Nazaj   Siol.net forumi > Storitve Telekoma Slovenije > Tehnična pomoč

Tehnična pomoč za naročnike storitev...

Odgovori

Orodja za teme
Staro 11.09.2006, 10:20
oleo Uporabnik oleo ni prijavljen
Novinec
Član od: Sep 2006
Sporočila: 18
Privzeto Ganymede DNS in subneti

Nekaj dni že testiram tale Ganymede822+ na 2Mbitni liniji in ga moram kar pohvaliti, kar se tiče ruterske stabilnosti. Sicer se dogaja da, kakšno SSH povezavo prehitro pozabi, vendar bom to še preživel.

Preko ARP se še ugotovil, da če napišeš za domeno local.lan, potem lahko Ganymede deluje tudi kot DNS za lokalno omrežje. To pa tako, da enostaavno vpišeš imena PCjev v ruter in potem local.lan na PCjih za ime subneta.

Moti me le to, da tale ruterček nima možnosti vpisa drugih subnetov, kar je trivialna funkcionalnosti, ki pa jo verjetno malo kdo rabi. Rad bi uporabil drug router za QOS, ker tale Ganymede tega nima. Pa me zanima, če obstaja kakšna možnost, da bi v telnet oknu vpisal route add -net 192.168.2.0 gw 192.168.1.1

Kakšen je torej postopek za pridobitev administratorskega gesla na Ganymede routerju? In pa ali ta administratorski način omogoča vpis statičnih routov? Obstaj kak [i]hiden admin page [/I ]za take ukaze?
Odgovorite s citatom
Staro 11.09.2006, 19:12
mchregec Uporabnik mchregec ni prijavljen
Novinec
Član od: Aug 2001
Naslov: Ljubljana - Šiška
Sporočila: 16
Privzeto Re: Ganymede DNS in subneti

Za administratorsko geslo moreš poslat dopis. Za vpis statičnih routeov pa ti bo moral Storz pomagati, če je sploh izvedljivo.
Odgovorite s citatom
Staro 11.09.2006, 22:57
Novinec

Dopis pomeni e-mail na kakšen naslov? In kakšne so potem posledice dopisa?

Ugotovil sem še da se ta Ganymede poveže drugim ruterjem samo z 10Mbit Half Duplex. To meni zaenkrat ne povyroča težav, vendar če bi že uporabil stikalo na Ganymede, potem je hitrost 10x počasnejša med PCji! Ganymede torej ni uporaben za ADSL2!
Odgovorite s citatom
Staro 12.09.2006, 07:28
storz Uporabnik storz ni prijavljen
Svetovalec za tehnična vprašanja
Prikazne slike uporabnika/ce storz
Član od: Jan 2006
Sporočila: 861

Citat:
Objavil-a oleo
Dopis pomeni e-mail na kakšen naslov? In kakšne so potem posledice dopisa?

Ugotovil sem še da se ta Ganymede poveže drugim ruterjem samo z 10Mbit Half Duplex. To meni zaenkrat ne povyroča težav, vendar če bi že uporabil stikalo na Ganymede, potem je hitrost 10x počasnejša med PCji! Ganymede torej ni uporaben za ADSL2!
kako to da potem jaz snemam z interneta z 1,7 Megabayta/s
Odgovorite s citatom
Staro 12.09.2006, 09:35
Novinec

Hm. Pa res v tehničnih specifikacijah piše, da ima Four port 10/1000BaseT Ethernet, IEEE 802.3, RJ45 Connectors. Torej Ganymede bi se moral povezati 100Mbitno. Jaz sem na drugem switchu (ruterju) le odtipkal
Koda:
$ robocfg show
Switch: enabled
Port 0(W):  10HD enabled stp: none vlan: 1 mac: 00:11:09:c7:76:9c
Port 1(4): 100FD enabled stp: none vlan: 0 mac: 00:01:38:6a:ce:5f
Port 2(3):  DOWN enabled stp: none vlan: 0 mac: 00:00:00:00:00:00
Port 3(2):  DOWN enabled stp: none vlan: 0 mac: 00:00:00:00:00:00
Port 4(1): 100FD enabled stp: none vlan: 0 mac: 00:0f:b0:fa:11:d6
Port 5(C): 100FD enabled stp: none vlan: 1 mac: 00:11:d8:75:b9:3d
VLANs: BCM536x enabled mac_check mac_hash
vlan0: 1 2 3 4 5t
vlan1: 0 5t
in videl, da sta povezana le 10Mbit Half Duplex. Zakaj ne 100Mbit FD, moram še ugotoviti.

