Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 21.04.2006, 17:40
De_Tomaso Uporabnik De_Tomaso ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Jan 2005
Sporočila: 114
Privzeto Re: Prevzem Mercatorja ???

Citat:
Objavil-a Davor
Kje si dobil ceno 43k-45k? Meni bi bila ljubša 55-60k še ljubša pa ocena Križaniča - 120k . Dokler ni javne ponudbe težko govoriš kakšna cena bi bila prava...

Se opravičujem, moja ocena je zgolj predvidevanje po lastnih ocenah in po dogajanju v zadnjih dnevih. Verjetno bi kakšni "strokovnjaki" pri Financah imneli kakšna drugačna predvidevanja.
Staro 21.04.2006, 17:47
Pripravnik

Citat:
Objavil-a Davor
Groznika sem poslušal pri odmevih. Res je lepo gledati ko tip odgovarja kratko in jedrnato brez puhlic, tako da ga novinarji, ki nimajo pojma o gospodarstvu, sploh niso sposobni nič konkretnega vprašat in pogovor se konča po 2-3minutah brez kakršnekoli konkretne debate....

S takimi ljudmi imajo naši novinarji res težave, verjetno dvoletni fax novinarstva ni dovolj za poročanje o kompleksnejših temah.

Slovenski novinarji so glede gospodarstva govn...

Nasploh imajo velike probleme že samo s ciframi. Se spomnim tiskovne konference, ko je 20 novinarje računalo pol ure koliko 12 mio € ali je to cifra v milijardah ali v milijonih slovenskih tolarjev, ali je to veliko ali ni in tako dalje. No na koncu jih je polovica prišla do zaključka, kako lahko ena adaptacija toliko stane, če pa gre za samo 150 let star objekt in seveda takoj tipično naslednje vprašanje, kako lahko zasebnik ima toliko denarja. Ker če pride k nam zadnji avstrijski cigan je vredu, samo bog ne daj, da bi kateri Slovenec imel več kot sosed.

V glavnem v Sloveniji ni novinarja, ki bi razumel gospodarstvo, še posebej ne paradržavno in ni videti, da bi se v novinarstvu kaj hitro spremenilo.

Nazadnje uredil De_Tomaso : 24.04.2006 ob 13:14.
Staro 21.04.2006, 18:01
metamorf Uporabnik metamorf ni prijavljen
Obsedenec
Prikazne slike uporabnika/ce metamorf
Član od: May 2003
Sporočila: 19.404

Citat:
Objavil-a De_Tomaso
Glej, zame je bila prejšnja vlada in enako trenutna vlada popolnoma enako sranje.

Glede vrednosti delnic pa to nima nobene veze s politiko, kontrolni paketi delnic so vredni več kot proste delnice na trgu. Čisto enostavno, če kupiš par mercatorjevih delncih, jih kupiš zaradi dividend, ki bodo iz njih izhajale. In so vredne verjetno še malo manj kot 38000Sit. Če pa hočeš mercator vodit in vplivat na njegovo poslovanje, potem pa moraš kupit mnogo večji del delnci in zaradi tega, ker te ne zanimajo samo dividende so te delnice vredne krepko več kot 38000Sit. Ker plačaš višjo ceno od vrednosti zato da si zagotoviš kontrolo nad podjetje.

In tu je dejstvo, da je bil Mercator prodan pod ceno. In dejstvo je, da tako kot dela nova vlada po gospodarstvu ni noben način. Pod-mizni dogovori, valovi menjav uspešnih direktorjev, strankarski nadzorni sveti in njihovo usmerjanje po SMSih in tako dalje niso ravno blagodejni za gospodarstvo.

