Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 11.08.2008, 11:39
mico1 Uporabnik mico1 ni prijavljen
Novinec
Član od: Apr 2007
Sporočila: 31
Privzeto Preimenovanje

Pozdravljeni!

Mene zanima, kakšni so postopki, če se hočeš dai preimenovati. Koliko to stane? Ali je obvezno biti polnoleten ali velja dovoljenje staršev?

Lep pozdrav
Staro 11.08.2008, 14:52
Kaja Uporabnik Kaja ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Kaja
Član od: Nov 2001
Naslov: Doma
Sporočila: 2.690
Privzeto Re: Preimenovanje

Če si polnoleten, vlagaš sam, če si mladoleten, vlagajo starši ti se moraš z vlogo strinjati. Če gre za prvo spremembo (imena, priimka ali obojega), plačaš 46,09 EUR, drugače dvojno takso (*42, ... pa še nekaj EUR).

še kaj?
Staro 11.08.2008, 16:53
Novinec

aha, hvala.
kam pa moremo to it? na keri oddelek? na občino?
Staro 11.08.2008, 22:52
tom777 Uporabnik tom777 ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce tom777
Član od: Jun 2007
Sporočila: 474

Lahko ti tudi Safed zrihta nove dokumente katerekoli narodnosti

HEC HEC

Ja običajno se take stvari urejajo na občini oziroma na upravni enoti.

Če smem vprašat, zakaj bi si spremenil ime (kako ti je zdaj ime, kako potem...).
Staro 12.08.2008, 08:40
Kaja Uporabnik Kaja ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Kaja
Član od: Nov 2001
Naslov: Doma
Sporočila: 2.690

Citat:
Objavil-a mico1 Prikaži sporočila
aha, hvala.
kam pa moremo to it? na keri oddelek? na občino?
Na upravni enoti se to ureja. Sedaj ni več krajevne pristojnosti, tako da lahko na katerikoli UE vložiš. Odločbo dobiš po pošti. V 30 dneh po prejemu pa moraš nato menjati vse dokumente.
Staro 13.08.2008, 14:04
Novinec

aha, hvala. sem se že pozanimal. Res je le 46 €..

L.p.
Staro 06.10.2008, 10:43
PeroSiOL Uporabnik PeroSiOL ni prijavljen
Novinec
Član od: Oct 2008
Sporočila: 2
Red face Ko ti čuden priimek greni življenje #!!#? :((

Recimo, da ti je ime Krištof Duhovnik. Hecno, a za lastnika lahko obremenjujoče, še posebej, če je 100% ateist ali zagrizen komunist.

Tudi sam sem že v prvih razredih osnovne šole razmišljal, o spremembi imena in priimka, saj ima zame negativen pomen.
Preprosto se svojim pomenljivim priimkom ne morem istovetiti, da ne govorim o tem kolikokrat sem se stepel s tistimi, ki so me zafrkavali. Enkrat celo tako, da so mi razbili obe zgornji enki in imam že od tedaj dva umetna zoba.

Zaradi tega niti za ženo niti otroke nisem želel, da prevzamejo moj priimek. Toda že samo zaradi tega so me sorodniki spraševali "kaj se to pravi, kaj je zdaj to... ???".
Izviram namreč iz kmetov in starši so izrazito tradicionalni, kjer "familija" nekaj pomeni. Zaradi tega tudi nikoli nisem na glas razmišljal o spremembi imena in priimka, čeprav me v notranjosti kljuva že od otroštva.

VENDAR PA JE TREBA POVEDATI, DA JE ČUDEN PRIIMEK LAHKO OVIRA V ŽIVLJENJU.

Sam sem se med drugim ukvarjal tudi s telemarketingom in ugotovili smo, da je imel sicer manj sposoben telefonist s priimkom NOVAK za 47% boljši uspeh od bolj inteligentnega in retorično sposobnega telefonista, ki se je pisal Mehmed ĐURANOVIĆ. Slednjega je marsikdo SKENSLAL že takoj, ko se je predstavil.

PROBLEM, na katerega želim opozoriti je, da se mnogo ljudi smeje smešnim priimkom in njihovim nosilcem, še mnogo več oz. večina neobremenjenih, pa se posmehuje tudi tistim, ki so si ime ali priimek spremenili.
O človeku, ki se preimenuje običajno mislimo, da je čudak, labilen ali na nek način premaknjen človek, še posebej, če to naredi iz numerološkega, astrološkega ali kakega drugega podobnega nagiba.

Pri meni je dodatni problem tudi v tem, da sem se s trdim delom uspel uveljavil na različnih področjih, zato me pozna veliko ljudi.
Kako naj potem človek vsem pojasni zakaj, kako in kaj je s spremembo njegove identitete?

Za TEST sem 1.aprila 15-im znancem poslal eml, v katerem sem navedel, da spreminjam ime in priimek.
Od 15.ih sem dobil samo 2 pozitivna odgovora, 5 se jih je na prefinjen način ponorčevalo, 2 sta mi vrnila samo samo ?????, par jih vprašalo, če se mi je zmešalo, nekaj jih je takoj pomislilo na 1.april, sestro pa je menda tako šokiralo, da se ni mogla več zbrati in je za tisti dan zapustila službo. Kakšna bi bila šele reakcija staršev?
Na srečo sem se naslednji dan rešil s 1.aprilsko šalo.

SPRAŠUJEM VSE TISTE, KI SO ŽE SPREMENILI IME, kakšne so bile reakcije njihovih znancev, sošolcev, sodelavcev ali prijateljev na to dejanje.

.

Nazadnje uredil PeroSiOL : 06.10.2008 ob 10:52.
Staro 06.10.2008, 12:00
kinsley Uporabnik kinsley ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce kinsley
Član od: Mar 2007
Naslov: tu pa tam
Sporočila: 748
Privzeto Re: Ko ti čuden priimek greni življenje #!!#? :((

stvar je čisto preprosta...recimo,če te priimek res toliko moti,ga enostavno spremeniš.Kar pa se tiče sorodnikov in znancev,v zacetku te bodo čudno gledali,vendar se bodo ščasoma navadili...še zmeraj bolje spremenit priimek,kot pa spol
Staro 06.10.2008, 12:26
KissMe Uporabnik KissMe ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce KissMe
Član od: Jul 2007
Sporočila: 2.663

Najprej se moraš odločiti, ali te bolj moti priimek ali negativni odzivi ljudi, če si ga boš spremenil. Če te bolj motijo negativni odzivi, se sprijazni in nehaj jamrat. Če te bolj moti priimek, ga spremeni in nehaj jamrat.
Te čisto razumem, ampak tukaj sploh ni dileme, samo odločiti se moraš.
Staro 06.10.2008, 14:04
PeroSiOL Uporabnik PeroSiOL ni prijavljen
Novinec
Član od: Oct 2008
Sporočila: 2

Citat:
Objavil-a DrBruce Prikaži sporočila
In kakšen je tvoj priimek? Nam ga lahko zaupaš? :D
Recimo, da je področje enako, nivo v klerikalni lestvici pa razlikuje od zgoraj navedenega.

Značke
Čuden, greni, preimenovanje, priimek, življenje

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Preimenovanje particij Ciciban Računalništvo in internet 7 15.02.2008 13:19
Preimenovanje evra TuNina Evropska unija 17 13.01.2006 15:36

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 15:47.