Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Orodja za teme
Staro 25.05.2008, 13:03
Juice7.1 Uporabnik Juice7.1 ni prijavljen
Novinec
Član od: Jan 2008
Sporočila: 22
Privzeto Re: Dan mladosti

Moja stara mama je o drugi svetovni vojni, med katero so naši družini požgali hišo (pa vsem ostalim v vasi tudi) in obdobju neposredno po njej, ko so kmete stiskale obvezne oddaje, navadno zelo kratko povedala: lačni smo bili kot psi, zeblo nas je, pa le takrat je bilo lepo.

Prispevki generacije, ki se z naklonjenostjo spominja Titovih časov, so povsem razumljivi, čeprav po drugi strani tragično smešni. Vi vsi - vključno z mano -, ki se tega obdobja spominjate kot lepega, se ga pač zato, ker ste bili takrat mlajši in imeli relativno manj skrbi. Jaz se ga kot lepega spominjam prav iz tega razloga. Enako je enkrat v radijskem intervjuju povedal meni zelo všečen avtor Tone Partljič: kako naj bi se kot slabega spominjal obdobja, ko sem bil mlad, imel otroke, se postavil na noge ... ?

Tragično smešni se mi pa zdijo ti prispevki zato, ker ste najbrž prav vsi vi, ki se zdaj z nostalgijo spominjate tega obdobja, takrat o svoji državi govorili grdo - pravzaprav enako grdo kot o sedanji -, razen če ste bili (tako kot jaz) npr. v '80ih še mulci: tudi takrat bi se na tovrstnem forumu znašle enake zmerljivke in obsodbe na račun kradljive oblasti, na račun inflacije (ki je bila lahko tudi več stoodstotna na mesec, samo spomnite se), na račun dejstva, da smete čez mejo vzeti samo tak in tak znesek šilingov ... Situacija je lahko včasih naravnost groteskno paradoksalna: generacija študentov iz poznih šestdesetih obdobje, v katerem so se oblasti upirali, označujejo kot dobro obdobje. ???

Naj se vsak zazre vase in si malo osveži spomin; v človeški naravi je, da si stvari zapomni selektivno (še Balašević pravi, da "lepe slike potiskuju ružne"). Nekateri se tega obdobja spominjajo z nostalgijo, drugi spet z grozo. Meni osebno in bilo nič hudega, bil sem oblečen, sit, čist in hodil sem v šolo - večina vas najbrž tudi. Nostalgično se spominjamo obdobja, ko je to res bilo dovolj. Problem je le, da nam danes zgolj to ne bi bilo več dovolj, ker smo vmes že prišli v stik z zavestjo, da je možno več.
Staro 25.05.2008, 13:24
keops Uporabnik keops ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Nov 2007
Sporočila: 1.004

Citat:
Objavil-a Dalmatinec Prikaži sporočila
Svaka mu čast, boljše da je imel rad mlade partizanke, kot otroke, kakor dandanes gospodje v črnem.
Sicer pa - partizanke gor ali dal, čaščenje gor ali dol, delu je dal čast in oblast. kar je dandanes le še nostalgija. Delo je namreč čedalje manj cenjeno, delavec ponižan na raven potrošnega materiala, ampak tolaži me misel, da se bo to enkrat vseeno nekje ustavilo. V nedogled to tako enostavno ne more iti!
Govorim o točno določeni osebi, medtem, ko ti odgovoriš s posploševanjem.
Delu je dal čast in oblast, tako, da smo Janezi delali za pol Jugoslavije.
Nekomunist je bil včasih lahko ponižan še bolj kot potrošni material.
V nedogled tako ni moglo iti.
Staro 25.05.2008, 13:33
keops Uporabnik keops ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Nov 2007
Sporočila: 1.004

Citat:
Objavil-a Juice7.1 Prikaži sporočila
Moja stara mama je o drugi svetovni vojni, med katero so naši družini požgali hišo (pa vsem ostalim v vasi tudi) in obdobju neposredno po njej, ko so kmete stiskale obvezne oddaje, navadno zelo kratko povedala: lačni smo bili kot psi, zeblo nas je, pa le takrat je bilo lepo.

