Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 10.07.2007, 11:27
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto Sodobni bonton

Bonton oz. etiketa je nekaj, za kar v zadnjem casu opazam hudo pomanjkanje. Sprasujem se po vzrokih in po vzorih, ki jih imamo (bontona se moramo nauciti).

Meni moteca vedenja ljudi bi lahko razdelil v tri skupine. V prvi skupini je `stara sola', ki crpa bonton iz jugoslovanskih poslovnih in politicnih obicajev. V tem nacinu vedenja se izraza spostovanje do sogovornika, ki vcasih meji ze na sluzavost (npr. `spostovani kolega, v veliko cas si bom ste ce se boste udelezili tega in tega...'). Ta nacin je znacilen za starejse moske, ki pa obenem povsem pogorijo na drugih oblikah vedenja - preglasno govorijo, so pogosto vsaj do neke mere nestrpni do nekih skupin ljudi (zenske, crnci, whatever), obenem pa v bistvu nimajo nikakrsnega obcutka za detajle (slednje je nasploh ena najpomembnejsih elementov etikete). V drugi skupini so t.i. mladi japiji, ki so pod vplivom zahoda. Zal najveckrat pod vplivom revij, tv oddaj in podobnega. Ti ljudje se povsem drugace obnasajo do ljudi, ki so `in', kot do ljudi, ki so `out'. Njihovo vedenje temelji na filozofiji `daj-dam', kar spet ni v skladu z naceli bontona. V tretji skupini ljudi pa so tisti, ki so sicer zelo dobro nauceni `lepega obnasanja', vendar se za njim pogosto skriva plaha osebnost. Ceprav se ti ljudje dejansko vsaj obnasati znajo dokaj solidno, pa je bivanje v njihovi druzbi dolgocasno. Obenem s tem mecejo slabo luc na ugled bontona, saj ga povprecen Janez zacne povezovati z dolgocasnostjo.

Nekaj primerov javnih oseb:
- politiki; z izjemo redkih je njihovo obnasanje povsem na psu; seveda se ne cudim glede na izobrazenost in razgledanost povprecnega poslanca; na ministrstvih ni dosti bolje;
- glasbeniki; seznam je pravzaprav neskoncen; naj poudarim, da obstaja meja med tem, ali je clovek ekstravaganten oz. ekscentricen in da se ne zna obnasati; moj obcutek je, da se moski obnasajo kancek bolje od zensk, vsaj v povprecju
- novinarji; mlajsi kot so, manj pojma o bontonu imajo. Izjema je Miran Alisic, ki ni vec mlad, a se vedno nima prav nikakrsnega pojma o obnasanju in je brezobrazen da boli glava
- sportniki; ceprav jih imamo vedno manj (uspesnih in medijsko zanimivih) so pravzaprav prave perle, vsaj v tistem delu ki se tice
- the list goes on...

Seveda gre za izjemno siroko temo. Lahko govorimo o bontonu na delovnem mestu (tu imamo bonton po vertikalni in horizontalni hierarhicni liniji), bonton med partnerjema, bonton v druzini, bonton med prijatelji, bonton na druzabnih in druzbenih dogodkih (gostilna, bar, diskoteka, poroka, pogreb...), bonton na javnih mestih (ulica, supermarket, park...).

V bonton sodi tudi uporaba raznih gadgetov, kakrsni so mobilni telefon, posredno komuniciranje (se posebej po elektronski posti), pisanje razlicnih dopisov...

Vprasanje je, ali sploh imamo zgled zdravega bontona, ali pa smo zaceli uvajati `bonton', ki v bistvu izhaja teatralne spacenke samozadostnih, ki mislijo, da so nekaj vec zgolj zato, ker nezneje in z zadrzanim nasmeskom trknejo kozarec vina (za razliko od `zivali', ki razbijajo s pivskimi krigli). Kje imamo moznost taksnega bontona se nauciti in kaksne so moznosti za njegovo prakticiranje?

Nazadnje uredil mrjerry : 10.07.2007 ob 11:29.
Staro 10.07.2007, 11:43
Mowgli Uporabnik Mowgli ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Mowgli
Član od: Apr 2002
Naslov: Utopia
Sporočila: 3.754
Privzeto Re: Sodobni bonton

Če nimaš prirojenega občutka za primerno obnašanje, se moraš bontona res priučiti. Vsaj splošnega, vsakodnevnega, če se ne spuščam v raznorazna pravila gala večerij in diplomatskih odnosov, ki presegajo splošno izobrazbo.

Naravnost navdušujejo me zadnje čase (vsaj po glasu sodeč) mladenke po telefonu, ki s priučeno profesionalnostjo oddrdrajo svojo ponudbo, zadevo odpojejo skoraj brez pripombe do konca pogovora... potem butnejo pa "Živijo!" v slovo... Auč...

