Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Živalski svet

Živalski svet za ljubitelje vseh živalic, nasveti, slike, domači ljubimčki ...

Orodja za teme
Staro 16.10.2009, 17:42
davidbe Uporabnik davidbe ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2008
Sporočila: 9
Privzeto Re: mačji nasveti ...

Takole...
Mucek sesa pri mami, ki je brezdomka. Je navajen ljudi in to je tudi razlog, da ga bomo prinesli domov.

Jutri mi bo jeseniška veterinarka naredila pripravek, ki nadomesti mamino mleko...

Ta muc je prva večja žival, ki jo bom imel tako, da prosim vsakogar, ki je kdaj imel mačko naj mi napiše kakšno stvar, ki bi jo mogoče moral vedet (hranjenje, posteljica, gibanje zunaj,...)

L.p.
Staro 17.10.2009, 12:19
Babi2 Uporabnik Babi2 ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Babi2
Član od: Dec 2007
Naslov: Gorenjska
Sporočila: 555

Glede na to, da mucek še sesa pri mami, bi bilo najbolje, da ostane z njo še toliko časa, da bo začel jesti tudi drugo hrano. To bo najbolje za muckovo zdravje, pa tudi za njegovo mamo - predstavljaj si, kako hudo ji mora biti, če ji nekdo odvzame malega otročička! Dobro je, da boš pri veterinarju dobil zasilni nadomestek za mamino mleko, porabiš ga lahko seveda tudi pozneje, saj ko bo začel jesti drugo hrano, bo še vedno rabil kakšen obrok mleka na dan. Veterinarko tudi natančno povprašaj, kako naj hraniš pripravljeno mleko, koliko naenkrat naj bi mucek dobil za obrok, na kakšno temperaturo je treba obrok pogreti in koliko obrokov na dan naj bi dobil. Majhni mucki, ki še sesajo, naj bi dobili, ko so še zelo majhni, obrok mleka vsaj vsaki 2 uri (ponoči in podnevi!), ko so malo večji, se lahko nočno hranjenje ukine in dobivajo mlečni obrok na približno 3 ure, tako da je prvi obrok čimbolj zgodaj zjutraj in zadnji pozno zvečer (npr. ob 21. ali 22. uri). Večji ko je muc, bolj poredki so lahko obroki, vendar to pride v poštev takrat, ko že je tudi drugo hrano (takrat naj je 3-4x na dan). Ko že zna jesti iz posodice (malo pretlačene konzerve za mačje mladiče), mu daš hrane toliko, kolikor jo poje. Začneš npr. z eno veliko žlico, počakaš, če poliže vse, lahko dodaš še naprej, dokler ni sit.

Druga stvar pri hranjenju z nadomestkom mleka pa je tudi zelo pomembna:
Mama muca vsakič, ko umiva mladička, z lizanjem stimulira izločanje blata in urina. Če tega ni, lahko mladiček celo umre, dokler je zelo majhen, saj se mu še ni v celoti razvil refleks izločanja - ta refleks je treba šele vzpostaviti.

Zato je treba po hranjenju z mlečnim nadomestkom vedno z vlažnim kosmom vate oponašati mamino čiščenje trebuščka in predela pod repkom, da se mucek polula in eventuelno izloči blato. Potem ga je seveda treba očistiti.

Med obroki naj spi na mirnem, toplem predelu stanovanja, kjer se bo počutil varnega. Če se že igra, potrebuje tudi kakšno igračko, da se ne bo preveč dolgočasil.

Dokler toliko ne odraste, da ni več dojen mladič, naj ne hodi ven, potem pa ga lahko, če živiš na področju, ki ni nevarno zaradi prometa, psov ali "prijaznih" ljudi, pod nadzorom začneš za kratek čas spuščati ven. Ta čas se potem lahko podaljšuje.

Ker pa prihaja zima, ti spuščanja do pomladi ne priporočam. Mucki, ki živijo zunaj, se počasi prilagajajo na mraz, tako da naberejo podkožno maščobo in dobijo zimsko (dosti bolj gosto) dlako. Če pa mucek živi v stanovanju, tega ne dobi, zato so odhodi na mraz (tudi za krajši čas) zanj lahko nevarni.

Pa še nekaj zelo pomembnega, čeprav je na koncu:

Če je le mogoče, poskrbi (ti ali kdo drug), da bi muco brezdomko veterinar nemudoma steriliziral. Obrni se na najbližje društvo za zaščito oz. proti mučenju živali ali na najbližji azil, ker lahko tam to opravijo brezplačno.

Ko bo imel mucek (ali je mucka?) kakšnih 5 mesecev, pa je nujna sterilizacija tudi zanj. Če hodi ven, se lahko že pri 6-mesečni mucki zgodi, da postane breja!
Staro 17.10.2009, 12:24
Uporabnik

Še nekaj sem pozabila ...

