Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Znanost in okolje

Znanost in okolje za vse naravoslovne navdušence

Orodja za teme
Staro 03.01.2006, 08:34
twarlock Uporabnik twarlock ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce twarlock
Član od: Nov 2002
Naslov: in your mind
Sporočila: 13.010
Privzeto Uporabljamo samo 10% možgan?

zgleda, da je to samo mit...
http://www.brainconnection.com/topic...=fa/brain-myth
Staro 03.01.2006, 09:04
šefica Uporabnik šefica ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce šefica
Član od: Jun 2003
Sporočila: 2.131
Privzeto Re: Uporabljamo samo 10% možgan?

Še tistih 10% ne vem kako koristno uporabit
Staro 03.01.2006, 09:28
Lilly the Bear Uporabnik Lilly the Bear ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Lilly the Bear
Član od: Apr 2005
Sporočila: 1.434

A ta mit še vedno pohajkuje okrog?

Uporabljamo 100% svojih možganskih kapacitet. Je pa zanimivo, da uporabljamo 100% možganov, ampak ne pa miselnih oz. mentalnih kapacitet...

Zdej, kaj je s tem stavkom mišljeno? Nevroni al mentalne sposobnosti? Pod zadnje mislim predvsem trening spomina, iskanje inovativnih rešitev, reševanje problemov, logično sklepanje, prostorska predstavljivost in orientacija... To so stvari, ki se jih da natrenirat oz. izboljšat z vajami. Glede tega je pa po moje čisto res, da večinoma ljudje svoje mentalne kapacitete uporabljamo znatno manj, kot bi jih lahko. Proncentualno se pa tega NE DA ocenit, ker ne moremo zanesljivo določit zgornje meje kapacitet vsakega posameznika za vsako mentalno področje posebej, niti se ne da točno določit kriterijev "izpolnjevanja" kapacitet.
Staro 03.01.2006, 09:42
Mojster

Citat:
Objavil-a Navadni Nimda
Sej je dobro napisano na http://twarlock.com/sign/brain.html - bitja pač uporabljamo vse svoje potenciale. To velja tudi za naše med-ušesne ropotulje. Drži pa, da je vprašanje, kako koristno to uporabljamo in ali sploh vemo, da to uporabljamo. In teh vprašanj je še kot toče na vetrovni in sončni januarski dan.:cool2:
Niti prebrat se mi ne da
Staro 03.01.2006, 09:44
stLARA Uporabnik stLARA ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce stLARA
Član od: Apr 2004
Naslov: between angels and insects
Sporočila: 10.196

A ni številka še manjša? Tam okoli 7 %? No, vsaj pri nekaterih :big:
Staro 03.01.2006, 09:44
Mojster

Citat:
Objavil-a Twarlock
sej s časoma se bo to vse naštudiral in se mi zdi d'bo tut "izobraževanje" otrok zgledalo mal drgač. jest se "kot bi blo včeraj" spomnem, da sem lahko kot otrok vizualiziru stvari pri odprtih očeh (vojakci, avtomobilčki, ...) to so se vozil po tleh, helikopterčki letal z omare na omaro, ... škoda d'nism mel nikogar, ki bi mi pomagu to sposobnost ohrant do danes... bi se dal za marskej uporabnga ponucat - taka sposobnost vizualizacije :big:
pol ko se soočaš z vsakdanjimi problemi recimo kot so šola itd... nekak vse nekam zgine
pa še tega se spomnem d'sm še v oš predn sm zaspal vedno vidu pesek... kot peščena plaža nad kero sm počasi drsel po zraku... pa sm risu po pesku pa delu obraze... in pol kr naenkrat sploh se ne spomnem kdaj je to zginl...
Vsakodnevne skrbi uničijo velik del domišlijeisapp: in pa dajstvo, da v nekem trenutku odraščanja hočeš nepreklicno odrast in se ti zdi ta "navlaka" otroško sranje
Staro 03.01.2006, 09:49
Uporabnik

Twar :big:

Hmnja...če mal špekuliram, bi se po moje zlo težko dal zmerit kapacitete, ker majo možgani eno ful zanimivo lastnost. Ful so fleksibilni Tko da lahko del možganov, ki je v osnovi odgovoren za funkcijo A, sprejme oz. se "nauči" opravljat tudi kako drugo - recimo funkcijo B, če recimo del možganov zadolžen za funkcijo B odpove.

