Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 06.12.2006, 16:19
vanila Uporabnik vanila ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2006
Sporočila: 7
Privzeto Re: Zakaj smo Sloveni taki zavistneži?

Citat:
Objavil-a Aleksander Fric
Pojma nimam. Favšija pa je moteča.
ja res je kar praviš
Staro 06.12.2006, 16:21
vanila Uporabnik vanila ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2006
Sporočila: 7

Citat:
Objavil-a mrjerry
Mene bolj zanima, zakaj so Slovenci bodisi zavistni, bodisi verjamejo, da je vecina slovencev zavistnih (in da sami niso). Ter predvsem, koliko je ostalo tistih, ki niso ne prvo ne drugo.
ja,če bi imeli vsi vse nebi bilo faušije
Staro 06.12.2006, 18:23
Nincha II. Uporabnik Nincha II. ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Nincha II.
Član od: Dec 2005
Naslov: Köln (schäl Sick)
Sporočila: 1.669

Zanimivo je tudi to, kako recimo tisti Slovenci, ki s(m)o v tujini, ponavadi ne drzimo/jo skupaj.
Sej ne vem, ce ima to nujno kaj za opraviti z mentaliteto...

Ce gres iskata kako drustvo recimo, kjer bi se recimo med sabo zbirali vsak teden s predstavniki svoje narodnosti, recimo na kaksnem klepetu, prigrizku, predstavi, sportu, itd... Glede na to, da 95% casa govorim nemsko, bi z veseljem spoznala se kaksne nase, ki tu zivijo. Ampak tega za Slovence ne najdemo tako pogosto... Jaz bi se recimo rada pridruzila kaki taki slovenski druzbi v mestu, kjer zivim, pa takega drustva enostavno ni Res je, da nas ni na tisoce tukaj, ampak ze nekaj sto je dovolj, ce imas interes, ki ga z nase strani ocitno ni

Ce samo primerjas kaksne izmed nasih sosednjih drzav, samo da se dva najdeta med sabo, pa so ze na kupu in se druzijo oz. imajo nekaksno drustvo.
Staro 07.12.2006, 10:21
Tanatie Uporabnik Tanatie ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce Tanatie
Član od: Jan 2004
Naslov: vijolicasti svet
Sporočila: 9.006

ne vem, ninch...jst kamorkol sem sou po svetu, ce sem srecu slovenca (al pa hrvata, srba itd.) sem padel v kako debato, pa ni vazn ce je blo v new yorku, singapurju, krakowu al pa v murski soboti (ljubljancana)...pa glede tega da ma vsak narod eno znacilnost se tut ne strinjam...ma vsak narod sicer en stereotip, sam te stereotip po mojih izkusnjjah za veliko vecino ljudi ne drzi...mi gre pa pri slovencih najbolj na zivce glih stavk:"a si mu fovs?"...vsakic ko neki (lahko cist pametno in argumentirano) kritiziras, se najde kak fan te osebe/predmeta, ki ti bo prjavu da si mu/ji fovs, zato ker ne bo mel nc bolj pametnga za povedat...men osebno recimo atomik harmonik ful niso vsec pa se mi ne zdijo glih talentirani in ko bom to omenu kakmu fanu mi bo takoj reku dve stvari:"sam fovs si jim ker so uspel" takoj zatem pa se:"k da predin je pa ful pametn"...prvo kot prvo predin nima nobene veze s tem...men osebno tut predin ni vsec (ceprov objektivno gledano je bolj kvaliteten)...pol grejo pa se atomik harmonik primerjat z avseniki, kar je nasploh cist druga liga...avseniki so milijonkrat bolj kvalitetni od a.h.....ampak pr nas je ful trend da ko neki slisis po radiu/TVju/cajtngu, pol mors to cimveckrat ponovit pa upat da bos slisat ful pametn in razgledan...se mi zdi da je najvecji problem slovencev (in tut ostalga sveta) to da ne rrazmisljajo s svojo glavo...

