Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 12.07.2007, 09:18
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto Re: Sodobni bonton

Se enkrat se ponavljam - lepo obnasanje in bonton ni nujno isto.

Pravila lepega vedenja so pogosto zastavljena tako, da se mora tisti, ki jih uposteva, postaviti v defenzivno oz. podrejeno pozicijo. Po drugi strani dober bonton temelji na dostojanstvu. Pravilo lepega vedenja ne razlocuje med klosarjem in poslovnezem. Vsakemu je potrebno nameniti prijazen nasmeh (minimalno). Bonton to locuje, saj te nauci indirektno a jasno povedati, da si neke druzbe ne zelis, da ne maras da ljudje rinejo vate itd. In mnogo je taksnih, ki se kako vljudno nastopijo (npr. v pisarno), imajo sirok nasmesek, stisnejo roko, gledajo v oci, skratka jim je v cast, pol ure kasneje pa vidis, kako jim nevzgojenost in zahojenost dobesedno lijeta iz vseh por.
Staro 12.07.2007, 11:53
Mowgli Uporabnik Mowgli ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Mowgli
Član od: Apr 2002
Naslov: Utopia
Sporočila: 3.754

Knez se, na primer, lepo obnaša! Lahko bi me tudi napeezdil, ker sem provociral njegov nastop, pa ni. Zasluži ščipanje za lica in čoolado.

Sicer smo pa že pri pojmih bontona, takta in lepega obnašanja, ki jih vsak malo po svoje dojame. Nekaj je prirojenega občutka za medčloveške odnose (na katerega sem se jaz obešal), nekaj pridobljenega skozi vzgojo in vzor staršev, seveda se pa lahko tudi dodatno učiš pravil obnašanja v določenih krogih in situacijah. Cel šmorn...

Staro 13.07.2007, 07:19
spartan Uporabnik spartan ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce spartan
Član od: Jul 2003
Sporočila: 5.589

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Bonton oz. etiketa je nekaj, za kar v zadnjem casu opazam hudo pomanjkanje. Sprasujem se po vzrokih in po vzorih, ki jih imamo (bontona se moramo nauciti).

Meni moteca vedenja ljudi bi lahko razdelil v tri skupine. V prvi skupini je `stara sola', ki crpa bonton iz jugoslovanskih poslovnih in politicnih obicajev. V tem nacinu vedenja se izraza spostovanje do sogovornika, ki vcasih meji ze na sluzavost (npr. `spostovani kolega, v veliko cas si bom ste ce se boste udelezili tega in tega...'). Ta nacin je znacilen za starejse moske, ki pa obenem povsem pogorijo na drugih oblikah vedenja - preglasno govorijo, so pogosto vsaj do neke mere nestrpni do nekih skupin ljudi (zenske, crnci, whatever), obenem pa v bistvu nimajo nikakrsnega obcutka za detajle (slednje je nasploh ena najpomembnejsih elementov etikete). V drugi skupini so t.i. mladi japiji, ki so pod vplivom zahoda. Zal najveckrat pod vplivom revij, tv oddaj in podobnega. Ti ljudje se povsem drugace obnasajo do ljudi, ki so `in', kot do ljudi, ki so `out'. Njihovo vedenje temelji na filozofiji `daj-dam', kar spet ni v skladu z naceli bontona. V tretji skupini ljudi pa so tisti, ki so sicer zelo dobro nauceni `lepega obnasanja', vendar se za njim pogosto skriva plaha osebnost. Ceprav se ti ljudje dejansko vsaj obnasati znajo dokaj solidno, pa je bivanje v njihovi druzbi dolgocasno. Obenem s tem mecejo slabo luc na ugled bontona, saj ga povprecen Janez zacne povezovati z dolgocasnostjo.

Nekaj primerov javnih oseb:
- politiki; z izjemo redkih je njihovo obnasanje povsem na psu; seveda se ne cudim glede na izobrazenost in razgledanost povprecnega poslanca; na ministrstvih ni dosti bolje;
- glasbeniki; seznam je pravzaprav neskoncen; naj poudarim, da obstaja meja med tem, ali je clovek ekstravaganten oz. ekscentricen in da se ne zna obnasati; moj obcutek je, da se moski obnasajo kancek bolje od zensk, vsaj v povprecju
- novinarji; mlajsi kot so, manj pojma o bontonu imajo. Izjema je Miran Alisic, ki ni vec mlad, a se vedno nima prav nikakrsnega pojma o obnasanju in je brezobrazen da boli glava
- sportniki; ceprav jih imamo vedno manj (uspesnih in medijsko zanimivih) so pravzaprav prave perle, vsaj v tistem delu ki se tice
- the list goes on...

