Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Dom in družina

Dom in družina družinske tematike, starševstvo, otroci, stanovanja, gospodinjski nasveti ...

Orodja za teme
Staro 13.09.2006, 09:49
castor Uporabnik castor ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce castor
Član od: Jul 2004
Sporočila: 11.923
Privzeto Boj za prvo zaposlitev

Torej zopet imam težave z zaposlitvijo. Naj na začetku takoj povem, da sem izredni študent in tako sem vedno strmel k temu, da si poleg študija najdem službo, kjer bi si nabiral izkušnje tako za v bodoče, kot tudi za študij sam. In prve prave zaposlitve tako dolgo nisem dobil, ker sem bil pač brez izkušenj in premlad. (!?!) Potem pa mi je končno padla sekira v med in sprejem v službo, ki zagotavlja, bom rekel, lepo prihodnost. Seveda pod pogojem, da me plačujejo preko študentskega servisa. Ok. Zakaj pa ne? Saj sem star šele 21 let in imam še čas za pravo zaposlitev. In tu pride do prvega problema. Ker verjetno velika večina mojih sovrstnikov pri 21 živi še pri starših, praktično brez stroškov (razen mobitela, interneta itd...), tisto pravo študentsko življenje, so menda moji delodajalci menili, da tudi sam spadam v to skupino. In me od začetka obravnavali kot študenta. Ampak zadeva pri meni je povsem drugačna. Dve leti živiva s punco (hvala bogu, ona s službo nima nikakršnih problemov) v samostojnem gospodinjstvu, povsem na svoje stroške. Tako za kurjavo, elektriko, hrano, skratka vse stroške krijeva sama. In prav fino nama je. Mislim, da sva se kot par na svojem že veliko naučila. In ko takole spijem pivo ali dve s svojimi vrstniki moram priznati, da se v njihovi družbi ne počutim fajn, ker sem morda nekoliko prezrel. Ok, recimo, da imam drugačen pogled na svet. Pravijo dolgočasno, jst jim pa odgovorim, da pač bolj odgovorno. Starši me ne morejo preživljati, ker še sebe težko. In morda sem prav zaradi tega dobil drug vpogled.
Za to šolsko leto sem si dejal, da bom pavziral in denar, ki bi ga porabil za šolnino, usmeril v stanovanje itd... Naj takoj tudi povem, da je tole s šolnino kar zanimiva, draga zadeva. Fino fajn. In tu pride do problema. V službi se z mojim pavziranjem ne strinjajo. Ker naj bi bila to moja stvar mi ni jasno zakaj. In tako naj ne bi bilo prihodnosti za mene. Kot pavzerju pa tudi meni delo preko študentskega ne paše. Ko pa sem sam dejal, da bi me morda lahko zaposlili, me v trenutku zabijejo z odgovorom, da bi za zaposlitev potreboval vsaj 5 letne izkušnje. Pa če prav bi delal praktično isto delo kot sedaj Ne vem zakaj so mi potem vseskozi dajali upanje, pohvale, nagrade.... Tako je tu moja zgodba verjetno zaklučena.

In sedaj problem. Kako priti do druge službe?? Ker imam zaenkrat dokončano le srednjo šolo, je hudič. Delodajalci praktično za izrednega študenta nimajo posluha. Mlad izobražen kader. Ok, do diplome nameravam priti v treh letih. In takrat bom star 25, morda 26 let. Mar to ni mlad izobražen kader? Moja teorija: pri 26 letih imeti diplomo, nekaj let delovnih izkušenj. Bomba! Ampak delodajalci tega ne razumejo. 1.Marsikje pravijo, da jim je od stopnje izobrazbe pomembneje to, koliko izkušenj ima kandidat. Okej, kako priti do izkušenj, če nihče ne zaposli kandidata brez izkušenj. 2. Drugje bi radi imeli izobražen kader, niso jim važne izkušnje. Okej, če študenta starši finančno ne morejo podpirati, kako naj le ta doštudira!?!? S službo menda

In tako sem v krogu, kjer sam ne vidim rešitve.

Staro 13.09.2006, 10:00
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto Re: Boj za prvo zaposlitev

Ali je tvoj prvi delodajalec imel namen zaposliti te (redno) po diplomi?

Drugim delodajalcem pa moras nekako dopovedati, da ti pac ne ustrezas sterotipnemu profilu studentskega delavca, ki pride delat, ko se mu sprdne, naredi vecino stvari na pol in je skratka nezanesljiv. In, ce v razgovorih ugotovis, da te potencialni delodajalec daje v pat pozicijo, na to tudi prijazno opozori. Vecina delodajalcev bi se namrec radih hkrati prdnili in usrali, ampak vsi vemo, da to pac ne gre.
Staro 13.09.2006, 10:02
castor Uporabnik castor ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce castor
Član od: Jul 2004
Sporočila: 11.923

Citat:
Objavil-a mrjerry
Ali je tvoj prvi delodajalec imel namen zaposliti te (redno) po diplomi?
Mislim, da ne Kot kaže jim diši le študentsko plačevanje.