Pač pri mercatorju bi lahko iztržili več, sploh pa se posel ne bi smel delat eno popoldne pri predsedniku vlade in brez javnega licitiranja po dogovoru v eni ozki priviligirani skupini. Pa ne imet izgovor, da so prejšnji tudi tako delali, ker se to mora enkrat končat.
Zakaj si pa potem običajno zagovarjal prejšnjo vlado? Zamenjave uspešnih menedžerjev? Sedanji predsednik uprave Merkatorja je prosto po partijskih čvekalih bolj uspešen od Jankoviča, saj je delnica na trgu doživela veliko rast (kratkotrajno)

Vse napisano je zgolj moje osebno mnenje.
Staro 21.04.2006, 18:10
metamorf Uporabnik metamorf ni prijavljen
Obsedenec
Prikazne slike uporabnika/ce metamorf
Član od: May 2003
Sporočila: 19.404

Citat:
Objavil-a Davor
Država ni dala javnega razpisa za MErcator zato je govorit o nad tržno pod tržno ceno res bedarija. Pač, so zayebali...
Saj je jasno, v bistvu nisem repliciral tebi, sem samo povzel tvoj post, ker računam na to, da so v tvojih postih prave številke (borznih tečajev ne spremljam ravno zelo redno).
Sem pa tole napisal zato, da malce zbodem dežurne pevce LDS pevskega zbora. Pysmo, noben od njih ni protestiral, ko je država prodala tista odločilna 2 % delnic Dela Gorenju zato, da bi jih skrila pred Bajukovo vlado. Brez javnega natečaja, na katerem bi verjetno tačrni ponudili več denarja. Pa nisem ravno prepričan o tem, da je bil hokus pokus z delnicami Banke Koper tko zelo pregleden ala javni natečaj države. Ipd.
Da ne govorimo o tem, da je država dala javni denar Renaultu/Revozu brez razpisa in to takrat, ko je bil minister zdaj tako hudo razgovorjeni Lahovnik. Itn. Skratka ta združba, ki je naputrana z bedarijami bolj kot kakšen kos listnatega testa, se zdaj oglaša in cvili.
Nekredibilno.

Vse napisano je zgolj moje osebno mnenje.
Staro 21.04.2006, 19:00
Pripravnik

Citat:
Objavil-a metamorf
Saj je jasno, v bistvu nisem repliciral tebi, sem samo povzel tvoj post, ker računam na to, da so v tvojih postih prave številke (borznih tečajev ne spremljam ravno zelo redno).
Sem pa tole napisal zato, da malce zbodem dežurne pevce LDS pevskega zbora. Pysmo, noben od njih ni protestiral, ko je država prodala tista odločilna 2 % delnic Dela Gorenju zato, da bi jih skrila pred Bajukovo vlado. Brez javnega natečaja, na katerem bi verjetno tačrni ponudili več denarja. Pa nisem ravno prepričan o tem, da je bil hokus pokus z delnicami Banke Koper tko zelo pregleden ala javni natečaj države. Ipd.
Da ne govorimo o tem, da je država dala javni denar Renaultu/Revozu brez razpisa in to takrat, ko je bil minister zdaj tako hudo razgovorjeni Lahovnik. Itn. Skratka ta združba, ki je naputrana z bedarijami bolj kot kakšen kos listnatega testa, se zdaj oglaša in cvili.
Nekredibilno.
Da, prejšnja oblast je popolnoma nekredibilna, ko gre za gospodarstvo in vsakič, ko se oglasijo jim lahko vsak med nami takoj obesi kakšen primer, ki so ga oni enako naredili narobe.

Žal pa je tako, da trenutno pri nas ni drugih, ki bi opozarjali na svinjarije, ki jih počnejo sedanji. In tudi, če je LDS nekredibilen, to ne pomeni, da sedanji ne delajo svinjarij. Daleč od tega.

Sploh pa jaz ne mislim ostat tiho, če sedanji naredijo nekaj narobe in o tem čivka samo bivša oblast. zato, ker pač na napake opozarjajo tudi nekredibilni, verjetno ne bomo vsi ostali enostavno tiho in sklonjenih glav.

