Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 14.07.2006, 11:52
paradox Uporabnik paradox ni prijavljen
*One & Only*
Prikazne slike uporabnika/ce paradox
Član od: Jul 2003
Sporočila: 11.135
Privzeto Re: Druzbene norme

Citat:
Objavil-a buba
- hja -- narava nima percepcije -- ona samo giblje s svojo debelo ritjo v ritmu salse in gdor se temu ritmu ne more ali noce ali ne zna prilagotit, ga pac odrine...
...:D i mas prav ... ampak clovek je del te narave pa si skusa razloziti celoto kateri pripada skozi svojo/soclovekovo izkusnjo, ali pa skozi svoje abstrakne predstave moznih verjetnosti s katerimi se njegova pamet pac zna poigrati.
... 'naravni zakon' (percepcija homosapiens-a ) baje pravi, "pursue dobro in se izogibaj slabega".
In, ker dobro enacimo s prav in slabo z narobe, ki pa niso neke absolutne vrednote, ki jih vsak posameznik v katerikoli druzbi dojema enako je torej pojem prav/narobe resnicno vec kot le neka 'samoohranjevalna, moralno druzbena konstrukcija' ...morda nekaj instinktivnega (naravnega, prirojenega) v cloveku (zivalskem svetu)...

...na pa me je zanesel/odnesel :D
Staro 14.07.2006, 12:00
timal Uporabnik timal ni prijavljen
Obsedenec
Prikazne slike uporabnika/ce timal
Sporočila: 19.189

Citat:
Objavil-a paradox
...:D i mas prav ... ampak clovek je del te narave pa si skusa razloziti celoto kateri pripada skozi svojo/soclovekovo izkusnjo, ali pa skozi svoje abstrakne predstave moznih verjetnosti s katerimi se njegova pamet pac zna poigrati.
... 'naravni zakon' (percepcija homosapiens-a ) baje pravi, "pursue dobro in se izogibaj slabega".
In, ker dobro enacimo s prav in slabo z narobe, ki pa niso neke absolutne vrednote, ki jih vsak posameznik v katerikoli druzbi dojema enako je torej pojem prav/narobe resnicno vec kot le neka 'samoohranjevalna, moralno druzbena konstrukcija' ...morda nekaj instinktivnega (naravnega, prirojenega) v cloveku (zivalskem svetu)...

long live paradox :D
Staro 14.07.2006, 12:11
buba Uporabnik buba ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce buba
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.157

Citat:
Objavil-a paradox

toplo ti priporocam Nietzchejevo " Onkraj dobrega in zla " -- clovek sam po sebi ni ne dober in ne slab -- dualnost, ki je vsiljena - ( vzgoja ), pac temelji na navideznem konfliktu ( metafiziki ), ki pa ga po naravi stvari ni -- seveda obstoja tudi druga pot --sprejemanje "enostavne taksnosti ", kar pa je na zalost za nase oprane ( vzgojene ) zahodne vijuge tezko razumljivo...
Staro 14.07.2006, 12:21
ain
Guest
Sporočila: n/a

Citat:
Objavil-a buba
clovek, sam po sebi norm nima -- norme ima druzba -- ce hoces -- Bog = druzba --- koliko, pa so le te uvedene, za potrebe lazjega medsebojnega zivljenja in koliko v smislu kontrole, je pa ze druga pesem...
človek norme prevzame od družbe, torej jih nekako posvoji. torej so tudi njegove.
Staro 14.07.2006, 12:25
Uporabnik

Citat:
Objavil-a ain
človek norme prevzame od družbe, torej jih nekako posvoji. torej so tudi njegove.
hja - ce ti je z takim zakljuckom lazje ziveti, potem pa naj bo -- :D --osebno mislim, da cloveku druzba norme preko vzgoje vsili...in druzbi, jih vsili "elita" ...( centri moci )...
Staro 14.07.2006, 12:36
ain
Guest
Sporočila: n/a

ja kakor vzameš. direktno vsili ti jih nihče ne,saj lahko tud ignoriraš norme. sam pol nosi posledice tega sam. eko, to je optimistična razlaga o prevzemanju družbenih norm