Berem to specifikacijo za Ganymede 822+ in vidim, da omogoča VLAN tagging. Moj drugi ruter tudi omogoča VLAN tagging, pa sem prišel na idejo, da bi si mogoče nastavil iz dveh ruterjev en dislociran switch na enem skupnem VLANu.

Rabim torej admin dostop in mogoče še kakšno navodilo. Ali je Storž pravi naslov za take prošnje?

Še eno offtopic vprašanje glede dolžine WAN RJ11 kabla med razcepnikom in WAN portom. Privzeta dožina je 2m. Ali lahko to povečam na 15m, brez izgube kvalitete? Npr z UTP kablom. S tem se poveča "spanning tree", pa me malo skrbi.

Nazadnje uredil oleo : 12.09.2006 ob 09:45.
Odgovorite s citatom
Staro 12.09.2006, 09:52
MrBoombastic Uporabnik MrBoombastic ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce MrBoombastic
Član od: Apr 2006
Sporočila: 279

Dopis pomeni, da jim pošlješ natipkano oz. z roko napisano prošnjo, z lastnoročnim podpisom po faksu 01 473 00 17 ali po pošti na njihov naslov SiOL internet, d. o. o., Cigaletova 15, 1000 Ljubljana. Lahko samo stavek, da zahtevaš admin geslo. Samo potem so vse težave, ki se bi morebiti pojavljale z Ganyjem, na tebi.
Staro 12.09.2006, 10:01
Novinec

Hvala za pojasnilo novincu. Itak se ve, da so vedno krivi uporabniki

Gledam specifikacije in pod routing piše RFC2684 Routed. Route Discovery: Še en plus za Ganymede. Zdaj pa res moram vprašati za to admin geslo in videti, če ni tale plus kaj okleščen s strani SIOL firmvera.
Odgovorite s citatom
Staro 12.09.2006, 10:20
M.T. Uporabnik M.T. ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Jul 2006
Sporočila: 253

Sicer imaš pa še vedno hard reset...v primeru, da karkoli za****š ...saj sklepam, da ti na prvotno stanje vrne tudi spremembe, ki jih narediš z admin dostopom.
Odgovorite s citatom
Staro 12.09.2006, 10:21
storz Uporabnik storz ni prijavljen
Svetovalec za tehnična vprašanja
Prikazne slike uporabnika/ce storz
Član od: Jan 2006
Sporočila: 861

Citat:
Objavil-a oleo
...
Rabim torej admin dostop in mogoče še kakšno navodilo. Ali je Storž pravi naslov za take prošnje?
...
ne pisno na siol.
Odgovorite s citatom
Staro 12.09.2006, 11:11
Novinec

Sicer malo iz teme ampak si bom dovolil še komentirati tole pisno dopisovanje na SIOL. Še predno sem se naročil na ADSL sem vprašal na informacije, kako je s statičnim IPjem, pa so mi rekli, da je že vključen. Kasneje se je izkazalo da to ni in da je potrebno napisati dopis z zahtevo. In potem se tam piše še neresnice, kako je dinamični IP bolj varen od statičnega in podobno.

Če to ni FUD (http://en.wikipedia.org/wiki/FUD), potem ne vem kaj to je. Potem pa še ta admin dostop, ki prelaga probleme na končnega uporabnika. No mislim, da bi bilo bolj pošteno napisati, da kdor rabi bo dobil, ker že ve zakaj to hoče. Tudi v knjižici bi lahko pisalo admin geslo z opombo da normalni uporabnik tega nikoli ne bo rabil. SIOL si s temi pisnimi zahtevami le rangira uporabnike!

Še dobro, da je vsaj tako kot je in upam da bo tako ostalo, ker servis je pomemben in uporabniki niso naivni in da se ne bo računalo vsako zamenjavo varovalke, tako kot je to na elektro. In kaj če javno objavim geslo? Bom dobil črno piko zdaj v demokraciji? Ali je potrebno podpisati še kakšen nondisclosure agreement?

Nazadnje uredil oleo : 12.09.2006 ob 11:14.
Odgovorite s citatom
Odgovori

Značke
dns, ganymede, subneti

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 06:29.