Seveda gre za izjemno siroko temo. Lahko govorimo o bontonu na delovnem mestu (tu imamo bonton po vertikalni in horizontalni hierarhicni liniji), bonton med partnerjema, bonton v druzini, bonton med prijatelji, bonton na druzabnih in druzbenih dogodkih (gostilna, bar, diskoteka, poroka, pogreb...), bonton na javnih mestih (ulica, supermarket, park...).

V bonton sodi tudi uporaba raznih gadgetov, kakrsni so mobilni telefon, posredno komuniciranje (se posebej po elektronski posti), pisanje razlicnih dopisov...

Vprasanje je, ali sploh imamo zgled zdravega bontona, ali pa smo zaceli uvajati `bonton', ki v bistvu izhaja teatralne spacenke samozadostnih, ki mislijo, da so nekaj vec zgolj zato, ker nezneje in z zadrzanim nasmeskom trknejo kozarec vina (za razliko od `zivali', ki razbijajo s pivskimi krigli). Kje imamo moznost taksnega bontona se nauciti in kaksne so moznosti za njegovo prakticiranje?
Ljudje danes niso več takšni; bonton je tujka in vsak ima svojega, ki se mu reče; yebi ili budi yeban.

Simpl, ne
Staro 13.07.2007, 09:35
Pacijent

Motis se.
Staro 13.07.2007, 09:49
Mojster

Citat:
Objavil-a spartan Prikaži sporočila
Ljudje danes niso več takšni; bonton je tujka in vsak ima svojega, ki se mu reče; yebi ili budi yeban.

Simpl, ne
Se mi zdi, da če se prepustiš temu mišljenju, si že izgubil bitko in si pravzaprav zaslužiš biti yeban...

Staro 14.07.2007, 01:22
Irina Uporabnik Irina ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Irina
Član od: Feb 2007
Sporočila: 2.292

Citat:
Objavil-a Mowgli Prikaži sporočila
Se mi zdi, da če se prepustiš temu mišljenju, si že izgubil bitko in si pravzaprav zaslužiš biti yeban...
Ne, ne smeš biti tako grob, da nekomu rečeš, da si zasluži biti y....... Ravno takemu moraš s svojim zgledom dati možnost, da začne razmišljati o svojem obnašanju in mogoče tudi kaj spremeniti. Bi rekli, da lepa beseda, lepo mesto najde.
Staro 14.07.2007, 11:46
king16 Uporabnik king16 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Mar 2007
Sporočila: 1.215

Citat:
Objavil-a Irina Prikaži sporočila
Ne, ne smeš biti tako grob, da nekomu rečeš, da si zasluži biti y....... Ravno takemu moraš s svojim zgledom dati možnost, da začne razmišljati o svojem obnašanju in mogoče tudi kaj spremeniti. Bi rekli, da lepa beseda, lepo mesto najde.[
Vedno manj lepa beseda......
Bi rekel, da je tega vedno manj, krivim pa v prvi vrsti starše kot vzgojitelje in na drugi strani družbo, v kateri so moralne vrednote vedno manj vredne.
Primer, družba na avtobusu - mladeniči sedijo. Eden od njih vstane in odstopi prostor starejšemu. Ostali semu bodo zaradi posmehovali, verjetno celo zafrkavali.
Saj sedaj že učimo svoje optroke, da če hoče uspet, se mora boriti, ne biti usmiljen, uporabljat komolce itd.
Sa na koncu koncev je res, če se ne bo boril, bo propadel, zaostal za drugimi, ker je družba pač takšna.