Prispevki generacije, ki se z naklonjenostjo spominja Titovih časov, so povsem razumljivi, čeprav po drugi strani tragično smešni. Vi vsi - vključno z mano -, ki se tega obdobja spominjate kot lepega, se ga pač zato, ker ste bili takrat mlajši in imeli relativno manj skrbi. Jaz se ga kot lepega spominjam prav iz tega razloga. Enako je enkrat v radijskem intervjuju povedal meni zelo všečen avtor Tone Partljič: kako naj bi se kot slabega spominjal obdobja, ko sem bil mlad, imel otroke, se postavil na noge ... ?

Tragično smešni se mi pa zdijo ti prispevki zato, ker ste najbrž prav vsi vi, ki se zdaj z nostalgijo spominjate tega obdobja, takrat o svoji državi govorili grdo - pravzaprav enako grdo kot o sedanji -, razen če ste bili (tako kot jaz) npr. v '80ih še mulci: tudi takrat bi se na tovrstnem forumu znašle enake zmerljivke in obsodbe na račun kradljive oblasti, na račun inflacije (ki je bila lahko tudi več stoodstotna na mesec, samo spomnite se), na račun dejstva, da smete čez mejo vzeti samo tak in tak znesek šilingov ... Situacija je lahko včasih naravnost groteskno paradoksalna: generacija študentov iz poznih šestdesetih obdobje, v katerem so se oblasti upirali, označujejo kot dobro obdobje. ???

Naj se vsak zazre vase in si malo osveži spomin; v človeški naravi je, da si stvari zapomni selektivno (še Balašević pravi, da "lepe slike potiskuju ružne"). Nekateri se tega obdobja spominjajo z nostalgijo, drugi spet z grozo. Meni osebno in bilo nič hudega, bil sem oblečen, sit, čist in hodil sem v šolo - večina vas najbrž tudi. Nostalgično se spominjamo obdobja, ko je to res bilo dovolj. Problem je le, da nam danes zgolj to ne bi bilo več dovolj, ker smo vmes že prišli v stik z zavestjo, da je možno več.
Bravo, posebej za zadnji stavek! Problem je mogoče rahlo v tem, da so se že takrat nekateri zavedali, da je možno več oz. drugače.
Staro 25.05.2008, 13:36
spartan Uporabnik spartan ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce spartan
Član od: Jul 2003
Sporočila: 5.589

Citat:
Objavil-a AnKaa Prikaži sporočila
Juice, zelo posplošuješ!

Moji starši so bili odrasli ljudje v tistem obdobju, imeli so manj keša, slabše službe, kakor danes, pa vseeno pogrešajo tiste čase.

In, ne...moji niso nikoli takrat jamrali ali govorili grdo. Nasprotno.

Pravzaprav niti danes ne jamrajo ali vdarjajo po državi.

Jamrajo in vdarjajo po kapitalizmu in nasplošno po družbi. Ne pa po državi ali politikih.

Zato, ker so si sami ustvarili kar so si, imajo dobre plače, spododbno življenje in jim puca k**** kdo je na oblasti...
(no, ja, kritični že so pa volit tut grejo).

Največji jamrači so ponavadi neizobraženi, revni ljudje, ki nič nimajo. In pač mislijo, da jim je država dolžna dat delo, diplome, šolo, izobrazbo itd...

Nekdo, ki si je ustvaril lepo, spodobno življenje in je s svojim položajem (keko teko) zadovoljen, ponavadi ne jamra kaj dost čez politiko...

Bolj je država revna, socialno na dnu, bolj se ljudje zgražajo nad politiko in državo nasploh.

V eni Švici 50% folka ne ve niti jih ne zanima kdo je predsednik, ker pač imajo tolk lepo in udobno življenje, da le-to ni odvisno od tega, kdo vodi njihovo državo...
moji tudi niso jamrali in bili zaradi tega na podnu...lepo so delali in si ustvarjali.

Ko smo se selili, smo se selili na beton in ne kot danes na parket in ko mora biti dobesedno vse "pošlihtano" od A-Ž ter idealno; v bistvu neživljensko. Stvari ne pridejo kar iz "lufta". Za nekatere je samo po sebi umevno kar se tiče dobrega standarda; ničesar v življenju ni samo po sebi umevno in potrebno je to sprejet in cenit.

Folk se zna celo zgražat kar se tiče dela; nimajo pa še svojih gat na sebi. Ampak...samo da lepo zgleda v okolici in do sosedov
Staro 25.05.2008, 13:50
Novinec

Citat:
Juice, zelo posplošuješ!

