Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Dom in družina

Dom in družina družinske tematike, starševstvo, otroci, stanovanja, gospodinjski nasveti ...

Orodja za teme
Staro 30.05.2006, 17:41
anarchy Uporabnik anarchy ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce anarchy
Član od: Jan 2003
Naslov: anarchy
Sporočila: 5.502
Privzeto Re: polnoletnost=samostojnost?

Citat:
Objavil-a Shagart
bankrotiraš lahk tud s par milijardami, če si majmun...pa tud en z minimalno plačo zna razpolagat z denarjem, če preživi, sam luksuza si ne privošči ne vem kolk ...te zadeve so zelo relativne.
Samo moras biti res majmun, da zapravis par miljard, drugace revez pa itak ne mora zagoniti toliko denarja, ker ga nima. Reven clovek lahko obraca denar samo toliko, da prezivi, ter mogoce malo zasluzi, bogat, pa lahko z danim denarjem lazje razpolaga.

Saj, ze ce da samo na banke in delnice, itd... lahko kar zelo varno dobiva nekaj procentov na leto, to so pa veliki miljoni na leto, tako, da mu res ni treba skrbeti, ker lahko samo z obrestmi tako lepo zivi.

Bogati ljudje itak izkoriscajo revne, saj zato so bogati, drugace ni mozno.
Staro 04.07.2007, 21:59
legenda Uporabnik legenda ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce legenda
Član od: Jun 2006
Sporočila: 850

Anarchy, pritegnil me je tvoja tema.
Samostojen postaneš ( no ja) ko se zavedaš odgovornosti. Ko drugi ti lahko zaupajo, menim da
je še veliko tega kar bi se dalo napisati. Eni niso samostalni niti pri 70tih...
Ko veš da nisi "odšel" nekje kjer ni bilo treba, je pa povezano z "odraščanjem"
Staro 04.07.2007, 22:15
Lencka Uporabnik Lencka ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Lencka
Član od: Nov 2006
Sporočila: 2.780

Samostojnosti po mojem mnenju ne moremo enačiti z odgovornostjo in odraslostjo. Vidim jo namreč bolj kot opis tega, da zmores sam preziveti - denarno, materialno, custveno, socialno... Kar pa ni nujno res, četudi si odgovoren in odrasel - res pa je, da si nekateri predstavljajo, da so samostojni, pa niso niti malo odgovorni, odraslost je pa tako ali tako tema, pri kateri ima vsak svoja merila (s tem ne mislim polnoletnosti).
Staro 05.07.2007, 01:32
nofear2009 Uporabnik nofear2009 ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce nofear2009
Član od: Dec 2005
Sporočila: 193

Citat:
Objavil-a anarchy Prikaži sporočila
Kaj mislite vi, kaj pomeni biti samostojen? Da lahko delas, kar hoces, da sam odgovarjas za svoje odlocitve, da lahko gres bvoliti, da si financno neodvisen, da znas, kuhati, prati in likati?

Jaz pravim, da sem bil samostojen ze pri 10 letih, saj sem lahko pocel, kar sem hotu, ker so mi starsi dovolili skoraj vse, drugace sem si pravice sam izmislu, ceprav sem vedu sam, kaj lahko in kaj ne smem poceti. Bil sem dosti bolj zrel od ostalih, vsaj jaz tako mislim, mogoce pa je to bila le moja domisljija, ceprav z leti se nisem nic spremenil, jaz se pocutim zmeraj isti, saj nisem nobena druga oseba, ce se pra drugi ljudje spremenijo , dobijo drugacno osebnost, ne vem, kaj jim reci. Mogoce sem jaz ostal otrok, ali pa sploh nisem odrasu, ker sem od zmeraj bil odrasu. Zrelost in samostojnost je zame predvsem v tem, da znas lociti, kaj je prev in kaj ne, da si psihicno zrel, fizicno niti ni nujno, financno ne rabi biti neodvisen, prav tako ti ne rabi znati pomivati, kuhati, itd...., ker, ce ti ni potrebno, le zakaj bi?

