Nazaj   Siol.net forumi > Multimediji > Računalništvo in internet

Računalništvo in internet internet, hardware, software ...

Orodja za teme
Staro 04.10.2007, 15:48
randius Uporabnik randius ni prijavljen
Novinec
Član od: Oct 2005
Sporočila: 37
Privzeto Instant Internet / satelitski internet - predlogi, ponudba, vprašanja in podobno

Pozdravljeni!

Naj se vam že vnaprej opravičim za res dolg sestavek. A menim, da lahko le na tak način predstavim vso zadevo.

Vprašanja, ki jih postavljam so:

Je sploh smiselno, da si izključno za moj domači namizni računalnik že takoj omislim instant internet, ki bo v mojih koncih verjetno še okoli pol leta lahko deloval le prek GPRS-a?

Menite, da bi tak prenos omogočal tudi spodobno govorno komunikacijo prek skype-a oz. messengerja? Žal tega še nisem preizkusil doma, prek obstoječega dial-up dostopa. Kako deluje?

Naj raje vseeno počakam – čeprav se mi več ne ljubi -, da se poveča konkurenca na t.i. področju instant interneta oz. da končno dobim kake spodbudne info glede možnosti ADSL-a pri nas?

Podajam vam nekaj info, da mi lažje pomagate. Kot tudi svoje videnje glede širokopasovnosti.

Prihajam iz zelo redko poseljenega področja (JZ del Bele krajine ob Kolpi). v naših koncih tako tudi ne more biti zadosti interesentov za ADSL. menda to prvi pogoj Telekoma. Pač tržno obnašanje. Jih premalo iz EU pritiskajo, da so dolžni urediti infrastrukturo. širokopasovnost v sleherno vas ne glede na stroške, ne? trenutno in skoraj gotovo tudi v bližnji prihodnosti infrastruktura najbrž še ne bo izdelana. Zato me seveda zanimajo vsakršne takojšnje alternativne rešitve, boljše od navadnega, dragega ter počasnega dial-up klicnega dostopa do interneta, ki ga imam sedaj. Zato zanimanje za instant internet.

Težava je v tem, da živim v področju, kjer slab tudi Mobitel ter Simobil signal. Nekje je, na večih mestih pa ne. ponavadi bolj slab. parkrat med pogovorom kar zgine, če se samo malo premaknemo. Je pa zanimivo, da je ponekod popoln signal. na srečo ob glavni cesti, kjer možno ob njej ustavit avto. žal izven naselij. Če bi imel prenosnik – morda pa le kmalu – bi se do tam zavlekel in koristil ta instant.. brez zunanje antene.. a bi me najbrž drugi ljudje čudno gledali, kaj tam skoz v avtu počnem… No, v sobi, kjer imam že omenjeni osebni namizni računalnik mi kar lovi 2-3 črtice, a še takrat moram bit zelo pri miru.

Po dobljenih info s strani Mobitela (jih moram pohvalit za hitre povratne ter izčrpne info), trenutno v mojem kraju verjetno še menda pol leta ni možen instant i-net prek boljše povezave EDGE. prek najboljših UMTS ter HSDPA pa verjetno še dosti dalj časa ne. Zato, če ga zdaj takoj hočem, mi pač preostane le GPRS. Le-tega pa mi v Mobitelu nekak ne priporočajo. Slab signal pri nas ter počasnost samega GPRS-a, ki tako deluje tudi pri zelo dobrem signalu, naj bi pri meni dala bolj slabe rezultate. V praksi, pri meni, naj bi bila tako hitrost GPRS še dosti manj kot 50% hitrosti navadnega klicnega dostopa.

Z zunanjo anteno bi se znal ojačati signal ter ga tudi stabilizirati, a eni testi so pokazali, da temu ni glih vedno tako. a boljše kot brez antene vseeno je. Če res tako, bi šel v nabavo.