Da te otroci pozdravijo na cesti, doživiš le še redko kje na podeželju, kar so nas včasih v osnovni šoli učili. In da je tako, se nam zdi že kar normalno.
Staro 16.07.2007, 08:24
Pacijent

Citat:
Objavil-a king16 Prikaži sporočila
Primer, družba na avtobusu - mladeniči sedijo. Eden od njih vstane in odstopi prostor starejšemu. Ostali semu bodo zaradi posmehovali, verjetno celo zafrkavali.
Morda zato, ker starsi otrok ne ucijo, da v primeru taksnega posmehovanja samozavestno odvrne, da je to pac taprava stvar. Sploh je pa problem v tem, da, ko se pogovarjamo o bontonu, tema skoraj vedno nanese na prijazno obnasanje, pozdravljanje in odstopanje mesta na busu starejsim. Ne trdim, da to ni pomembno, ampak there is sooooooooo much more.

Pozdravljanje otrok na cesti? No... Tukaj sem skepticen. Mene so mati obcasno nadrli, ker koga nisem pozdravil... Kot sedemletni otrok sem pac vse starejse gospe (razne stare tete, pa njihove drugarice... razumes poanto) metal v isti kos. To si bile pac tiste ki so pogosto govorile `kako je srckan' in `kako je zrasel'. No, ce sem kaksno videl in jo slucajno prepoznal, sem seveda pozdravil. Vseeno pa dal materi jasno vedeti, da pac ne mislim celo zivljenje hoditi po ulici z radarjem na nosu in iskati ljudi, ki bi jih moral pozdraviti. Ce pac koga zgresim, ga pac zgresim, lahko pa kdaj tudi mene kdo pozdravi, kaj ne.

Sicer pa imam zdaj, ko sem obcasno na drugi strani katedra, s studenti zelo pozitivne izkusnje. Tudi tisti izpred par let me se vedno pozdravijo na cesti. Tako da glede tega ne morem imeti pripomb.

Nazadnje uredil mrjerry : 16.07.2007 ob 08:27.
Staro 16.07.2007, 10:03
Mojster

Citat:
Objavil-a Irina Prikaži sporočila
Ne, ne smeš biti tako grob, da nekomu rečeš, da si zasluži biti y....... Ravno takemu moraš s svojim zgledom dati možnost, da začne razmišljati o svojem obnašanju in mogoče tudi kaj spremeniti. Bi rekli, da lepa beseda, lepo mesto najde.

Ne gre za nekako grobost, le prepuščam vsakomur njegovo izbiro. (Govoriva seveda o zrelem, odraslem človeku, ne o otroku z neizoblikovanimi vrednotami.) Vso pravico ima do nje. Ampak tudi do posledic lastnega obnašanja. Pač gre za tuje življenje, dokler se dejanja ne dotaknejo mojega. In potem se pojavi moja pravica, da dobro vračam z dobrim in slabo z enako reakcijo. Truditi se z vsakomer in iskati v njem pozitivne lastnosti, je dar le redkih zanesenjamov, ki jim priznavam ves trud, čeprav jih redko razumem. Velika mera optimizma in kanček mazohizma je v tem... Vse tole seveda nima več veze s spartanom, čeprav je bil njegov stavek povod.

Staro 19.07.2007, 05:25
shem_me_zion Uporabnik shem_me_zion ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Dec 2005
Naslov: anytown usa
Sporočila: 157

Citat:
Bistvo bontona namrec ni v tem, da bi se lepo obnasali, pac pa v tem, da s svojim obnasanjem v svojih skromnih moceh olajsamo zivljenje bliznjim[.]
To (in tvoji primeri) vsaj meji na vprasanje etike. Menim, da je smiselno locevati (z nekaj preseka), med etiko in bontonom. Nic ni hudega, ce etika pricurlja v bonton, a obratno me malo skrbi.

New York Times Magazine objavlja izredno dobro kolumno, kjer "eticist" resuje (vcasih prav prisrcno malenkostne) eticne zagate. Pomenljivo, on jemlje junk mail in masovni umor enako resno. Ziveti eticno in se truditi k temu, pa meni meji na estetiko, pravtako kot razna pravila "cistoce" od Hinduizma do New Age vegetarjanjenja. Postavljati se v visjo kasto preko cistunskega obnasanja je v principu podobno arogantni skromnosti, kjer oseba izkazuje neko naravnost, ko umesca kletvice v 'visoko literaturo'. Gre samo za pomankanje samozavesti. Nietzsche, po drugi strani, vidi etiko, bonton in estetiko kot aspekte iste kvalitete - moci. Oh well....

Značke
bonton, sodobni

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Spostovanje - bonton anarchy Religija in filozofija 13 17.10.2006 09:46

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 10:10.