Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 27.08.2007, 23:23
Winglet1 Uporabnik Winglet1 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2007
Sporočila: 1.273
Privzeto Re: 4% inflacija

Citat:
Objavil-a Davor Prikaži sporočila
Res me fascinira, kako so sedaj nekateri proti nekoliko višji inflaciji....

Hm..če pogledam nekaj let nazaj sem lahko tukaj na tem forumu, pa tudi v člankih ultra brihtne familije Repovž bral kako inflaciji niti ni tako slaba, da so pomembnejši drugi cilji, nacionalni interes, đamija, nacionalni šampioni...sedaj pa so hitro zagrabili nekoliko višjo inflacijo in tolčejo po trenutni klovnovski vladi. Ampak kaj ko se smešijo....

Namreč pred vstopom v EU in EMU je visoka inflacija pomenila tudi drage kredite, visoke obrestne mere, visoke zamudne obrestne mere in takrat se niste brigali za inflacijo, sedaj, ko imamo višjo gospodarsko rast in ko vsak kloven ve, da visoka gospodarska rast brez nekoliko višje inflacije ni možna pa se pritožujete, medtem ko stroški kreditov niso več odvisni od naše inflacije ampak od evrospke inflacije (krediti se nanašajo na EURIBOR), naša inflacija pa ima prispevek k evropski inflaciji na tretji oz. četrti decimalki. Naša inflacija povprečnemu forumašu pomeni le občutnejše prilagajanje plač stroškom življenjskih potrebščin, dobičke pa nažira le kapitalistom, torej tistim, ki jih sovražite.....

Hehe....hecni ste mi full.

No no, to pa ne bo tako točno držalo.....inflacija je slaba za vse, tebe, "kapitaliste" in ostale prebivalce Slovenije saj zmanjšuje realni dohodek oz. pri isti plači si lahko kupiš manj.

Jasno je da pri višji gospodarski rasti nastane tudi malo višja inflacija vendar sta tukaj dve zadevi, ki se morata upoštevati:

-vlada predvsem z zadolževanjem in njegovimi posledicami močno umetno dviguje gospodarsko rast (naj opomnim, da je dolg enkrat večji kot je bil 2004)

-inflacija je nenormalno visoka, če se primerjamo z ostalimi državami na podobni razvojni stopnji in podobni gospodarski rasti.

Prejšnja ekonomska politika je naredila zelo veliko saj smo inflacijo in vse ostale pomembne kriterije za vstop v EMU dosegli in jih tudi držali. Na žalost pa se danes delajo napake s strani finančnega ministrstva, ki mečejo zelo slabo luč na našo državo.
Staro 27.08.2007, 23:37
Irina Uporabnik Irina ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Irina
Član od: Feb 2007
Sporočila: 2.292

Davor, bom malo zlobna, kar sem lahko, glede na to, da imam sitast spomin. Jutri zarana odrinem na golf igrišče, da si ogledam travo. Nekoč davno je gospod dr.Pučnik dejal nekako tako:........če bo treba bomo jedli tudi travo, samo, da je slovenska..............
Vsi pokazatelji mi "pravijo", da živim čedalje bolje, samo jaz, kljub ne tako skromni plači tega ne opazim.
Staro 28.08.2007, 08:43
Mowgli Uporabnik Mowgli ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Mowgli
Član od: Apr 2002
Naslov: Utopia
Sporočila: 3.754

Citat:
Objavil-a Irina Prikaži sporočila
Davor, bom malo zlobna, kar sem lahko, glede na to, da imam sitast spomin. Jutri zarana odrinem na golf igrišče, da si ogledam travo. Nekoč davno je gospod dr.Pučnik dejal nekako tako:........če bo treba bomo jedli tudi travo, samo, da je slovenska..............
Vsi pokazatelji mi "pravijo", da živim čedalje bolje, samo jaz, kljub ne tako skromni plači tega ne opazim.
Ljuti neprijatelj vreba sa svih strana, a najgori je onaj infiltrisan!

Staro 28.08.2007, 09:17
plebs Uporabnik plebs ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Apr 2007
Sporočila: 110

Citat:
Irina bodi malo uvidevna no - travo pustimo penzionerjem in invalidom, mi še lahko plezamo po drevesih kjer je veliko listja
Staro 28.08.2007, 09:30
Mojster

Citat:
Objavil-a Mowgli Prikaži sporočila
Ljuti neprijatelj vreba sa svih strana, a najgori je onaj infiltrisan!
In dan je lepši, če ga začneš z smehom, a bojim se, da bo smeh čedalje bolj kisel. Nekateri znajo s številkami in njih razlagami dobro barantati, jaz spadam v tisto skupino, ki obvlada samo domače finance.