Mobitel ob tem pravi zame tako, če bi vzel prek GPRS-a: Z takšnim dostopom bi lahko dokaj spodobno dostopal do e-maila, prebiral e-novice iz portalov, pregledoval e-forume ter iskal info prek npr. najdi.si, google.com ter uporabljal Messenger za pisno komuniciranje. Prvi vidni problemi bi znali bili pri down- in up-load-ih tudi že manjših datotek, pri obiskovanju strani z mnogo npr. slikovnega gradiva, kar eni e-forumi in nekaj meni ljubih strani so. Tu naj bi se že bolj pokazala počasnost povezave. govorna telefonija prek Skype-a in Messengerja, ki bi jo rad kar dosti prakticiral, naj bi delovala ob boljšem ter stabilnem signalu, čeprav pri Mobitelu rahlo v to dvomijo. Video komunikacija npr. prek messengerja, gledanje video datotek na internetu (npr. rtvslo, 24ur), pa tudi prenos res večjih datotek pride v upoštev šele z vsaj omogočenim EDGE. Na to sem pa pripravljen počakati.

Vzel bi pa podatkovni paket Mega za mesečno 20,86 eur. Programček DU Meter je pokazal, da je Mega glede opravljenega prometa idealen zame. Za omenjeno ceno bi namreč ob uporabi, ki jo zdaj prek dial-up prakticiram in ob tej hitrosti, lahko visel na internetu 1x dlje ter za to plačal manj kot 50% trenutnega izdatka (21 eur proti 45-50 eur). dejansko bi bil zaradi nižje povezave prek GPRS-a prisiljen biti še nekoliko dlje na internetu, a vsaj za isto ceno. V 1 letu bo to vsaj 20 eur x 12 mesecev eurov prihranka = 240 eur. Jasno manj, saj bi moral dat še nekaj za zunanjo anteno, za vzpostavitev paketa Mega ter usb modem al kartico… A še vedno velik prihranek. Za to razliko, pa sem pripravljen tudi potrpeti še počasnejše odpiranje strani kot pri dial-up.

Seveda pa se je v mojih krajih tistim, ki potrebujemo usluge interneta več ur dnevno, sedaj kar malo težko odločiti npr. za instant internet. predvsem zaradi tega, ker nikoli ne vemo, kdaj nas bo ter na kakšen način presenetil Telekom z resnično novico, da kmalu ADSL bo. v zadnjih nekaj letih se je izkazalo, da nam z Telekoma na veckratna vprašanja, kdaj lahko pričakujemo kak napredek glede infrastrukture in še česa, ponavadi odgovorjajo, da naj jih kontaktiramo čez določen čas. V tem času nismo dobili nobenih konkretnih informacij, zagotovil. Res so v zadnjem letu omogočili ADSL infrastrukturo v vseh bližnjih manjših centrih s svojo poštno številko, tudi v našem. A je kljub temu v teh centrih še vedno ostalo večje število interesentov za ADSL kot tistih, ki ga že uporabljajo. Kdaj bomo potem šele prišli na vrsto ostali iz manjših naselij naokoli, je kot kaže retorično vprašanje. Morda čez 3 mesece, pol leta, 3 leta? Pričakoval bi, da tistim interesentom ADSL-a, ki smo že večkrat na tak ali drugačen način zatežili Telekomu, da nam sproti posredujejo info o napredku z tega področja. Ker ko enkrat pride možnost za ADSL, ga jasno takoj vzamem, takrat pa postane instant odveč. Razen, če ga 'predam' komu drugemu, ki bo začasno brez ADSL-a al' ga rabi zgolj za terenske potrebe oz. ga sam uporabljam po terenu z prenosnikom… a mislim, da si s tem ne rabim preveč beliti glave, saj močno dvomim, da v kratkem ADSL bo. Tako utegne instant i-net bit kar celi 2 leti edini moj dostop do interneta. Zato bi ga vzel. Jasno, le če je res ok…

Hvala za vašo pomoč, vaša mnenja ter lep pozdrav,
Andrej
Staro 04.10.2007, 23:55
Novinec
Privzeto Re: instant internet - za zdaj le prek gprsa. da ali ne?

ni nobenega poznavalca, da bi kaj konkretnega povedal?
Staro 05.10.2007, 08:05
joe Uporabnik joe ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Mar 2006
Sporočila: 153

Citat:
Objavil-a randius Prikaži sporočila
ni nobenega poznavalca, da bi kaj konkretnega povedal?
Nabavi si ISDN in se povezuj preko normalne povezave. Dvojni ISDN, ti da 128 Kb/s, bolje kot vsak instant, ki deluje hitro le v idealnih pogojih.
Staro 05.10.2007, 08:27
bobi Uporabnik bobi ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce bobi
Član od: Dec 2001
Sporočila: 13.933