Če je že toliko velik, da bo hodil "na stranišče", seveda rabi mačji WC z ustreznim peskom, ki naredi kepice, ki jih potem s posebno lopatico odstraniš, od časa do časa pa po potrebi zamenjaš pesek. Mucka nekajkrat, ko vidiš, da se začne morda vrteti v krogu in počepati v kakšnem kotu (kar pomeni, da ga nekam tišči ...) hitro postaviš v mačji WC. Običajno izredno hitro dojamejo, čemu ta posoda s peskom služi.

Če je tako majhen, da na svoj WC še ne bo mogel, potem bo to opravil kar na ležišču, v tem primeru mora seveda biti pod vrhnim pregrinjalom kakšen PVC, da nesnaga ostane na vrhnem delu, ki ga redno menjaš, tako da muc leži na čistem.
Staro 17.10.2009, 18:17
davidbe Uporabnik davidbe ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2008
Sporočila: 9

Hvala za nasvete Babi2...

Danes je mucek začel jesti samostojno. Po posvetu z veterinarko smo se odločili, da bu mucek ostal na vikendu še cca. 2 meseca, vendar ga bomo na vsake 2 dni za nekaj časa prinesli v dolino, da se navadi stanovanja. Samico, ki je našega Kima skotila smo in so že večkrat poskušali ujeti, da bi bila veterinarsko pregledana vendar pri tem nismo bili preveč uspešni, ker se muca ljudem ne želi približati. Hvala vsem za nasvete in lep pozdrav !
Staro 18.10.2009, 13:11
Uporabnik

Obstaja dober način, kako ujeti muco, kateri se človek ne more približati - s posebno kletko "mačjelovka", v katero nastaviš hrano in ko muca stopi ponjo, se kletka avtomatsko zapre. Tako kletko poznajo in imajo v društvih proti mučenju živali, tudi v jeseniškem. Običajno si je kletko mogoče sposoditi in se z društvom dogovoriti, da pri določenem veterinarju opravijo sterilizacijo brezplačno. Društvo na Jesenicah je bilo vsaj pred kratkim dejavno in uspešno, poskusi pri njih! Drugače pa poišči na spletu stran "Mačjelovka", mogoče bo kaj uspeha tam.
Staro 30.11.2009, 10:58
Suzy.Manobo Uporabnik Suzy.Manobo ni prijavljen
Novinec
Član od: Nov 2009
Naslov: Trebnje
Sporočila: 21

Jaz imam en problem z mačkonom boji se vode ko ga nesdm pod tuš rata čist paničen.Kako naj ga prepričam da bi ga lahko okopala
Staro 30.11.2009, 13:16
Uporabnik

Velika večina mačk ne mara biti mokra (izjema so mačke pasme "turška Van"). Če gre za kratkodlako mačko niti ne vidim potrebe po kopanju, saj se zlahka sama očisti, kar zelo rade počnejo. Če se že zgodi, da se umaže s čim, kar ne more sama odstraniti, bi jo mogoče rajši otrla z mokro (toplo) brisačo.

Če gre za dolgodlako mačko, je včasih (npr. če dobi drisko, ali če ima izredno kratek gobček in se močno umaže pri jedi) res potrebno umivanje z vodo, včasih (ne prepogosto) pa kopanje. Običajno vzreditelji že pred oddajo mladičkov kopanje opravijo vsaj 1-2x, saj se majhen muc lažje privaja na kopanje. Odraslo mačko, ki ni bila še nikoli skopana, boš pa zelo težko navadila na to.

Poskusiš lahko takole:
V banjo natočiš le za prst ali dva tople vode in muca počasi, nežno in z umirjenim prigovarjanjem položiš v banjo, tako da bo imel v vodi le blazinice stopal. Pusti ga tako kakšno minuto ali dve, med prigovarjanjem in božanjem. Če se umiri, ga lahko začneš počasi in rahlo umivati z mokro gobo (toliko mokro, da bo imel občutek, kot da ga mačja mama umiva z mokrim jezikom). Ni nujno, da ga sploh zmočiš do kože, za prvič bo čisto dovolj, če bo le malo moker po vrhu dlake. Ne uporabljaj tuša in ne polivaj ga po glavi !!!

Po nekaj minutah spusti vodo iz banje, vzemi že prej pripravljeno brisačo, mu jo položi preko hrbta, dvigni ga iz banje in ga zavij v brisačo ter obriši.

Prvič ne uporabljaj šampona, ker bi ga morala potem izpirati s tušem.
Drugič ali tretjič (v daljših presledkih, npr. na 14 dni) ga lahko poskušaš bolj zmočiti s tušem (topla voda), ne do kraja odprtim, tako da curek vode ni močan. S tuširanjem začneš nekako pri plečih in se pomikaš nazaj, nikoli pa ga ne polivaj po glavi, da ne bo dobil občutka dušenja - glavo očisti z mokro gobo.