Nazadnje uredil Irina : 28.08.2007 ob 09:33.
Staro 28.08.2007, 09:53
Mojster

Citat:
Objavil-a plebs Prikaži sporočila
Irina bodi malo uvidevna no - travo pustimo penzionerjem in invalidom, mi še lahko plezamo po drevesih kjer je veliko listja
Lahko se hecamo, tu na forumu, a mnogim že davno ni več do heca. Po spominu primerjam cene zelenjave in sadja. Sedaj je na višku sezona solate, paradižnika, paprike, sliv, grozdja ......... po cenah sodeč bi rekli, da kupujemo zgodnjo zelenjavo in sadje. V kratkem si bodo opomogle cene izdelkov iz žit in verjetno bodo tem sledilie cene mleka in mlečnih izdelkov.
Staro 28.08.2007, 14:52
plebs Uporabnik plebs ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Apr 2007
Sporočila: 110

Citat:
Lahko se hecamo, tu na forumu, a mnogim že davno ni več do heca. Po spominu primerjam cene zelenjave in sadja. Sedaj je na višku sezona solate, paradižnika, paprike, sliv, grozdja ......... po cenah sodeč bi rekli, da kupujemo zgodnjo zelenjavo in sadje. V kratkem si bodo opomogle cene izdelkov iz žit in verjetno bodo tem sledilie cene mleka in mlečnih izdelkov.
Ja saj, cinizem malo pomaga :D ... Dejstvo je da ze en cas ne odpiram svoje placilne liste ker me vsakic zagrabi zelja da zacnem razbijati stvari ko obenem pomislim (ker slucajno vem) kaksne placilne imajo eni na tej firmi.

Sam sem sicer nasel resitev, ker ne namenim svoje energije in znanja zapravljati za ljudi ki to ne vedo niti ceniti niti primerno nagraditi in tam nekje novembra dvigam sidro in grem na sever - ce bo vse po sreci za stalno.

Je pa žalostno da si pri nas velika večina s poštenim delom pristane na življenju od meseca do meseca. Vsi nonstop govorijo o produktivnosti, nihče pa ni pripravljen večjo produktivnost plačati. Vsi govorijo o mobilnosti, noben pa ne bi rad to mobilnost tudi plačal.

Medtem pa cene rasejo ...
Staro 28.08.2007, 15:11
Mojster

Kako je statistika vsemogočna. Vsak lahko z njeno pomočjo podkrepi svoje trditve, ko navaja številke in pokazatelje, ki so njemu v prid. In sindikat zopet samo opozarja in zahteva od države, da kaj ukrene. A, sindikat ni država, je kaj?

http://novice.siol.net/default.aspx?...142467&cid=103
Staro 28.08.2007, 18:03
Davor Uporabnik Davor ni prijavljen
Maratonec
Član od: Aug 2004
Sporočila: 39.083

Citat:
Objavil-a Winglet1 Prikaži sporočila
No no, to pa ne bo tako točno držalo.....inflacija je slaba za vse, tebe, "kapitaliste" in ostale prebivalce Slovenije saj zmanjšuje realni dohodek oz. pri isti plači si lahko kupiš manj.

Jasno je da pri višji gospodarski rasti nastane tudi malo višja inflacija vendar sta tukaj dve zadevi, ki se morata upoštevati:

-vlada predvsem z zadolževanjem in njegovimi posledicami močno umetno dviguje gospodarsko rast (naj opomnim, da je dolg enkrat večji kot je bil 2004)

-inflacija je nenormalno visoka, če se primerjamo z ostalimi državami na podobni razvojni stopnji in podobni gospodarski rasti.

Prejšnja ekonomska politika je naredila zelo veliko saj smo inflacijo in vse ostale pomembne kriterije za vstop v EMU dosegli in jih tudi držali. Na žalost pa se danes delajo napake s strani finančnega ministrstva, ki mečejo zelo slabo luč na našo državo.
Ob nekoliko nadpovprečni inflaciji, ki je posledica hitri gospodarske rasti ni nujno da se realni dohodek zmanjšuje, celo več, v prenekaterem sektorju se povečuje, kljub inflaciji.

S prvo opombo se strinjam, druga pa zna biti delikatna, ker tiste države, ki mislim, da jih imaš v mislih imajo eno izmed oblik fiksnih deviznih tečajev....