Smesno, mi je, ko nekateri pravijo, da so samostojni, ki hodijo v sluzbo in si lahko placujejo kruh in zivijo stran od starsev. Ce si bogat in imas miljone ali miljarde tolarjev, ti ni potrebno delati, pa si prav tako samostojen, ceprav te kopajo drugi od otrostva, do starosti, ter ti drugi pomivajo, kuhajo, likajo, cistijo, itd....

Si samostojen, saj moras znati jim ukazat, kaj morajo delati, ter jim moras dajati redno placilo, navadni smrtniki tega ne morajo.
Po mojem biti samostojen ne pomeni, samo da znas ukazovati drugim ljudem in da ves kaj je prav in kaj ni. S tem na nek nacin poenostavljas kaj res pomeni biti samostojen. Vsak najstnik, ki je pri svoji zdravi pameti, lahko loci, kaj je prav in kaj je narobe in vsak je zmozen ukazovati/ voditi ljudi, reven ali bogat (seveda odvisno od karakterja). Biti samostojen je to cemur ti nasprotujes; namrec pomeni, da lahko prezivis brez pomoci drugih (financne, druzinske, custvene, itd.) in bolj pomembno, da lahko "delujes" sam zunaj v tem nasem krutem svetu. To pomeni biti samostojen.
Seveda, v bolj obicajnem smislu, samostojnost dobis, ko si 18. let star in takrat dobis pravico voljenja, sam odgovorjas za svoja dejanja, sam podpises dokumente, itd. To je samostojnost v bolj politicnem smislu.
Res je da ni vazn koliko si star, nekateri so samostojni ze pri zelo zgodnjih letih, nekateri pa se pri 50 ne vedo kaj to je, ceprav si mislijo da vejo.
Staro 05.07.2007, 02:32
Irina Uporabnik Irina ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Irina
Član od: Feb 2007
Sporočila: 2.292

Da še jaz pristavim svoj lonček.
Polnoletnost je zgolj z zakonom določena starost, ki ti daje neke pravice in določa obveznosti.
Samostojen si takrat, ko si sposoben za lastne odločitve, sprejeti odgovornost in posledice.
Staro 05.07.2007, 16:06
Banned

Ja to glede 18 je itak BS, po zakonu si kao polnoleten in odrastel, v resnici pa nisi, lahko si ze prej ali sploh nikoli. Pravica do volitev me res ne zanima, ker je neumnost, ker mi ni mar do te pravice, glede tega lociti, kaj je prav in kaj ne, eni locijo bolje eni manj, ce pa znas lociti to dvoje se ne pomeni, da bos delal to kar je prav in zame clovek, ki ne dela to, kar je prav ni resen clovek ni, pa ali je odrasel ali ne, ni vreden spostovanja in konec.

Drugace pa smo itak skoraj vsi odvisni od nekoga, tako, da skoraj nihce ni zares samostojen, sam zares tezko prezivis po svojem, torej je par ze nuja, itd...
Staro 06.07.2007, 22:03
Vsemogočni Uporabnik Vsemogočni ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Vsemogočni
Naslov: v Kranju
Sporočila: 3.139

Citat:
Kaj mislite vi, kaj pomeni biti samostojen? Da lahko delas, kar hoces, da sam odgovarjas za svoje odlocitve, da lahko gres bvoliti, da si financno neodvisen, da znas, kuhati, prati in likati?

Jaz pravim, da sem bil samostojen ze pri 10 letih, saj sem lahko pocel, kar sem hotu, ker so mi starsi dovolili skoraj vse, drugace sem si pravice sam izmislu, ceprav sem vedu sam, kaj lahko in kaj ne smem poceti. Bil sem dosti bolj zrel od ostalih, vsaj jaz tako mislim, mogoce pa je to bila le moja domisljija, ceprav z leti se nisem nic spremenil, jaz se pocutim zmeraj isti, saj nisem nobena druga oseba, ce se pra drugi ljudje spremenijo , dobijo drugacno osebnost, ne vem, kaj jim reci. Mogoce sem jaz ostal otrok, ali pa sploh nisem odrasu, ker sem od zmeraj bil odrasu. Zrelost in samostojnost je zame predvsem v tem, da znas lociti, kaj je prev in kaj ne, da si psihicno zrel, fizicno niti ni nujno, financno ne rabi biti neodvisen, prav tako ti ne rabi znati pomivati, kuhati, itd...., ker, ce ti ni potrebno, le zakaj bi?