Za začetek morda bo, če boš kasneje imela še kakšno vprašanje, pa se le spet oglasi.

Na netu pa boš lahko kje našla kakšno prav zabavno zgodbico o tem, kako okopati mačko (nasveti - humoristično obarvani, seveda, vključujejo skafander in podobno opremo ).
Staro 07.12.2009, 16:41
apancur Uporabnik apancur ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2006
Sporočila: 81

Najprej sem imela mačko in mačkona, prijatelja sta bila že v zavetišču. Po letu in pol idile sem domov prinesla mačka, ki ga je dobesedno čez noč zavrgla bivša lastnica. Nisem ga imela kam dati, nihče ga ni hotel, lahko bi ga pustila le na cesti ... Mačkon naj bi bil prej podredljiv, pri meni pa je po zaslugi mojega nežnega mačkona postal kralj, brez boja sta se vse zmenila v 5 minutah. Takoj je osvojil kavč, super se je počutil. Na srečo je povsem neagresiven. Nekaj časa je bil začasnik, saj sem mu še iskala drug dom, a ker zanimanja zanj ni bilo, sem ga bila prisiljena posvojiti.
Mačkon je krasen, a strašansko posesiven glede hrane. Najbrž je bil kdaj lačen, ne vem. Fehta kot zmešan, skakanje na pult in v naše krožnike mu preprečujem z vodo (vodna pištola), za zdaj gre, a je zmešan, zaradi tega tudi vztrajen. Požre vse, kar vidi, ko poje svoje, bi pojedel še vso hrano drugih mačk. Zelo previdna sem pri naši hrani, saj je bil navajen pojesti vse živo. Tudi sladkarije, borovničev jogurt, marmelado, vse je njam, če je le človeška hrana.
Čuden odnos ima do drugih muc - z mačkonom sta strašanska prijatelja, obe punci pa rad preganja. Nič žleht, le v užitek mu je, če prestrašene bežijo pred njim. Še dobro, da je zaspanuh, da je večino časa mir. Niti to ga ne odvrne od početja, da ga mački napadeta nazaj. Malo zmedeno pogleda, se obrne, nato pa spet ...
Kako naj ga odvadim tega? Včasih je kar hud kraval zaradi tega. Saj se hitro pomirijo, pa me vseeno skrbi, ker tudi po mesecih ni bolje. Moja prva mačka ga ne mara. Divje ga gleda, hodi za njim, ga obsedeno opazuje, včasih, kadar misli, da je ne vidi, ga želi povohati ... Druga muca mu je naklonjena, a obe ob preganjanju reagirata besno, normalno.

Za to drugo muco sem bila zmenjena še pred prihodom tega mačkona. Bivša prostoživeča, z grozljivimi izkušnjami, posledica je tudi amputirana tačka, stravmirana, da je kaj, a se lepo navaja. Že od prej je navajena bivanja z drugimi mucami. To, kar me čudi pri njej, je to, a včasih tako silovito trzne z glavo, ko jo božam in ji kaj ni všeč. Sredi božanja je sposobna v sekundi skočiti stran. Velikokrat je zmedena. Je zelo cartljiva, celo posesivna, a me kadarkoli ugrizne, če ji kaj ni všeč, kako jo pobožam. Zato jo cartam na točno določene načine, da je gospe ok, da prede in da me ne tepe. Tudi do drugih muc se včasih obnaša rahlo čudaško. Včasih jim je naklonjena, včasih pa pihne na vsako, ali vrešči in se hoče tepsti, takoj za tem pa pokaže, da bi se rada igrala ... Je namreč zelo igriva. Bi lahko bila kriva njena hendikepiranost? Je namreč brez prednje tačke, kar je pri vsakdanjem življenju sicer ne ovira kaj precej, tudi božati se pusti na mestu izgubljene tačke. Psihološke posledice?
Še drugim mačkam se zdi čudna. Rade jo imajo, se pomuckajo, a so včasih tako previdne do nje. Bo takšna ostala, je to pač značaj, ali bo sčasoma malo bolj uravnovešena?
Saj ni, da bi bil to kakšen hud problem, a včasih sem malo negotova, če naj vse skupaj pustim, se preveč sprašujem, ali pa moram vseeno kaj narediti glede vsega skupaj.
Hvala za kakšen odgovor. LP!
Staro 07.12.2009, 20:09
Uporabnik

Prav dosti ti ne bi mogla pomagati s kakšnim nasvetom, saj mačja psihologija ni ravno moja najmočnejša točka. Za začetek bi bilo dobro vedeti, koliko prostora imajo na voljo tvoji mačkoni in mačje dame. Kar nekaj vedenjskih problemov lahko nastane tudi v primeru, da ima skupina na voljo premalo prostora in tako eden drugemu vdirajo v njegov zasebni prostor tudi takrat, kadar drugi tega ne želi.