Moji starši so bili odrasli ljudje v tistem obdobju, imeli so manj keša, slabše službe, kakor danes, pa vseeno pogrešajo tiste čase.

In, ne...moji niso nikoli takrat jamrali ali govorili grdo. Nasprotno.

Pravzaprav niti danes ne jamrajo ali vdarjajo po državi.

Jamrajo in vdarjajo po kapitalizmu in nasplošno po družbi. Ne pa po državi ali politikih.

Zato, ker so si sami ustvarili kar so si, imajo dobre plače, spododbno življenje in jim puca k**** kdo je na oblasti...
(no, ja, kritični že so pa volit tut grejo).

Največji jamrači so ponavadi neizobraženi, revni ljudje, ki nič nimajo. In pač mislijo, da jim je država dolžna dat delo, diplome, šolo, izobrazbo itd...

Nekdo, ki si je ustvaril lepo, spodobno življenje in je s svojim položajem (keko teko) zadovoljen, ponavadi ne jamra kaj dost čez politiko...

Bolj je država revna, socialno na dnu, bolj se ljudje zgražajo nad politiko in državo nasploh.

V eni Švici 50% folka ne ve niti jih ne zanima kdo je predsednik, ker pač imajo tolk lepo in udobno življenje, da le-to ni odvisno od tega, kdo vodi njihovo državo...

Oprosti, nič ne posplošujem - prej bi rekel, da ti navajaš pretirano specifične primere (npr. primer svojih staršev).

Najprej o tvojih starših: smešno je, da praviš: "bili so odrasli" - naj to pomeni, da niso bili mlajši? Kar dvajset let mlajši? Jaz sem zdaj tudi odrasel, pa si ne delam nobenih utvar, da se mi pri 50-ih, torej slabih 20 let od sedaj, ne bo zdelo, kako je bilo leta 2008 lepo. Daj no.
Drugič: dejstvo, da tvoji starši niso govorili grdo o tedanji državi in da ne govorijo grdo o sedanji, odraža prej njihovo (visoko) osebno in državljansko kulturo kot pa splošno stanje v tedanji ali sedanji družbi. Zaradi tega si zaslužijo spoštovanje.
Če sva že pri tako specifičnih primerih: gospod, ki je bil v '80-ih že zrel, odrasel, uveljavljen, pristaš tedanje oblasti in politike, je zasebno v družbi, v kateri se je pila popoldanska kavica (pri nas doma) o dnevni politiki, tedaj npr. Milki Planinc, vedel povedati zgolj slabe stvari. ???

Nekatere tvoje besede so pa šele res posploševanje: tvoji starši "jamrajo o kapitalizmu in stanju v družbi"?

Glej, "družba" je enormno kompleksen pojav, zato je naravnost noro, da jamramo "o stanju v družbi". Obenem ti pa "puca k...c za politiko". To je, oprosti, licemerno in nemoralno. Posameznik je odgovoren za stanje v državi ravno toliko kot kdo drug in samo dejstvu, da je pri nas državljanska kultura tako nizka, da je civilna iniciativa totalno zadušena (razlogi tičijo ravno v kapitalistično podloženem sebičnem nazoru množice), se imamo zahvaliti, da se lahko ljudje kot so "tajkuni", umazani politiki in podobno iz nas delajo norca. Zaradi prepričanja, da "mi ne moremo nič". In če je tako v Švici, ker imajo tako visok standard, si samo potrdil(a) in dokazal(a) mojo trditev, da ljudje enačijo gmotno preskrbljenost s srečo - ali da vsaj ti misliš, da je tako. Ali pa si se zapletel/zapletla v argumentaciji.
Smešno je govoriti, da je za neko stanje kriva prejšnja oblast, pa tista pred njo, pa sistem pred njo. V današnji dobi množičnih občil in izobrazbe, odprte vsem, je govoriti kaj takega tudi nemoralno. Gotovo je sokriva za neko stanje, toda največ krivde nosi pasivna množica sicer povsem spodobnih državljanov.

Aha, še to; tale trditev je zopet kontradiktorna:

...

