Nazaj   Siol.net forumi > Multimediji > Računalništvo in internet

Računalništvo in internet internet, hardware, software ...

Orodja za teme
Staro 01.03.2008, 14:41
Jurex Uporabnik Jurex ni prijavljen
Novinec
Član od: Mar 2008
Sporočila: 8
Privzeto Statična elektrika poškodovala plato?

Imam težave v tem, ko sem hotel prižgati pc, sem segel z roko do gumba vendar se ga še nisem dotaknil, takrat je preskočila iskra. Pc se je prižgal za 3 sec in ugasnil, nakar se ne odziva več, uspem pa ga prižgati za 2-3 sec, s tem da ga odklopim iz elektrike, ali vsaj ugasnem napajalnik, da se čisto sprazni.
To se je zgodilo že 1x moji sestri samo na istem pcju, samo mi ni točno povedala če je tudi z nje iskra preskočila, dal sem plato na popravilo in so mi jo zamenjali, vse lepo in prav, nakar se mi to ponovno zgodi po treh tednih, zanima me če kdo ve kako bi to odpravil, če je možno da ga ta iskra uniči, pa kako bi vnaprej preprečil to.

LP pa najlepša hvala na odgovoru
Staro 01.03.2008, 19:20
zeriX Uporabnik zeriX ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce zeriX
Član od: Jan 2007
Naslov: Last bit of your memory
Sporočila: 875
Privzeto Re: Statična elektrika poškodovala plato?

preprečiš statiko tako da se dotakneš ohišja(aluminijast del) in se tako sprostiš statike preko zemlje
Staro 01.03.2008, 19:32
Novinec

najlepša hvala na odgovoru, se pravi da bi moral vsakič "božat" ohišje???

Sicer precej neumno ampak bi se dalo, ni slab odgovor, sicer sem sam razmišlajal da bi kar na gumb za pržgat kako slamcmo al pa palčko nalepu gor da bi blo odmaknjeno

Je možno da to trese tudi zaradi česa drugega, ker recimo ko na prenosniku preskoči iskra se nič ne zgodi, pa sem edini ki iskre skačejo z mene na kompe?!?!? WTF ne :S
Staro 01.03.2008, 19:54
Sirko Uporabnik Sirko ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Sirko
Član od: Oct 2007
Naslov: Behind the gates of Asgard
Sporočila: 2.745

Ja ne vem če maš recimo kako sintetko oblečeno za kompom je logičn d bo tresel
Staro 01.03.2008, 19:56
Novinec

sicer mi je čudno ta to lahko uniči plato
Staro 01.03.2008, 19:59
Sirko Uporabnik Sirko ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Sirko
Član od: Oct 2007
Naslov: Behind the gates of Asgard
Sporočila: 2.745

ja govorimo o kr velki količini el. toka. Sicer ne vem kolk je v tem primeru, sam je zgleda že dost d ti plato unič.
Staro 01.03.2008, 22:50
Slowhand Uporabnik Slowhand ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Slowhand
Član od: Sep 2005
Sporočila: 2.546

hm,mal čudno vse skupaj...
statična elektrika res lahko uniči plato in ostale komponente v kompu,sam na ta način,kot ga opisuješ pa bolj težko....
kakšno je stanje vtičnice za 220v - je ozemljena ? - včasih "hišni mojstri" "brikajo" vtičnice,pa namesto nule "brikajo" fazo....faznbrifer v roke,pa preveri,če je faza na kontaktih za ozemljitev,predno te ubije....
je ohišje računalnika ozemljeno ?
pa napajalnik v redu ?
al maš škatlo odprto zarad hlajenja ?
Staro 01.03.2008, 22:51
Slowhand Uporabnik Slowhand ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Slowhand
Član od: Sep 2005
Sporočila: 2.546

Citat:
Objavil-a Sirko Prikaži sporočila
Ja ne vem če maš recimo kako sintetko oblečeno za kompom je logičn d bo tresel

me še ni in ne bo....
če pa tebe trese,pa to ni zarad sintetičnih oblačil....
Staro 02.03.2008, 00:04
zeriX Uporabnik zeriX ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce zeriX
Član od: Jan 2007
Naslov: Last bit of your memory
Sporočila: 875

počasnaroka: če stikalo za vklop prebija sploh ni problema da bi preskočila iskrica in po kablu priletela v plato.
Staro 02.03.2008, 01:17
Vsemogočni Uporabnik Vsemogočni ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Vsemogočni
Član od: Dec 2005
Naslov: v Kranju
Sporočila: 3.139

Možno je vse, ampak mora biti nekaj hudo narobe z vtičnico za 220V. Ali imaš mogoče še tastaro vtičnico, katere prej niso imele ozemljitvene letvice in žice (tretje žice), namesto šuko??? Če imaš še tako, jo takoj zamenjaj s šuko vtičnico in priključi ozemljitveno žico. Ali je nekaj skupaj spravljal neki šušmar, ko je napeljeval elektriko, ali pa je nekdo precvikal (ali pa jo sploh ni) ozemljiveno žico. Statična elektrika bi ti poškodovala plato, če bi zanjo direktno prijel z roko (ali kak element na plati, mogoče prijel za nogice čipa ali kak drug del plate) - direktno. Če si prijel gumb za vklop, se pravi imaš neko levo plastiko, ali pa je že nekdo sesul ozemljitev. Na tak način težko, da bi uničil plato, ker bi moralo ohišje odvest elektriko preko ozemljitve. Če pa te ni, ali je bila nekoč odstranjena (ali si dajal med stranice in ohišje kako izolacijo za manjše ropotanje?), potem pa nikoli ne veš, kam rukne in koliko škode naredi. Čudno, da je to naredilo že drugič, zelo čudno.

Sam bi reku, da je šel prej napajalnik, kot pa plata, ampak ti že veš, kaj je res crknilo.

Dej če imaš preizkuševalec toka - "fazenbrifer", z njim preizkusi, če pokaže na ohišju računalnika elektriko. Če žarnica v preizkuševalcu toka zasveti, obrni vtikač v vtičnici za 180 stopinj. V bistvu bi moglo bit vseeno kako je vtikač obrnjen v vtičnici za 220 V, ampak če zasveti preizkuševalec toka, najprej reši to zadevo, ker lahko še prie do električnega udara, to pa že ni hec. Predvsem pa naj kdo pregleda in premeri vtičnice kako in če sploh so ozemljene. Posebno tam, ko domači mojstri opravijo delo.

Statična elektrika se rada nabere na sintetičnih tkaninah, predvsem ko se na primer podrgneš na stolu pri vstajanju ali vsedanju. Če se ne "odlepiš" takoj stran, ampak nehote podrgneš z oblačili itd. v glavnem, če ne boš ugotovil vzroka, ti predlagam, da napredno vklopiš računalnik, sedeš za mizo in z roko primeš radiator, da se razelektriš, ampak to nikakor ni rešitev. Ohišje računalnika mora biti ozemljeno.

Značke
elektrika, plato, poškodovala, statična

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Pločšica za plato Ciciban Računalništvo in internet 3 21.01.2008 09:25

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 06:46.