Smesno, mi je, ko nekateri pravijo, da so samostojni, ki hodijo v sluzbo in si lahko placujejo kruh in zivijo stran od starsev. Ce si bogat in imas miljone ali miljarde tolarjev, ti ni potrebno delati, pa si prav tako samostojen, ceprav te kopajo drugi od otrostva, do starosti, ter ti drugi pomivajo, kuhajo, likajo, cistijo, itd....

Si samostojen, saj moras znati jim ukazat, kaj morajo delati, ter jim moras dajati redno placilo, navadni smrtniki tega ne morajo.

Pri 10-letih samostojen. Ta je več kot bosa in čudno razmišlanje
človek je samostojen, ko je sposoben preživljati samega sebe in toliko pameten, da lahko sprejema odločitve, ki vplivajo na njegovo nadaljnje življenje, brez da bi dobival še kako oporo ali potuho od kogarkoli. Pri 10-ih letih nikakor nisi samostojen, saj še veš ne zakaj se sploh gre v svetu. Seveda imaš hrano, stanovanje preskrbljeno od staršev prav tako pa si še v fazi vzgajanja in usmerjanja kaj je prav in kaj ni prav v življenju, kar pomeni, da si še krepko odvisen od staršev ali drugih, ki skrbijo za desetletnika. Če pa lahko delaš kar si želiš in takih je vedno več, pa pomeni edino, da SI ZAPUŠČEN in PREPUŠČEN SAMEMU SEBI, KER JE STARŠEM FIGO MAR ZA SVOJE POTOMCE.

Sam sem prepričan, da je samostojen človek tisti trenutek, ko je sposoben skrbeti v celoti sam za sebe in odločati o vseh zadevah, ki se ga tičejo. Tako o življenju, preživetju, kot o ostalih zadevah.
Staro 07.07.2007, 13:10
Njuška Trap Uporabnik Njuška Trap ni prijavljen
Živa zmeda
Prikazne slike uporabnika/ce Njuška Trap
Naslov: Vila Čira-Čara
Sporočila: 1.144

Citat:
Objavil-a legenda Prikaži sporočila
Eni niso samostalni niti pri 70tih...
Eeee, takrat večina njih ni (več) samostojna...
Because, what's the difference?
Staro 09.07.2007, 20:51
Banned

Citat:
Objavil-a Vsemogočni Prikaži sporočila
Pri 10-letih samostojen. Ta je več kot bosa in čudno razmišlanje
človek je samostojen, ko je sposoben preživljati samega sebe in toliko pameten, da lahko sprejema odločitve, ki vplivajo na njegovo nadaljnje življenje, brez da bi dobival še kako oporo ali potuho od kogarkoli. Pri 10-ih letih nikakor nisi samostojen, saj še veš ne zakaj se sploh gre v svetu. Seveda imaš hrano, stanovanje preskrbljeno od staršev prav tako pa si še v fazi vzgajanja in usmerjanja kaj je prav in kaj ni prav v življenju, kar pomeni, da si še krepko odvisen od staršev ali drugih, ki skrbijo za desetletnika. Če pa lahko delaš kar si želiš in takih je vedno več, pa pomeni edino, da SI ZAPUŠČEN in PREPUŠČEN SAMEMU SEBI, KER JE STARŠEM FIGO MAR ZA SVOJE POTOMCE.

Sam sem prepričan, da je samostojen človek tisti trenutek, ko je sposoben skrbeti v celoti sam za sebe in odločati o vseh zadevah, ki se ga tičejo. Tako o življenju, preživetju, kot o ostalih zadevah.
Marsikdo je pri 10 letih ze ubil cloveka, pa seksal, se drogiral, itd.... samo da je prezivel, ne zivijo vsi tako lepo, kot mi.
Staro 09.07.2007, 20:54
Lencka Uporabnik Lencka ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Lencka
Član od: Nov 2006
Sporočila: 2.780

Citat:
Marsikdo je pri 10 letih ze ubil cloveka, pa seksal, se drogiral, itd.... samo da je prezivel, ne zivijo vsi tako lepo, kot mi.
Ah... in to je dokaz samostojnosti??? Na primer tvoje?

Značke
polnoletnostsamostojnost

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 00:47.