Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Orodja za teme
Staro 12.10.2007, 10:38
dolenjec Uporabnik dolenjec ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Feb 2006
Sporočila: 106
Privzeto Re: Sodba zoper škofa Rožmana razveljavljena

Zanimivo, kako se nekaterim zdi samoumevno, da se na procesu leta 1946 npr. prepove pričati Tomšičevi materi, ki je hotela osebno potrditi, kako se je škof Rožman trudil za osvoboditev njenega sina iz italijanskih zaporov. No k sreči se je našel spisek (ki je tudi na vpogled), da je bilo teh ljudi cela stotinija (v glavnem komunisti), za katere je škof posredoval v Italiji.
To je vsebinski razlog.
Procesni pa so to, da civilistu sodijo na vojnem sodišču potem, ko je vojne že zdavnaj konec.

Ne vem, a se požvižgate na pravo al kako?

No good!
Staro 12.10.2007, 10:47
Mowgli Uporabnik Mowgli ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Mowgli
Član od: Apr 2002
Naslov: Utopia
Sporočila: 3.754

Po šestdesetih letih preštevati kosti in iskati proceduralne zmote v procesu proti kolaboratorju (v takrat sicer res nedemokratičnem okolju), je pomilovanja vredno. In sklicevati se na dobro dejanje v množici slabših... patetično in nehigiensko. Minulemu režimu se priveša samo negativizem; natančno to, kar se skuša izpodbijati pri procesu zoper omenjenega.

Staro 12.10.2007, 11:11
Pripravnik

Citat:
Objavil-a Mowgli Prikaži sporočila
Po šestdesetih letih preštevati kosti in iskati proceduralne zmote v procesu proti kolaboratorju (v takrat sicer res nedemokratičnem okolju), je pomilovanja vredno. In sklicevati se na dobro dejanje v množici slabših... patetično in nehigiensko. Minulemu režimu se priveša samo negativizem; natančno to, kar se skuša izpodbijati pri procesu zoper omenjenega.
V pravnih državah pač veljajo pravna načela in če so bila ta takrat kršena, taka sodba ne velja. Pa če se ideološki napprotniki vere in Cerkve razpočijo.

Sicer pa tisti, ki tako zagovarjate nepravno obliko delovanja države, lahko odpotujete na Kubo recimo...
Staro 12.10.2007, 11:20
slehernik Uporabnik slehernik ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Nov 2005
Sporočila: 504

Citat:
Objavil-a dolenjec Prikaži sporočila
V pravnih državah pač veljajo pravna načela in če so bila ta takrat kršena, taka sodba ne velja.
Jugoslavija takrat ni bila pravna država.
Staro 12.10.2007, 11:25
Stražar Uporabnik Stražar ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce Stražar
Član od: Oct 2007
Sporočila: 85

Citat:
Objavil-a Nevihtar Prikaži sporočila
To ni tema o vojni in spravi, ampak o kazenskem pravu.
Vrhovno sodišče je storilo kar je zahteval zakon in pravičnost:

Pravkar po 34 urhttp://24ur.com/naslovnica/novice/slovenija/20071011_3107491.php..

Pomislite, da so bili njegovi sorodniki tako dolgo označeni kot sorodniki obsojenca...Samo predstavljamo si lahko, kakšna odškodnina bo padla..
Nič ne bo. Stanovnik ima v izginulem arhivu Udbe in kot njen sodelavec nove dodatne dokaze. Rožman bo obsojen na 4o let in ne na prejšnih 18.

LP.
Staro 12.10.2007, 11:29
biz Uporabnik biz ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce biz
Član od: Nov 2006
Naslov: SLO
Sporočila: 1.337

