Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Dom in družina

Dom in družina družinske tematike, starševstvo, otroci, stanovanja, gospodinjski nasveti ...

Orodja za teme
Staro 22.01.2006, 09:32
Mesečnica Uporabnik Mesečnica ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Mesečnica
Član od: Dec 2005
Naslov: Somewhere over the rainbow ...
Sporočila: 107
Question Poroka vs. življenje na koruzi

Sem v dilemi

S fantom sva pred nekaj meseci prišla do faze v vezi, ko sva začela živeti skupaj. Poleg tega delava na "projektu otrok"
Že od kar sva skupaj (eno leto in dva meseca), se strinjava glede poroke: obema se s stališča partnerskega odnosa zdi nepotrebna - skupaj sva lahko tudi brez tega uradnega potrdila (pa še oba sva ateista, zato nimava nekih moralnih zadržkov proti življenju na koruzi)

Vendar pa se meni kot bolj pragmatični v tej vezi zadnje čase postavlja vprašanje, ali je poroka res tako zelo "nepotrebna" - gledam s praktičnega vidika . Mi lahko pomagate odgovoriti na nekaj vprašanj glede prednosti in pomanjkljivosti poroke vs. življenju na koruzi

Torej:
1. Kaj s poroko pridobiva v vsakdanjem življenju dokler sva brez otrok?
2. Kaj s poroko pridobiva, ko na svet spraviva nove državljane RS?
3. Na kaj morava biti pozorna, če ostaneva na statusu quo, torej pri življenju na koruzi (npr. kaj je v primeru, da se enemu od naju - bog ne daj! - nekaj zgodi: prometna nesreča, bolezen ipd.)?
4. Kaj s poroko izgubiva (poročeni, na pomoč: kaj se je v vaši vezi po poroki morda poslabšalo isapp: )?

Razmišljava tudi o tem, kako bova poroko izpeljala, če se zanjo že odločiva :wink: :
1. Ohcet odpade, se nama zdi izguba denarja in časa - raje vzameva vsak eno pričo, skočiva pred matičarja, potem pa gremo skupaj na kosilo.
2. Za ožje družinske člane (starši, oba brata) "prirediva" eno slavnostno večerjo in je stvar podelana
3. Tega, da sva poročena, ne obešava na veliki zvon - poveva samo najboljšim prijateljem, ki bodo razumeli, da ne marava nobenega cirkusa.
4. Jaz k svojemu dodam še njegov priimek.

Aja, pa še to vprašanje: kakšni so stroški take preproste poroke: samo matičar + menjava osebnih dokumentov?

Hvala vsem, ki si boste vzeli čas, da mi kaj odgovorite (lahko samo na tista vprašanja, ki vam bolj "ležijo" )!

P.S. Pa da ne bo pomote, nisva dva najstnika, stara sva 30 in 29 let :D
Staro 22.01.2006, 10:08
lady_lucifer
Guest
Sporočila: n/a
Privzeto Re: Poroka vs. življenje na koruzi

uf, jst ti na vprasanja ne morm odgovort
lahk pa povem to, da bom nekoc najbrz v podobnem polozaju kot ti (nisva verna, bova hotla otroke, dileme, ali je poroka sploh potreban...itd.)...se mi pa zdi vseeno boljse, da se porocis (komot brez pompa, kot ti predlagas), ze zarad tega, da froci niso zmedeni :D ti mas en priimk, fotr druzga, otroc fotrovga ali tvojga ali oba...u bistvu nimam nekega pametnega razloga, ampak zavoljo neke splosne organiziranosti in da ne bom dilem in da bo vse urejeno na papirju, bi se jst raj porocila :D
no, zgolj moje mnenje
Staro 22.01.2006, 10:10
ponga Uporabnik ponga ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce ponga
Član od: Oct 2004
Sporočila: 2.970

A nista po naših zakonih zakonska in izvenzakonska skupnost izenačeni v vseh pogledih?
Ne vem pa točno, kako dolgo morata živeti skupaj, da se stvar izenači.
Staro 22.01.2006, 10:13
ponga Uporabnik ponga ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce ponga
Član od: Oct 2004
Sporočila: 2.970