Si na takem področju, da si zelo omejen pri izbiri. Najprvo se pozanimaj kje je bazna postaja od Mobitela. Če je v vidnem rangu, ti svetujem nakup usmerjene antena, ki ima 11db. ojačanja, cena je cca. 100€. To seveda govorim za instant internet.
Jaz bi se na tvojem mestu probal dogovorit, tako z prodajalcem antene, kot z Mobitelom, da ti dajo možnost preizkusa zadeve, da boš 100% da bo delalo.
Druge alternative ne vidim, dial up klici so še najslabša varianta pri tebi, ker si tudi za njih predaleč od centrale in ti int. laufa na par kbit.
Tukaj imaš link do iskrinih anten in model 30 je primeren za tebe!
http://www.iskra-tela.si/www.iskra-a...0-%2030%20UMTS

Upam da sem ti kaj pomagal!

Staro 05.10.2007, 21:51
Pripravnik

Danes sem imal možnost sporbati ta takoimenovani instant paket. Zanima me samo, če si na mobitelu nabavili dobre osebne stražare? Ker to je pa pod vsako kritiko. Če dobesedno ne visiš na antei od mobitela, je prenos dobesedno nikakršen ali pa ga sploh ni. Če bi meni prodali kaj takšnega Grem do prve poslovalnice mobitela in taprvemu prodajalcu vržem zdevo direkt v glavo.

To pa je zavajanje potrošnika z veliko začetnico.
Staro 05.10.2007, 22:20
Novinec

joe

kak signal pa je bil tam kjer ste probali?
a ste to prek samega mobitela al' modema al kartice? ste imeli zunanjo anteno zraven? katero?
kateri prenos bil? prek gprs ali kaj vec?
ce res slab signal: je bazna postaja kar oddaljena in zaradi tega ni šlo...?
ce pa ste imel dober signal, pa je to vse skup res shit...
no, v primerjavi z dial-up klicnim dostopom: kaksna je bila hitrost... hitrost odpiranja strani...?

hvala za info...
Staro 06.10.2007, 08:50
Pripravnik

Citat:
Objavil-a randius Prikaži sporočila
joe

kak signal pa je bil tam kjer ste probali?
a ste to prek samega mobitela al' modema al kartice? ste imeli zunanjo anteno zraven? katero?
kateri prenos bil? prek gprs ali kaj vec?
ce res slab signal: je bazna postaja kar oddaljena in zaradi tega ni šlo...?
ce pa ste imel dober signal, pa je to vse skup res shit...
no, v primerjavi z dial-up klicnim dostopom: kaksna je bila hitrost... hitrost odpiranja strani...?

hvala za info...
Signal je bil tam odličen, ker smo bili od antene oddaljeni približno 150 m. vmes je sicer res bila ena stavba.

Na UMTS je sicer odprlo kakšno stran ali dve še nekako tako kot 256kb adsl linja. Ampak to je bilo tudi vse. Naslednjih strani sploh ni več hotelo odpirati. Kot da ne bi bil povezan. Potem smo preklopili na GPRS, kar je dalo stabilno linijo, ampak obupno počasno. Slabše kot navaden 56k modem.

Zadeva je bila tista, ki se priklopi na USB.

Moč signal je bila odlična. Bili smo namreč sredi mesta. Kaj je šele na vasi? V glavnem, če bi meni tole prodali in potem računalni neko naročnino, bi jih tožil.

Moje mnenje, nabavi si isdn linijo vklopi dual band in je to to.

Nazadnje uredil joe : 06.10.2007 ob 08:52.
Staro 06.10.2007, 12:57
Novinec

Pozdravljeni!

