Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 30.08.2007, 19:56
buba Uporabnik buba ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce buba
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.157
Privzeto Re: 4% inflacija

eh ja -- ko berem vse tole nakladanje in trobezljanje o inflaciji, ki je vedno zgolj samo posledica necesa... ---si ne morem , kaj da ne zakljucim, kako, je nasa gospodarska rast, temeljeca na enormnem zadolzevanju DARSa in SŽ neka dobro strukturirana rast in tako, se lahko mirno uvrstimo ob bok vseh trenutnih svetovnih tigrov, ki harajo, svetovno ekonomsko rast.----- --- in btw, samo podatek, ki se ga ne slisi ravno velikokrat --- v zadnjem letu, se je zadolzenost slovenskih podjetij realno zvisala za preko 30 % --- da je s tem pritisk na banke enormen, da je baloncek nizkih cen kreditov tudi gromozanski in, da bo nekoc, pac treba vse to vrnit, pa ne bev, ne mev....ali, pa se seveda motim, in je tako velika gospodarska rast, zgolj produkt visoke konkurenčnosti slovenskega gospodarstva...
Staro 30.08.2007, 23:53
Winglet1 Uporabnik Winglet1 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2007
Sporočila: 1.273

Citat:
Objavil-a Davor Prikaži sporočila
Ja, iste podražitve se dogajajo tudi v evropi, vendar mi imamo manj kot 2x višjo inflacijo kot v evropi in več kot 2x višjo gospodarsko rast, katera je spodbujena napačno, vendar šeenrkat poudarjam, da to ni nujno, da je slabo. Ker dejansko smo dosegli to rast pa kakorkoli to že obrneš. Razmerje zgoraj opisano potrjuje kot "nekaj normalnega" tako teorija kot tudi praksa (Irska). Gospodarska rast, ki je v dobršni meri tudi posledica gradnje cestnega križa, pa bi morala biti tebi kul, saj si napisal da je huda infrastruktura kul (jaz pa v to dvomim). Da bom jasen, 7,2% gospodarska rast je zelo dober dosežek, spodbujena pa je verjetno napačno, ampak vsaj je! Končno razumeš?

Pa poglejva recimo še Anglijo, kjer ima BOT obrestne mere na 6 letnem vrhu (5,75%), zaradi previsoke inflacije, ki je posledica podražitve energentov, hrane (in ne več nepremičnin, ker se le te dejansko cenijo).

Upam, da ne boš spet napisal to ni res, nekateri ekonomisti pravijo da to ni res....daj povej še kateri pa priloži kakšen link, pa bova še o njih kaj povedala, ker nisi še nič povedal.

2) Stari, razložil sem ti vse kakšno je stanje in ti ponoviš te floskole? Jst te res ne razumem, ne morem verjet da sem spet to bral... relacija EF-KP-EF je jasno razložena v prejšnem postu in tudi preverljiva, če boš vprašal kateregakoli asistenta na faxu. Relacija JPD in JJ ni takšna kot jo opisuješ, JPD je le rekel, da se strinja z načrtom J.J da bo izpeljal določene reforme, ko ni bilo interes je odšel...svojega mnenja in prepričanja tip ni niti enkrat spremenil zato prosim, da prenehaš z zavajanjem. Kar se pa tiče pisanja...končno se je začelo to pisanje, ker to je razlog, da je v javnosti sploh prišlo do dialoga. Naj raje molčijo in se delajo kot da jih ni?

1) še enkrat si nehote potrdil mojo prvotno izjavo, gospodarska rast je umetno napihnjena in s tem je tudi inflacija umetno ustvarjena-se pravi niso samo energenti in živila, ki vplivajo na inflacijo. To je bil moj point in to potrjuješ. Več o tem ne mislim povedati, ker vedno nekaj obračaš moje besede ali pa ne razumeš kaj pišem.

2.) "stari" jaz ocenjujem ljudi po tem kaj delajo in do sedaj me je horda "mladih" ekonomistov pričakovano razočarala. Javnost in tudi mednarodna strokovna javnost jih ne pozna in se za njih ne zanima, zato si zaradi svoje kompleksnosti, privoščijo zelo naivne in provokativne članke, da se vsaj potem o njih govori. Na žalost na dolgi rok to pomeni, da jih bo javnost še manj resno vzela kot prej. Ne izstopajo po svojem znanju, to je problem. Namesto premišljenih strokovnih člankov iz ekonomske teorije, streljajo populistične izjave podkrepljene s statističnimi podatki (in ne izračuni kot si ti prvotno trdil).