Of all the things I've lost, I miss my mind the most...

Life isn't about finding yourself, it's about creating yourself...
Staro 07.12.2006, 18:54
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Tanatie
ne vem, ninch...jst kamorkol sem sou po svetu, ce sem srecu slovenca (al pa hrvata, srba itd.) sem padel v kako debato, pa ni vazn ce je blo v new yorku, singapurju, krakowu al pa v murski soboti (ljubljancana)...pa glede tega da ma vsak narod eno znacilnost se tut ne strinjam...ma vsak narod sicer en stereotip, sam te stereotip po mojih izkusnjjah za veliko vecino ljudi ne drzi...mi gre pa pri slovencih najbolj na zivce glih stavk:"a si mu fovs?"...vsakic ko neki (lahko cist pametno in argumentirano) kritiziras, se najde kak fan te osebe/predmeta, ki ti bo prjavu da si mu/ji fovs, zato ker ne bo mel nc bolj pametnga za povedat...men osebno recimo atomik harmonik ful niso vsec pa se mi ne zdijo glih talentirani in ko bom to omenu kakmu fanu mi bo takoj reku dve stvari:"sam fovs si jim ker so uspel" takoj zatem pa se:"k da predin je pa ful pametn"...prvo kot prvo predin nima nobene veze s tem...men osebno tut predin ni vsec (ceprov objektivno gledano je bolj kvaliteten)...pol grejo pa se atomik harmonik primerjat z avseniki, kar je nasploh cist druga liga...avseniki so milijonkrat bolj kvalitetni od a.h.....ampak pr nas je ful trend da ko neki slisis po radiu/TVju/cajtngu, pol mors to cimveckrat ponovit pa upat da bos slisat ful pametn in razgledan...se mi zdi da je najvecji problem slovencev (in tut ostalga sveta) to da ne rrazmisljajo s svojo glavo...
Ja, Tanatie sej v bistvu imas prav, ampak...

Do sedaj nisem recimo v 2 letih se nobenega Slovenca tukaj gor spoznala. Pac nas enostavno ni v tem koncu toliko - vec jih je v Berlinu, Frankfurtu, na Bavarskem in okolici Stuttgarta... Sicer je nekaj drustev, ki sem jih najdla na webstraneh, ampak so precej dalec od Kölna, tako da...
Poznam pa kar nekaj "bivsih Jugoslovanov" in z njimi je res enostavno pridet v stik in z njimi imam dobre izkusnje. Je pa res, da bi jaz sla raje v drustvo kjer so Slovenci, kot pa npr. Bosanci ali Hrvati, itd. Pac, zaradi cistega obcutka domacnosti in govorjenja mat. jezika. Sej tega clovek ne razume cisto, ce ni sam zivel malo dlje v tujini ...

Drugace pa ne, v stereotipe ne verjamem, prav tako ne v tiste, ki krozijo o nas Slovencih.
Na svetu je toliko in toliko razlicnih ljudi, ki jih na podlagi narodnosti ne mores enostavno vreci v en kos. Je pa res, kakor si ze omenil, tisti stavek "A si fols?" res malo motec, zato se takih debat ponavadi izogibam na dalec, ker tako ali tako ne pripeljejo dalec in nimam zivcev ne casa, da bi prepricevala ze vnaprej prepricane
Staro 08.12.2006, 00:25
Odvisnik