Včasih je celo treba (če res ne gre drugače) kakšnega preseliti v drug prostor stanovanja - ne sicer povsem izolirati, naj tudi ne bi bil sam, občasno - ob navzočnosti kakšnega od dvonožcev tudi omogočiti prehajanje v drug "mačji" prostor in druženje z ostalimi. V tvojem primeru bi to bilo kot kaže najbolje narediti tako, da bi bila fanta nameščena (ležišče, hrana, voda, wc) v enem prostoru, punce pa v drugem.

Kar se tvojega "lakotnika" tiče - ne vem, kakšen sistem hranjenja imaš; ampak mački, ki so morali kdaj jesti "na zalogo", ker so potem imeli "post", se najlažje odvadijo stalnega prosjačenja in goltanja vsega mogočega tako, da imajo hrano 24 ur na voljo (briketi).
Prosjačenja vaše hrane ga boš težko odvadila, mogoče bi ga lahko imela v drugem prostoru, kadar jeste. Prav tako bi ga (vsaj nekaj časa, morda nekaj tednov) v času, ko daješ hrano drugim, odstranila iz tistega prostora in mu dala njegov obrok drugje.

Kar se njegove "napadalnosti" do muc tiče pa nimam kakšnega uporabnega nasveta. Pred leti sem tudi sama imela podoben primer, le da je bila napadalnost kar prava, ne le igra, pa nisem bila uspešna s prevzgojo. Muca sem uspela oddati v družino, kjer je bil edinček in vsi so bili zadovoljni.

Ko si opisovala svojo drugo muco, se mi je zdelo, kot da govoriš o eni od mojih . Tudi pri meni je ena mačja dama (v najlepših letih) s precej podobnim obnašanjem. Kaj sem hotela, navadila sem se na njene zahteve, čohljam jo le tam, kjer vem da ji bo dobro delo, ne delam hitrih gibov, ne pojačam tona govora in nasploh delam z njo "v rokavicah" - pa mi vseeno včasih pove, da nimam pojma in mi kakšno primaže ... Kot tudi ostalim mačkom, če se ji zdi, da rabijo "vzgojno klofuto" - v to se sploh ne vtikam več - naj uredijo med seboj.

Zelo verjetno bo tale muca ostala vsaj približno taka (če sodim po moji, ki je sicer tudi bivša brezdomka, vendar vsaj vidnih posledic fizičnih travm nima).

Torej, če povzamem:
Včasih se morajo tudi sami kaj zmeniti med seboj in je naše vmešavanje lahko celo kontraproduktivno.

Če pa zadeve postanejo neobvladljive, situacija zelo napeta za daljši čas, bi poskusila z ločenimi prostori za fante in punce.
Staro 08.12.2009, 17:19
apancur Uporabnik apancur ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2006
Sporočila: 81

Hvala za nasvet. Ločeni prostori bodo rešitev, to vem. zaenkrat še niso možni, ker živim v precej veliki garsonjeri, zato za sedaj ločitev ni možna, vendar se bom v naslednjih mesecih zagotovo preselila v kar veliko stanovanje in vem, da bo marsikateri problem tam rešen. Zato tudi imam toliko mačk, ker so pač prišli in ker vem, da bo potem placa dovolj. Hm, več jih pa res ne morem imeti.
Imajo dva obroka dnevno, s tem, da imajo manjšo količino briketov, seveda tudi vodo, ves čas na voljo. Vendar moram zdaj hrano umikati, ker se je požeruh preveč zredil in mi je veterinarka svetovala, naj se strogo držim le dveh obrokov dnevno. Težava ni v fehtanju kar tako, le v kuhinjo ne smem, še huje je, kadar jeva midva z mojim. Kar cel bi zlezel v moj krožnik, takrat niti pištolica z vodo ne pomaga.
Hja, hotela sem ga oddati, a je težava, ker ga nihče noče. Oddajala sem ga dva meseca in ni bilo niti enega klica zanj, dobesedno. Vem, da bi bilo morda bolje, če bi bil sam, a je pač kar obstal pri meni.
Ja, bodo morali sami kaj porihtati, to vem ves čas, le tega nisem vedela, koliko naj poskušam porihtati jaz. Na srečo situacija ni neobvladljiva, je podobna ves čas in se na srečo ne slabša. V novem stanovanju pa bo res lažje.
Hvala!

Značke
mačji, mucku, nasveti, pomoč, rabim

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 17:39.