Nazaj   Siol.net forumi > Storitve Telekoma Slovenije > Tehnična pomoč > SiOL Komunikator

SiOL Komunikator SiOL komunikator je programska oprema za neposredno sporočanje, ki vam omogoča komuniciranje s prijatelji ali poslovnimi partnerji, z uporabo tekstovnih sporočil, izmenjavo datotek ter IP telefonijo in video klici. Združljiv je z najpopularnejšimi sistemi za neposredno sporočanje, kot so MSN Messenger, Yahoo Messenger, Google talk, Jabber in AIM.

Odgovori

Orodja za teme
Staro 21.11.2006, 18:27
AlienRex Uporabnik AlienRex ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce AlienRex
Član od: Feb 2002
Naslov: Texas -> Mala Jerebika
Sporočila: 311
Privzeto Alternativni VoIP programi

Je uporaba alternativnih programov (npr. xten eyebeam ali xten x-lite: http://www.xten.com/) za SIP klice preko "komunikatorja" dovoljena oziroma boljse - ali se tolerira? Pri Siolovem komunikatorju me moti to, da ne vidim v programu zgresenih klicev, pa ni opcije za "security" klice...pa sem malo cikal na prej omenjena programa (predvsem placljivega eyebeama), katerih uporaba se mi zdi dokaj uporabna.

Pa ce kdo pozna kak free (ali cenovno ugoden) uporaben klient...se priporocam za informacijo.

Nazadnje uredil AlienRex : 21.11.2006 ob 18:34.
Odgovorite s citatom
Staro 21.11.2006, 20:37
admin Uporabnik admin ni prijavljen
Administrator
Prikazne slike uporabnika/ce admin
Član od: Nov 2005
Sporočila: 167
Privzeto Re: Alternativni VoIP programi

Ostali klienti uradno niso podprti, zato za težave z njimi ne morete spraševati na SiOL-ovo uporabniško podporo (080 1000) (forumi pa so vedno odprti za debato

Uporabljati se jih seveda da, saj SiOL Komunikator temelji na razširjenem VoIP protokolu SIP.

Več o SIP-u tukaj

Za boljše delovanje alternativnih programov izklopite pošiljanje KEEP-ALIVE paketov na naš proxy, saj jih le-ta že sam pošilja. (v nasprotnem primeru se lahko zgodi, da se klient avtomatsko odregistrira)

Nazadnje uredil admin : 24.11.2006 ob 10:22.
Odgovorite s citatom
Staro 21.11.2006, 21:57
madmitch Uporabnik madmitch ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce madmitch
Član od: Jul 2006
Sporočila: 1.719

Citat:
Objavil-a admin
Ostali klienti uradno niso podprti, zato za težave z njimi ne morete spraševati na SiOL-ovo uporabniško podporo (080 1000) (forumi pa so vedno odprti za debato

Uporabljati se jih seveda da, saj SiOL Komunikator temelji na razširjenem VoIP protokolu SIP.

Več o SIP-u tukaj
JA ja, potrjeno, Asterisk dela brez problemov, Fritz!Box 7050 tudi.

Podatki o SIP in STUN strežnikih so v xml datoteki (direktorij Komunikatorja) User je tel. številka brez 0, geslo od komunikatorja. Zagrabi takoj in NIČ ne šumi.
Staro 08.12.2006, 14:16
mafi_ja Uporabnik mafi_ja ni prijavljen
Novinec
Sporočila: 3

Jaz sem si zadnjic instaliral SJphone na svoj dlancnik iPaq (pocket PC).
Outbound klici delujejo normalno... problem pa sem imel z inbound klici - nedosegljivost.
Ima kdo kaksno resitev za ta problem (mogoce sem spregledal kaksno nastavitev)?
Odgovorite s citatom
Staro 11.12.2006, 10:53
schnapsi Uporabnik schnapsi ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Nov 2006
Sporočila: 125

Ali si nastavil STUN server, če si za NAT? Najdeš ga tudi v tej xml datoteki.

Enak problem imam tudi jaz, ampak ne s Siolom temveč z Gizmom: http://www.gizmoproject.com in sicer iz programskega telefona na ATA. Če se pokličem, ATA zazvoni, sliši pa se nič. Če pa kličeš iz ATA na programski telefon (Gizmo)je pa vse v redu. ATA ima oprte porte 5060 in pa 5004 UDP, zato pa STUN strežnik nisem konfiguriral.

Malo sem razmišljal, da je mogoče, da napake nastane zaradi napačnega izbiranja kodeka med obema odejmalcema? Samo v mojem primeru oba odjemalca podpirata kar nekaj skupnih kodekov.

SJPhone je zelo omejen v številu kodekov, ki ji ima: samo GSM in pa PCMA in pa PCMU. Torej ne G729, ki ga uporablja SK. V takem primeru ostaneta samo še PCMA in PCMU, ki pa sta širokopasovna, morda pa zmanjka pasovne širine? Mislim, da sem enkrat nekaj takega prebral na Gizmo forumih, ampak sedaj ne najdem več odgovora.

