Nazaj   Siol.net forumi > Multimediji > Računalništvo in internet

Računalništvo in internet internet, hardware, software ...

Orodja za teme
Staro 16.08.2008, 14:46
jurka Uporabnik jurka ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce jurka
Član od: Feb 2006
Sporočila: 53
Privzeto Menjava računalnika in internet

Najbrž za marsikoga neumno vprašanje, a prosim za pomoč, ker res nimam veliko pojma o tehniki

Moj stari računalnik bo počasi odslužil svojemu namenu, zato bom nabavila novega. Ne vem še točno kakšnega, najbrž pa bo to prenosnik, saj mi je tale mašina doma zelo v napoto, ker imam res mini stanovanje z eno samo mizo.

Pa me zanima nekaj. Če kupim recimo prenosnik, ki ima že naložene windowse, ali potem doma rabim kakega "strokovnjaka", ki mi bo stvar še poštimal, ali ga enostavno priklopim na elektriko in vtaknem kabelček za internet s starega v novega? Bo delalo?

Tegale svojega starega mi je uspelo sami sestaviti, priklopiti, internet je normalno začel delati - nobenega problema.
Je pri prenosniku kaj drugače? Kaj bolj zapleteno?

Imam Siolov internet. Njih kaj zanima, da ima drug računalnik (drug IP?)?

Hvala za odgovore.
Staro 16.08.2008, 16:06
kosta Uporabnik kosta ni prijavljen
Novinec
Član od: Jun 2008
Sporočila: 81
Privzeto Re: Menjava računalnika in internet

sej če je drug računalnik ni drug IP

drugače pa ne bo nobenih problemov, samo če nimar routerja potem boš morala v računalniku nastavit nastavitve za internet (uporabniško ime in geslo). Ko to nastaviš pa mora stvar delovati
Staro 16.08.2008, 16:22
tom777 Uporabnik tom777 ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce tom777
Član od: Jun 2007
Sporočila: 474

IPjev je več "vrst". En IP je tisti, s katerim se ti predstavljaš v internet, tega ti dodeli ponudnik in je lahko dinamični (se spreminja) ali statični (je vedno enak), vendar to nima nobene veze z novim računalnikom. Drugi IP je pa "mrežni" in ga dodeliš vsakemu računalniku posebej (lahko je nastavljeno na avtomatsko pridobivanje IPja) s katerim lahko narediš doma mrežo in si med računalniki izmenjuješ podatke, vendar kot vidim imaš samo en računalnik...

Če boš imela laptopa, si nabavi še brezžični ruter, da boš lahko računalnik nesla še kam drugam stran od mize npr. na kavč.
Staro 16.08.2008, 17:48
Novinec

Ja, saj tudi brezžični ruter pride na vrsto, a mogoče bo prenosnik prej.

Ruter imam - torej nobene nastavitve ne bodo potrebne?

In če ga ne bi imela - uporabniško ime in geslo - kje bi ga pa dobila in kam bi ga vpisala?
Internet imam iz spodnjega štuka potegnjen od očeta, zato sem čisto neuka pri tem, oče pa še bolj kot jaz...
Staro 16.08.2008, 18:05
Novinec

uporabniško ime in geslo ki si jih dobila od tvojega ponudnika interneta... tudi na starem računalniku si to morala prvič narediti. če imaš router se ap to up. ime in geslo vnesejo v nastavitve za router in potem nihče drug več ne rabi vnašati teh podatkov ampak se samo poveže na router...
Staro 16.08.2008, 18:23
chaser Uporabnik chaser ni prijavljen
Moderator
Član od: Dec 2004
Sporočila: 4.060

Citat:
Objavil-a jurka Prikaži sporočila
Ruter imam - torej nobene nastavitve ne bodo potrebne?

Internet imam iz spodnjega štuka potegnjen od očeta, zato sem čisto neuka pri tem, oče pa še bolj kot jaz...
Če je očetov računalnik glavni v mreži in ima dinamični ip, potem ti le priklopiš kabel (ki gre iz enega routerjevega vhoda) v laptop ... in voila. Vsaj meni se ni bilo treba ubadati s kakšnimi nastavitvami.
Staro 16.08.2008, 19:18
Novinec

Citat:
Objavil-a chaser Prikaži sporočila
Če je očetov računalnik glavni v mreži in ima dinamični ip, potem ti le priklopiš kabel (ki gre iz enega routerjevega vhoda) v laptop ... in voila. Vsaj meni se ni bilo treba ubadati s kakšnimi nastavitvami.
ja v primeru da gre iz routerja potem ne rabiš ničesar vpisovati, ker so vse nastavitve že v samem routerju...
Staro 16.08.2008, 19:33
Novinec

O, hvala vam, ful ste prijazni!

Če gre vse preko ruterja, se torej lahko na moj kabel priklopi katerikoli računalnik in bi moralo delati?!
Staro 16.08.2008, 20:00
chaser Uporabnik chaser ni prijavljen
Moderator
Član od: Dec 2004
Sporočila: 4.060

Citat:
Če gre vse preko ruterja, se torej lahko na moj kabel priklopi katerikoli računalnik in bi moralo delati?!
Ja. Saj to nekako razlagamo že ves čas.
Staro 16.08.2008, 20:03
Novinec

Citat:
O, hvala vam, ful ste prijazni!

jap, kako uspostaviš router pa itak dobiš vsa navodila zraven ko ga kupiš... mogoče se ti zdi vse malce težko ampak vrjemi, ni nič zakompliciranega tako da ti bo moglo it

Značke
internet, menjava, računalnika

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Instant Internet / satelitski internet - predlogi, ponudba, vprašanja in podobno randius Računalništvo in internet 36 03.03.2010 14:46
Mobitelov Instant internet - več računalnikov Nyee Računalništvo in internet 5 12.06.2008 21:47
Internet ne dela lp1 Računalništvo in internet 22 26.03.2008 17:32
Siol internet in siol paketi - dodatna vprašanja pred nakupom randius O storitvah 4 28.11.2007 00:05

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 02:32.