se podpisem pod post, recem ti pa lahko samo, da si al 1. verjetn res na kakem placu kjer nas ni, 2. jih poznas pa sploh ne ves al pa 3. mas ful smolo...v new yorku sem srecal na ulivi eno zensko iz pule, ki je risala slike s spreji da je prezivela pa je vla ful hepi da smo se pogovarjal z njo. v franciji je fotr srecu dva tipa, ki sta bla (ko je odrascu v prekmurju) njegova soseda, oz. je pounal njunga fotra, v singapuru sem srecal enga tipa, ki me je pol ene dva mesca kasnej peljal iz ljubljane na brezovico s taksijem po nakljucju, ko smo se preselil na brezovico ene pol leta nisem poznal nobenga, pol sem pa en dan prek mIRCa spoznal eno sosedo na kanalu #USA, pol pa se kak mesec/dva se drugo sosedo preko ene sosolke od najboljsga prjatla, v krakowu sem slisal slovence ki so enim mladim cehom razlagal kdo je bil tito, v kanadi (toronto) smo dejansko nasl drustvo slovencev, ki so nam castil pol cel vecer, itd...v glavnem sem hotu povedat, da ma nakljucje ful velko vlogo pr teh stvareh (btw v spaniji so nas 85% zihr oropal slovenci)...drgac je pa v trstu na parkiriscu enga velzga supermarketa en model, ki vedno prakticno vsazga pozdravi v njegovem materinem jeziku preden ta oseba odpre usta. baje da zna vsako narodnost po nosu prepoznat
sicer pa nemcije nasploh ne prebavljam najboljs, pa to da bi prov isku slovenske klube mi tut ni najbolj prijetna zamisel...v bistvu ponavad ko pridem v kako novo mesto nardim en vecer tole: ostale dni lahko zuramo, hodimo na oglede itd, ampak en vecer v casu dopusta/izleta, si vzamem cist zase in setam po mestu. grem naravnost od hotela in se sprehajam...pa kakih desetih minutah zacnem mal zavijat kevo pa desno, al cist na random al pa vcasih tko kokr so zelene luci na semaforjih...ce je naravnost rdeca, grem levo/desno kjer je zelena)...no v glavnem to delam tok casa dokler se ne zgubim (kar je tut namen celga eksperimenta)...to pa zato ker ko si enkrat v neznanem mestu, kjer ne govoris jezika in ne poznas nikogar (pa po moznosti so se praznimi tko da so tut stacune ipd zaprte), si prisiljen iskat ljudi in se probavat pogovarjat z njimi, zato da ti povejo kako prides nazaj do centra...velikokrat traja kr dolg preden najdes koga, ki govori anglesko pa ve kam hoces it...vmes pa se vedno hodis kr nekam...no v glavnem tko spoznas ljudi (vsake tok te kdo celo pospremi in se vmes pogovarja s tabo) in vidis tisti del mesta, kamor te vodici drugace nikoli ne bi peljali. ce/ko se navelicas tavat (al pa zacenjas mislt da bos umrl od samote med miljonom ljudi), se usedes za sank v prvi zanimiv bar, narocis najboljse lokalno pivo kar ga majo in se zapricas z lustno kelnarco/kelnarjam (based on your sexual preference) spet se pozanimas kam mors it in ce mas tako sreco kot jst v krakowu, zna zenska po anglesko povedat samo "I am stupid", pa se to je do zdej mislla da je francosko...ampak s kretnjami ji nekak dopoves da bi rad sel v center in najprej rece "ja, jukebox stane 50 kron", pol zacne razlagat o pivu, vmes pove da je stupid, pol pa zacne po celem baru iskat koga ko malo boljs obvčada anglescino (ali ruscino, slovenscino, francoscino, kitajscino etc.) in ko koncno ze hoces it drugam (itak si bil tam sam zato ker je bla lustna), koncno najde eno k govori bad english in se celo pelje v center (po parih pirih za novo leto) in te je prpravlena vzet sabo, pa se kak kul klub (brez slovencev) ti predlaga...v glavnem, ful dobr experience na ful simpl nacin dozivis...mogoce ni vedno tok zabavno, ampak je ba definitivno boljs kot gledanje sinhroniziranih filmov v hotelski sobi...in ker vem da majo nemci glih tko sinhroniziran vse (sam da oni dejansko najdejo igralce za to, ne pa kot rusi/cehi/poljaki, kjer en tip bere scenarij za vse originalne igralce), ti predlagam da se gres zgubit en vecer...po mojem ti ne bo zal...za vse ostale pa v bistvu velja isto...tut v ljubljani (al pa v spodnjem dupleku ce ste s tam, se da zgubit...get lost and enjoy it!