Kolikor vem, se do nedavnega 200.000 depriviligiranih, ki živijo pod pragom revščine, ni niti oglasilo in je šele neka poslanka v parlmentu posredovala (o njenih namenih ne ugibam). Tudi delavke v Muri so se oglasile šele, ko je bila mera polna in so videle, da se oglašajo drugi. Te množice so se začele oglašati šele, ko jih je nekdo mobiliziral. Skromni ljudje so ponosni in kolikor jih poznam takih, ki jim gre res težko, daleč preponosni, da bi kar nekaj jamrali. Tvoja trditev je enostavno neresnična: največ se oglaša nižji srednji razred, ki sicer ne živi udobno, vendar ni na robu preživetja.

Nazadnje uredil Juice7.1 : 25.05.2008 ob 13:52.
Staro 25.05.2008, 14:00
AnKaa Uporabnik AnKaa ni prijavljen
Novinec
Član od: May 2008
Sporočila: 37

Stari, to da se depriviligirani niso oglasili je njihov problem.

Pravzaprav je to problem slovencev nasplošno.

Sicer pa se umikam iz takih in podobnih debat, ker to je never ending story in se res ne mislim jajčkat z nekom, ki ima čist drugačne poglede kakor jaz.

Nima smisla zgubljat energijo.

Ti misliš tak, jaz onak..

Konec debate. Z moje strani.
Staro 25.05.2008, 14:38
Andreea Uporabnik Andreea ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Aug 2006
Sporočila: 1.103

mah - zlo enostavno.
narod jamračev smo
najprej smo (ste) besno hoteli kapitalizem, ker "to da je tisti, ki manj dela, plačan enako kot mi, pa že ni pošteno". ženske je seveda motilo to, da smo proizvajali le 2 modela čevljev.
zdaj ko ga imamo, pa javkate kako je blo "včasih lepo"
Staro 25.05.2008, 14:42
nejc Uporabnik nejc ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce nejc
Član od: Dec 2004
Sporočila: 3.060

Juice7.1

AnKaa: My way or the highway

A ni smisel debat ravno v konfrontaciji nasprotujočih si argumentov?
Staro 25.05.2008, 17:45
Novinec

Citat:
Stari, to da se depriviligirani niso oglasili je njihov problem.

Pravzaprav je to problem slovencev nasplošno.

Sicer pa se umikam iz takih in podobnih debat, ker to je never ending story in se res ne mislim jajčkat z nekom, ki ima čist drugačne poglede kakor jaz.

Nima smisla zgubljat energijo.

Ti misliš tak, jaz onak..

Konec debate. Z moje strani.
Prav, kakor hočeš. To je sicer tipičen diskurz nestrpnosti, ko z drugače mislečimi nočeš imeti nič - pri tem da morda sploh ne mislim bistveno drugače, pač pa imam zgolj neko mnenje, ki sem ga izrazil dokaj spoštljivo in artikulirano, bi rekel.

Edino to me je zmotilo: mnenje, da je pač problem depriviligiranih, da se niso oglasili, se mi zdi glede na tvoj nostalgični pogled v preteklost malo nenavaden. Pogovarjate se namreč ravno o tem, da "smo včasih znali deliti sendviče" (prebral v enem prvih postov), da smo se bolj razumeli in podobno. OK. Saj ne pravim, da res ni bilo tako, prav gotovo smo si bili takrat malo bližje (po mojem mnenju pač zaradi odsotnosti odtujitvenih mehanizmov kot je internet, mobilna teleonija ipd.). Poanta socializma je bila ravno v njegovi socialni paradigmi - v tem, da ti dejansko ni bilo nepomembno, kaj se dogaja z drugimi.
Tvoja trditev, da je problem depriviligiranih, da se niso oglasili, mi pa sodi nekako bolj v grobi kapitalizem zahodnjaškega tipa, ki ga v zahodnih postmodernih družbah pač ni več, se je pa, kot kaže, na poti na vzhod nekoliko predolgo zataknil ravno pri nas ...
Staro 26.05.2008, 09:42
Babi2 Uporabnik Babi2 ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Babi2
Član od: Dec 2007
Naslov: Gorenjska
Sporočila: 555

Citat:
Objavil-a Irina Prikaži sporočila
Prav bi bilo, da se pripiše: del zapisa objavljenega v sobotnem Dnevniku, zadnja stran - rubrika n.n.
Napaka Dnevnik je najbrž uporabil isti vir kot jaz.

Značke
dan, mladosti

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Živel dan mladosti!! Gric Ostalo 17 07.06.2007 16:47

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 06:07.