Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Znanost in okolje

Znanost in okolje za vse naravoslovne navdušence

Orodja za teme
Staro 20.10.2007, 07:36
Lintvern Uporabnik Lintvern ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Lintvern
Član od: Jun 2004
Naslov: Ljubljana
Sporočila: 283
Exclamation Gensko spreminjanje

Gensko spremenjena (GS) koruza je nevarna za vodne ekosisteme.

Bloomington, Indiana (10.10. 2007) - znanstveniki iz Univerze v Indiani so objavili, da gensko modificirana "Bt koruza" (= "western Corn Belt"), ki se je množično uporablja, lahko resno ogrozi vodne ekosisteme. Cvetni prah in drugi deli GS koruze vsebujejo strupe, ki se spirajo v potoke in v podtalnico ob in pod koruznimi polji. Opravili so tudi laboratorijske meritve in ugotovili, da uporaba stranskih proizvodov "Bt koruze" poveča smrtnost in upad v populacijah pri vodnih žuželkah mladoletnicah (Trichoptera). Ličinke mladoletnic so pomemben člen v prehranjevalni verigi vodnih ekosistemov, so osnovna hrana npr. za mnoge ribe in dvoživke. Zdravi vodni ekosistemi so del našega okolja, od katerega v največji meri zavisimo oz. smo odvisni vsi. "Bt koruza" je gensko zmanipulirana tako, da ima vstavljene gene bacila Bacillus thuringiensis, ki proizvaja insekticidne strupe, ki ščitijo koruzo pred škodlljivimi vrstami žuželk, predvsem pred koruzno veščo (Ostrinia nubilalis). Množično so to koruzo začeli saditi po pridobitvi licence leta 1996, 35 % zasajene koruze v ZDA je ta GS "Bt koruza"! Pred izdajo licence je ameriška okoljska agencija za okolje preizkušala nevarnost te koruze za okolje in ugotovili so, da "ni nevarna za okolje", ker so opravili preiskus strupenosti samo na vodnih rakcih - vodnih bolhah rodu Daphnia spp.. Niso pa preiskusili strupenosti na drugih organizmih, zato pravijo znanstveniki, da je bil ta test nestrokoven in popolnoma nesmiselen. Vsaka nova tehnologija v agrikulturi mora imeti izdelan protokol za morebitne koristi in nevarnosti; v tem primeru vidik nevarnosti ni bil ustrezno izdelan!
Že kmalu po uporabi te koruze leta 1999 so se pojavile v javnosti informacije in obtožbe, da je nevarna za metulje monarhe (Danaus plexippus), vendar se je škandal na "običajen oportunistični način" nekako pometel pod preprogo. Tudi še ni znan vpliv teh bakterijskih toksinov na nekatere druge pomembne vodne organizme.
Vir: E. J. Rosi-Marshall, J. L. Tank, T. V. Royer, M. R. Whiles, M. Evans-White, C. Chambers, N. A. Griffiths, J. Pokelsek and M. L. Stephen - "Toxins in transgenic crop byproducts may affect headwater stream ecosystems" - Proceedings of the "National Academies of Sciences, 08.10.2007.
Staro 20.10.2007, 21:05
rock Uporabnik rock ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce rock
Član od: Apr 2003
Sporočila: 4.780
Privzeto Re: GS koruza nevarna za vodne ekosisteme

Le še en od načinov proizvodnje in emisije neke snovi, ki naravi ni lastna v taki količini. Je dopustno ali ni?? Toksin jasno pač ne deluje le na eno vrsto.

Do GSO sem sicer precej zadržan. Ravno zaradi tega, ker so stvari še premalo raziskane. Sedaj se sicer že veliko več ve kot pred dobrimi 10 leti, ko so ameriške korporacije zadevo porinile v proizvodnjo. Sem mnenja, da zadeva še ni za v prakso, ker ni nujno potrebna. Seveda pa industrija hoče takorekoč ZASTONJ SUROVINO. Korporacije, ki pridelujejo semena pa so v to veliko vložile in izsilila avtorsko zaščito GSO genoma. V EU bomo sedaj zaradi "konzervativnega" pogleda to občutii vsi. Na ameriškem kontinentu skoraj ni več žitaric brez sledov GSO. Je to dobro ali slabo bo pokazal čas. Prve posledice zaradi različnega pogleda v EU pa so tu.