Veš nič ni lažjega kot sedeti za štirimi varnimi stenami javne institucije in vsepovrek kritizirat.....
Staro 31.08.2007, 18:54
Davor Uporabnik Davor ni prijavljen
Maratonec
Član od: Aug 2004
Sporočila: 39.083

Citat:
Objavil-a Winglet1 Prikaži sporočila
1) še enkrat si nehote potrdil mojo prvotno izjavo, gospodarska rast je umetno napihnjena in s tem je tudi inflacija umetno ustvarjena-se pravi niso samo energenti in živila, ki vplivajo na inflacijo. To je bil moj point in to potrjuješ. Več o tem ne mislim povedati, ker vedno nekaj obračaš moje besede ali pa ne razumeš kaj pišem.

2.) "stari" jaz ocenjujem ljudi po tem kaj delajo in do sedaj me je horda "mladih" ekonomistov pričakovano razočarala. Javnost in tudi mednarodna strokovna javnost jih ne pozna in se za njih ne zanima, zato si zaradi svoje kompleksnosti, privoščijo zelo naivne in provokativne članke, da se vsaj potem o njih govori. Na žalost na dolgi rok to pomeni, da jih bo javnost še manj resno vzela kot prej. Ne izstopajo po svojem znanju, to je problem. Namesto premišljenih strokovnih člankov iz ekonomske teorije, streljajo populistične izjave podkrepljene s statističnimi podatki (in ne izračuni kot si ti prvotno trdil).

Veš nič ni lažjega kot sedeti za štirimi varnimi stenami javne institucije in vsepovrek kritizirat.....
1) Pa saj še nič napisal nisi razen da je rast umetno spodbujena in niti enega argumenta nisi napisal, da ima na inflacijo v največji meri vpliv zadolževanje darsa in ne hrana in energenti. Skratka, na določene članke praviš da niso resnični in to je to. Prav, če tako misliš brez podlage pa naj ti bo.

2) Veš, ti pa zelo izstopaš in vse bolj mi je jasno zakaj znanci hodijo delat v tujino. Kot so govorili ruski znanstveniki; zadnji naj ugasne luč.

A res, a tko fino je v javni upravi? Očitno res malo delaš in imaš povsem neodgovorno službo saj si kar nekaj postov napisal ob 8h zjutraj....
Pa če se ne motim si ti kritiziral in ne jaz.

Nazadnje uredil Davor : 31.08.2007 ob 19:02.
Staro 31.08.2007, 18:56
Davor Uporabnik Davor ni prijavljen
Maratonec
Član od: Aug 2004
Sporočila: 39.083

Citat:
Objavil-a buba Prikaži sporočila
eh ja -- ko berem vse tole nakladanje in trobezljanje o inflaciji, ki je vedno zgolj samo posledica necesa... ---si ne morem , kaj da ne zakljucim, kako, je nasa gospodarska rast, temeljeca na enormnem zadolzevanju DARSa in SŽ neka dobro strukturirana rast in tako, se lahko mirno uvrstimo ob bok vseh trenutnih svetovnih tigrov, ki harajo, svetovno ekonomsko rast.----- --- in btw, samo podatek, ki se ga ne slisi ravno velikokrat --- v zadnjem letu, se je zadolzenost slovenskih podjetij realno zvisala za preko 30 % --- da je s tem pritisk na banke enormen, da je baloncek nizkih cen kreditov tudi gromozanski in, da bo nekoc, pac treba vse to vrnit, pa ne bev, ne mev....ali, pa se seveda motim, in je tako velika gospodarska rast, zgolj produkt visoke konkurenčnosti slovenskega gospodarstva...
Link na ta vir bi me pa res zanimal.

In še ena zanimivost, ko bi bilo Letališče Jožeta Pučnika zadolženo, bi bilo več vredno kot je trenutno....ampak pač, o neznanih stvareh je res lahko klobasat in sodit.....
Staro 31.08.2007, 19:20
buba Uporabnik buba ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce buba
Sporočila: 1.157

Citat:
Link na ta vir bi me pa res zanimal.