Drugače pa ja, Gizmo forumi vsebujejo veliko informacij, kako konfigurirati različne programske in hardverske telefone. Samo zamenjaj Gizmo s SK, pa je: http://forum.gizmoproject.com/

S

Nazadnje uredil schnapsi : 11.12.2006 ob 10:57.
Odgovorite s citatom
Staro 19.12.2006, 21:11
erikg Uporabnik erikg ni prijavljen
Novinec
Član od: Sep 2005
Sporočila: 2

Citat:
Objavil-a madmitch
JA ja, potrjeno, Asterisk dela brez problemov, Fritz!Box 7050 tudi.

Podatki o SIP in STUN strežnikih so v xml datoteki (direktorij Komunikatorja) User je tel. številka brez 0, geslo od komunikatorja. Zagrabi takoj in NIČ ne šumi.
Ali lahko pošlješ primer kako si nastavil SIP trunk
Odgovorite s citatom
Staro 19.12.2006, 21:26
madmitch Uporabnik madmitch ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce madmitch
Sporočila: 1.719

Citat:
Objavil-a erikg
Ali lahko pošlješ primer kako si nastavil SIP trunk
Registrar: voip.siol.net
Proxi: voip.siol.net
Stun: stun.siol.net (ponavadi ni potreben)

User: 599XXXXX
Pass: isto kot pri SK
Staro 27.12.2006, 09:06
erikg Uporabnik erikg ni prijavljen
Novinec
Član od: Sep 2005
Sporočila: 2

Ok na asterisku klici ven delujejo na noter pa še vedno ne. kakšen tip...
Na SJphone deluje vse OK.
Odgovorite s citatom
Staro 14.01.2007, 21:05
shock Uporabnik shock ni prijavljen
Novinec
Član od: Apr 2003
Sporočila: 31

Ali lahko še meni na PM (zasebno aporočilo) pošljete primer kako ste naredili SIP trunk na Asterisku?
Odgovorite s citatom
Staro 15.01.2007, 14:06
schnapsi Uporabnik schnapsi ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Nov 2006
Sporočila: 125

Alternativni programi SKju delujejo, ampak po mojem je kar nekaj problemov, še posebej, če želiš uporabljati SK skupaj s Siolovo telefonijo.

- večinoma alternativnih programov ne podpira plačljivega in pa učinkovitega kodeka G729 (~~30kbps), ki ga pa podpirajo Siolove komunikacijske naprave (Sagem in pa Sinope) Edini program, ki podpira G729 je Eyebeam, ki pa obstaja samo za Windows in pa Mac, za Linux še ni rešitve. Eyebeam pa stane $60, kar je predrago.
- SK podpira G729, ampak kot smo ze vsi ugotovili, ni najbolj uporabnisko prijazen program, da bi bil del našega namizja. Prav tako tudi ne podpira Maca in pa Linuxa, ki jih tudi občasno uporabljam.
- Siolove komunikacijske strojne naprave seveda podpirajo G711, ki pa ga podpirajo tudi vsi alternativni programi in pa komunikacijske naprave, vendar pa je v tem primeru zahtevana pasovna širina 80kbps v obe smeri. Res je pa, da se tudi sliši bolje vendar pa porabi veliko posovne širine.
- Obstaja odprti kodek iLBC, ki ga podpira večina alternativnih programov, na žalost pa ga ne podpira Silova strojna oprema. iLBC je primerljiv ali celo boljši od G729 in je popolnoma zastonj.

Idealna rešitev bi bila, da bi Sagem in Sinope imela podporo za iLBC. Manj prometa v omrežju bi vsekakor ustvarili, kot pa če uporabljamo G711, kar bi bilo tudi bolje za Siol.

Že dolgo pa me zanima naslednje vprašanje za SIP: vem, da sam zvočni pogovor ni šifriran, kako pa je s pošiljanjem uporabniških podatkov? Ali sta uporabniško ime in geslo šifrirata v SK? Kaj pa če uporabim alternativni program ali strojni ATA vmesnik. Je zagotovljena ista varnost?

Dober alternativni program SKju je kar Windows (ne MSN) Messenger 5.1, ki ga lahko prenesete iz Microsoftove strani. Windows messenger, ki pride z Windows XP, je starejši (4.6) in še ne podpira SIPa. Dobite ga tukaj http://www.microsoft.com/downloads/d...f-9157a3b3d774 V nastavitvah na kartici Accounts se lahko vpišete v SIP service.

S
Odgovorite s citatom
Odgovori

Značke
alternativni, programi, voip

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Siol Voip Problem SloCop O storitvah 4 11.09.2006 16:46
Mobitel d.d. VOIP Tommy Kebab Mobilna telefonija 0 24.08.2006 01:26

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 04:22.