Staro 10.07.2007, 11:55
s@ma_j@ma Uporabnik s@ma_j@ma ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce s@ma_j@ma
Član od: May 2007
Sporočila: 146

Predlagam, kar na tem forumu - mali tečaj primernega bontona, da se ti ostri robovi med temi tremi ugotovljenimi linijami bontona malo okrešejo.
Tudi mene priznam marsikaj moti in bi bilo dobro izvedeti, oziromam da nas nekdo pouči, do kje sega meja še sprejemljivega.
Staro 10.07.2007, 12:01
Pacijent

Mowgli, bontona se moras v vsakem primeru nauciti. Vprasanje je le, kako dojemljiv si do njega.

samajama, po mojem niti ne vemo, kaj to je, ti pa ze predlagas tecaj?
Staro 10.07.2007, 12:16
Pripravnik

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila

samajama, po mojem niti ne vemo, kaj to je, ti pa ze predlagas tecaj?

Ali naj razumem to tako, da rabimo zunanjega sodelavca ?
Mogoče res, ker nekateri na tem forumu se (vsaj za moje pojmovanje bontona) res ne vedejo do sogovornika pretirano olikano, ali ga celo ignorirajo.
Mislim, da je odgovornost nas vseh, ki na forumu sodelujemo, da po svojih močeh prispevamo k temu, da forum ne bo samo vsebinsko zanimiv, ampak za sogovornika tudi prijazen, kar se tiče (osnovnega) bontona.
Staro 10.07.2007, 13:21
Pacijent

Hja ze, ampak jaz ne govorim o forumu, ampak nasploh.
Vseeno me mnogo bolj moti, ko na lastne oci vidim neko cisto pravo vreco kosti in krvi, ki se ne zna obnasati, kot pa nekaj vrstic, ki niso napisane v tip top slogu.
Staro 10.07.2007, 14:31
Pripravnik

No ja , lokacija ni bila definirana, vendar to sploh ni bistveno, ker je bonton odraz splošne kulture posameznika in naroda.
Tisti, ki nasploh v življenju, nekaj da na bonton, ga podzavestno upošteva tudi, ko je na forumu ( ali kje drugje ),kjer ga ljudje ne poznajo oz. vidijo, in se mu za to ni potrebno posebno " truditi".
Prispeva pa k boljšemu "počutju" vseh.

Najbrž si me narobe razumel. Jaz pod bontonom nisem mislil slovničnih pravil in pravopisa, ampak odnos do soljudi in obnašanje posameznika v določeni situaciji.
Slovnična pravila pač vsak upošteva po svojem znanju, presoji in vrsti in mestu komunikacije.

Pravila osnovnega bontona in medčloveških odnosov pa niso vezana na kraj in prostor in bi morala biti sama po sebi umevna.

Tu ne mislim posebnih pravil takšnega in drugačnega protokola, ki je v določenih okoljih obvezen ; ampak še enkrat povdarjam, osnovni bonton, ki ga začenjamo privzgajati že malim otrokom.
Staro 10.07.2007, 14:44
Pacijent

Mene prav to skrbi, ko prevec ljudi ostane pri osnovnem bontonu. Takrat ko je res treba, bo vsakdo rekel `dober dan'. Manj je taksnih, ki bodo ugasnili mobilni telefon. Se manj pa je taksnih, ki bonton razumejo. Primer je recimo, ce moras na sestanku (ni pomembno, kaksen je) za trenutek od mize (obicajno na WC). Tedaj naj bi naceloma zadostovalo, da reces `oprostite prosim' in se brez nadaljnjih obrazlozitev umaknes. In se ti seveda potem ni potrebno zagovarjati pred nadrejenimi, da je obnasanje neprimerno.

Dal sem kot primer.
Staro 10.07.2007, 14:55
Pripravnik

Lepo , da še obstajajo taki idealisti kot ti. Res bi bil zelo zadovoljen, če bi se tvoje želje uresničile.

Ampak, na žalost, je po mojem mnenju, bližje realnemu stanju zaskrbljenost nad tem, da ogromno ljudi, ne obvlada niti osnovnega bontona. Na takih temeljih, pa je težko graditi to, kar si midva želiva.

Želim ti lepo popoldne
Staro 10.07.2007, 15:39
Mowgli Uporabnik Mowgli ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Mowgli
Član od: Apr 2002
Naslov: Utopia
Sporočila: 3.754

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Mowgli, bontona se moras v vsakem primeru nauciti. Vprasanje je le, kako dojemljiv si do njega.
Če si runkl, si runkl, nobena šola ne zaleže prav dosti, ker ti itak ne gre v glavo. Naj ti bo tole še enkrat v odgovor, ker si me površno bral:

Citat:
Objavil-a s@ma_j@ma Prikaži sporočila

Pravila osnovnega bontona in medčloveških odnosov pa niso vezana na kraj in prostor in bi morala biti sama po sebi umevna. Tu ne mislim posebnih pravil takšnega in drugačnega protokola, ki je v določenih okoljih obvezen ; ampak še enkrat povdarjam, osnovni bonton, ki ga začenjamo privzgajati že malim otrokom.

Značke
bonton, sodobni

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Spostovanje - bonton anarchy Religija in filozofija 13 17.10.2006 09:46

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 09:15.