekateri ste mnenja, da to izvira iz družinskega okolja...kaj pa če ne? Mladostniki so precej ranljiva skupina ljudi in vsi vemo kako pomembni so sovrstniki v času pubertete, razvoja v svojo osebnost, ko staršev ne želijo poslušati. Se stereotipi, predsodki in nenazadnje izražena nestrpnost prenašajo med mladimi samimi?
Staro 02.06.2006, 14:45
Njuška Trap Uporabnik Njuška Trap ni prijavljen
Živa zmeda
Prikazne slike uporabnika/ce Njuška Trap
Naslov: Vila Čira-Čara
Sporočila: 1.144

Želela bi si, da bi bilo moje mnenje samo odraz moje lastne paranoičnosti; zdi se mi namreč, da na vseh področjih skoraj pokamo po šivih od nestrpnosti...
Že če poslušam besednjak premnogih, je na vsakem koraku moč slišati "čefur", "Šiptar", "muslič" itd. Stvar pride celo tako daleč, da punca (primer slišala na lastna ušesa) povsem suvereno vpraša fanta, ali je Šiptar... Fant normalno odgovori, da ni. Druga punca, ki razume, v čem je fora, ga vpraša, če je Albanec. Fant odgovori, da je. In prva punca presenečeno vpraša, če ni to isto... Večina od nas je verjetno slišala, kako že mulci tekmujejo, kdo bo najsočnejše užalil "ta spodnje"... In ravno ti "ta spodnji" so odlično sredstvo za nabiranje točk na volitvah, saj "nam samo kradejo življenjski prostor, kradejo zaposlitve, v našo oh in sploh super deželico "na sončni strani Alp" pa vnašajo kriminal in ji znižujejo standard"... In nihče niti z očesom ne trzne.
Pa proglašanje gayev in lezbijk za bolane, nenormalne, pokvarjene itd. In za katere si celo državni funkcionar dovoli reči, da ne spadajo pod Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, temveč pod Ministrstvo za zdravje... Da ne omenjam poslanca, ki povsem odkrito pove, da s homoseksualcem ne bi spil niti kave... In se nihče ne zgraža. Vsaj odkrito in naglas ne.
Samske ženske, ki bi eventuelno uporabile biomedicinsko pomoč pri zanositvi, so itak samo zafrustrirane ženske, ki sovražijo moške in jim je treba že zaradi tega prepovedati imeti otroka, njih pa poslati na psihiatrijo, saj s takimi nazori pač niso za med ljudi, med normalne že ne. Groza. Res.
Romom po hitrem postopku odvzamejo vrtec, saj je zgrajen na črno, nihče pa ne trzne, ko se pojavi podatek, koliko počitniških hišic v lasti "slovenskih elitnežev" je na črno zgrajenih na območju Triglavskega narodnega parka (ki jih Inšpektorat za okolje in prostor sicer obravnava, ampak niso v prednostnem planu). Šolski minister se odloči, da bo ločil razred - Rome posebej, klene Slovence pa posebej... Razen parih nevladnih organizacij pa spet nula od reakcije...
Nato se zgodi, da poslanec poslanko skoraj na ginekološki pregled pošlje in (surprise, surprise!) spet minimalen odziv v medijih, nobenega konkretnega odziva s strani "pristojnih", spet znak, da je pri nas to sprejeto, skoraj dovoljeno.

In mene pri vsem tem splošno vzdušje prav nič ne preseneča - v tem vzdušju se kalijo nove generacije, ki odražajo mišljenje, vedenje in delovanje tistih, ki bi lahko vplivali na drugačen, vsaj približno strpen odnos do skupin, ki so popolnoma po krivici označene za marginalne. Za bruhat.
Because, what's the difference?

Nazadnje uredil Njuška Trap : 02.06.2006 ob 14:48.
Staro 02.06.2006, 14:53
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Tud jaz upam, da je tole odraz tvoje paranoje. Menim pa, da se nestrpnosti ne da resevati sistemsko, ampak jo lahko resi samo vsak posameznik sam pri sebi. Nihce te ne more prisiliti, da si o nekomu ne mislis tistega, kar si pac hoces.
Staro 02.06.2006, 14:59
ozayrus Uporabnik ozayrus ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce ozayrus
Član od: Sep 2001
Naslov: Looking for Vivid studio
Sporočila: 700

Citat:
Objavil-a katia
Na to kaj nabija evropska javnost se ne oziram preveč...vsak naj najprej pomete pred svojim pragom.
Odlično povedano- tudi sam se na evropsko javnsot ne oziram več (toliko)

Citat:
Objavil-a katia
Nekateri ste mnenja, da to izvira iz družinskega okolja...kaj pa če ne?
Družina lahko veliko pripomore, da ti "vgradi" elemente, orodja, zavest da lahko potem kot si rekla zavestno zanemarimo stereotipe in predsodke.

Citat:
Objavil-a katia
Se stereotipi, predsodki in nenazadnje izražena nestrpnost prenašajo med mladimi samimi?
Po mojem mnenju - brez dvoma, da se
Staro 02.06.2006, 15:34
Njuška Trap Uporabnik Njuška Trap ni prijavljen
Živa zmeda
Prikazne slike uporabnika/ce Njuška Trap
Naslov: Vila Čira-Čara
Sporočila: 1.144

Citat:
Objavil-a mrjerry
Tud jaz upam, da je tole odraz tvoje paranoje. Menim pa, da se nestrpnosti ne da resevati sistemsko, ampak jo lahko resi samo vsak posameznik sam pri sebi. Nihce te ne more prisiliti, da si o nekomu ne mislis tistega, kar si pac hoces.
Že, že, ampak eno si je o nekom nekaj misliti, drugo pa to reči na način, ki se smatra kot nestrpen, nespoštljiv ali celo sovražen.Tudi sama misliim, da se strpnosti ne da reševati sistematično, še vedno pa sem mnenja, da bi se nekdo, ki ima dostop do medijev, ki ima celo nekakšen vpliv na ljudi, moral zavedati, do kod seže meja spoštovanja "drugačnih" in kje je tista točka, kjer to mejo prestopi. In to tudi upoštevati.
Because, what's the difference?
Staro 02.06.2006, 15:42
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Hja, kulture nasih funkcionarjev u bistvu sploh ne bi komentiral. Dokler je komunikacija na nivoju, na kakrsnem je, je z vidika drzavne integritete njihova nestrpnost zal med marginalnimi problemi. U glavnem, o tem niti ne zelim debatirat, ker je stvar u podnu.

Bolj zanimivo se bi bilo pogovort o drugem primeru, o tistih dveh puncah in siptarju oz. albancu. Za moje pojme punca, ki ga je sprasevala, a je siptar, ni nestrpna. Pac ne ve, da je izraz `siptar' ekvivalenten svabu, makaronarju, jodlarju... Ce pa punca se naprej uporablja enake izraze, po tem, ko ve, kako je s tem - ja, to je nestrpnost. Ocitno je torej treba identificirati tiste ljudi, ki so nestrpni namenoma. Ti namrec zastrupljajo tiste s sibkejsim znanjem (sploh recimo odrascajoce otroke), jih filajo z nepopolnimi in pristranskimi informacijami ter s tem sirijo svoje leglo.

In temeljno vprasanje: kako odkriti taksne ljudi? Sam nimam pojma.

Značke
mladimi, nestrpnost

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 17:25.