Citat:
Objavil-a slehernik Prikaži sporočila
In kje piše v Svetem pismu, da so ljudje enaki pred bogom? Drugače rimska katoliška cerkev trdi, da imajo ljudje 'enako dostojanstvo' pred bogom, kakršni koli enakosti nasprotuje, če ne drugega zaradi pogleda na neenako družbo, societas inegalis, s pastirji in ovčicami. Cerkev je tudi izrecno zavrnila kakršno koli enakost ljudi, ko je razsvetljenski humanizem polagal temelje človekovih pravic.
Direktno ne piše, je pa dovolj napisano v svetem pismu. Čeprav ne bi rad tukaj načenjal religioznega spora glede razumevanja svetega pisma, ga jaz razumem kot vodnika duševnega življenja in vodnika odpuščanja ter delitve tega kar imam z tistimi ki tega nimajo. Vedno znova pa predves to:
Evangelij po Mateju 25,31-46
31 »Ko pride Sin človekov v svojem veličastvu in vsi angeli z njim, takrat bo sédel na prestol svojega veličastva. 32 Pred njim bodo zbrani vsi narodi in ločil bo ene od drugih, kakor pastir loči ovce od kozlov. 33 Ovce bo postavil na svojo desnico, kozle pa na levico. 34 Tedaj bo kralj rekel tistim, ki bodo na desnici: ›Pridite, blagoslovljeni mojega Očeta! Prejmite v posest kraljestvo, ki vam je pripravljeno od začetka sveta! 35 Kajti lačen sem bil in ste mi dali jesti, žejen sem bil in ste mi dali piti, tujec sem bil in ste me sprejeli, 36 nag sem bil in ste me oblekli, bolan sem bil in ste me obiskali, v ječi sem bil in ste prišli k meni.‹ 37 Tedaj mu bodo pravični odgovorili: ›Gospod, kdaj smo te videli lačnega in te nasitili ali žejnega in ti dali piti? 38 Kdaj smo te videli tujca in te sprejeli ali nagega in te oblekli? 39 Kdaj smo te videli bolnega ali v ječi in smo prišli k tebi?‹ 40 Kralj jim bo odgovoril: ›Resnično, povem vam: Kar koli ste storili enemu od teh mojih najmanjših bratov, ste meni storili.‹
41 Tedaj poreče tudi tistim, ki bodo na levici: ›Proč izpred mene, prekleti, v večni ogenj, ki je pripravljen hudiču in njegovim angelom! 42 Kajti lačen sem bil in mi niste dali jesti, žejen sem bil in mi niste dali piti, 43 tujec sem bil in me niste sprejeli, nag sem bil in me niste oblekli, bolan sem bil in v ječi in me niste obiskali.‹ 44 Tedaj bodo tudi ti odgovorili: ›Gospod, kdaj smo te videli lačnega ali žejnega ali tujca ali nagega ali bolnega ali v ječi in ti nismo postregli?‹ 45 Tedaj jim bo odgovoril: ›Resnično, povem vam: Kolikor niste storili enemu od teh najmanjših, tudi meni niste storili.‹ 46 Ti pojdejo v večno kazen, pravični pa v večno življenje.«
Seveda bodo sedaj nekateri si priredili evangelij po svojem, predvsem zaradi tega da opravičijo svoja dejanja in nikoli ne želijo priznati svojega začetka. Vse to lahko dopolnimo tudi še z:
Evangelij po Mateju 5,43-48
43 »Slišali ste, da je bilo rečeno: Ljubi svojega bližnjega in sovraži svojega sovražnika. 44 Jaz pa vam pravim: Ljubíte svoje sovražnike in molíte za tiste, ki vas preganjajo, 45 da boste postali sinovi svojega Očeta, ki je v nebesih. On namreč daje svojemu soncu, da vzhaja nad hudobnimi in dobrimi, ter pošilja dež pravičnim in krivičnim. 46 Če namreč ljubite tiste, ki ljubijo vas, kakšno plačilo vas čaka? Mar tega ne delajo tudi cestninarji? 47 In če pozdravljate le svoje brate, kaj delate posebnega? Mar tega ne delajo tudi pogani? 48 Bodite torej popolni, kakor je popoln vaš nebeški Oče.«
ali pa z:
Evangelij po Mateju 5,38-42
38 »Slišali ste, da je bilo rečeno: Oko za oko in zob za zob. 39 Jaz pa vam pravim: Ne upirajte se hudobnežu, ampak če te kdo udari po desnem licu, mu nastavi še levo. 40 In če se hoče kdo pravdati s teboj in ti vzeti obleko, mu pusti še plašč. 41 In če te kdo sili eno miljo daleč, pojdi z njim dve. 42 Če te kdo prosi, mu daj, in če si hoče kaj sposoditi od tebe, mu ne pokaži hrbta.«
Moje povzemanje svetega pisma se v nasprotju z povzemanjem svetega pisma s strani RKC razlikuje predvsem v tem da ga čitam direktno in ga ne izrabljam za pridobivanje lastnih koristi saj je to če upoštevamo sveto pismo in
Evangelij po Luku 6,37-38.41-42
37 »Ne sodite in ne boste sojeni. Ne obsojajte in ne boste obsojeni. Odpuščajte in vam bo odpuščeno. 38 Dajajte in se vam bo dalo; dobro, potlačeno, potreseno in zvrhano mero vam bodo nasuli v naročje. S kakršno mero namreč merite, s takšno se vam bo odmerilo.«
41 Kaj vendar gledaš iver v očesu svojega brata, bruna v svojem očesu pa ne opaziš? 42 Kako moreš reči svojemu bratu: ›Pústi, brat, da vzamem iver, ki je v tvojem očesu,‹ če sam ne vidiš bruna v svojem očesu? Hinavec, odstrani najprej bruno iz svojega očesa in potem boš razločno videl odstraniti iver, ki je v očesu tvojega brata.«
Torej se Rožman ni držal tega kar je učil, saj je sodil komunistom in je kot tak bil obsojen. Torej cerkev v Sloveniji, če sledi svojim lastnim naukom ne bi smela nikakor inzestirati na tem da si je kaj brne ali pa da se revidirajo obtožbe ampak bi morala moliti za grešne in zavedene duše teh, ki so se obrnili zoper lastno ljudstvo in pomagali hudiču.