Tko da po moje je isto pri treningu t.i. "mentalnih kapacitet". Ti lahko maš eno določeno vrojeno sposobnost učenja možganov (ne moremo zanikat, da se eni hitrej učijo in se boljš znajdejo v okolju kot drugi - čist biološka zadeva) ampak me zanima, če se ta vrojena sposobnost nanaša tudi na medsebojno fleksibilnost delov možgan (ne samo na fleksibilnost organizma kot takega na okolje). Se pravi - ali to, da si bolj inteligenten, pomeni, da se bolje kot drugi znajdeš v okolju in tudi to, da so se tvoji možgani bolj sposobni prilagajat na razne spremembe znotraj njih samih.

Ker če fleksibilnost oz. inteligentnost pomeni tudi to zadnje, potem lahko recimo eno veščino (npr. reševanje problemov) načeloma streniraš čez svoje osnovne kapacitete za to določeno sposobnost (če že hočemo vkalupljat) in s tem zmanjšaš kapacitete za kako drugo sposobnost al pa veščino (recimo).

Ampak o nevrončkih vem premalo za kako bolj natančno in realno razlago, tole kar sem napisala mi je ravnokar padlo na pamet
Staro 03.01.2006, 09:50
Mojster

Citat:
Objavil-a Twarlock
ma ja sam je res škoda ane. sploh pa dej pomsil d'sm to povedu tastarim... bi misnli d'sm blesav
namest d'bi me spodbujal in mi pomagal zadevo razvijat do take mere d'bi lah naprimer danes pogledu rečmo na tla z večjo površino in oblikoval karoserijo avtomobila z odprtimi očmi... pol pa še zadevo spravu na papir in to bi blo to.
Starše smo si baje sami izbrali, se pravi da so popolni:wink:
Kot je rekel Nimda z malo vaje se da:wink:
Staro 03.01.2006, 09:54
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Twarlock
ma ja sam je res škoda ane. sploh pa dej pomsil d'sm to povedu tastarim... bi misnli d'sm blesav
namest d'bi me spodbujal in mi pomagal zadevo razvijat do take mere d'bi lah naprimer danes pogledu rečmo na tla z večjo površino in oblikoval karoserijo avtomobila z odprtimi očmi... pol pa še zadevo spravu na papir in to bi blo to.
Uummm...jaz ti predlagam, da greš v prvo štacuno z igračami in si nabaviš nekaj avtomobilčkov in tovornjakov in malo obujaš spomine... Ko te bojo dovolj emocionalno zagrabli, boš vse vidu pred sabo. Ko te pa navdušenje in elan zagrabita, pol lahk začneš trening vizualizacije tudi na večjih predmetih :big:
Staro 03.01.2006, 10:07
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Navadni Nimda
Obstajajo tudi povsem specializirani centri (recimo barvanje slike, ki jo vidiš z očmi) in drugih funkcij, ki se jih ne moreš naučiti ali pre-ožičiti, če recimo v nesreči fašeš poškodbo tistega dela možgan. Zato v takih primerih nepreklicno izgubiš določeno funkcionalnost. To seveda vpliva za vnaprej, saj so recimo v tem konkretnem primeru, vsa nova doživetja doživeta in videna v črno-beli tehniki...
Hmm... Sam kako si ti predstavljaš tole barvanje slike...? Sicer ne bom trdila zagotovo, ampak kolikor vem, informacije od očesa potujejo do možganov, kjer se slika samo sestavi, informacije o barvah že potujejo skozi očesni živec

Drgač bi pa morala mal raziskat, ker tok podrobno ne vem.

Značke
10%, možgan, samo, uporabljamo

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 03:47.