Joe, hvala za izcrpno porocilo… ok, preverim ISDN…

a sam nekoliko drugace gledam na vse skupaj glede instanta.

zavedam se, kaksne so brzine ADSL-a v primerjavi z dial-up kot tudi to, da jih prek tega instanta ne bom delezen.

tako mi trenutno in se kar nekaj cajta cim hitrejse odpiranje strani ter s tem zelo hitro pridobivanje raznih info niti ni prioritetno. To je koncni mesecni izdatek za uporabo interneta, ki me tepe pri klicnem dial-up in najbrz bi me tudi pri ISDNju. a slednje moram se glede na moje potrebe preracunat.

kaj mi bo hitrost, sej itak ne morem vseh strani naenkrat brat. ce pa res nujno rabim kak info, pa grem samo na ustrezno www stran, ki mi jo bo takrat najbrz hitreje odprlo.

pri dial-up si ponavadi dam takoj na zacetku srfanja odpreti znotraj vec odprtih mozill vec podstrani (ne vem kteri izraz je pravi) ter lepo pocakam, da se nalozijo ter se potem odklopim ter to prebiram. www strani, ki jih ponavadi prebiram, cetudi je na njih kar nekaj slik, pa se mi tudi prek dial-up-a se kar spodobno odpirajo. zato, ce gre se malo pocasneje prek GPRSa, bi bilo kar OK zame.

isti nacin srfanja bi uporabljal z instant-om. pa vmes, ko se vse to na easy naloži bi visel na messenger-ju al' kaj drugega pocel. in vse skup me ne bi dosti stalo, saj bi placeval zgolj opravljen promet, ki ga ze zdaj sproti kontroliram z programom DU meter. imam prav? kak komentar na to?

aja, skoraj pozabil omenit še to:

Sele danes, ko se je sestra prikradla domov, sem dejansko preveril Mobitelov signal pri sebi v sobi. Pri bajti imamo vsi ostali Simobil, pa prevec len sem bil, da bi si sposodil od katerega soseda. sam sem pred par meseci imel se pri Mobitelu in na podlagi izkusenj sem napisal, da le 2-3 crtice lovim. toliko, redko 4, imam sedaj pri Simobilu.

torej, dejansko stanje v moji sobi z Mobitel signalom, kjer je najboljsi, to je hkrati na zalost in na sreco na povrsini enih 10x20cm (sem testiral z pomikanjem mobilca levo-desno, gor-dol), je nekak taksno:

40% - 5 crtic
30% - 6 crtic
20% - 4 crtice
10% - vseh 7 crtic

to bi pa ze znalo bit za moje zahteve OK? se enkrat poudarjam, da bi do prihoda EDGE uporabljal zgolj GPRS prenos.

priblizno koliksna je bila hitrost od instant i-neta prek GPRSa, v primerjavi z klicnim dial-up dostopom? v %, ce je dial-up 100%.

ce kupim ali bolje si sposodim vso potrebno opremo (upam, da se najde razumevajoc prodajalec): naj vzamem iz Mobitel akcije USB modem al' raje kartico? tista dva modema torej omogocata priklop zunanje antene, ne? hm, slednja mogoce sploh ne bo potrebna, ce vzamem modem ter ga postavim tam, kjer kaze 6-7 crtic signala. se motim?

pisanje sporocil prek Live Messengerja bi najbrz teklo ok.
za govorno komunikacijo prek Messengerja oz Skype-a bo najbrz se vedno tudi sedaj ob dobrem signalu premalo. se morda motim?

Prenos govora bo deloval, ko mi omogocijo nekajkrat hitrejsi EDGE?

hvala za nove odgovore.

Lp
Staro 06.10.2007, 13:39
rda Uporabnik rda ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Feb 2005
Sporočila: 1.018

Pred leti sem imel Simobilov GPRS na podoben način, kot ga ti opisuješ.

Signal sem imel nekje 5-6 črtic od 7. Za modem sem uporabil Siemensov mobilnik S45, ki je deloval kot modem (povezan preko kabla z računalnikom)

Hitrost dol je bila cca 4.6 kB/s
Hitrost gor je bila cca 1.6 kB/s

Za MSN bi moralo zadostovati, za kakšen prenos govora pa boš verjetno potreboval UMTS.

lp
Staro 07.10.2007, 09:17
vizitor Uporabnik vizitor ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Jun 2007
Sporočila: 169

rda: potrjujem, skype na GPRS povezavo je neuporaben, na UMTS pa dela brez problema

Značke
instant, internet, podobno, ponudba, predlogi, satelitski, vprašanja

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 08:00.