In še ena zanimivost, ko bi bilo Letališče Jožeta Pučnika zadolženo, bi bilo več vredno kot je trenutno....ampak pač, o neznanih stvareh je res lahko klobasat in sodit.....
--ga ne mislim iskat -- je bila pa stevilka veckrat omenjena ,na ponedeljkovem "Studiju ob 17-ih " in to od vseh prominentnih ekonomistov, ki so sodelovali v debati ....prvi, ki je podatek v debati omenil je bil Tajnikar....
Staro 31.08.2007, 19:55
Uporabnik

Citat:
1) Pa saj še nič napisal nisi razen da je rast umetno spodbujena in niti enega argumenta nisi napisal, da ima na inflacijo v največji meri vpliv zadolževanje darsa in ne hrana in energenti. Skratka, na določene članke praviš da niso resnični in to je to. Prav, če tako misliš brez podlage pa naj ti bo.

2) Veš, ti pa zelo izstopaš in vse bolj mi je jasno zakaj znanci hodijo delat v tujino. Kot so govorili ruski znanstveniki; zadnji naj ugasne luč.

A res, a tko fino je v javni upravi? Očitno res malo delaš in imaš povsem neodgovorno službo saj si kar nekaj postov napisal ob 8h zjutraj....
Pa če se ne motim si ti kritiziral in ne jaz.
1.) če je tebi en članek, ki našteva statistične podatke podlaga za razlaga ekonomskih sprememb potem je to tvoja odločitev.

2.) Nisem omenjal javne uprave (znova obračaš besede). Govorim ti le o določenih osebah, ki drugo ne delajo kot kritizirajo, ko pa imajo možnosti vsaj malo nekaj spremenit pa ne "zdržijo" in se raje skrijejo. Ja določene službe v javni upravi so mnogo bolj "varne" in zato si določene osebe (kot avtor iz članka) lahko privoščijo naivne provokativne predvsem pa brezpredmetne izjave. Seveda pa imamo kar nekaj ekonomistov, ki si ta naziv vsekakor zaslužijo.

Glede mojih postov ob 08.00 pa.....na tvojem mestu bi zelo premislil preden bi dajal takšne in podobne izjave, ker kaže na tvojo nepremišljenost in lahko izpadeš zelo butasto.....

Nazadnje uredil Winglet1 : 31.08.2007 ob 20:08.
Staro 02.09.2007, 05:28
king16 Uporabnik king16 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Mar 2007
Sporočila: 1.215

Citat:
Minimalna država je le ideal h kateri teži vse več držav, dejstvo pa je da ima redkokatera, če sploh še katera 50% davčno obremenitev, tako kot jo ima Slovenija. To pomeni da polovico leta delaš za državni aparat, vojsko in lene riti polovico pa zase. Tako visoke obremenitve nimajo niti v skandinavskih državah pa so kljub temu volilci v treh od štirih skandinavski držav levosredinske vlade vrgli s položajev in nastavili desnosredinske. Razloge gre iskati predvsem v previsokih davkih. Torej so vse države v EU bolj minimalne kot naša!

btw: pojavili sta se celo dve državi z enotno davčno stopnjo v višini 10%! Na domačo nalogo pa poišči kateri dve. (ta eksperiment me res zanima kako se bo odvil).
Tukaj pa se ne morem ravno strinjat s tabo. Res smo ena najdražjih držav po obdavčitvah, vendar po mojem ne zaradi plač v državnem aparatu. Po mojem mnejnju je država predraga zaradi:
- predraga izgradnja avtocest
- nesmotrerne naložbe vlade
- nakupi orožja in ostale opreme za vojsko
- denalizacisjskega zalkona
- neracionalnega trošenja proračunskega denarja s strani politike
- subvencij v kmetijstvu itd.

Če bi se država tukaj pokazala in ravnala racionalno, bi lahko kar krepko zmanjšala davke.
Kar pa se tiče inflacije, ki se bo v kratkem, kot vse kaže ( napovedane podražitve ), še poečala, po očitno kiaže na to, da je trenutna vlada nekaj delala hudo narobe. Takšnje podržaitve ( po 10 do 20 %) in to kar vsepopvprek kar čez noč pa res niso nekaj običajnega. Torej je nekaj hudo narobe.