Kar se tiče otrok - moja tamala se piše po fotru - torej drugače kot jaz, pa razen pri prehodu čez mejo zarad tega še nikoli nisem imela nobenih težav. Za čez mejo imam pa zdej vedno rojstni list v avtu. :cool2:
Staro 22.01.2006, 10:19
fancy Uporabnik fancy ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce fancy
Član od: Feb 2005
Sporočila: 1.950

Citat:
Objavil-a Mesečnica
Sem v dilemi

S fantom sva pred nekaj meseci prišla do faze v vezi, ko sva začela živeti skupaj. Poleg tega delava na "projektu otrok"
Že od kar sva skupaj (eno leto in dva meseca), se strinjava glede poroke: obema se s stališča partnerskega odnosa zdi nepotrebna - skupaj sva lahko tudi brez tega uradnega potrdila (pa še oba sva ateista, zato nimava nekih moralnih zadržkov proti življenju na koruzi)

Vendar pa se meni kot bolj pragmatični v tej vezi zadnje čase postavlja vprašanje, ali je poroka res tako zelo "nepotrebna" - gledam s praktičnega vidika . Mi lahko pomagate odgovoriti na nekaj vprašanj glede prednosti in pomanjkljivosti poroke vs. življenju na koruzi

Torej:
1. Kaj s poroko pridobiva v vsakdanjem življenju dokler sva brez otrok?......NIČ
2. Kaj s poroko pridobiva, ko na svet spraviva nove državljane RS?.......NIČ
3. Na kaj morava biti pozorna, če ostaneva na statusu quo, torej pri življenju na koruzi (npr. kaj je v primeru, da se enemu od naju - bog ne daj! - nekaj zgodi: prometna nesreča, bolezen ipd.)? ...Kot je Ponga napisala sta zakonska in izven zakonska skupnost izenačeni
4. Kaj s poroko izgubiva (poročeni, na pomoč: kaj se je v vaši vezi po poroki morda poslabšalo isapp: )?
.......meni se nič ni spremenilo.....................naslednji dan je bilo treba v službo

Razmišljava tudi o tem, kako bova poroko izpeljala, če se zanjo že odločiva :wink: :
1. Ohcet odpade, se nama zdi izguba denarja in časa - raje vzameva vsak eno pričo, skočiva pred matičarja, potem pa gremo skupaj na kosilo...........pametna odločitev
2. Za ožje družinske člane (starši, oba brata) "prirediva" eno slavnostno večerjo in je stvar podelana ............zakaj
3. Tega, da sva poročena, ne obešava na veliki zvon - poveva samo najboljšim prijateljem, ki bodo razumeli, da ne marava nobenega cirkusa................Pač poveš............odločitev je tvoja...................kaj si drugi mislijo je njihova stvar
4. Jaz k svojemu dodam še njegov priimek.............če ti je tako všeč, zakaj ne

Aja, pa še to vprašanje: kakšni so stroški take preproste poroke: samo matičar + menjava osebnih dokumentov?.................ne bi vedel, po moje nekaj 10 000 SIT

Hvala vsem, ki si boste vzeli čas, da mi kaj odgovorite (lahko samo na tista vprašanja, ki vam bolj "ležijo" )!

P.S. Pa da ne bo pomote, nisva dva najstnika, stara sva 30 in 29 let :D
Naredita tako, kot vama najbolj odgovarja......................pa velik sreče v skupnem življenju
Staro 22.01.2006, 10:29
nemehecat Uporabnik nemehecat ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nemehecat
Naslov: tukaj
Sporočila: 599

