Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 26.07.2006, 21:33
ain
Guest
Sporočila: n/a
Privzeto prikrajšani!

danes sem spet malo razmišljala, v bistvu me je na to temo napeljala gospa katero sm srečala v enem naših nakupovalnih centrov. šlo je za gluho gospo, ki je logično komunicirla s pomočjo rok. šokiralo me je to, kako zaradi takih malenosti kot se je naučit nekaj osnov takega komuniciranja prikrajšamo te ljudi. praktično so omejeni na pogovor le z ljudmi ki so priučeni te spretnosti. ne vem tudi zakaj se teh osnov ne poučuje v šolah, po mojem mnenju bi bilo bolj koristno od marsičesa drugega. ljudje smo nekako slepi za potrebe drugih in v tem primeru gre res za malenost, ki bi marsikomu olajšala življenje.
če pomisliš kako se gluh sporazumeva s trgovko, kako ji dopove kateri kos mesa bi, razen pisno??
Obvladate ta način komunikacije?
Staro 26.07.2006, 21:43
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329
Privzeto Re: prikrajšani!

jaz sem hodila lani na tečaj znakovnega jezika ... sicer samo osnovni ...
zdaj ko sem prebrala tvoj prispevek, se bom verjetno odločila da nadaljujem ...

gluhi ne dojemajo slovenščine kot svoj materni jezik ampak kot tuji jezik ...
mladi obvladajo večinoma tudi slovenščino, starejši pa imajo tudi s pisno komunikacijo težave ...

je pa zanimivo, če imaš možnost se vpiši vsaj na začetni tečaj ... ko že končaš in misliš da obvladaš, pripeljejo na uro gluhega, da ga lahko sprašuješ, pa ne veš ne kaj bi ga vprašal, ne kako ...

drugače se temu jeziku reče tudi kretanje ...
Staro 26.07.2006, 21:49
ain
Guest

presenetlo me je k nism nikoli prej o tem razmišljala na ta način.. verjetno zato ker več kot toliko s gluhimi nisem imela stika.. ne vem, sploh ko opaziš da imajo že pri osnovnih stvareh težave, pri stvareh ki jih mi opravljamo čisto mimogrede.
kako to da si se odločila za tečaj? zaradi potrebe? gre za obsežno stvar? se da z osnovim tečajem že kolikor toliko normalno komunicirati?
Staro 26.07.2006, 21:58
Uporabnik

pravzaprav delam specifično delo in bi mi znanje kretanja ( tako ta pravo) zelo prav prišlo, ker te ti ljudje kot vsaka pač taka skupina, veliko lažje sprejmejo, če se sam potrudiš, kot pa če delaš preko tolmača ...
ne z osnovnim tečajem si pridobiš samo osnovni vpogled, nekaj kretenj, razumeš zakaj je slovenščina za njih tuji jezik, zakaj imajo težave pri branju ( čeprav mladi skupaj s spremlejvalci tudi že študirajo) in podobno ...
pa saj je logično, da opazimo te ljudi, šele ko se srečamo z njimi ...
in veš kaj je zanimivo ... ko spoznaš drugačne, je vse ostalo nepomebno, ne gate ne morje ne politika ... nič ...
samo srečen si, da pri tebi vse deluje ...

no seveda se da osnovnim nekaj pa že pogovoriti ... in zelo so nam pripravljeni pomagati ... opazujejo nas in skušajo razumeti kaj želimo skretati in nas popravljajo ...
Staro 26.07.2006, 22:15
ain
Guest

ja verjemem, nam se vse zdi tko samoumevno. sploh nisem pomislila da bi imeli težave z branjem, s študijem. sicer pa bolj na videz poznam dekle ki ima tudi težave s sluhom, sam je pravi mali genij. igra klavir, uspešna v šoli, mislim da gre sedaj celo študirat.. če je to edina oseba ki je poznaš iz sveta gluhih si še težje predstavljaš koliko truda je sploh potrebnega.
kdo organizira te tečaje? mogoče pa res... me je stvar začela prav mal mučit
Staro 26.07.2006, 22:18
Uporabnik

Uradne ure društva:

ponedeljek: 9.-12. ure
sreda: 9.-12. in od 16.-19.ure
družabna srečanja vsako sredo od 17.-21. ure

TEČAJ SLOVENSKEGA ZNAKOVNEGA JEZIKA
Začetni in nadaljevalni tečaji:
Zavod za gluhe in naglušne Ljubljana
Vojkova 74
1000 Ljubljana
telefon 01 580 05 00
faks 01 568 25 27
mail
Kontaktna oseba: Ljubica Podboršek
telefon 01/ 580 05 16
in
Združenje tolmačev za slovenski znakovni jezik
Prekmurska ulica 6
1000 Ljubljana
telefon 01 436 47 92
faks 01 436 47 93
zdruzenjet@siol.net
www.tolmaci.si
Na združenju tolmačev izvajajo tudi izobraževanje bodočih tolmačev
Staro 26.07.2006, 22:20
Uporabnik

zelo nujno bi rabili tudi uradne tolmače ... rabiš veliko šolanja ( v smisli učenja kretanja ) pa smisel za delo z ljudmi, a jih je v sloveniji premalo in še mnogi so redno zaposleni drugje in niso na razpolago v dopoldanskem času ... takrat pa je največ uradnih ur in razprav na sodišču ...
Staro 26.07.2006, 22:22
ain
Guest

hvala
neverjetno kolk stvari ugotoviš ko greš malo v podrobnosti, kje vse se srečujejo s problemi...
se bom pozanimala
Staro 26.07.2006, 22:23
korenje Uporabnik korenje ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce korenje
Član od: Jul 2004
Naslov: #skum@http://chat.ircnet.org
Sporočila: 675

Citat:
Objavil-a ain
danes sem spet malo razmišljala, v bistvu me je na to temo napeljala gospa katero sm srečala v enem naših nakupovalnih centrov. šlo je za gluho gospo, ki je logično komunicirla s pomočjo rok. šokiralo me je to, kako zaradi takih malenosti kot se je naučit nekaj osnov takega komuniciranja prikrajšamo te ljudi. praktično so omejeni na pogovor le z ljudmi ki so priučeni te spretnosti. ne vem tudi zakaj se teh osnov ne poučuje v šolah, po mojem mnenju bi bilo bolj koristno od marsičesa drugega. ljudje smo nekako slepi za potrebe drugih in v tem primeru gre res za malenost, ki bi marsikomu olajšala življenje.
če pomisliš kako se gluh sporazumeva s trgovko, kako ji dopove kateri kos mesa bi, razen pisno??
Obvladate ta način komunikacije?
za un 0.5 procenta ljudi ka so gluhi se pa res ne mislm ucit teh kretenj.
Staro 26.07.2006, 22:27
ain
Guest

ja no vsak razmišlja drugače...
če tako pogledaš se še marsikej ne splača pa vseeno počneš..
se mi zdi mal težka izjava... upam da ti en bo nikol rablo

Značke
prikrajšani

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 07:43.