IN še, me sploh ne zanima kateri dve državi imata enotno davčno stopnjo 10%. Važno mi je, kakšna davčna stopnja je pri nas in kako to vpliva na kvaliteto mojega življenja. Ekspwerimentov pa imamo v naši državi s strani vlad že itak preveč, in to ponavadi povsem zgrešenih.
Staro 04.09.2007, 23:20
Vsemogočni Uporabnik Vsemogočni ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Vsemogočni
Naslov: v Kranju
Sporočila: 3.139

Citat:
Objavil-a king16 Prikaži sporočila
Tukaj pa se ne morem ravno strinjat s tabo. Res smo ena najdražjih držav po obdavčitvah, vendar po mojem ne zaradi plač v državnem aparatu. Po mojem mnejnju je država predraga zaradi:
- predraga izgradnja avtocest
- nesmotrerne naložbe vlade
- nakupi orožja in ostale opreme za vojsko
- denalizacisjskega zalkona
- neracionalnega trošenja proračunskega denarja s strani politike
- subvencij v kmetijstvu itd.

Če bi se država tukaj pokazala in ravnala racionalno, bi lahko kar krepko zmanjšala davke.
Kar pa se tiče inflacije, ki se bo v kratkem, kot vse kaže ( napovedane podražitve ), še poečala, po očitno kiaže na to, da je trenutna vlada nekaj delala hudo narobe. Takšnje podržaitve ( po 10 do 20 %) in to kar vsepopvprek kar čez noč pa res niso nekaj običajnega. Torej je nekaj hudo narobe.

IN še, me sploh ne zanima kateri dve državi imata enotno davčno stopnjo 10%. Važno mi je, kakšna davčna stopnja je pri nas in kako to vpliva na kvaliteto mojega življenja. Ekspwerimentov pa imamo v naši državi s strani vlad že itak preveč, in to ponavadi povsem zgrešenih.
Se strinjam s temi trditvami. dodal bi še to, da je kriv tudi pohlep po čim večjem anormnem dobičku trgovcev, katerim bi vlada morala pristriči peruti. Pri nas ni več važno popolnoma nič drugega, kot le čim večji dobički. Kako te spraviti na neko sprejemljivo raven, bi pa morala z ukrepi korigirati vlada, ne pa da kmetijski minister pravi, da še ni zakrbljujoče, ko se bo ponovno še dodatno podražila najosnovnejša hrana. Seveda ni, za njega. Naj še vsem ostalim ljudem dajo vsak mesec osebni dohodek kot ga ima minister, pa lep čas ne bo nihče porajtal, kaj se je podražilo in za koliko.
Staro 05.09.2007, 18:03
king16 Uporabnik king16 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Mar 2007
Sporočila: 1.215

Citat:
Objavil-a Vsemogočni Prikaži sporočila
Se strinjam s temi trditvami. dodal bi še to, da je kriv tudi pohlep po čim večjem anormnem dobičku trgovcev, katerim bi vlada morala pristriči peruti. Pri nas ni več važno popolnoma nič drugega, kot le čim večji dobički. Kako te spraviti na neko sprejemljivo raven, bi pa morala z ukrepi korigirati vlada, ne pa da kmetijski minister pravi, da še ni zakrbljujoče, ko se bo ponovno še dodatno podražila najosnovnejša hrana. Seveda ni, za njega. Naj še vsem ostalim ljudem dajo vsak mesec osebni dohodek kot ga ima minister, pa lep čas ne bo nihče porajtal, kaj se je podražilo in za koliko.
Staro 06.09.2007, 14:35
Uporabnik

Se že kaže nervoza fin. ministra glede inflacije. Še ne dolgo nazaj sta on in glanzkopf zagovarjala, da je vse pod kontrolo in da je inflacija pač povezana z gospodarsko rastjo......sedaj pa včeraj slišim, da (približen citat) "nam odkrito povedano ni povsem jasno zakaj prihaja do rasti cen" in da " se dve skupini ekonomskih strokovnjakov, ukvarjata s tem problemom"

Ko ti finančni minister javno izjavi, da mu ni povsem jasno kaj se dogaja z ekonomskim položajem države, potem je to resen razlog, da si lahko delamo skrbi.....

Značke
inflacija

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 19:26.