Z zadnim odstavkom pa se ne morem strinjat popolnoma. V primeru zadolževanja DARSa in gradnje cest se popolnoma strinjam, ampak poglej kje so cene pšenice, koruze, soje, nafte in po novem tudi mleka pa boš videl, da za te stvari ne moreš pripisati krivde MF. Graf o ceni pšenice je objavljen nekaj postov nazaj, cene energentov pa verjetno vsak teden ali mesec opaziš....

Pa še malo drugega pisca o inflaciji in visoki gospodarski rasti:

Višjo inflacijo zagovarja rast produktivnosti

Toda dvakrat višja inflacija od povprečja v evro območju je z vidika konkurenčnosti našega izvoza vzdržna tako dolgo, dokler je tudi rast naše produktivnosti (BDP na zaposlenega ali BDP na prebivalca) dvakrat višja od povprečja evro območja, kamor Slovenija opravi večino izvoza. Slovenija trenutno je v takšni situaciji. Če pa želimo primerjati konkurenčnost slovenskega gospodarstva na trgih nekdanje Jugoslavije, pa je seveda treba primerjati podatke o razliki med njihovo in našo inflacijo ter razliko med njihovo in našo rastjo produktivnosti.

Mimogrede, zaradi izjemno hitre rasti slovenskega izvoza v EU se po letu 2004 zmanjšuje delež slovenskega izvoza v države bivše Jugoslavije - leta 2005 je znašal še 17,2 odstotka, v prvi polovici letošnjega leta pa le še 15,4 odstotka celotnega slovenskega izvoza (Vir: SURS).

Vir: http://www.finance.si/index.php?MOD=show&id=189400

Nazadnje uredil Davor : 28.08.2007 ob 18:13.
Staro 28.08.2007, 18:11
Davor Uporabnik Davor ni prijavljen
Maratonec
Član od: Aug 2004
Sporočila: 39.083

Citat:
Kako je statistika vsemogočna. Vsak lahko z njeno pomočjo podkrepi svoje trditve, ko navaja številke in pokazatelje, ki so njemu v prid. In sindikat zopet samo opozarja in zahteva od države, da kaj ukrene. A, sindikat ni država, je kaj?

http://novice.siol.net/default.aspx?...142467&cid=103
Hm...Semolič....povprečna plača na Zvezi svobodnih sindikatov znaša 300.000 bivših tolarjev. Koliko pa znaša v tvoji firmi? Semolič je en največjih krvnikov naše države in res težko gledam koliko slabega bo še ta človek naredil. Če se komu da, naj prosim poišče bibliografijo njegovega ekonosmkega svetovalca, jaz na hitro nisem našel nič. Skratka, trditve da so rastoče cene hrane in energentov blef so naravnost debilne.

Nekaj izsekov iz enega članka:

Cene hrane so odgovorne za eno tretjino višje inflacije

Rast plač v javnem sektorju je za skoraj 2 odstotni točki nižja od rasti plač v zasebnem sektorju. Na rast cen goriv vlada ni bistveno vplivala, saj jo poganjajo visoke cene nafte na svetovnih trgih, vlada pa maloprodajne cene v veliki meri umirja s proticikličnimi trošarinami. Trošarine na tobačne izdelke so odgovorne za približno eno dvanajstino višje inflacije. Inflacijo so v višino pognale predvsem cene hrane, ki so odgovorne za eno tretjino višje inflacije ter cene počitniških aranžamajev, ki so odgovorne za eno šestino višje inflacije. S tem pa vlada neposredno nima veliko skupnega.

Pomembno je poznati vzroke inflacije

... pomembno je poznati vzroke inflacije, če kritiziramo visoko inflacijo in iščemo grešne kozle. Res je, da naša vlada ne vodi najbolj optimalne fiskalne politike, saj bi morala voditi proticiklično fiskalno politiko. Danes v obdobju visoke rasti bi morala relativno zniževati javne izdatke in proračunski primanjkljaj, tako akumulirano rezervo pa uporabiti v obdobju nizke konjunkture za spodbujanje rasti. Toda s sedanjo inflacijo to nima veliko skupnega. Če pogledate številke, je očitno, da k sedanji 3.8 odstotni inflaciji vlada ni odločilno prispevala s svojimi politikami. Rast reguliranih cen (0,5 odstotka) in rast cen v nemenjalnem (tudi javnem) sektorju (1,4 odstotka) sta nižji od rasti cen v menjalnem sektorju (1,7 odstotka), kjer se cene oblikujejo prosto.

Vir: http://www.finance.si/index.php?MOD=show&id=189400

Značke
inflacija

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 20:46.