Obiščite tudi http://biz1.blog.siol.net/
Staro 12.10.2007, 11:37
butcher1 Uporabnik butcher1 ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce butcher1
Član od: Dec 2005
Sporočila: 74

Dolenjec, toliko bolnega in izprijenega uma ne boš pozdravil nikdar, to mora samo preiti, se pogrezniti v svoje blato! Se raje podaj kam drugam, boš imel več od tega in več zadovoljstva!!!

Nazadnje uredil butcher1 : 12.10.2007 ob 11:40.
Staro 12.10.2007, 11:40
biz Uporabnik biz ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce biz
Član od: Nov 2006
Naslov: SLO
Sporočila: 1.337

Citat:
Objavil-a dolenjec Prikaži sporočila
Zanimivo, kako se nekaterim zdi samoumevno, da se na procesu leta 1946 npr. prepove pričati Tomšičevi materi, ki je hotela osebno potrditi, kako se je škof Rožman trudil za osvoboditev njenega sina iz italijanskih zaporov. No k sreči se je našel spisek (ki je tudi na vpogled), da je bilo teh ljudi cela stotinija (v glavnem komunisti), za katere je škof posredoval v Italiji.
To je vsebinski razlog.
Procesni pa so to, da civilistu sodijo na vojnem sodišču potem, ko je vojne že zdavnaj konec.

Ne vem, a se požvižgate na pravo al kako?

No good!
Vsem zarotnikom so po drugi svetovni vojni sodili v prvi vrsti vojaška sodišča tudi Nuernburški procesi so bili v bistvu pred vojaškim sodiščem in sodilo se je vsem sodelavcem nacistov ne glede ali so bili civilisti ali pa vojaki.
Toliko malo o tem

Obiščite tudi http://biz1.blog.siol.net/
Staro 12.10.2007, 11:50
fazan Uporabnik fazan ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce fazan
Član od: Dec 2005
Sporočila: 729

To sojejenje je treba gledati iz dveh vidikov.
1 Kaj je dejansko počel med vojno lahko povedo njemu najbližji sodelavci oziroma skupina ljudi,ki je bila okoli njega ter če je res da je ljudi prijavljal nemcem vsi tisti ki sumijo,da jih je ovadil,da pričajo,če so še živi.
2 verjetno je delal za narod in ni izdajal ljudi nemcem ali italijanom.Kot dušni pastir je imel verjetno velik vpliv na ljudi in po vojni ni bil dobrodošel tedanji politiki in so mu vse skupaj podtaknili samo,da so se ga znebili kar je najbolj verjetno po izjavi gospoda stanovnika predsenika borcev iz nob,ki je z veliko jezo povedal,da je kriv in da je izdajal slovence in nikakor ne more biti oproščen krivde.
kaj veliko debatirati kako je bilo je težko in verjetno tisim,ki nismo doživeli 2 vetovne vojne skoraj nedopustno.
Je pa res,da si je v tistem času vsak za sebe reševal glavo kakor mu je pač uspevalo.In še to,da sem govoril z ljudmi,ki so bili v partizanih pa doživljali vojno tako na ruski fronti kot pri nas in v šlagerju pa marsikateri je znal povedat,da vsi niso bili partizani od začetka vojne pa do konca,da os bili tudi za drugo stran vendar največ jih je stopilo na srtran nob v letu 43 pa 44 ko se je videlo,da bo hitler zgubil vojno.Še bi lahko kaj povedal pa se ne splača v glavnem resnica je ,da tisti,ki so bili pravi partizani ispostavljeni bitkam je malo kater preživel zato jaz spoštujem tako nob kot sedanjo ureditev vendar teh ran ki so se dogajale ne bi bilo treba odpirat naj bi bilo tako kot je bilo in enkrat bi lahko ukinili takšne debate in začeli razmišljati o današnij cajtih tle je prihodnost kot pa nestrpnost za tisto zgodovino,ki je preteklost.
Staro 12.10.2007, 12:01
Pripravnik

Citat:
Objavil-a slehernik Prikaži sporočila
Jugoslavija takrat ni bila pravna država.
Res je. Je pa pravna država danes Slovenija in zato mora Slovenija poskrbeti, da se sodbe vseh montiranih procesov takratne nepravne države razveljavijo.

Značke
razveljavljena, rožmana, sodba, škofa, zoper

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 07:35.