EU zakonodaja (v pripravi) na tem področju pa trenutno sploh zgleda eno veliko skropucalo. EU se je pač odločil omogočit pridelavo GSO in jo nekako regulirat ter zagotoviti sobivanje. Podzakonskih določil še nisem uspel videti. Si pa določenih zadev sploh ne predstavljam. Trenutno itak vsi govorijo samo o koruzi. A pri vsaki rastlinski vrsti so v proizvodnji različni problemi in posledično različni pristopi za reševanje skozi spremembo genoma. Vsaka rastlinska vrsta pa je seveda zelo specifična glede razmnoževanja in širjenje genoma v okolje. Se bojim, da bo okoli tega še ogromno ogromno problemov. Stališča SLO pa so kolikor mi je znano bila s strani EU že nekajkrat zavrnjena kot prestoga.
Staro 04.11.2007, 09:31
Matej62 Uporabnik Matej62 ni prijavljen
Novinec
Član od: Apr 2007
Sporočila: 31
Exclamation NUJNO-AKCIJA: ohranimo Evropo brez GSO

Spoštovani!

Prosim, podprite okoljskega komisarja Stavrosa Dimasa v njegovem predlogu,
da naj EU ne dovoli gojenja GS-koruze zaradi pomanjkljivih metod
ugotavljanja škodljivosti za okolje oziroma živa bitja! To je prvič, da se
je eden od članov Evropske komisije odločil za tako dejanje, in je zato
svojevrstna prelomnica.

Ker se na drugi strani že organizirajo drugi temu nenaklonjeni člani
Komisije in GS-industrija, vas Greenpeace poziva, da pošljete pismo
podpore Dimasu, ki ga bodo prejeli trije drugi komisarji (predsednik
Barroso, kmetijska komisarka M. F: Boel in komisar za zdravje
Kyprianou) - - prosim sledite spodnjim navodilom, žal na voljo le v
angleščini!

In prosim pošljite tole sporočilo na čim več "simpatizerskih" naslovov!

Lep pozdrav,

VEČ O KAMPANJI "BREZ GSO" na www.itr.si

Link za pošiljanje pisma podpore !

http://www.email.greenpeace.org/bmzm...ECIPID=1647418

Nazadnje uredil Matej62 : 11.11.2007 ob 15:05.
Staro 11.11.2007, 14:09
Matej62 Uporabnik Matej62 ni prijavljen
Novinec
Član od: Apr 2007
Sporočila: 31
Privzeto Senca GEN-ske smrti se neovirano tihotapi v Slovenijo

Senca GEN-ske smrti se neovirano tihotapi v Slovenijo

Pišem v trenutku, ko ves svet lebdi na lovorikah nedavne Nobelove nagrade, doslej najzaslužnejšemu človeku sveta na področju ekologije, to je Al Goru.
Nagrada je res priznanje vsem, ki smo tudi v najtežjih, gluhih, časih zagovarjali njegova prizadevanja in se pridružujem slavju. Toda, istočasno opažam, da se v Sloveniji dogaja nekaj zelo alarmantnega. Pozornost javnosti in posameznikov je povsem spregledala problem, ki predstavlja bistveno vprašanje eksistence Slovencev v prihodnosti. To je neopazen in neoviran prodor gensko spremenjenih organizmov (GSO) v našo državo.
Odgovorne sprašujem, kje je vzrok, da se zavlačuje postopek sprejemanja nujne zakonodaje, to je Zakon o sobivanju gensko spremenjenih organizmov? Šušlja se, da naj bi postopek počakal kar naslednjo vladno ekipo, kar pomeni vsaj še leto dni divjega sejanja in gojenja GSO na slovenskih tleh! Zakon sam res ni takšen, kot bi si želeli, vendar pa že samo ukvarjanje z njim pomeni, da se odgovorni v slovenski politiki zavedajo problema, ki je njegova vsebina.

Celoten članek je zaradi dolžine dosegljiv na:
http://www.matjaz62.eu/gso.html

Gaja Lašič, Maribor

Nazadnje uredil Matej62 : 11.11.2007 ob 15:05.
Staro 13.11.2007, 08:26
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto Re: Gensko spreminjanje

Model hoce znanstveno dokazat svoje litanije, dobi pa nagrado za MIR...
Staro 16.03.2008, 11:48
55 Uporabnik 55 ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Oct 2005
Sporočila: 109
Privzeto Peticija Slo, gensko spremenjena koruza, čebele

Naj bo uvod v prošnjo:

Poslanska skupina Zares je podprla prizadevanja za Slovenijo brez GSO in vložila predlog zakona o moratoriju na gojenje gensko spremenjenih organizmov. Na njihovi spletni strani www.zares.si/peticija je omogočila podpisovanje peticije za začasno prepoved namernega sproščanja gensko spremenjenih rastlin v okolje.

S podpisi se mudi. V času mojega podpisa jih je komaj 131. Prispevajte po svojih močeh in pomagajte širiti pobudo, da čim več Slovencev podpiše svoj delež k ohranjanju naše dežele zdrave za nas, danes in naše potomce.

