Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 19.02.2008, 14:31
monster Uporabnik monster ni prijavljen
Gofljač
Prikazne slike uporabnika/ce monster
Član od: Jun 2003
Naslov: Dungeons
Sporočila: 53.365
Privzeto Re: Dve izbiri

Citat:
Objavil-a Irina Prikaži sporočila
Nesprejemanje drugačnosti v naši družbi je nekaj vsakdanjega. Žal je tako, kar se je javno pokazalo tudi ob zadnjih predsedniških volitvah, ko so nekateri neokusno komentirali kandidaturo gospodične Pečarič.
Z ljudmi, ki imajo drugačne potrebe se srečujem kot prostovoljka, zato mi je njihov "svet" znan. Ko bi nam bil dan samo košček njihove širine, bi lahko vsi lažje živeli.
To in podobno sporočilo sem že dobila in ga tudi poslala naprej. Zakaj ga ne bi? Če pošiljam naprej raznovrstne tudi manj okusne šale, zakaj bi ta moral romati v koš? Ne pošlješ ga vsem, prav gotovo ne tistim, ki sebe in svet merijo samo v materijalnih dobrinah, niso ga vredni.
No, tako cca sem razmišljal tudi sam

Ojla Pancho , zame je poanta zgodbe v sprejemnaju drugačnosti in razumevanju le-te. Otroci, ki so posebni, so neredko tarča posmeha, zaničevanja itd ... zadnjič mi je bilo fajn, ker je punca stara 10 let rekla, da je vesela, ker so na njohvem treningu tudi posebni otroci in to so bili gluhi . gre za zelo temeljen zadeve: veliko tudi odraslih misli, da je recimo epilepsija duševna bolezen, da imajo telesno hendikepirani tudi nujno duševni deficit ipd ipd.
Staro 19.02.2008, 16:53
CeausescuFan Uporabnik CeausescuFan ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce CeausescuFan
Član od: Feb 2008
Sporočila: 16

Citat:
Objavil-a Pancho Prikaži sporočila
Kako je lahko to brezpogojno, če si ravnokar postavil pogoj, kaj je brezpogojno?

Slabih, dobrih ni. Je samo naša pogojna ocena.
Brezpogojnen postanešp, ravno ko v sebi odstraniš pogoj. Pogoj je moral obstajati le v tebi, ti si ga pa odmislil, pa več psloh ne obstaja, niti pod razno pa ni zaznaven navzevn drugim.
Staro 20.02.2008, 00:06
Pancho Uporabnik Pancho ni prijavljen
Obsedenec
Prikazne slike uporabnika/ce Pancho
Član od: Jul 2003
Naslov: ®
Sporočila: 18.158

Citat:
Objavil-a monster Prikaži sporočila
No, tako cca sem razmišljal tudi sam

Ojla Pancho , zame je poanta zgodbe v sprejemnaju drugačnosti in razumevanju le-te. Otroci, ki so posebni, so neredko tarča posmeha, zaničevanja itd ... zadnjič mi je bilo fajn, ker je punca stara 10 let rekla, da je vesela, ker so na njohvem treningu tudi posebni otroci in to so bili gluhi . gre za zelo temeljen zadeve: veliko tudi odraslih misli, da je recimo epilepsija duševna bolezen, da imajo telesno hendikepirani tudi nujno duševni deficit ipd ipd.
Dan!
Zanimivo.
Predpostavka... imamo 5 fantov, ki ne zaničujejo otrok, ki so posebni in 5 fantov, ki zaničujejo otroke, ki so posebni. Lahko v konkretnem primeru sprejemamo in razumemo drugačnost druge skupine petih?
Razumet ne bo težko - ego. Kaj pa sprejemanje? Koga naj bi sprejemali v konkretni situaciji? 5 fantov ali otroke, ki so posebni. V obeh primerih gre za drugačnost ("konflikt")...Verjetno bi večina ošvrknila skupino petih (no, ja... vsaj jaz bi jih).
A zakaj? Ker smo posebne otroke ovrednotili kot manj sposobne, manj vredne al bolj potrebne pomoči od tistih fantov?
Če bi tudi mi (vsi) otroke kljub temu, da so ti manj sposobni obravnavali kot sebi enake (jih brezpogojno sprejemali), bi jim realno gledano pripisovali nedrugačnost (v tem primeru pa ni več kaj sprejemat). Si kar si (briga me, kaj in kdo) - meni enak.
Hecno, a to je pa moj point (ki ga je pa paradox nekako izpostavila, tist uvod). Lahko bi od tu nadaljevali... a zdaj bi se vprašal, v čem je keč, da dejansko lahko drugačnost sprejemaš? Meni se zdi, da samo v razumevanju od kje sploh izhaja.