V bistvu sploh ni fore, al se poročiš al ne, vsaj po zakonu. Tisto kar tebi bolj ustreza. Čeprav je tko, da ti bo lahko potem tud žal, da si se tko odločila. Jst sem zmerm govorila, da se sploh ne rabim poročit, ker je to itak papir, važno je kako se razumeva. Želela sem si pa enga otročka. Ko sva ga dobila, mi je že blo malo tko, ker se pišem drugače kot moj otrok, pa še tašča je po ene pol leta vprašala, kako se tamali piše in jo je skor razneslo od ponosa, da se piše po njej. Potem se je pa meni že en tak smotan filing naredil, pa je res pomembno kako se pišeš. In pa ko sem zanosila, me je sestra v ambulanti vprašala, kaj mislim z otrokom nardit. Pa v porodnišnici sem mela malo krize, ker sem hotla domov, pa me je sestra zalotila s solzami v očeh in vprašala, a je doma kaj narobe. Ko sem zanosila, so vsi ugibali a je ratalo al je načrtovan, pa tud če sva bla s tipom skupi že šest let. Pa računal so kdaj sem zanosila, če je blo mogoče na morju. To se ti verjetno ne dogaja, če si poročen.
V bistvu moj nasvet je, da če nisi občutljiv na take odzive glupih ljudi v majhnem kraju, posluši srce. Če te take neumnosti prizadenejo, pa boljš da prej poskrbiš, da do tega sploh ne pride. Drugače se pa tud jst strinjam s poroko samo za vaju dva, zakaj bi mogla vabit vsako žlahto, pol pa še zamere ratajo, če koga pozabiš.
Staro 22.01.2006, 10:31
nemehecat Uporabnik nemehecat ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nemehecat
Naslov: tukaj
Sporočila: 599

Citat:
Objavil-a ponga
Kar se tiče otrok - moja tamala se piše po fotru - torej drugače kot jaz, pa razen pri prehodu čez mejo zarad tega še nikoli nisem imela nobenih težav. Za čez mejo imam pa zdej vedno rojstni list v avtu. :cool2:
A maš kopijo/original rojstnega lista? Enkrat sem slišala, da morš dobit nek mednarodni rojstni list al nekaj takega. A zadostuje navaden, slovenski?
Staro 22.01.2006, 11:18
Smarty Uporabnik Smarty ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce Smarty
Član od: Sep 2002
Sporočila: 25.822

O tem smo že govoril
http://forumi.siol.net/showthread.ph...ghlight=poroka

http://forumi.siol.net/showthread.ph...ghlight=poroka :D
Staro 22.01.2006, 11:19
Pacijent

Kakšne pravice iz zunajzakonske zveze imam?

Zunajzakonska zveza je po predpisih o zakonski zvezi glede pravic in dolžnosti partnerjev izenačena z zakonsko zvezo. Za zunajzakonsko skupnost se šteje dalj časa trajajoča življenjska skupnost moškega in ženske, ki nista sklenila zakonske zveze. Pogoj za priznanje zunajzakonske zveze je, da v času trajanja zveze niso obstajali razlogi za neveljavnost zakonske zveze. Tako, na primer, se ne prizna zunajzakonska skupnost (oziroma pravice, ki iz tega izhajajo), če je eden izmed partnerjev (še vedno) poročen.
Staro 22.01.2006, 11:19
Pacijent

Zanima me, kakšni so pogoji za priznanje zunajzakonske zveze?
Datum: 23.10.2003
Kategorija: Zakonska zveza -> Splošno

Odgovor:
Definicija zunajzakonske zveze je v 12.čl. Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (ZZDR) in pravi, da je zunajzakonska skupnost dalj časa trajajoča skupnost moškega in ženske, ki nista sklenila zakonske zveze, če ne obstajajo razlogi, zaradi katerih bi bila zakonska zveza med takima osebama neveljavna. Takšna skupnost ima glede razmerij, ki jih ureja ZZZDR (skupno premoženje, dolžnost preživljanja za to nesposobnega partnerja, skrb za otroke) enake posledice, kot če bi ta dva posameznika sklenila zakonsko zvezo. Pogoji za to skupnost so našteti v definicij: daljše trajanje, moški in ženska, ni razlogov za neveljavnost zakonske zveze(če bi bila ta sklenjena). Nekako bi to bila zveza, ki jo zunanja okolica šteje "kot za zakonsko zvezo". Zunajzakonska zveza se ugotavlja z dokazovanjem. Par mora z dokaznimi sredstvi (najbolj v poštev bi prišle listine in priče- sosedi, prijatelji, ki potrdijo skupno življenje in čas trajanja le tega) dokazati, da dalj časa dejansko živita skupaj in da je njuna volja, da živita skupaj kot mož in žena. Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih si lahko pogledate na tej spletni strani >> .
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r00/predpis_ZAKO40.html

Značke
koruzi, poroka, življenje

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 06:28.