O čebelicah pa tu: http://med.over.net/forum5/read.php?44,4638846

Pet minut pred dvanajsto se politiki le prebujajo.

Ne glede na strankarsko pripadnost prosim, da peticijo skupine Zares podpišete tudi vi

in prizadevanja skupine Zares proti GSR v Sloveniji kar najučinkoviteje podprete.

Nazadnje uredil 55 : 16.03.2008 ob 11:51.
Staro 16.03.2008, 14:05
Babi2 Uporabnik Babi2 ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Babi2
Član od: Dec 2007
Naslov: Gorenjska
Sporočila: 555

Mogoče sem napačno obveščena (naj me kakšen kmetovalec, ki se s tem ukvarja popravi, če je tako), ampak kolikor vem, je točno te gensko spremenjene koruze tudi v Evropi (vključno s Slovenijo)že toliko, da je malo verjetno, da se tudi "normalna" koruza še ni "okužila" z njo. Če se ne motim, je ravno te dni neka strokovnjakinja izjavila, da je edina gensko spremenjena rastlina, ki jo je pri nas dovoljeno vzgajati, ravno ta koruza. Hkrati pa je bilo navedeno tudi, da v svetu skorajda ni več običajne soje, ampak le še gensko spremenjena; le-ta pa se uporablja na številne načine, tako v kozmetiki, kot prehranskih dodatkih, pretežno pa v hrani za živali. Torej smo po malem najbrž že vsi "okuženi"??? Mislim, da je to katastrofa, ki je skorajda ni več mogoče preprečiti.
Staro 08.04.2008, 08:50
shem_me_zion Uporabnik shem_me_zion ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Dec 2005
Naslov: anytown usa
Sporočila: 156

1) Vsako uvajanje novega organizma v okolje zahteva previdnost. Je povsem irelevantno za probleme kriviti racionalno genetsko manipulacijo. Tu gre zgolj za primer enega organizma, ki ima nek negativen impakt (precej arbitrarno, a naj bo) in je hkrati racionalno genetsko manipuliran. Kaj pa vsi ostali organizmi, ki ogrozajo diversiteto ekosistemov in niso racionalno manipulirani? (In obratno?)

2) Vsi organizmi, ki jih vzgajamo za prehrano so genetsko spremenjeni - so co-evolvirali z naso vrsto.

3) Bolje je racionalno dozirati toksine (manipulacija z gensko ekspresivnostjo), kot pa se zanasati na ekologijo.
Staro 02.07.2008, 06:07
shem_me_zion Uporabnik shem_me_zion ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Dec 2005
Naslov: anytown usa
Sporočila: 156
Privzeto Genetsko Spremenjeni Organizmi

Po Evropi hodi strah pred GMO. Ta paranoja je povsem iracionalna, ker:

1) Vsi organizmi, ki jih gojimo so itak genetsko spremenjeni preko agrikulturne selekcije.

2) Ne obstaja evidence o skodljivosti (razen osamljenih primerov, ki lahko tekmujejo z genetsko "nespremenjenimi" organizmi) - in to celo po 10 letih uzivanja GSO hrane v ZDA .

3) Gre za strah pred vsako manipulacijo z "Naravo". Paranijicna vera o svetosti "Narave", ki je ustvarila Naciste, med drugimi, je v bistvu strah pred cloveskim razumom kot takim.

4) Raznolikost: GSO pravzaprav vecajo raznolikost s tem, ko npr. selektivno pobijajo zuzelke, ki jih napadajo. Kemicni pesticidi ubijajo vse (ok, ok, imamo tudi bolj selektivne, ampak ni primerjave). Podobno velja za herbicide: GSO lahko lepo zivijo v druzbi ne-nevarnih rastlin, medtem, ko sposni herbicidi pobijejo vse.

5) Naj se zacne debata...
Staro 02.07.2008, 15:23
Babi2 Uporabnik Babi2 ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Babi2
Član od: Dec 2007
Naslov: Gorenjska
Sporočila: 555
Privzeto Re: Genetsko Spremenjeni Organizmi

Citat:
Objavil-a shem_me_zion Prikaži sporočila
1) Vsi organizmi, ki jih gojimo so itak genetsko spremenjeni preko agrikulturne selekcije.
Drži, le da naravi še ni prišlo na misel, da bi gensko mešala floro in fauno.
Citat:
Objavil-a shem_me_zion Prikaži sporočila
) Raznolikost: GSO pravzaprav vecajo raznolikost s tem, ko npr. selektivno pobijajo zuzelke, ki jih napadajo.
Selektivno? Dvomim.

Značke
gensko, spreminjanje

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Spreminjanje velikosti slik? snickers Računalništvo in internet 23 11.03.2008 19:45
Gensko spremenjena hrana vea Zdravje 10 14.06.2006 15:50

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 05:47.