Priznam, da me je drugače zanimalo tudi tolmačenje pocukranosti ipd. (ne s tvoje strani seveda) ...ker bi na nek način potrdil to, kar ravnokar pravim (čeprav te potrditve ne potrebujem, a mogoče jo kdo drug)...
Staro 16.03.2008, 22:21
Alias Uporabnik Alias ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce Alias
Član od: Dec 2005
Sporočila: 85

Malo občutka bi pa prišlo prav (namesto toliko pameti).

Mimogrede, če nekoga, ki tebi gotovo ni enak (in nihče na tem svetu ti ni), obravnavaš kot sebi enakega, je to zelo težko brezpogojno sprejemanje.

Nazadnje uredil Alias : 16.03.2008 ob 22:27.
Staro 17.03.2008, 11:49
Obsedenec

Citat:
Objavil-a Alias Prikaži sporočila
Mimogrede, če nekoga, ki tebi gotovo ni enak (in nihče na tem svetu ti ni), obravnavaš kot sebi enakega, je to zelo težko brezpogojno sprejemanje.
Tega nisem niti mislil, niti napisal.
Staro 17.03.2008, 23:31
Novinec

Citat:

Če bi tudi mi (vsi) otroke kljub temu, da so ti manj sposobni obravnavali kot sebi enake (jih brezpogojno sprejemali)....
NO, pol pa tak fredi
Njabrž mi nosečniški hormoni kvarijo vid ali pa funkcionalno sposobnost razumevanja napisanega
Staro 18.03.2008, 08:53
Obsedenec

Citat:
Objavil-a Alias Prikaži sporočila
NO, pol pa tak fredi
Njabrž mi nosečniški hormoni kvarijo vid ali pa funkcionalno sposobnost razumevanja napisanega
Ne eno ne drugo. Kje pa vidiš enačaj?

Mišljeno je bilo kot vrednotenje v družbi; ista ali pa npr. enaka si nista niti klonirana dvojčka.
Staro 19.03.2008, 20:44
Novinec

No, saj jaz sem tudi tako razumela (kot vrednotenje namreč; pa sem domnevala, da mi tega ni treba pojasnjevat, no...)

Tkole (te citiram): "Če bi mi (vsi) otroke kljub temu, da so ti manj sposobni obravnavali kot sebi enake (jih brezpogojno sprejemali)..". No, kadar takole nekaj dodaš v oklepaju, jaz to razumem tako, da hočeš pojem pred oklepajem dodatno pojasnit. V tem primeru, da piše, da "obravnavati nekoga kot sebi enakega" pomeni "ga brezpogojno sprejemati".
Če to ne piše, potem seveda karkoli sem že rekla, nima veze...

Sicer se strinjam z logiko tega, kar praviš. Hkrati pa v takih situacijah dajem prednost občutku pred razumom. Nekoč nisem, pa me je živeljenje naučilo drugače (mene namreč, ne pravim, da bi to moralo veljati za vse).
Staro 20.03.2008, 00:16
Obsedenec

Vse je ostalo samo na "če" in razmišljanju, v praksi bo to bolj težko. Pri meni se obnese izhajanje čimbolj iz nevtralnosti.

Kar se oklepajev tiče spet... vedno imajo drugačen pomen, nikoli istega.
V konkretnem primeru je morda manjkalo preciznosti v izražanju, ki pa je bla posledica česa drugega. Tiste dni je bilo še vse pobrkljano...
Staro 20.03.2008, 12:29
Novinec

Citat:
Vse je ostalo samo na "če" in razmišljanju, v praksi bo to bolj težko. Pri meni se obnese izhajanje čimbolj iz nevtralnosti.

Kar se oklepajev tiče spet... vedno imajo drugačen pomen, nikoli istega.
V konkretnem primeru je morda manjkalo preciznosti v izražanju, ki pa je bla posledica česa drugega. Tiste dni je bilo še vse pobrkljano...
Ajmene

Jaz predlagam, da prideš lepo raj sem na teraso na kavo (čaj, vodo, korenčkov sok, jjuhco, oz. kar pač piješ) pa bo vse takoj bolj zloženo Razgled je krasen, zrak tud, rožce cvetijo..

V glavnem, če dodam moj epilog - ne glede na to kaj bi tukaj ali kje drugje mislila, rekla oz. napisala...vem, da kadar se znajdem v taki ali podobni situaciji, sem pač tisto, čemur rečejo hopeless romantic, križan z utopistom. Saj veš, da se cuker kar vleče. Ker mi je tako pač preprosto všeč

Značke
dve, izbiri

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Vse ankete in podobno... ali prosim izpolni anketo ViSoKa180 Izobraževanje in šola 138 14.05.2010 21:31
Pomoc Pri Izbiri Racunalnika marko01 Računalništvo in internet 7 24.12.2007 15:23
Ideje za imena otrok (prosim pomagajte s svojimi predlogi) Labud Dom in družina 25 30.05.2007 22:37

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 06:24.