Staro 08.12.2006, 11:26
Uporabnik
Privzeto Re: Zakaj smo Slovenci taki zavistneži?

Tanatie :D

No ja, mal tezko se zgubis v mestu, kjer ze skor 2 leti zivis in govoris njihov jezik, a ne?
Mogoce mam pa enostavno premal domisljije za kej tazga

Drugac pa jst skor kamorkoli grem, srecam enega "bivsega Jugoslovana", ce ne drugje, me pa kje streze, ko si kavbojke kupujem in se jst matram, kako bi pojasnla, kasn model bi mela, pol pa pogledam na znacko, kjer so mel ime napisan in potem smo se prec lazje zmenil :D

Sej ubistvu imam veliko poznanstev iz kar pisanih drzav, samo Slovencev mi pa manjka.
Presneti zapeckarji, da ne bom zacela verjet v stereotipe
Staro 08.12.2006, 23:02
sati Uporabnik sati ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce sati
Član od: Oct 2006
Sporočila: 497

Citat:
Objavil-a Knez
Da je najbolj žlahtna slovenska lastnost faušija, je že dolgo znano.Naj sosedu krava crkne.

Zakaj smo takšni, kaj mislite?
Po mojem zaradi občutka majnvrednosti, majhnosti, neprepoznavnosti v svetu, nizke samopodobe, premajhne samozavesti. Najbrž ga ni človeka, ki ga vsak kdaj ne bi obšla zavist, mogoče bi pomagalo razmišljanje v tej smeri, več kot imaš, bolj skrbiš, da te okradejo, da izgubiš, kar imaš, zato je najboljše, da imaš za dostojno življenje in ne hlepiš po nedosegljivem.
Staro 09.12.2006, 00:10
Odvisnik

Citat:
Objavil-a sati
Po mojem zaradi občutka majnvrednosti, majhnosti, neprepoznavnosti v svetu, nizke samopodobe, premajhne samozavesti. Najbrž ga ni človeka, ki ga vsak kdaj ne bi obšla zavist, mogoče bi pomagalo razmišljanje v tej smeri, več kot imaš, bolj skrbiš, da te okradejo, da izgubiš, kar imaš, zato je najboljše, da imaš za dostojno življenje in ne hlepiš po nedosegljivem.
to je ze res, da si vsi zelimo kaj (velikokrat nekaj kar ima kdo drug) ampak to mamo vsi na svetu, ne samo slovenci...

Staro 09.12.2006, 00:39
sati Uporabnik sati ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce sati
Član od: Oct 2006
Sporočila: 497

To je že res, da si večina ponavadi želi, kar ima drug, pa mu je osebno nekako spodletelo, da bi si to pridobil. Drži, da zavist vlada po vsem svetu, pa vseeno, ali je resnica, da so Slovenci nadpovprečno zavistni, ali se gre le za nekakšno slovensko prepričanje o značajski lastnosti Slovencev, kot recimo pred razpadom Jugoslavije, ko so bili vsi prepričani, da bi bila samostojna Slovenija raj na zemlji, danes odpove država pa že pri reševanju problemov z eno romsko družino.

Značke
slovenci, smo, taki, zakaj, zavistneži

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
(vse o Romih) dolenjec Slovenija 1262 31.12.2006 18:49
Verjeti ali (z)Vedeti galeb Religija in filozofija 218 25.12.2006 19:50
Slovenci in odnos do nogometa Knez Šport 33 08.09.2006 19:20
Čakanje na kaj? Zakaj? Wampek Tehnična pomoč 8 08.09.2006 14:35

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 00:45.