To je tako, kot da bil dal Silvo Plut komentar, da je narobe ubijati ženske in bi vsi vpili, on ni kredibilen za kaj takega in zato ni s tem nič narobe. Halooooooo!!!!!!!!!! In kaj zdaj črnuhi pričakujejo, da bomo ob svinjarijah vsi tiho, ker pač na njih opozarja tudi nekredibilen glas LDS.
Staro 21.04.2006, 19:04
Pripravnik

Citat:
Objavil-a metamorf
Zakaj si pa potem običajno zagovarjal prejšnjo vlado? Zamenjave uspešnih menedžerjev? Sedanji predsednik uprave Merkatorja je prosto po partijskih čvekalih bolj uspešen od Jankoviča, saj je delnica na trgu doživela veliko rast (kratkotrajno)

Zagovarjal prejšnjo vlado???

Obsojal menjave menedžerjev, o ja to pa še vedno. Ravno zaradi takšđnih primerjav, kot je ta tvoja zadnja in ki se ji vsi, ki poznajo Jankoviča in tega novega ljubitelja Wagnerja malo bolj osebno in ne samo preko časopisov smejijo. In ja, za direktorja Hita ti dam roko v ogenj, da ga ne bi bilo treba menjat in da je bil dober. Zato sem njegovo zamenjavo tudi izpostavil.
Staro 21.04.2006, 21:07
Davor Uporabnik Davor ni prijavljen
Maratonec
Član od: Aug 2004
Sporočila: 39.083

Citat:
Objavil-a De_Tomaso
Davor, če so se lahko pojavljali zasebni !slovenski! kupci za nakupe od NKBM do SIB banke in še pri enem kupu firm potem ne bit prepričan, da se za marcator ne bi našli. Slovenija se k sreči ne konča pri Ljubljani in pri paragospodarstvu. Je pa res, da večina naših poslovnežev beži iz Slovenije, ker jih v tujini bolj cenijo.

Par delnic mercatorja človek kupi ravno zato, ker lahko upa kdaj na prevzem in na takratno prodajo po višji ceni. Kolikor se spomnim se to pri zadnji prodaji ni zgodilo, ne. Da bi mali delničarji tudi kaj zaslužili ob prodaji svojih delnic. Pa to itak ni važno, ampak DEJSTVO je, da se posli v paragospodarstvu ne bi smeli sklepati tako kot se pri nas in kakor so se v primeru mercatorja na popoldanskem sestanku pri predsedniku vlade.
No ja, jst kupim delnico z namenom, da bom v bližnji prihodnosti realiziral kapitalski dobiček, zato kupujem t.i. delnice rasti in ne gledam na dividende (v prvem postu si pisal da investitorji kupujejo zaradi pričakovanih dividend, tukaj pa da jih kupujejo zaradi špekoliranja po prevzemu??? Torej zakaj jih kupujejo?) in tudi ne špekuliram na prevzeme....

Saj sem rekel, objaviti bi morali mednarodni tender in konec debate. Tam bi se tudi pokazala prava cena...
Staro 21.04.2006, 21:26
Pripravnik

Davor ti dobro razumeš kaj sem jaz hotel izpostavit.

Razliko, če delnice kupuješ zaradi želje po kontroli nad podjetjem ali zaradi vseh ostalih razlogov.

In pika.

Pa da je bil mercator prodan pod ceno in na nepravilen način ostaja moje mnenje.

Nazadnje uredil De_Tomaso : 24.04.2006 ob 13:12.
Staro 22.04.2006, 13:33
Davor Uporabnik Davor ni prijavljen
Maratonec
Član od: Aug 2004
Sporočila: 39.083

Citat:
Objavil-a De_Tomaso
Pa da je bil mercator prodan pod ceno in na nepravilen način ostaja moje mnenje.
Ja ok, to če če če če če ... ampak ni bilo razpisa, ki bi to dokazal. Kaj če se na razpis ne bi prijavil noben investitor razen laškega in istrabenza (v kar dvomim)?

Je pa res da je Janković nekaj let iskal tujega partnerja za 25% delež Mercatorja. Ga ni našel zaradi prave cene ali ker mu Rop ni hotel prodati deleža v KADu in SODU ker se je bal izgube političnih točk zaradi prodaje premoženja tujcem?

Sicer pa sploh ni važno, bolj me zanima kaj se bo dogajalo s prihodnjimi strateškimi povezavami....

Značke
mercatorja, prevzem

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 02:04.