če mi je pa lažje živet.. trenutno mi tko in tko ni preveč hudo, ne glede na to če sm norme sama prevzela al pa so mi jih drugi vsilili

Nazadnje uredil ain : 14.07.2006 ob 12:38.
Staro 14.07.2006, 12:41
Uporabnik

Citat:
Objavil-a ain
ja kakor vzameš. direktno vsili ti jih nihče ne,saj lahko tud ignoriraš norme. sam pol nosi posledice tega sam. eko, to je optimistična razlaga o prevzemanju družbenih norm

če mi je pa lažje živet.. trenutno mi tko in tko ni preveč hudo, ne glede na to če sm norme sama prevzela al pa so mi jih drugi vsilili
-- hja lahko si pa bolj zleht in ignoriras samo nekatere in druge, pac obracas v svoj prid ( drugace se temu pragmatizmu rece tudi politika ) -- drgac pa, ker je smeh pol zdravja in da ti bo se lazje...
Staro 14.07.2006, 22:41
anarchy Uporabnik anarchy ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce anarchy
Član od: Jan 2003
Naslov: anarchy
Sporočila: 5.502

Citat:
Objavil-a paradox
Kaj pravite, bi clovek brez norm neke druzbe v kateri je odrasel lahko sploh spoznal/vedel kaj je "prav" oz. "narobe"?
:D
Ce je koliko rtoliko inteligenten, bo ze vedel, zal pa ni toliko inteligntnih ljudi, zato pa nastajaa toliko vojn in toliko vernikov. Cloveka ne smemo nauciti, da dela to, kar mu recemo, temvec, ga mroamo nauciti, da sam razmisli, kaj je prav in kaj ne, ter, da spostuje mnenje drugih, tako, kot mi njegovo.
Staro 15.07.2006, 14:31
Katrin Uporabnik Katrin ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce Katrin
Član od: Aug 2001
Sporočila: 7.547

Citat:
Objavil-a Mowgli
Način obnašanja, ki ga prevzameš samostojno ali ti ga vsili okolica... Izvrstno sredstvo manipulacije v pravih rokah in zadosti iztirjenemu umu...
Samostojno bolj malo prevzemaš... če ti nihče ne bi povedal, da je porivanje prsta do členka globoko v nos nezaželjeno dejanje, bi ti na veke vekov samo pasalo
Staro 16.07.2006, 11:16
paradox Uporabnik paradox ni prijavljen
*One & Only*
Prikazne slike uporabnika/ce paradox
Sporočila: 11.135

Citat:
Objavil-a buba
toplo ti priporocam Nietzchejevo " Onkraj dobrega in zla " -- clovek sam po sebi ni ne dober in ne slab -- dualnost, ki je vsiljena - ( vzgoja ), pac temelji na navideznem konfliktu ( metafiziki ), ki pa ga po naravi stvari ni -- seveda obstoja tudi druga pot --sprejemanje "enostavne taksnosti ", kar pa je na zalost za nase oprane ( vzgojene ) zahodne vijuge tezko razumljivo...
...v 'Beyond Good and Evil' smo pa ze dolgo tega malo pokukali ...btw, mi je pa nekoc nekdo 'relativno bister' dejal, da jo cita ze sestic in se mu koncno dozdeva, da jo zares razume.
...drgac se pa povsem strinjam z navedenim (go figure )...clovek res ni sam po sebi ne dober ne slab, ne dober ne hudoben, ne lep ne grd, itd... le posledice njegovih misli/dejanj so lahko pozitivne ali negativne za njegovo prezivetje, kot tudi za obstoj vsega na kar le-to posredno/neposredno vpliva (...sicer je pa majmun ali pa glista ravno toliko potreben/~a Naravi/naravi, kot karkoli drugega, ki zivi).
Duality of good-evil, bolecina-nebolecina, mind-matter, here-there, you-I, etc. je morda res vsiljena, ce pomislim, da vesolje nima sredisca in se forever siri v vse mozne smeri (... In v naslednjem trenutku se lahko spet vprasam a ni dvojnost vs. ne-dvojnost prav tako dvojnost :D )

Nazadnje uredil paradox : 16.07.2006 ob 11:26.

Značke
druzbene, norme

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 15:38.