Citat:
Objavil-a mrjerry
Drugim delodajalcem pa moras nekako dopovedati, da ti pac ne ustrezas sterotipnemu profilu studentskega delavca, ki pride delat, ko se mu sprdne, naredi vecino stvari na pol in je skratka nezanesljiv. In, ce v razgovorih ugotovis, da te potencialni delodajalec daje v pat pozicijo, na to tudi prijazno opozori. Vecina delodajalcev bi se namrec radih hkrati prdnili in usrali, ampak vsi vemo, da to pac ne gre.

Ja, ampak to je hudič.
Staro 13.09.2006, 10:12
TuNina Uporabnik TuNina ni prijavljen
Obsedenec
Prikazne slike uporabnika/ce TuNina
Član od: Apr 2003
Sporočila: 17.953

dobrodošel v realnosti.
Staro 13.09.2006, 10:14
Pacijent

Je hudic, ampak verjemi, se da. Z vztrajnostjo in dobrim pristopom dosezes marsikaj.

Cim ti potencialni delodajalec zacne nekaj mutit, ga lahko mirne volje direktno vprasas, ali ima on sploh kaksen interes, da te zaposli? Ali te ON vidi v svojem podjetju, kako postanes del njega in prispevas k temu, da podjetje raste in se razvija, ali pa bi te zgolj rad pripel na nek ne pretirano pomemben projekt, te scuzal, minimalno placal in potem cez tri leta prijatelju razlagal, da so oni v firmi nekaj casa najemali studente, pa se ni obneslo...
Ker, ce slednje velja, je itak vprasanje, ali si TI zelis biti v taki sluzbi.
Staro 13.09.2006, 10:17
cornholio Uporabnik cornholio ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce cornholio
Član od: Apr 2005
Sporočila: 3.811

...kaj pa opcija zaposlitve kot SP ? ma kdo kake take izkušnje ker sem že parkrat poslušal da v podobno sestavljenih podjetjih (od igralnic do hotelov...) ponujajo tako možnost če ti umanjka študentskih napotnic...

castor, drži se !
Staro 13.09.2006, 11:22
Soleil Uporabnik Soleil ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce Soleil
Član od: Jan 2005
Naslov: Kransterdaam
Sporočila: 9.840

Tudi, ko se redno zaposliš, je pri večini tako, da so vzeti za določen čas, recimo eno leto ali pa še manj. Prejemaš minimalno plačo po panožni kolektivni pogodbi + dodatek za malico in kilometrino. Vse to komaj zadošča za normalno življenje "na svojem". Poleg tega ti nobena banka ne da potrošniškega kredita, ker nisi za nedoločen čas. Tako, da sranje zna biti tudi po diplomi.

Ampak drži se, castor! Vsak začetek je težak ... verjemi, da bo vsako leto boljše.
Staro 13.09.2006, 11:56
dzuko Uporabnik dzuko ni prijavljen
Moderator
Sporočila: 7.888

Jaz bi nekoga, ki bi bil v višjem letniku oz. absolvent zaposlil redno in mu plačal šolnino, pod pogojem, da bi diplomiral v vnaprej določenem času in bi bil pogodbeno potem vezan toliko in toliko časa na moje (naše) podjetje (sicer nisem zihr če je to sploh legalno, da nekoga omejiš, da more biti zaposlen pri tebi)..v tvojem primeru gre samo za izkoriščanje, če bi bil tehnične smeri verjamem da bi bilo drugače (če bi bil seveda sposoben (beri delaven, ustvarjalen, zanesljiv, itd))...

Drugače pa jasno, doborodošel v realnosti....
Staro 13.09.2006, 11:58
Pacijent

Citat:
Objavil-a dzuko
Jaz bi nekoga, ki bi bil v višjem letniku oz. absolvent zaposlil redno in mu plačal šolnino, pod pogojem, da bi diplomiral v vnaprej določenem času in bi bil pogodbeno potem vezan toliko in toliko časa na moje (naše) podjetje (sicer nisem zihr če je to sploh legalno, da nekoga omejiš, da more biti zaposlen pri tebi)..v tvojem primeru gre samo za izkoriščanje, če bi bil tehnične smeri verjamem da bi bilo drugače (če bi bil seveda sposoben (beri delaven, ustvarjalen, zanesljiv, itd))...

Drugače pa jasno, doborodošel v realnosti....
Vzamem
Staro 13.09.2006, 12:04
dzuko Uporabnik dzuko ni prijavljen
Moderator
Sporočila: 7.888

Nisi ne arhitekt ne gradbenik...

Značke
boj, prvo, zaposlitev

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 05:35.